Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Radiouri vechi pe "cărbuni"?

  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
Auzisem si de televizoare pe carbuni, si tot asa, imi imaginam ca la mijlocul serialului, mai bagi carbuni ca la locomotiva sa prinzi si finalul.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Decat sa pierd 1 minut gandindu-ma cum se putea scrie mai bine acum jumatate de secol, mai bine ma documentez cu privire la cum se obtin astazi elemente grafice de cea mai buna calitate:

https://www.adobe.co...tista-s722.html

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Off-topic - Mi-ai adus aminte de un banc:

- Cum se saluta mai nou moldovenii?
- 'Ai biem sheva? :cheers:

On - cam amesteci masinile de scris personale cu alea profesionale (mai bine zis poligrafice). La alea nu ma bag.

Cele electrice nu prea se gaseau in Romania comunista, plus ca daca se lua curentul, te uitai la ea ca la un bibelou :P Din ce imi spunea tata, nu existau decat cele mecanice pentru "muritorii de rand", si erau aproape imposibil de obtinut. Nu puteai sa mergi la un magazin si s-o cumperi pur si simplu. Iti trebuiau nu stiu cate aprobari si putea dura luni de zile, dupa care puteai sa afli ca n-ai voie sa detii asa ceva... Din cate stiu, primele masini electrice au venit in '90, "la peneleuy si penetzeu", unde le-au luat inerii la ciomagit :ciocan: Probabil erau si pe la firmele cu capital strain, inclusiv pe la radio Contact sau Soti, parca le-am vazut prin ceva reportaje din epoca.

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 06 februarie 2022 - 22:53, said:

Mă întreb dacă ca persoană particulară aveai voie să deţii aşa ceva în România, ţinând cont că din când în când trebuia să dai monstre cu cum "tipăreşte" maşina.



In primul rand nu sunt monstre ci mostre. Doi la mana, dupa ce au venit comunistii la putere in Romania, aveai nevoie de autorizatie  pentru a detine un simplu aparat de radio. Am acasa o copie dupa un astfel de document in caz ca nu ma crezi.

Deci ce spui tu despre masini de scris futuriste....  exclus in Romania.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostRobert_Kiran, on 06 februarie 2022 - 20:32, said:

Și uite asa străbunicii noștri credeau că radiourile merg pe "carbuni"! Păcat ca a aruncat acel radio. Mama spunea ca l-a aruncat prin anii 60, când comuniștii au radioficat comuna. Au pus în case difuzoare. Era o metoda "ingenioasa" sa ii facă pe oameni sa asculte doar ce vor ei, sa nu mai caute alte posturi! Dar asta e alt subiect ...


Strabunicii nu credeau ca radiourile merg pe carbuni.Era doar o vorba.
La fel cum tot acei strabunici foloseau pentru radio apelativul tranzistor.Asta prin anii 70.

Legat de radioficare,nimeni nu te obliga sa asculti emisiunea difuzata in difuzoare.Era programul 1 sau Romania 1 daca imi aduc bine aminte.Stiam localitatile cu cotele apelor Dunarii pe de rostPosted Image
Daca iti permitea buzaunarul,aveai radioul tau.Dar foarte putini si-au permis un radio personal pe vremea aia,preturile erau de-a dreptul prohibitive.Dar si calitatea aparatului era de inalta clasa.

Edited by adisz, 07 February 2022 - 12:24.


#24
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Da ăla din Bod care asculta radio la burlan?

#25
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Stația Bod se "recepționa" și de la câteva zeci de km. la o cască telefonică atașată unei antene TV.

#26
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am sesizat ironia colegului djl cand a scris monstre.Posted Image

#27
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Cică le aprindea și becurile în casă la cei din zonă.

#28
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Cine cu ce aprindea?   :habarnam:

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E o expresie, de la radiatia electromagnetica a emitatorului, puterea fiind mare la cei din apropiere. Insa chestiunea merge cu un led si o sarma lunga, nu becurile din casa!

Edited by neagu_laurentiu, 07 February 2022 - 15:34.


#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postadisz, on 07 februarie 2022 - 12:23, said:

Legat de radioficare,nimeni nu te obliga sa asculti emisiunea difuzata in difuzoare.Era programul 1 sau Romania 1 daca imi aduc bine aminte.Stiam localitatile cu cotele apelor Dunarii pe de rostPosted Image
Daca iti permitea buzaunarul,aveai radioul tau.Dar foarte putini si-au permis un radio personal pe vremea aia,preturile erau de-a dreptul prohibitive.Dar si calitatea aparatului era de inalta clasa.
de fapt erau destul de modeste!

View Postneagu_laurentiu, on 07 februarie 2022 - 15:34, said:

E o expresie, de la radiatia electromagnetica a emitatorului, puterea fiind mare la cei din apropiere. Insa chestiunea merge cu un led si o sarma lunga, nu becurile din casa!
ba da, tuburile fluorescente se pot aprinde in apropierea emitatoarelor de mare putere!

#31
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

View Postadisz, on 07 februarie 2022 - 12:23, said:


Legat de radioficare,nimeni nu te obliga sa asculti emisiunea difuzata in difuzoare.Era programul 1 sau Romania 1 daca imi aduc bine aminte.
Ei nu era chiar asa. Prin anii 50, chiar 60 existau posturi de radio ale partizanilor din munți. Mai ales în zona Câmpulung-Argeș. Cu un aparat de radio puteai sa asculti postul lor. Cu difuzoarele ascultai numai programul 1, cum spui tu, unde era lăudat partidul! Nu puteai recepționat posturile partizanilor! Te cam obliga sa asculti postul comunist.
Dar asta e alt subiect!

#32
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2022 - 20:43, said:

Ei nu era chiar asa. Prin anii 50, chiar 60 existau posturi de radio ale partizanilor din munți. Mai ales în zona Câmpulung-Argeș. Cu un aparat de radio puteai sa asculti postul lor. Cu difuzoarele ascultai numai programul 1, cum spui tu, unde era lăudat partidul! Nu puteai recepționat posturile partizanilor! Te cam obliga sa asculti postul comunist.
Dar asta e alt subiect!

Alea finanțate de CIA?

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 06 februarie 2022 - 22:53, said:

În general există unele mituri despre maşinile de scris. Sau preconcepţii. Unele maşini de scris au reuşit să depăşească aceste chestii.
Prima ar fi "I.B.M." Selectric care avea o "nucă" ce permitea schimbarea fonturilor. Mă întreb dacă ca persoană particulară aveai voie să deţii aşa ceva în România, ţinând cont că din când în când trebuia să dai monstre cu cum "tipăreşte" maşina.

Potrivit decretului 98 din 28 martie 1982 erai obligat sa detii acte cu privira la proveninenta masinii, sa obtii autorizare de la organul local de militie si sa pui la dispozitie sa la cerere expresa mostre de scriere. Daca din constructie , masina nu putea furniza un set de caractere unice atunci nu primeai autorizatia
http://www.cdep.ro/p...t_text?idt=1293
Inainte fusesera in vigoare in ordine inversa cronologic Hotarirea Consiliului de Ministri nr. 2288/1969,  Decretul nr.148/1964, Decretul 283/1963 , Decretul 1056/1962

Edited by Kokoshmare, 08 February 2022 - 10:41.


#34
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Maestre djl, despre astea steno ce ne poti zice?
Pe cit de simple sint, pe atit de scumpe: 5000$

https://www.stenogra...riters/luminex/

#35
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 12.03.2010
Cind mai vorbiti de masini de scris speciale, ginditi-va cum scriau japonezii (si ceilalti cu ideogramele) la masina de scris:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xroE4jBhXHw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,431
  • Înscris: 13.02.2006

View PostRobert_Kiran, on 07 februarie 2022 - 20:43, said:

Ei nu era chiar asa. Prin anii 50, chiar 60 existau posturi de radio ale partizanilor din munți. Mai ales în zona Câmpulung-Argeș. Cu un aparat de radio puteai sa asculti postul lor. Cu difuzoarele ascultai numai programul 1, cum spui tu, unde era lăudat partidul! Nu puteai recepționat posturile partizanilor! Te cam obliga sa asculti postul comunist.
Dar asta e alt subiect!

Esti informat gresit. Pai partizanii nu stiau cum sa se ascunda de Securitate, ce interes ar fi avut sa emita ?
Cu un radiolocator ii identificau imediat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate