Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dischinezie biliara &Toxocara Canis

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
CosminV20

CosminV20

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.02.2022
Buna seara, din Octombrie pana in decembrie am umblat pe la controale sa vad de unde vine starea mea de rau si gustul amar.
Dupa lungi cautari, tratamente am ajuns in prima faza sa iau tratament pt dispepsie. Nu mi-a trecut
Am fost la urgente , mi-au facut ecografie abdominala si mi-au vazut splina marita si multiple adenopatii.
Mi-au recomandat sa ma duc la boli infectioase. Acolo nu mi-a iesit decat eozinofile foarte ridicate, medicul mi-a zis ca am o dischinezie biliara si sa tin regim 2-3 luni.
Am fost la medicul de familie cu fisa si aceasta mi-a zis sa ma duc la alergie si parazitologie.
La parazitologie mi-au gasit Toxocara Cais IgG 1.69>1.1 cu eozinofile 9.1% au scazut fata de prima data cand am avut 19%

Ideea e in felul urmator. Eu primele simptome le-am avut de bila, greata, balonare, gust amar, stari de ameteala.
Apoi dupa lungi cautari am descoperit ca sunt infectat cu toxocara. Credeti ca simptomele acestea de dischinezie biliara sunt din cauza parazitului? Am auzit ca e parazit care migreaza si ma gandeam ca s-o fi pus pe ficat?

Credeti ca mai ma fac bine vreodata? Sau sa raman imapcat cu ideea ca o sa traiesc asa toata viata?

#2
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am facut un test de anticorpi IgG anti toxocara o placa elisa intrega pe esantione neselectate si ulterior un test de anticorpi IgG anti limbrici tot o placa deoarece aceste anticorpi sunt cross reactivi, cei care au avut limbrici pot iesi pozitiv la testul de toxocara.

Din pacate nu am facut cele doua teste pe acelesi probe, dar sunt cate 90 de probe, esantione destul de mari, pentru o analiza statistica.
din pacate testul de tozocara nu-am la indemana, dar voi reveni cu cele doua teste pentru a putea fi comparate.
aceste teste nu arata daca e o infestare curenta, poate fi una trecuta.

La testul de limbrici nu am obtinut titruri atit de mari de anticorpi ca la toxocara, foarte probabil ca cei care au avut absorbanta peste 1 OD ppe testul de toxocara sa fi avut toxocara si nu limbrici, deoarece pe testul de limbrici absorbanta maxima a fost 1 OD si sunt calibrate asemanator, contolul pozitiv are acelasi titru la ambele si da o absorbanta de 0.5 OD, la toxocara caa 20% s-au apropiat de 3 OD.

Toxocara da titruri atit de mai deoarece invadeaza tesuturile, limbricii doar temporar ajung in plaman.

Corect larva de toxocara se poate localiza in ficat dar si in tesutul nervos si chiar si in ochi, poate da manifestari neurologice, dar si alte localizari.

un test pozitiv nu inseana neaparat o infestare activa, larvele ar fi putut muri intre timp.

Edited by stdalionutpwr, 01 May 2022 - 15:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate