Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Omul e în esență bun sau rău?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
184 replies to this topic

#19
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postnasty2, on 06 februarie 2022 - 19:30, said:

1) “Am nevoie de ajutor/help/aiuto/帮助
Suntem în Furteventura, Costa Calma.
Toate zborurile Wizz din Lanzarote și Fuerteventura au fost anulate din 14.01, inclusiv luna februarie, deci și al nostru spre Roma (escala noastră)


Inițiator, tu ACUM ești pe acolo fără bani ?

Și o să stai și luna februarie fără bani ?

E prea lung textul tău să îl citesc dar sigur nu ar trebui să pleci fără bani la tine sau să nu ai pe cineva să îți poată trimite bani.

Edited by emeral, 06 February 2022 - 21:18.


#20
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
Omul e în esență bun sau rău?
RAU

acum mi-am amintit de gluma, o sa se nasca normal sau femeie?

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Deci toata tarasenia a fost sa-rti promovezi canalul de YT? :ciocan:

#22
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,744
  • Înscris: 30.07.2006
Credeam ca le-am vazut pe toate. Pana a aparut acest topic.

#23
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View PostDarthBane, on 06 februarie 2022 - 21:07, said:

Dacă la varianta 1, as fi mișcat ceva, la varianta 2, când îmi zici că mai vizitezi ceva intre timp, te as fi băgat în vulva mă tii și nu mai aveai ce să vb cu mine.

Varianta 3 e penibilă, direct degetul mijlociu.

Deci te consideri rău?
Sau deștept, că nu pici la primul posibil escroc, care vrea ceva de la tine?

#24
nerocezar666

nerocezar666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.12.2021
Dacă omul e damnat da: e rău. Damnarea este în esență nu e ceva impus din afară.

Edited by nerocezar666, 07 February 2022 - 13:50.


#25
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postnasty2, on 06 februarie 2022 - 19:30, said:

1.Se poate conta pe liberul-arbitru al miilor de indivizi, sau societatea are nevoie de coordonare venită de sus?
2.Sîntem o societate de rău-făcători sau de bine-făcători?

1.Ce intelegi tu prin liberul arbitru intr-o socetate?
Inca de cand ne nastem avem nevoie de coordonare si invatatura, luata dintr-un mediu extern mintii noastre, altfel ramanem doar cu instinctele primare.

2.Avem de toate intr-o socetate moderna, si rau-facatori, si bine-facatori. Depinde de valorile morale prin care ti-ai modelat caracterul.
O moralitate obiectiva bazata pe niste legi fundamentale obiective, care fac numai bine oricui, este infinit mai buna decat una subiectiva care poate face bine doar unora, insa altora nu.

Iti dau si doua exemple, pentru ca sigur o sa mi le ceri:

a.Sa nu furi niciodata, indiferent de circumstante si imprejurimi, este un lucru moral obiectiv.
b.Sa furi doar de la cei rai si bogati ca sa le dai celor saraci, este un lucru moral subiectiv. Sau este bine sa furi atat timp cat nu esti prins. Posted Image (Virtutea romanului tradator de neam)

Edited by Elihu_66, 07 February 2022 - 18:58.


#26
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Toti oameni sunt buni
Proverb canibal

#27
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View Postemeral, on 06 februarie 2022 - 20:56, said:

Răspuns simplu - cine pleacă în străinătate are pe cineva în România care îi poate trimite rapid bani prin Western sau MoneyGram.

Eu am înțeles că ai rămas fără bani prin străinătate și ai rămas șocat că nu te-au ajutat alții.

Omul e foarte bun când nu dă nici un ban la oameni ca tine.

Și omul e foarte prost când dă bani la oameni ca tine chiar și împrumut până ajungi în România.

Înainte să pleci în străinătate să ai tot timpul pe cineva în România care poate să îți trimită în maxim 1 oră mii de euro.

Am rămas surprins că din toți foștii colegi (100-150) de liceu, facultate, etc, au răspuns doar 2-3. NICI MĂCAR NU AU ÎNTREBAT, dacă e adevărat...adică exact ca poza anexată.
Acum subiectiv vorbind, poate ei toti nu dau 2 bani pe mine! Cine sunt eu? O mutră de bidon turtit.
Quod licet Iovi, non licet bovi! Unora le-a mers bine în orice împrejurare pe criterii de oameni de gașcă, oameni cu care te simți bine, frumusețe, etc. Omul e capricios! Azi te place, màine s-a plictisit de tine.

Attached Files



#28
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cel putin partea a treia eu n-am vazut-o pe topicul initial, adica nu se specifica nicaieri despre un canal de youtube si nevoia de like-uri.

Insa daca aparea mesajul complet recunosc ca n-as fi dat like pt ca nu urmaresc canale de youtube. In plus consider ca singurele sfaturi serioase sunt cele prin care poti gasi o cale legala sau o solutie de a ajunge pe continent, click-ul pe youtube e irelevant.

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@giuliani a fost postata reclama la canalul de youtube dar a fost stearsa de moderator.

Edited by mdt, 08 February 2022 - 12:49.


#30
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View Postsorin147, on 06 februarie 2022 - 19:48, said:

...
Si, sa zicem ca afli ca 60% din oameni sunt rai. Te ajuta asta cu ce pe tine? Vrei sa te alaturi lor sau vei continua sa te porti asa cum o faci acum si cum crezi tu ca-i mai bine? La fel si daca sunt 80% buni.
...

Așa e! Dar pt mine a fost o surpriză să văd că nu românii sunt cei buni, ospitalieri, dau haina de pe ei, te ajută, te pun la masă, etc, etc.
Mi se pare că din contră, suntem mai pe la coadă cu bunătatea. Am văzut alții mult mai atenți și săritori: italieni, spanioli, germani, polonezi, cehi. Poate aveți experiențe și cu alte nații.

#31
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Gresit si gresit.
Ai apelat la 100 - 150 de oameni cu care n-ai mai pastrat legatura de cat timp? Apoi, daca vroiai direct bani, e clar ca vor fi putin reticenti, nu vorbeste careva cu mine ani de zile si brusc, "Vreau bani!". Daca vroiai sustinatori pentru canal iar e naspa. Adica tu erai in impas dar te durea de cati oameni dau click? Cu ce te ajuta un click atunci? Pana le aduna serverul, pana le face bani, pana ii trimite, pana ii scoti tu.. ajungi deja in tara repatriat in cutie si ingropat. Apoi, mai e si varianta cu ce ai insemnat tu pentru ei, cum te-ai comportat cu ei in timpul petrecut impreuna si de cate ori ai mai aplicat astfel de teste pe ei. E cam ca fetita care striga "Lupul!". :) Prima data, cand dai de dracu si ai nevoie de bani, apelezi la rude si prieteni apropiati.

Apoi, vorbesti de ospitalitatea romanilor fata de romani comparata cu ospitalitatea unora fara de straini (fie ei si romani).

#32
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postnasty2, on 08 februarie 2022 - 11:24, said:

Unora le-a mers bine în orice împrejurare pe criterii de oameni de gașcă, oameni cu care te simți bine, frumusețe, etc. Omul e capricios! Azi te place, màine s-a plictisit de tine..
Posted Image
Bun venit in lume! Posted ImageDaca nu-ti place poti sa-ti indrepti privirea spre ceea ce spune Dumnezeu prin proroci, poate te vei regasi acolo unde nici macar nu iti inchipui.

View Postnasty2, on 08 februarie 2022 - 13:52, said:

Am văzut alții mult mai atenți și săritori: italieni, spanioli, germani, polonezi, cehi. Poate aveți experiențe și cu alte nații.
Si suedezi sunt misto.

Edited by Elihu_66, 08 February 2022 - 15:55.


#33
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011

View PostPuferiu_, on 06 februarie 2022 - 20:45, said:

Initial, credeam ca suntem pe Editoriale. Apoi, pe Dezbateri. Citind intregul articol, ma gandeam la Psihiatrie. In urma raspunsurilor se poate muta pe Fun.

Am pus pe fun un alt test “ de cultură” : https://forum.softpe...est-de-cultura/

Cei care l-au citit au emis un râs vesel!

#34
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Iti spun cum am vazut situatia din partea opusa: ca si cititor de forum.

1. Domnul nasty2 impreuna cu sotia pleaca in vacanta in Insulele Canare. Nu este prima lor vacanta acolo.
Concluzie: situatie financiara peste medie.

2. Domnul nasty2 cere ajutor pe forum din cauza anularii zborurilor.
Concluzie: Este 50% scam sau omul chiar are nevoie de ajutor.
Ma gandesc sa cer mai multe detalii pe forum ca sa imi dau seama daca e sau nu scam.

3. Detaliile oferite sunt 75% satisfacatoare, dar tot nu sunt convinsa ca nu este scam.

4. Il intreb pe nasty2 ce se intampla cu job-urile lor daca ei au ramasa blocati inca 1 luna de zile in Insulele Canare.
Raspunsul m-a facut sa iau decizia sa nu ajut, deoarece mi s-a raspuns ca AMBII lucreaza de acasa.
Rezulta: AMBII MUNCESC REMOTE IN IT sau alt domeniu bine platit.
Rezulta: PE PARCURSUL UNEI LUNI TREBUIA SA VA INTRE SALRIILE IN CONT.
Aici mi s-a parut ca este o minciunica la mijloc si m-am oprit.

Edited by OrinocoFlow, 13 February 2022 - 19:12.


#35
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 22.02.2011
În primul rând că o cercetare sociologică are niște capcane pt a capta atenția și nu niște minciuni.
Ai cam descoperit că e ceva necurat, dar faptul că NU trebuia să dai bani, trebuia să te liniștească.
Mulți nu au citit cu atenție TOATE mesajele mele și au ratat să dea un răspuns în concordață cu subiectul.

Cocluziile acestui test sunt că suntem și la acest capitol printre ultimii din UE.

#36
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View Postnasty2, on 08 februarie 2022 - 13:52, said:

Așa e! Dar pt mine a fost o surpriză să văd că nu românii sunt cei buni, ospitalieri, dau haina de pe ei, te ajută, te pun la masă, etc, etc.
Mi se pare că din contră, suntem mai pe la coadă cu bunătatea. Am văzut alții mult mai atenți și săritori: italieni, spanioli, germani, polonezi, cehi. Poate aveți experiențe și cu alte nații.

Numai unul singur e bun: Dumnezeu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate