Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Omul e în esență bun sau rău?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#55
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 22.02.2011
Nu cred cătrebuie să fii prea înțelept să vrei să ajuți un om la necaz concret! Măcar cu un sfat.
Acum sunt în La Palma și aventura continuă și în 2023!

Edited by nasty2, 08 January 2023 - 09:56.


#56
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postpasilla, on 06 februarie 2022 - 19:54, said:


Eu cred ca a fost un experiment prost planificat/documentat. Un rebut.
Exact.
Ca esti in vacanta si ti s-a anulat zborul, de ce ar starni compasiune?

#57
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021
Oamenii răi, se nasc răi și mor răi, oamenii buni, se nasc buni și mor buni... chiar dacă un om rău mai face câte o faptă bună din când în când, el o face accidental, întorcându-se repede la calea lui rea, dar omul bun în schimb, dacă mai greșește și mai face câte o faptă rea, îi pare rău și se întoarce la calea lui bună... adică oamenii sunt predestinați, grâul rămâne grâu, iar neghina neghină!

#58
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postnasty2, on 08 ianuarie 2023 - 09:55, said:

Nu cred cătrebuie să fii prea înțelept să vrei să ajuți un om la necaz concret! Măcar cu un sfat.
Acum sunt în La Palma și aventura continuă și în 2023!

A fi intelept nu...prea intelept, inseamna mai mult sa stii sa asculti si nu sa dai sfaturi.

Edited by iulian_1976, 04 February 2023 - 15:44.


#59
tashinorbu

tashinorbu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 29.01.2010
Omul e lipsit de esenta. Cand prin introspectia cautam ce suntem sau avem in noi, nu gasim nimic. De aceea suntem supusi vanturilor conceptuale, culturale, educationale,etc.

#60
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021

View Posttashinorbu, on 05 februarie 2023 - 23:02, said:

Omul e lipsit de esenta. Cand prin introspectia cautam ce suntem sau avem in noi, nu gasim nimic. De aceea suntem supusi vanturilor conceptuale, culturale, educationale,etc.

Nu știu ce înțelegi tu prin esență, însă acele vânturi conceptuale, culturale, educaționale sunt rezultatul miicimii noastre și efemerității vieții... și e ceva normal!

Însă oamenii care cunosc realitățile spirituale, nu pot fi pătrunși de aceste vânturi...

#61
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Dpdv material/biologic omul e insasi diavolul. Aduc iadul pe pamant si animalele in sezonul de imperechere, dar omul e non-stop in sezonul de imperechere si-l duce si capul sa faca prostii (sa faca sclavi, sa aiba rautate - nu prea vezi la animale sa chinuie un alt animal de dragul placerii, sa nu-l lase nici macar sa se s!nucida, trebuie sa fie prea diabolic sa faca asa ceva, insa asta era norma pana nu demult).

Insa dpdv spiritual, omul il contine pe insusi D-zeu, adica Spiritul Uman. O entitate virtuala care evolueaza la nesfarsit cu ajutorul "credinciosilor" (oamenilor care nu se identifica doar cu propria persoana si gata, caci astia-s egoistii lipsiti de spiritualitate, chit c-or fi religiosi sau nu). Daca se va ajunge si la transplant creier/corp sau constiinta pe alt suport (bologic sau digital), adica sa-ti ofere si viata infinita, deja..

#62
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 22.02.2011
Rousseau: omul este bun de la natură, iar războiul este simplul rezultat al circumstanțelor nefericite
sau,
asemenea lui Hobbes, să presupunem că omul este rău prin natura sa, iar războiul este inevitabil.

#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
9. Ce urmeaza atunci? Suntem noi mai buni decat ei? Nicidecum. Fiindca am dovedit ca toti, fie iudei, fie greci, sunt sub pacat,
10. dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar.
11. Nu este niciunul care sa aiba pricepere. Nu este niciunul care sa caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
12. Toti s-au abatut si au ajuns niste netrebnici. Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.
13. Gatlejul lor este un mormant deschis; se slujesc de limbile lor ca sa insele; sub buze au venin de aspida;
14. gura le este plina de blestem si de amaraciune;
15. au picioarele grabnice sa verse sange;
16. prapadul si pustiirea sunt pe drumul lor;
17. nu cunosc calea pacii;
18. frica de Dumnezeu nu este inaintea ochilor lor."

#64
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021
Cine zice asta?! 🤔

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eh....neimportant

#66
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.03.2021
Pavelică rabinică?! :D

#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
gen

#68
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postzexelica, on 14 iunie 2023 - 09:57, said:

Nu este niciunul care sa faca binele, niciunul macar.
Intrebarea e daca oamenii buni au vreun merit ca sunt buni, si viceversa.
Uite de exemplu eu am cateva episoade de om bun in mod inconstient.

Facusem o operatie cu anestezie generala, si la reanimare (inconsttient) in loc sa fie ca majoritatea sa injur ca vreau apa, etc, eu ma gandeam la familie, sa le spuna ca sunt bine. S-au crucit asistentele alea si i-au permis familiei mele in sala de reanimare.

Sau alt exemplu ca mi-am vrajit iubita in timp ce dormeam. Unde in mod normal in somn iti tragi plapuma de pe partener sa te invelesti doar tu, eu i-am spus niste cuvinte, nu mi-a zis ce, cert e ca de-atunci a ramas vrajita.
Si alt exemplu de altruism/empatie cand eram mic (pana-n 6ani), catre cineva care-mi facea rau.
In fine, eu n-am niciun merit la altruismul de-atunci. N-am facut niciun efort sa fiu altruist, nu vad niciun merit. Si ramane intrebarea daca nu cumva cei egoisti din fire au cu adevarat merit daca fac lucruri bune.
De exemplu aveam o colega egoista si posesiva de a parasit-o prietenul, si ea s-a pocait ..bla bla cu Iisus toata ziua buna ziua, si ma chemase sa-i repar ceva la calculator. Prietena mea s-a asezat in stanga ei, iar eu eram in dreapt langa mouse. Si daca tot s-au apucat de vorbarie am zis sa-i repar problema, si ea inconstient a detectat ca cineva pune mana pe mouse (-ul ei) si mi-a dat peste mana, Fara sa-si de-a seama. Nici nu i-am spus, am lasat-o sa creada ca-i un inger langa Iisus. lol.

Nu exista liber arbitru mai.. Atata timp cat n-o sa accepti adevarul asta (care-i un adevar stiintific), n-o sa ai bunatatea la care visezi. Pt ca o sa-i judeci si-o sa consideri ca x merita sa sufere caci a facut nu stiu ce, si alalaltu' merita in iad, etc, si tu meriti in rai sa fi in culmea fericirii ..stiind ca fratele tau e in iad (sau cel putin nu-i in rai). Halal credinta..

Edited by bursucelu_viesel, 14 June 2023 - 22:58.


#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbursucelu_viesel, on 14 iunie 2023 - 22:57, said:

Intrebarea e daca oamenii buni au vreun merit ca sunt buni, si viceversa.
Nu au niciun merit. Dumnezeu te limiteaza sa faci rau in functie de planul Sau, fara a avea vreo obligatie fata de nimeni.

Quote

Nu exista liber arbitru mai

Asadar, nu atarna nici de cine vrea, nici de cine alearga, ci de Dumnezeu care are mila. (Rom.9:16)
Astfel, El are mila de cine vrea, si impietreste pe cine vrea. (Rom.9:18)

Gen.....

#70
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postzexelica, on 15 iunie 2023 - 10:01, said:

Dar ce te face pe tine sa crezi in religia asta, din moment ce e un D-zeu fara vreo conduita morala / logica. Adica daca eu inventez acum o noua religie, in care un pisoi e D-zeu, si face ce vrea, n-are nicio obligatie, cateodata se nimereste si ajuta pe unii care se roaga, alteori nu, etc. De ce n-ai crede in religia asta?
Daca iei pisoiul asta d-zeu la bani marunti, la analizat vei vedea ca n-are nici logica povestea lui, si nici morala. Exact ca reglia. Si argumentul credinciosilor e ca nu trebuie sa analizezi critic, trebuie doar sa crezi si-atat.

Chiar vorbeam cu cineva credincios ieri, si-mi tot spunea sa cred fara sa am vreo urma de scepticism, caci eu ii aratam hibele din religie. Si langa noi era o sala de pacanele si o fata stricata care zicea acolo.. "ba dar tot n-am avut noroc??".

Aceeasi gandire (lipsita de ratiune) e si-n cazul religiei, si-n cazul celor pacaliti de cateo vrajitoare. Nu stau sa gandeasca logic, s-o gandeasca din alte perspective, nu, doar crede si nu cerceta. E o jena ca avem asa gandire, poate cei mai religiosi din Europa suntem. Si evident si cei mai egoisti/lipsiti de simt comun/civic. De-aia si tara e varza dar bine ca suntem valori cu totii daca ne iei in mod individual.
Caci e o religie gen fiecare pt el, sta si se roaga pt diverse beneficii personale (si acum si dupa moarte). Oameni buni nu gluma..

Edited by bursucelu_viesel, 15 June 2023 - 11:18.


#71
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Un test sa vezi daca cineva a fost om bun in viata, e sa vezi daca la batranete inaintea mortii e in genunchi milogindu-se sa fie iertat, sau din contra, moare cu demnitate fara sa se simta cu musca pe caciula, si deci pregatit si eventual pt a da ochii cu D-zeu, fie el D-zeu din orice religie o fi.

#72
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postbursucelu_viesel, on 15 iunie 2023 - 11:06, said:

Dar ce te face pe tine sa crezi in religia asta, din moment ce e un D-zeu fara vreo conduita morala / logica. Adica daca eu inventez acum o noua religie, in care un pisoi e D-zeu, si face ce vrea, n-are nicio obligatie, cateodata se nimereste si ajuta pe unii care se roaga, alteori nu, etc. De ce n-ai crede in religia asta?
Daca iei pisoiul asta d-zeu la bani marunti, la analizat vei vedea ca n-are nici logica povestea lui, si nici morala. Exact ca reglia. Si argumentul credinciosilor e ca nu trebuie sa analizezi critic, trebuie doar sa crezi si-atat.

Chiar vorbeam cu cineva credincios ieri, si-mi tot spunea sa cred fara sa am vreo urma de scepticism, caci eu ii aratam hibele din religie. Si langa noi era o sala de pacanele si o fata stricata care zicea acolo.. "ba dar tot n-am avut noroc??".

Aceeasi gandire (lipsita de ratiune) e si-n cazul religiei, si-n cazul celor pacaliti de cateo vrajitoare. Nu stau sa gandeasca logic, s-o gandeasca din alte perspective, nu, doar crede si nu cerceta. E o jena ca avem asa gandire, poate cei mai religiosi din Europa suntem. Si evident si cei mai egoisti/lipsiti de simt comun/civic. De-aia si tara e varza dar bine ca suntem valori cu totii daca ne iei in mod individual.
Caci e o religie gen fiecare pt el, sta si se roaga pt diverse beneficii personale (si acum si dupa moarte). Oameni buni nu gluma..
Stimabile, fiecare cu vrajeala lui. Mie mi s-a parut logica Scriptura. Si am gasit raspunsurile pe care le cautam. Asta nu inseamna ca te urasc sau desconsider pe tine, care ai alta opinie, gen.
Si sa nu confunzi bisericismul cu crestinismul.

View Postbursucelu_viesel, on 15 iunie 2023 - 11:22, said:

Un test sa vezi daca cineva a fost om bun in viata, e sa vezi daca la batranete inaintea mortii e in genunchi milogindu-se sa fie iertat, sau din contra, moare cu demnitate fara sa se simta cu musca pe caciula, si deci pregatit si eventual pt a da ochii cu D-zeu, fie el D-zeu din orice religie o fi.

Prostii si javrele n-au mustrari de constiinta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate