Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ce apreciati la tara in care traiti? (Oricare ar fi ea)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 giuliani, on 08 februarie 2022 - 10:07, said:

- Viata mai linistita
- faptul ca sefii/colegii iti respecta dreptul la viata privata, nu te suna nimeni pe telefonul personal seara/in weekend/in concediu pt probleme de munca
- clima
- pozitia geografica si multitutinea de obiective turistice

Tara cu pricina e Germania.
Poti sa descrii diferentele de clima Germania vs Romania, in opnia ta? Multumesc.

#56
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 aaaa4567, on 11 februarie 2022 - 00:22, said:

Poti sa descrii diferentele de clima Germania vs Romania, in opnia ta? Multumesc.

Iernile sunt blande, rar ajungi la temperaturi sub -5 grade. La -10 e deja cod rosu. In general as spune ca intre noiembrie si martie e mai cald ca in Romania.

Verile sunt la fel, mult mai blande, nu ai canicula decat rareori, iar temperaturile sunt ridicate insa la modul suportabil, nu ca in Romania.

Primavara si toamna e la fel ca in Romania.

Eu ma refer la zone din centrul Germaniei, zone viticole renumite pentru soare,  toamna lunga si insorita.

Edited by giuliani, 11 February 2022 - 00:40.


#57
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,455
  • Înscris: 15.06.2007

 Hunor_66, on 08 februarie 2022 - 10:53, said:


Apropos, ce inseamna in germana, Temes war ?
probabil in germana, dar nu e scris corect.. cetatea Timis.  Si in ungureste inseamna acelasi lucru. Cetatea-Timis.

Var in maghiara inseamna bastion/cetate/fortificatie. Avem un sat la cativa km de Timisoara, se numeste Uivar.  Literalmente in maghiara inseamna cetatea noua.

In maghiara parca era Arad-var. La Oradea e cumva pe dos: Várad.

Kolojvar..

 giuliani, on 08 februarie 2022 - 10:07, said:

- Viata mai linistita
- faptul ca sefii/colegii iti respecta dreptul la viata privata, nu te suna nimeni pe telefonul personal seara/in weekend/in concediu pt probleme de munca
- clima
- pozitia geografica si multitutinea de obiective turistice

Tara cu pricina e Germania.

La voi nu primiti apeluri din #*la cu satelitu'?

Gen: Siria, Nigeria,  Egipt, Pakistan?  Eu m-am saturat sa vad numere d'astea la apeluri ratate. Ma gandesc ca se datoreaza afluentei de imigranti.

Edited by tfmercedez, 11 February 2022 - 10:12.


#58
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 tfmercedez, on 11 februarie 2022 - 10:16, said:


La voi nu primiti apeluri din #*la cu satelitu'?

Gen: Siria, Nigeria,  Egipt, Pakistan?  Eu m-am saturat sa vad numere d'astea la apeluri ratate. Ma gandesc ca se datoreaza afluentei de imigranti.

Nu cred ca am primit niciodata apeluri de la numere de-astea suspecte....probabil or avea retelele de telefonie ceva filtre.

#59
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,455
  • Înscris: 15.06.2007
Miram-as de filtre..  in zona de nord a orasului ,  pe o pajiste langa un centru comercial stau cateva zeci de imigranti.  Ori sunt afara in aer liber ori in magazine, mai ales la cele de telefonie mobila, de unde isi iau probabil cartele cu numar local.   Un motiv pentru care mi se pare plauzibil ca rudele din tari straine sa apeleze numere de ro.

#60
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
Eu apreciez in Romania ca mereu cand am crezut ca am vazut cea mai mare demonstratie de prostie sunt contrazis.
Este minunat ca in fiecare zi apar unii mai prosti decat cei din ziua precedenta.
Si desigur imi place la maxim atitudinea de strut.
Iubesc furtul si minciuna pe fata precum si pe adulatorii acestora !
Romania e mereu surprinzatoare, nu iti da vreme sa te plictisesti !

#61
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 FacelessVoid, on 07 februarie 2022 - 23:39, said:

Ce apreciati la tara in care traiti?
Acu', bag sama ca 'mata nu intrebi de rau si ram, ci de oameni; da' si da n-o hi asa, io zic da oameni.
In Romania apreciez cel mai mult "rezistenta"; adica faptul ca, mai sunt inca suficienti oameni care au trait din plin dictatura, astfel incat, nu se lasa prins in mrejele neotiraniei globale ce se instaureaza treptat de la vest catre est.
Da, da, si comunismul teoretic era alta decat asta care a fost implementat, asa si globalizarea. [ https://c.tenor.com/LgLdwKjCR4AAAAAd/geminid.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

Edited by altnume, 12 February 2022 - 11:12.


#62
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

Apreciez cum se fac abuzurile la noi cu mare talent si cu impresia celor ce abuzeaza ca li se cuvine sa faca aceste abuzuri.


Apreciez faptul ca la noi sunt o gramada de frustrati care, daca nu se lauda cu realizarile lor, nu se simt ei fuduli.


Apreciez pe cei care folosesc linguseala ca sa intre pe sub pielea unora doar pentru a profita de anumite conditii ce le aduc favoruri in plus lingusitorilor.


Cel mai mult apreciez inechitatile din tara noastra.


Cred ca am apreciat suficient. e bine asa?



#63
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
ce respect eu la anglo-saxoni este etica muncii, la fel era si la nemtii cu care am lucrat inainte de a pleca definitiv din Romania ( sunt originar din Banat si aveam o minoritate semnificanta de schwabi )

#64
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 EASTERN_TIME, on 13 februarie 2022 - 17:11, said:

ce respect eu la anglo-saxoni este etica muncii, la fel era si la nemtii cu care am lucrat inainte de a pleca definitiv din Romania ( sunt originar din Banat si aveam o minoritate semnificanta de schwabi )
Lucram la primul meu loc de munca la Timisoara ( era sub Ceausescu in anii '80 ) la o Intreprindere se numea Electrobanat, am ajuns acolo dupa mult efort pe care mama mea a reusit sa gaseasca pe un domn de la Protectia Muncii care a pus un cuvant bun pentru mine ca sa ma angajeze ca si Lacatush Montator la sectia "200" din Electrobanat.
Acolo am facut cunostinta cu munca in intreprindere, cu maistru' Ghiuri.
Dar am intalnit si oameni de omenie, care vorbeau putin dar erau un adevarat "dinam" pentru acea intreprindere, de cand ajungea la munca si pana cand pleca, intruna lucra, era un Schwab pe nume Ebert din Giarmata de langa Timisoara ( cam 10 km ) necasatorit, traia cu o unguroaica dupa cum aveam sa aflu mai tarziu.
Ei bine acest Ebert a fost un om care m-a invatat tot ce am stiut cand am plecat de acolo, de la debitare, frezare, asamblare, turnare, toate operatiunile de prelucrare prin aschiere, de testare a reperelor si a intregului subansamblu.
Trei ani am lucrat acolo, si pe omul ala nu l-am vazut odata sa chiuleasca.
Altii - se duceau mereu la "vestiar" mai trageau o gura da rachiu, mai mancau ori mai dormeau in schimbul doi ori trei, dar omul asta nu a stat niciodata cat l-am vazut eu. Era practic o mashina, nu foarte inalt slabutz si cu parul blond asha mai rar pe frunte, cu ochelari de vedere, intotdeauna pe motostivuitor, mutand reperele dintr-un loc in altul, facnd tot posibilul sa nu fie "timpi" morti pentru ceilalti din echipa.
Jos Palaria Domnule Ebert pe unde vei fi daca mai traiesti in ziua de azi, ai fost pentru mine o adevarata inspiratie pentru viitorul meu !

Ce vroiam sa evidentiez, nu stiu daca am reusit, posibil ca sa fie un caz particular, dar omul sfinteste locul ... asta e parerea mea.

Edited by EASTERN_TIME, 14 February 2022 - 08:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate