Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Plafoniera led cu backlight

Am pierdut contractul de munca, a...

Certificat TVA pentru Auto SH de ...
 Sectorul 4 ridica masini abuziv?

Motorul se supraincalzeste?

avarie usoara

Rotoare, statoare și alte ge...
 Achizitie logan nou (ce cutie, ce...

La multi ani @micutu82!

Olivia Newton-John va ramane prin...

Refuz comanda rapida ?!
 Certion - proiecte la mare ș...

Pe Windows 10 am dat o scanare a ...

Nedumerire Bticino Living Now Sma...

personal cloud? Cum si ce?

Omul e în esență bun sau rău?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

nasty2

nasty2

Member

• Grup: Members

Stimați prieteni, colegi, necunoscuți,
Am făcut un test, experiment social(cercetare sociologică?)  dar fără să știți, pentru a fi voi înșivă, fără nicio influență. Au fost câteva grupe distincte în experiment: rude, prieteni, colegi de liceu, facultate, masterat, doctorat, servici, necunoscuti de pe forumuri/site-uri de călătorii.
Am început prin a cere ajutorul vostru, un ajutor nedefinit clar, subînțeles ca  material:

1) “Am nevoie de ajutor/help/aiuto/帮助
Suntem în Furteventura, Costa Calma.
Toate zborurile Wizz din Lanzarote și Fuerteventura au fost anulate din 14.01, inclusiv luna februarie, deci și al nostru spre Roma (escala noastră)
Am trecut pe Ryanair, dar după scurt timp au anulat și ei o parte din zboruri, rămânând numai cele de duminică, la care nu mai e niciun loc.
Italienii cu biletele anulate s-au grupat pe o listă și încearcă repatrierea la Roma cu un avion militar. Până atunci li s-a propus să fie cazați în sala sporturilor din Puerto Rosario. Proprietarii locației unde stăm noi, fiind italieni, ne-au ajutat și ne-au pus pe lista lor. Noi vă rugăm să ne ajutați până plecăm.
Dacă vreți, o să vă dau un mesaj individual cum puteți face.
S-au anulat zeci de mii de zboruri, oamenii dorm în aeroporturi“

Aici rudele s-au panicat și au oferit imediat concursul lor.
Dintre ceilalți unul mi-a cerut contul și să-i precizez suma, alții m-au întrebat cu ce mă pot ajuta și cum.
(oricum un nr f/incredibil de mic de persoane au dorit să ajute)
Am revenit cu prelungirea stării de incertitudine așteptând poate să se mai ofere și alții cu ajutor, făra succes:

2) “Avem o variantă din Fuerteventura, dar de ce dacă se anulează ceva, trebuie ca eu să sufăr, eu să plătesc mult mai mult decât oferta inițială?
De ce să nu mă ia și pe mine gratis avionul militar care va fi trimis pt italieni?
Sigur că sunt variante spre alte insule cu Fred Olsen, Armas, Binter, CanaryFly, apoi Vueling, Iberia ( cu escale) direct Ryanair, chiar Wizz din Tenerife, dar toate costă mult.
Așa că aștept avionul C130 Hercules și până atunci mai vizitez câte ceva“

Am precizat că am rezolvat cu întoarcerea, dar vom sta mai multe zile, iar ajutorul cerut NU sunt banii ci abonarea la canalul meu de youtube: https://youtube.com/...rYPfIXKX2fPbpjE

https://youtube.com/...G8GDWHIkb1kgs-u

3) “Italienii s-au certat între ei și s-au împrăștiat prin alte insule, la alte companii de transport. Geanta latină, deh!
Avionul militar C130 Hercules nu mai vine, așa că mi-a rămas ultima variantă: am gasit zbor abia la sfârșitul lunii la un preț rezonabil și recuperez banii pe zborul anulat.
Ce puteți face:
NU e vorba de bani, pt că mulți se feresc de asemenea cereri fiind fake.
Mă mulțumesc cu ce am, plus “creațiile” mele de/din artă și youtube.
Eu vă rog NUMAI ATÂT să vă abonați cu clopoțel la canalul meu de youtube, să scrieți măcar un singur comentariu și să dati like.
De aici lucrez în minte și la “creațiile” care vor continua după ce mă voi repatria.

https://youtube.com/...w-AScdTBCLPBJlk

Au răspuns mult mai mulți ( e foarte relativ, mult în procente, e normal ca din 150 de subiecți, dacă 4 răspund la prima fază și apoi 16 în final, rezultă o creștere cu 400%), dar din total, procentele sunt 2,7%, respectiv 10,7%.

Concluzii:
Este exagerat să cred că astfel vreu să răspund la
Întrebarea dacă omul este bun sau rău.
Au încercat să răspundă încă de când există filozofii și nu există o concepție finală.
Filozofii chinezi erau împarțiți, unii ziceau că omul e bun alții ziceau că e rău și că trebuie ÎNGRĂDIT CU LEGI, REGULI. (Confucianism, taoism, legalism)
Din filozofii contemporani:
Omul este un animal care functioneaza dupa un algoritm complex pentru supravietuire si reproducere. Orice face, fie in mod egoist sau altruist o face pentru a supravietui si a se reproduce, fara să isi dea seama, starea lui de spirit, hormonii, genetica si experientele de viata ii modeleaza actiunile. Nu exista liber arbitru. Omul este un produs generat de "nature”.

Cand omul se comporta moral, altruist de fapt o face ca "virtue signaling" pentru a atrage admiratia si consensul celorlalti.

Se poate conta pe liberul-arbitru al miilor de indivizi, sau societatea are nevoie de coordonare venită de sus? Sîntem o societate de rău-făcători sau de bine-făcători?

Să nu uităm de experimentul Zimbardo:

https://clipsi.ro/ph...tanford-prison/

Mă întreb dacă noi am urmat aceeași cale din experiment în timpul comunismului, când România era o închisoare și cei 5-10% puși la conducere, de cei aduși pe tancuri de la Moscova, pe bază de dosar, au terorizat o țară întragă.

Sincer să fiu, fără să jignesc pe nimeni, după părerea mea umilă, fără să provoc pe cineva și fără să fiu malițios, vreau să vă spun un lucru important și acel lucru e că nimic nu am de spus.
Trageți singuri concluziile.
Totuși dacă urmăriți graficele, mi-au crescut numărul de abonați.

Paradoxul e că mi-am găsit aproape toate calitățile următoare:
Lista calităților pozitive (Top 50)
1. Acuratețe
2. Altruism
3. Autocontrol
4. Bunătate
5. Calm
6. Capacitatea de a ierta
7. Compasiune
8. Conștiinciozitate
9. Corectitudine
10. Creativitate
11. Cumpătare
12. Curaj
13. Curiozitate
14. Deschidere
15. Determinare
16. Disciplină
17. Dreptate 18. Empatie
19. Energie
20. Entuziasm
21. Fidelitate
22. Flexibilitate
23. Generozitate
24. Hărnicie
25. Hotărâre
26. Independență
27. Inteligență
28. Inițiativă
29. Încredere în sine
30. Înțelepciune
31. Loialitate
32. Onestitate
33. Onoare
34. Organizare 35. Pasiune
36. Perseverență
37. Politețe
38. Pozitiv
39. Prietenie
40. Punctualitate
41. Puterea interioară
42. Receptivitate
43. Recunoștință
44. Respect
45. Responsabilitate
46. Sinceritate
47. Sociabilitate
48. Toleranță
49. Veselie
50. Voință

Dar m-am regăsit și la cele negative:
Lista trăsăturilor de caracter negative (Top 50)
1. Agresivitate
2. Amânare
3. Aroganță
4. Autoritarism
5. Batjocură
6. Bârfitor
7. Cinism
8. Conflictual
9. Credulitate
10. Cruzime
11. Defăimare
12. Egoism
13. Fățarnic
14. Frica/ lașitate
15. Gelozie
16. Ignoranţă
17. Incertitudine 18. Indiferență
19. Insensibilitate
20. Insolență
21. Intoleranță
22. Invidie
23. Iresponsabilitate
24. Iritabilitate
25. Încăpățânare
26. Lăcomie
27. Lăudăros
28. Lene
29. Minciună
30. Lingușitor
31. Morăcănos
32. Neglijență
33. Nemulțumit
34. Nepăsare 35. Nepoliticos
36. Ostilitate
37. Pretențios
38. Ranchiună
39. Răutate
40. Răzbunare
41. Rigiditate
42. Risipă
43. Servilism
44. Supărare
45. Suspiciune
46. Umilire
47. Vanitate
48. Viclean
49. Vulgaritate
50. Zgârcenie

Attached Files

onisifor12

onisifor12

Active Member

Omul este doar un vehicul, caracterul este ceea ce este relevant.

radudd

radudd

Senior Member

• Grup: Senior Members
Va sa zica sa bag like-uri la canalul tau si tu sa o freci la cald prin insulite pana cand revin zborurile?
Asta-mi ceri? Nu vrei bani direct, ci indirect? Pe bune?!
Ia mai stai tu nitel prin Atlantic, mai ia o banana, o nuca, te descurci.
Internet constat ca ai, ce-ti mai trebuie.
Bai taticule si scri! Scri de ma dot pixeli la monitor de cat scri.
Da-i 'nainte!

Ah, era sa uit sa-ti raspund la intrebare.
Io-s din grupul alora rai.
Dormi linistit.

Edited by radudd, 06 February 2022 - 19:48.

sorin147

sorin147

Senior Member

Cam greu sa tragi concluzii in urma unui experiment facut de multi altii inaintea ta si care s-au dovedit (in marea lor majoritate) doar tepari sau mincinosi.
Si, sa zicem ca afli ca 60% din oameni sunt rai. Te ajuta asta cu ce pe tine? Vrei sa te alaturi lor sau vei continua sa te porti asa cum o faci acum si cum crezi tu ca-i mai bine? La fel si daca sunt 80% buni.

Daca oamenii sunt rai pe langa tine, fii tu bun si dormi linistit noaptea.
Daca oamenii sunt buni pe langa tine, fii tu si mai bun si dormi linistit noaptea.

Edited by sorin147, 06 February 2022 - 19:48.

spinname

spinname

Senior Member

Nici, nici, e doar un animal cu ceva mai mare capacitate de autocontrol!

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
Omul este in esenta tot ceea ce-l caracterizeaza si este desigur un echilibru intre lucrurile positive si negative care la randul lor sunt discutabile in functie de imprejurari. Nu exista oameni absolut pozitivi, echilibrul e cheia. Importanta este trasatura dominanta si faptele fiecaruia in timp... cam asta e tot topicul.

Edited by andreic, 06 February 2022 - 19:52.

MarianG

MarianG

be that as it may

Omul in esenta este predisus (pre)judecatii celor in jur.

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Omul, in esenta, este rrom. Cand e  om, e vanilie.

pasilla

pasilla

Guru Member

nasty2, on 06 februarie 2022 - 19:30, said:

Am făcut un test, experiment social(cercetare sociologică?)  dar fără să știți, pentru a fi voi înșivă, fără nicio influență.
Eu cred ca a fost un experiment prost planificat/documentat. Un rebut.

Edited by pasilla, 06 February 2022 - 19:55.

ericmario

ericmario

Fenomembru

E om.

MarianG

MarianG

be that as it may

Puferiu_, on 06 februarie 2022 - 19:54, said:

Omul, in esenta, este rrom. Cand e  om, e vanilie.
Clar! Cel mai om este Vanilla Ice.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Senior Member

E rau. Ucide din placere (vezi partidele de vanatoare), aproape ca a muls planeta de resurse, etc, etc.

glassofwine

glassofwine

Member

Cum definești ”bun” sau ”rău” până la urmă? În funcție de intenția unei acțiuni, sau de efectul acesteia? Aparențele nu cred ca merită luate-n seamă în discuția asta.
Dintre cele 100 de elemente pe care le-ai înșiruit, pe care le consideri bune și rele, unele sunt atitudini, altele stări, senzații, sau instincte. Amesteci grav lucrurile.
Cum ar putea instinctele să fie bune sau rele, din moment ce nu am putut alege dacă să le avem sau nu, ci ni le-a oferit natura pur și simplu?
Tind să le dau dreptate filosofilor moderni; ei își fundamentează teoriile și pe noțiuni științifice, nu doar pe interpretări metafizice.
Nu cred că putem da un răspuns concret întrebării tale, atâta timp cât nu putem defini conceptele de ”bun” și ”rău”. Care e granița dintre ele?

Edited by glassofwine, 06 February 2022 - 20:21.

nico99900

nico99900

Active Member

Ca nu prea am inteles. S-au anulat toate zborurile, sau doar cele spre Roma?

ericmario

ericmario

Fenomembru

MarianG, on 06 februarie 2022 - 19:58, said:

Clar! Cel mai om este Vanilla Ice.
Word to your mother! Posted Image

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Initial, credeam ca suntem pe Editoriale. Apoi, pe Dezbateri. Citind intregul articol, ma gandeam la Psihiatrie. In urma raspunsurilor se poate muta pe Fun.

emeral

emeral

Senior Member

Răspuns simplu - cine pleacă în străinătate are pe cineva în România care îi poate trimite rapid bani prin Western sau MoneyGram.

Eu am înțeles că ai rămas fără bani prin străinătate și ai rămas șocat că nu te-au ajutat alții.

Omul e foarte bun când nu dă nici un ban la oameni ca tine.

Și omul e foarte prost când dă bani la oameni ca tine chiar și împrumut până ajungi în România.

Înainte să pleci în străinătate să ai tot timpul pe cineva în România care poate să îți trimită în maxim 1 oră mii de euro.

Edited by emeral, 06 February 2022 - 21:03.

DarthBane

DarthBane

Senior Member

Dacă la varianta 1, as fi mișcat ceva, la varianta 2, când îmi zici că mai vizitezi ceva intre timp, te as fi băgat în vulva mă tii și nu mai aveai ce să vb cu mine.

Varianta 3 e penibilă, direct degetul mijlociu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate