Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Ce apreciati la tara in care traiti? (Oricare ar fi ea)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
FacelessVoid

FacelessVoid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2022
Hello oameni faini,

Voiam sa va intreb ce apreciati la tara in care traiti?

Am sa incep eu. La Romania apreciez nivelul mic de taxe pentru business, oamenii educati si costul de trai scazut.

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
E ceva de apreciat in tara aceasta atunci cand ne referim la societate ? Posted Image

#3
FacelessVoid

FacelessVoid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2022

View PostTruculMagic, on 07 februarie 2022 - 23:45, said:

E ceva de apreciat in tara aceasta atunci cand ne referim la societate ? Posted Image

In opinia mea da. Sunt sigur ca majoritatea oamenilor sunt oameni faini si educati. Daca imi permiti sa iti dau un sfat, uita-te la oamenii din jurul tau. Ce vezi? Daca nu iti place poti sa incerci sa iti schimbi cercurile in care stai.

#4
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Faptul ca gasesc totdeauna drumul spre casa. Chiar si pe jos. Nu mi se intampla sa ma ratacesc (asa ca in Bucuresti).

L.E.: Tara Barsei. In capitala. Posted Image (nu Fagarasul, ailalta capitala, acelasi judet)

Edited by Dihorul Razboinic, 07 February 2022 - 23:59.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostFacelessVoid, on 07 februarie 2022 - 23:55, said:

In opinia mea da. Sunt sigur ca majoritatea oamenilor sunt oameni faini si educati. Daca imi permiti sa iti dau un sfat, uita-te la oamenii din jurul tau. Ce vezi? Daca nu iti place poti sa incerci sa iti schimbi cercurile in care stai.

Din cate vad peste tot e plin de prosti , frustrati si invidiosi... unde sunt oamenii aia educati si faini ? Posted Image
E suficient sa te uiti putini la tv sau sa intri pe siteurile de socializare, sa vezi ce comentarii dau sau ce convingeri isi sustin. Posted Image

PS: Daca ai facultate, nu te face automat un om destept.

Edited by TruculMagic, 08 February 2022 - 00:22.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Ce sa apreciez, curatenia, curatenie, respectul intre oameni maxim, civilizatia este un mod de viata. (Elvetia) ;)

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006

View PostFacelessVoid, on 07 februarie 2022 - 23:39, said:

oamenii educati si costul de trai scazut.

Asta depinde de unde stai.

#8
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Mie imi place tara in care stau fiindca din punctul meu de vedere asta e taramul Fagaduintei: poti sa faci ce vrei, cand vrei, unde vrei, atat timp cat ai cojones. Evident, din acelasi motiv o si urasc, dar altfel nu se poate.
Eu personal, asemui Romania cu Maroc, o tara cu discrepante imense, cu falii intre paturi sociale greu de imaginat. E tara in care prost sa fii si tot nu mori de foame si de unde toti oamenii cu carte pleaca, ca altfel aproape ar muri de foame.

#9
omen66

omen66

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 03.09.2020
Traiesc in Romania si ma mandresc ca nu gasim gunoaie pe marginea drumului, Iubesc sistemul de educatie si faptul ca ne vindem pe bani.

#10
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,309
  • Înscris: 31.07.2017
traim in una din tarile care se dezvolta cel mai repede din Europa/lume. este suficient timp ca in timpul vietii noastre sa se rezolve majoritatea problemelor, asa-zis neplacute. Relaxati-va, trend mai bun ca asta nu a avut patria noastra toata istoria ei.

#11
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020

View PostFacelessVoid, on 07 februarie 2022 - 23:39, said:



La Romania apreciez (...) oamenii educati (...)

Aaaa... what? Tu in ce România trăiești? Dacă nu te "invârti" printre oameni educati, nu inseamnă ca si restul societătii este la fel. Cred ca asta e ceea ce urăsc cel mai mult la România: lipsa educatiei si mai ales promovarea ei agresivă, prosti care isi urlă in public nivelul.

#12
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
dpdv al societatii apreciez la Romania ca te antreneaza in supravietuire si  primesti scoala vietii de mic.  si imi plac muntii nostri si fetele de la tara(alea originale). din pactaa si una si alata sunt cam distruse in ultimul timp

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Acu o vreme am analizat cu un roman stabilit de mult în America minutele unei ședințe de la București comparate cu minutele unei ședințe de la el de la birou de peste ocean. Aceeași companie, aceleași standarde DAAAAAR când am tradus în engleza ce și cum s-a discutat în romenste aici, mi-a spus foarte clar ca un asemenra limbaj ar fi "insensitive, bordering abuse and offfensive". Când am tradus din engleza în romana mie mi s-a părut ca am auzit un limbaj de lemn care i-ar fi făcut invidioși pana și pe propagandiștii epocii de aur.
In concluzie   îmi place ca în România încă ii poți spune unuia sau uneia mai du-te în plm. Este un drept fundamental pe care îl pierdem puțin câte puțin din cauza corectitudinii politice

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Aventura

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostFacelessVoid, on 07 februarie 2022 - 23:39, said:

La Romania apreciez nivelul mic de taxe pentru business, oamenii educati si costul de trai scazut.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
ce fumezi ???
Despre care România vorbești????

#16
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Mie la Belgia îmi place faptul că-i o tara cosmopolita. Într-o singura clasa de școală de cartier găsești copii de pe toate continentele (poate și datorita faptului că-i NATO în apropiere).

Când e câte un campionat de fotbal vezi toate steagurile pământului la geamuri, sau pe mașinile dintr-o singura parcare. Și nu le vezi zgâriate, vandalizate sau cacaturi din astea pentru ca au steagul "gresit".

Îmi place ca educația e luata foarte in serios, de la nivel de grădiniță și pana la doctorat și premii Nobel.

Reușesc să-și creeze infrastructura de cercetare, care chiar dacă nu-i la nivelul tarilor mari măcar e unica și le permite sa între în parteneriate cu aia mari. Au câteva felii înguste în care sunt referință la nivel mondial.

Ce nu-mi place e sistemul de taxare. E o tara foarte bună sa fii rentier bogat, cu un contabil bun plătești impozite aproape nule. În schimb dacă muncești ajungi foarte ușor la 50% impozit.

#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postomen66, on 08 februarie 2022 - 03:02, said:

ne vindem pe bani.
vrei troc?

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
toți sunt de vânzare.doar prețul diferă

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate