Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cumparare tichet rabla 2022?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Programul Rabla plus 2022 spune ca pt a beneficia de banii dati de stat pt un auto EV sau hibrid, e acum obligatoriu sa aduci unul/doua voucher rabla clasic, ale unor masini de peste 15 ani.

E plin OLX de oferte in jurul a 3000 lei/voucher, problema e sa nu fie teapa.

Asadar, a cateva intrebari:

1. Tichetul Rabla clasic este usor de falsificat sau e ceva cu elemente de siguranta?
2. Exista termen de valabilitate pt tichet? Acel termen e inscris pe el?
3. la ce sa ma uit daca cumpar un astfel de tichet?

Edited by Courage, 08 February 2022 - 06:27.


#2
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Ca sa nu ai probleme, poti cumpara masina si te ocupi tu. Sunt destule care au itp valabil si pot fi inmatriculate usor.Asa ai cel mai bun control asupra voucherului.Fratele meu tot temerea asta a avut-o asa ca le-a cumparat.

#3
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View PostFARAROTI, on 08 februarie 2022 - 07:00, said:

Ca sa nu ai probleme, poti cumpara masina si te ocupi tu. Sunt destule care au itp valabil si pot fi inmatriculate usor.Asa ai cel mai bun control asupra voucherului.Fratele meu tot temerea asta a avut-o asa ca le-a cumparat.
Și mai plătești niște bani la înmatriculare... care nu sunt chiar putini!

#4
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 27.12.2007
Eu cam 200ron as da, daca as inmatricula. La o masina de peste 10mii E,nu ma uit la 2-3 ron.. Ii iau inapoi de la remat. Banii pe fier.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Daca va uitati pe OLX, veti vedea ca rablele pt remat sunt pe la aceeasi bani cu voucherul.


Problema este ca dupa ce o cumperi CRED ca trebuie sa o inmatriculezi (taxe locale si inmatriculari), sa ii iei RCA si sa te duci cu ea pe roti la remat.

Sau se face mai usor, cumva?

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View PostAdm, on 08 februarie 2022 - 07:43, said:

Sau se face mai usor, cumva?
Inainte de asta se intreaba dealerul daca nu cumva are el deja tichete.

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Dealerul Tesla nu are, iar un prieten ce e proprietar de dealership Nissan mi-a spus "am si eu nevoie de 200 buc"

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAdm, on 08 februarie 2022 - 07:43, said:

Problema este ca dupa ce o cumperi CRED ca trebuie sa o inmatriculezi (taxe locale si inmatriculari), sa ii iei RCA si sa te duci cu ea pe roti la remat.

din ce stiu eu, impozitul pe anul in curs e treaba vanzatorului, iar la remat o poti duce si pe platforma (caz in care n-ai nevoie nici de RCA).
cred ca trebuie doar sa o inmatriculezi fiscal.

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Tichetul e electronic, nu e ceva fizic.
Rabla aia trebuie ori înmatriculată pe tine, ori are ceva drumuri de făcut fostul Propitar.
Scoate fiscal, merge la dealer. Asta baga rabla în platforma, dacă primește accept ca e eligibila, ala are de mers la dezmembrări, la primărie, la înmatriculări, și abia atunci ai cuponul rabla. Din aia de vând, vor sa le cumperi rabla, nu sa facă ei toate drumurile astea.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
O procedura tampita, o obligativitate tampita.

Acum, daca vrei sa iei iti iei masinia noua EV/hibrid, trebuie musai sa duci o rabla la casat, chiar dac anu ai.

Multimea celor cu rable de casat nu se intersecteaza deloc cu a celor care cumpara EV, dar trebuie sa le iasa 250 000 de rable casate ;(

Deja pretul rablelor/voucerelor a sarit de 2-3 zile catre 3500 lei, tocmai pt ca se stie ca va fi cerere mare si fara el nu primesti aia 9000 eur+

#11
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
În 2020 centrul de casare introducea rabla în sistem pe numele cumpărătorului de vehicul nou și acolo se făcea împerecherea cu partea de date introdusă de dealer.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
https://www.rabla.ro...mul-rabla-2022/

Quote

Pasii de urmat in programul Rabla 2022

Pasul 1. Alegerea dealerului


Pasul 2. Inscrierea in Programul Rabla 2022
Inscrierea beneficiarului se face in aplicatia online PSIPAN gestionata de Administratia Fondului pentru Mediu (AFM) de catre consultantii Radacini.
Inscrierea se poate face doar in limita fondurilor disponibile.
Sunt necesare informatiile beneficiarului, datele referitoare la vehiculul ce va fi casat si datele proprietarului vehiculului ce va fi casat (poate fi o persoana diferita de beneficiar).

Documentele necesare sunt:
actul de identitate al beneficiarului in original si copie
actul de identitate al proprietarului masinii care va fi casata (daca este proprietar diferit de beneficiarul primei de casare)
copie legalizata dupa cartea de identitate a masinii care urmeaza a fi casata
copie legalizata dupa certificatul de inmatriculare al masinii vechi
certificat de atestare fiscala pentru cumparator, dar si pentru proprietarul rablei daca sunt persoane diferite.
Acest certificat va dovedi faptul ca aceste persoane nu au datorii la bugetul de stat.
Pe certificatul de atestare fiscala al proprietarului rablei trebuie mentionata proprietatea rablei ce va fi casata.

PASUL 3. CONFIRMAREA SI CASAREA

Consultantul  care a facut inscrierea in aplicatia PSIPAN va va confirma validarea in program.
Valabilitatea notei de înscriere în cadrul Programului Rabla Clasic a fost extinsă pana la 150 de zile de la data emiterii, timp în care beneficiarii vor derula toate procedurile specifice de achiziție a autoturismului nou.

Dupa acest moment, proprietarul masinii vechi se poate prezenta la un centru autorizat pentru casarea masinii.
Centrele autorizate sunt prezentate aici.
Dupa predarea acesteia, proprietarul va primi un certificat de distrugere a masinii vechi.

PASUL 4. RADIEREA MASINII VECHI
Dupa casare, proprietarul masinii vechi va trebui sa mearga la DRPCIV pentru radierea din circulatie a masinii vechi.

PASUL 5. Dovada Radierii masinii vechi
Exista un termen de maximum 60 de zile de la inregistrarea in sistemul PSIPAN, termen in care proprietarul masinii vechi va trebui sa prezinte consultantului Radacini certificatul de distrugere si dovada radierii masinii vechi.

PASUL 6. Achizitia masinii noi
Acum dosarul este complet si se poate face achizitia noii masinii, beneficiind de toate tichetele bonus prezentate mai sus in acest program. Factura emisa de consultantii nostri va contine toate reducerile necesare, Radacini ocupandu-se ulterior de decontarile sale cu  Administratia Fondului pentru Mediu (AFM).

https://www.rabla.ro...mul-rabla-2022/

Mama ce complicat este!
Sunt sigura ca multi nici nu pot scoate certificat fiscal.

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Masinile E3... non E sunt cele mai valoroase !
Dacia 1300 si dupa aproape 50 ani are pret bun Posted Image

#14
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Nu inteleg nimic din prostia asta.
Parca ziceau ca la Rabla 2022 iti trebuie 1 masina mai veche de 16 ani, sau 2 pentru nu stiu ce avantaj. Am mai auzit ca Mediul a luat hotararea ca primariile pot rascumpara rable cu 3000 lei. ca sa le scoata din circulatie. Bineinteles ca primariile nu au buget pentru asta, dar se mareste pretul rablelor.
La mine dealerul a zis sa stam sa vedem cum se aplica prostia asta de lege. Eu am obtinut aprobarea de la Mediu in 2021, nici nu stiu daca se aplica noile prevederi sau cele vechi.

Sa ma anuntati si pe mine cand sunt in stare prostii astia sa dea o lege clara si simpla, care nu implica 7 agentii care nu vor sa fie implicate, vizita la 10 institutii si 100 de pagini de birocratie.

Edited by cumparator, 08 February 2022 - 08:53.


#15
BeastieEminem

BeastieEminem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 03.10.2021
Poti sa juri ca vrei sa construiesti un reactor nuclear asa de multe hartii aprobari certificate radieri ai nevoie. Prevad ca prin vara va bate vantul prin showroom-uri

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View PostBeastieEminem, on 08 februarie 2022 - 09:19, said:

Poti sa juri ca vrei sa construiesti un reactor nuclear asa de multe hartii aprobari certificate radieri ai nevoie. Prevad ca prin vara va bate vantul prin showroom-uri

Bate vantul acum, ca nu sunt masini. Astept masina de 6 luni si nu cred ca va veni in curand.

Edited by cumparator, 08 February 2022 - 09:36.


#17
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 01.10.2004

View Postcumparator, on 08 februarie 2022 - 08:49, said:

... Am mai auzit ca Mediul a luat hotararea ca primariile pot rascumpara rable cu 3000 lei. ca sa le scoata din circulatie.
Ai auzit gresit, este o propunere a AFM, ceva de genul ar putea da 3.000 lei, nu ca vor da ... Concret, AFM sa dea 1.500 lei, restul, pana la 3.000, sa dea primariile în funcție de posibilitățile administrațiilor locale. Si cum marea majoritate nu au dupa ce bea apa, totul va ramane pe hartie.
https://adevarul.ro/...8749/index.html

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006
Am inteles. Oricum, propunerea asta a scumpit rablele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate