Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Seră vs ghețărie (climă globală)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

Poll: seră vs ghețărie (3 member(s) have cast votes)

Preferați sera sau ghețăria?

  1. prefer sera (3 votes [100.00%])

    Percentage of vote: 100.00%

  2. prefer ghețăria (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020
De-a lungul timpului, Pământul a oscilat între două stări: seră și ghețărie. Starea normală a Pământului e de seră, fiindcă 85% din timp a fost în această stare. Starea de seră înseamnă că nu există ghețari. În acest moment ne aflăm într-o perioadă de ghețărie, fiindcă există ghețari, suntem într-o eră glaciară, în o perioadă de retragere a ghețarilor (interglaciațiune).

Eu sunt curios ce preferați, sera sau ghețăria.

#2
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Posthorny_hornet, on 06 februarie 2022 - 11:46, said:

De-a lungul timpului, Pământul a oscilat între două stări: seră și ghețărie. Starea normală a Pământului e de seră, fiindcă 85% din timp a fost în această stare. Starea de seră înseamnă că nu există ghețari. În acest moment ne aflăm într-o perioadă de ghețărie, fiindcă există ghețari, suntem într-o eră glaciară, în o perioadă de retragere a ghețarilor (interglaciațiune).

Eu sunt curios ce preferați, sera sau ghețăria.

Eu stiu ca 90% din timp Pamantul a fost un bulgare de gheata.

Noi europenii suntem amenintati de microglaciatii datorita variatiei fiziologice a curentului golfului, deci caldura ar fi de dorit, dar si ea ar putea condce indirect spre racire datorita revarsarii apei dulci din ghetari ca un capac peste Gulfstream.

Totusi chiar si glaciatia poate produce ceva benefic si anume realizeza mari stepe si tundre inspre si in Siberia, adica locuri unde pot creste turme de iaci si boi moscati, iar Marea Chinei de sud si Australasia devin o mare campie joasa.

Marea Ohotsk dintre Peninsula Kamceatka si Coreea devine o mare campie rece de tip stepa-tundra, la fel Marea Japoniei si Marea Chinei de est.

Oricum ar fi Europa si America de Nord nu ar mai fi locuibile, astfel oamenii ar trebui sa migreze spre Marea Campie Sino-australiana iar nord-americanii spre Amazonia care va deveni o mare savana datorita cresterii calotei antarctice permanente pana in sudul Argentinei si Chile.

#3
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Mda...

#4
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View PostInfinitty, on 06 februarie 2022 - 15:04, said:

Eu stiu ca 90% din timp Pamantul a fost un bulgare de gheata.
Au fost 5 ere glaciare în istoria Pământului:
Attached File  970px-GlaciationsinEarthExistancelicenced_annotated.jpg   15.44K   10 downloads
https://en.wikipedia..._icehouse_Earth

#5
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Posthorny_hornet, on 07 februarie 2022 - 11:12, said:


https://en.m.wikiped.../Snowball_Earth

https://en.m.wikiped...nian_glaciation



#6
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 15.10.2020

View PostInfinitty, on 07 februarie 2022 - 16:17, said:

Încerci să zici ceva?

#7
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
A fi planeta bulgare de gheata nu inseamna o simpla glaciatie si mai mult este speculatie despre ce a fost cu miliarde de ani in urma.

Ultimele 4 glaciatii ne indica ca traim in niste oscilatii scurte, iar astazi nu suntem in afara glaciatiei Wurn ci probabil intr-o oscilatie scurta de incalzire probabil aproape de sfarsitul epocii Wurn, dar nu am ajuns inca intr-un interglaciar veritabil si lung atata vreme cat Antarctica este inca acoperita cu kilometrii de gheata.

Eu cred ca nu atat soarele si nici bioxidul de carbon nu fac marea diferenta ci variatia inclinatiei Pamantului pe axa care este mult mai mare si mult mai mica decat ne spune stiinta mainstream.

Mai exact cand Pamantul tinde spre inclinatia de zero grade putand fi cateva grade, pe planeta dispar complet ghetarii si chiar iarna, iar anotimpurile se stabilizeaza dupa latitudine, mai precis la ecuator deserturi fierbinti, iar la poli paduri subtropicale cu climat oceanic si fara iarna.
Romania ar avea o vreme de luna Mai, dar mult mai blanda cu amplitudini termice mici intre zi si noapte, in timp ce Scandinavia ar avea clima lunii Aprilie-Martie dar de asemenea fara amplitudini mari intre zile si intre zi si noapte.

Pe cand Pamantul se inclina cu pana la 35-40 de grade avem fenomenul invers si anume vreme extrema la ecuator si la poli cu ierni lungi si dure dar si cu veri extreme tot in aceleasi regiuni, dar care datorita acumularilor de gheata din zonele montane scad in efectul de incalzire.

Probabil aceasta clatinare a Pamantului betziv este datorata acumularii unor calote polare extinse si groase de zeci de kilometrii in glaciar in relatie cu evaporarea lor in interglaciar.

Dioxidul de carbon are rolul sau insa probabil pare principalul factor deoarece in perioadele de incalzire este eliberat din gheata care sublima la fel precum si metanul hidratat si metanul din permafrost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate