Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Geforce rtx 3050 la msrp 250 usd se vinde in Romania la 750 usd

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Degeaba vin placile video la msrp decent daca vanzatorii il tripleaza.
Pana cand va fi asa?

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Cat timp clientul plateste.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Atâta timp cât sunt suficienți oameni dispuși să plătească prețul respectiv.

#4
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Pana cand va fi interzisa prin lege minarea criptomonedelor.

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
imi amintesc acum vreo 3-4 ani cand au picat criptomonedele am luat RX 580 cu 400 lei,ce vremuri,am 2 bucati ce functioneaza perfect si azi.Un astfel de moment va reveni inevitabil,o chestiune de timp

#6
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021
Iar eu imi amintesc ca nici macar RX 560 nu costa atat de putin in magazine in acea perioada.

Revenind ontopic, msrp-ul e un mod de a arunca cioara vopsita in curtea producatorilor si in rafturile magazinelor. Are legatura cu realitatea doar in acele rare momente cand oferta copleseste cererea si/sau modelul retrogradeaza in liga a 2-a, un alt model, mai nou, fiind lansat pe piata in numar suficient de mare sa satureze piata. Nu e cazul acum si nici nu cred ca vom mai retrai vreodata vremurile frumoase cu placi video relativ ieftine. Pe segmentul gamer, varianta "vand ieftin = vand mai mult = profit mai mare" este anulata din start de cea "da-i dreak de home user, vand putin cu pret cat mai mare". Mai pe romaneste, grosul productiei se duce in supercomputere, statii de lucru, AI, etc. si asa impusti doi iepuri dintr-un singur foc: preturi mari pe high, preturi mari pe home user, raportand cu mandrie net income skyrocket langa doritorul de gaming cu ochii in lacrimi.

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
Nvidia si AMD fac golaneli artificiale - raritatea indusa - , ca placile lor, unele avand un pret obisnuit de 100 USD (cam atat ar trebui sa fie un 3050), sa se vanda la preturile astea ridicole. Este o strategie pt profit. cand ai doar 2 mari producatori, cam asta e situatia.

#8
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View PostTrafalgarLaw, on 06 februarie 2022 - 20:54, said:

Pana cand va fi interzisa prin lege minarea criptomonedelor.
Ce interes au guvernele sa isi taie o sursa de venit in vremuri de criza? Le intra bani in cont din toate directiile de pe urma minatului.
De exemplu, Rusia. Multi isi deschid ferme de minat la ei pentru ca:
1. Fac economie cu racirea.
2. Nu exista nici macar o singura reglementare in privinta minatului, o ferma avand acelasi statut ca oricace alta firma.
Din simbioza castiga atat minerii, prin economii, cat si guvernul, prin incasari. Cat de mare trebuie sa fie nuca de cocos care le pica in cap sa interzica minatul?

Edited by __roman__, 07 February 2022 - 09:23.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,739
  • Înscris: 30.08.2006
Nu minatul trebuie interzis ci site-urile de tranzactionare si pool-urile de minat. Odata ce sunt inchise toate monedele se evapora in neant. Acum intelegeti ce interese mari sunt in joc daca ele sunt mentinute in stare de functiune. China si Rusia vor fi lovite crunt daca tranzactiile de cripto inceteaza.

#10
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,412
  • Înscris: 01.11.2004
Nvidia = Apple pentru prosti :>

#11
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View PostArthos, on 07 februarie 2022 - 15:36, said:

Nvidia = Apple pentru prosti :>
da si nu... la capitolul drivere Nvidia pe stabil sta mai bine decat Radeon..si am avut Radeon pe 2 calculatoare, 3 placi video, 3 sisteme de operare. Cu Nvidia nu am avut nicio problema din secunda 1, nici driver beta nici cel oficial.

#12
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019

View PostArthos, on 07 februarie 2022 - 15:36, said:

Nvidia = Apple pentru prosti :>
Sta mai bine Nvidia ca AMD la capitolul video.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate