Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Recipient din plastic alimentar

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
Salut prieteni!as vrea sa folosesc butoaie din plastic alimentar care au continut esențe de sucuri cum ar fi coca cola .Fanta.A folosit cineva de aici asemenea recipiente? Vreau să știu dacă iese mirosul de esență din ele.as vrea sa transport vinuri.Timpul de expunere cca 6 ore.

In caz că a folosit cineva butoaiele respective cu ce detergenți a scos mirosul

#2
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
As zice ca poti scapa usor de reziduurile acelea lasand o perioada de timp in ele apa cu otet sau sare de lamaie/suc concentrat. Otetul e acid acetic, lamaia acid citric, ar trebui sa curete bine insa nu stiu cat de economic este si cat de diluat ar face treaba.
Varianta a doua ar fi detergentul de spalat vase, in mod sigur cu mult mai ieftin si probabil ca s-ar clati si usor cu apa fierbinte.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,998
  • Înscris: 07.11.2006
Facand analogia intre un banal  PET de Fanta si acel butoi,inclin sa cred ca NU iese mirosul.De asemenea mai stiu ca vinul nu se transporta si nu se pastreaza in recipiente de plastic,fie ele si plastic alimentar.(plastic alimentar?)

#4
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Plasticul "alimentar" este tot plastic.
Este un compus organic slab, care poate reacţiona cu unele substanţe agresive. Nu are rost să contaminezi vinul natural cu produşi de reacţie necunoscuţi.

Pentru vin se folosesc recipiente de lemn şi sticlă.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu iese mirosul nici dupa 1000 de ani.

#6
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In toate pietele se vinde vin de la tara in sticle de plastic ce au continut sucuri carbogazoaze. As zice ca daca nu e vreun vin magic de vita nobila si nu il gusta vreun "conoseur" sau "somelier" sta bine in butoaiele de plastic :D

#7
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Știu un magazin care vinde vin de Recaș la litru, care primește marfa în niște butoaie de plastic imense.

#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Baga si tu niste saci in butoaie. De preferat din aia transparenti mai grosi ca n-au miros si "gust" ca aia de pubela.
Intrebi la magazin (prin/pe langa piete de obicei) ca stiu ei de care sa iti dea.

Legat de contaminare, lumea folosea butoaie de tabla de la CAP. Erau cu ingrasamnt, ierbicid si ce se mai foloseste in agricultura. Iesea buna tuica... :)

Edited by underb, 08 February 2022 - 15:36.


#9
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Incearca cu hipoclorit.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Alea sunt niste uleiuri. Merg dizolvate/spalate cu alcool tehnic, dar nu cred ca merita.

#11
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
Mulțumesc pentru toate părerile voastre dar în ultimă instanță ce a zis underb este o idee buna.la asta cu sacii ma gândisem și eu doar ca o soluție de compromis.fiindca are doua gauri voi introduce doi saci.

Eu vinul îl păstrez in cisterne de inox cu capac flotant.in bidoanele cu pricina îl țin doar pe distanta Focșani Botoșani cca 4sau 5 ore

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
sacii nu sunt din plastic alimentar da ce mai conteaza ca oricum beau altii vinul ala

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Si strugurii tot in saci certificati ti-i cara...



#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Practic răspunsurile sunt ca nimeni nu a folosit, în rest... Abureala.

Toată lumea bea și mănâncă doar produse care nu s-au apropiat de nimic "nenatural".
Când bei cola care sta în butoi cu anii și conține ea însăși numai mizerii, e "mișto" sa te uiți la drobul de sare al ăluia care tine un produs de 10 ori mai sănătos pt câteva ore în butoi...

Părerea mea e sa vezi de ale tale, op.
Spălarea o faci cu soda caustica și apa fierbinte,. Clocotita.
Nu te zgarci la soda, la un butoi de 250l eu am folosit cam 100-200 g, la ochi..merge și mai mukt, le poți lasa cu capacele și soluția în ele pana a doua zi, poți repeta.
Poți face și o. Spălare cu clor mai ck centrat, clătești... Apoi le lași refăcute sa se evapore excesul de clor, lătești bine..

Nu cred ca nu iese mirosul, nu am avut de sucuri dar am vreo 20 astfel de recipiente în gospodărie.


Comparativ cu lemnul sunt infinit mai curate și mai ușor de dus și păstrat la un nivel de igiena ok.. Sa vorbim din cărți 3 simplu, ma întreb câți din cei care au păreri au opărit butoaie de lemn și câți au asa ceva... Eu am și d'alea, încă, vreo 3... E beleaua lumii cu ele.
În opinia mea, butoiul de lemn ori e nou sau aproape nou, ținut curat cu mult mai multa munca pt o perioada limitata, ori e folosit la tuici și alte chestii, caz în care se întreține mult mai simplu.
În rest... Cu țigară în gura, lunga de clipsuri și paharul de cola e ușor sa ne manifestam îngrijorările cu privire la butoiul altuia...



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate