Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Indexare automata si manuala

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
kvs

kvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 23.07.2013
Salut

Am un site noi de cca 1 luna jumate. Desi este optimizat si are continut, in search console imi apare indexat doar homepage-ul.  Am cerut si indexare manuala, initial 10 link uri ieri. Inca nu s-au indexat.

In search console nu imi da nicio eroare.

Nu am mai intalnit sa indexeze asa greu, care poate fi cauza ?

Multumesc

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
IP problematic.

#3
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Este o problema uzuala in ultimele 8-10 luni. Cel mai probabil paginile care le doresti indexate apar in Discovered - currently not indexed.

Motivul principal este crawl budget. Eventual o sa fie indexate, doar ca dureaza.

Poti insa sa grabesti procesul, folosind api-ul lor.

Uite aici un tutorial pas cu pas.
https://rankmath.com...e-indexing-api/

E un pic complex, dar daca urmezi pas cu pas, sigur te descurci.

Am reusit sa indexed unele site-uri care stateau de 3 luni neindexate, folosind acel API.

Alta solutie, simpla, este sa aduni cateva backlinkuri bunicele. Pe langa altele, iti mareste si crawl budget, si eventual o sa ia si linkurile noi.

Daca in schimb, le ai in crawled-currently not indexed, e o cu totul alta poveste, si acolo e mai mult problema de calitate a continutului.

L.E. Are si vali o oarecare dreptate cu ip-ul problematic, in sensul ca, in cuvintele Google, daca li se pare ca hostingul nu suporta crawl-uri, le amana si se intorc mai tarziu. Asta e explicatia oficiala. Insa in practica, dupa mai bine de jumate de an cu asemenea probleme worldwide, s-a descoperit ca nu e de acolo, ci de cum Google a scazut crawl budget pentru site-uri noi. Sunt diverse discutii si case study-uri pe twitter/bhw/etc.

Edited by victor29cr, 06 February 2022 - 10:57.


#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Credeam ca-i vorba de vreo indexare salariala.Posted Image

#5
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

View Postvictor29cr, on 06 februarie 2022 - 10:53, said:

Uite aici un tutorial pas cu pas.
https://rankmath.com...e-indexing-api/
https://developers.g...i/v3/quickstart
Aici dar si in tutorial vad ca este restrictionat accesul la api.
Currently, the Indexing API can only be used to crawl pages with either JobPosting or BroadcastEvent embedded in a VideoObject.

Ar fi riscant sa-l folosesc si la un site de informatii generale tip text?

#6
adrian993

adrian993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.05.2017

View Postkvs, on 06 februarie 2022 - 09:40, said:

Salut

Am un site noi de cca 1 luna jumate. Desi este optimizat si are continut, in search console imi apare indexat doar homepage-ul.  Am cerut si indexare manuala, initial 10 link uri ieri. Inca nu s-au indexat.

In search console nu imi da nicio eroare.

Nu am mai intalnit sa indexeze asa greu, care poate fi cauza ?

Multumesc
Incearca sa adaugi un sitemap in Search Console si sa nu ai orphan pages

#7
andrei_turca

andrei_turca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.09.2018
Asa se intampl aacum cu site-urile noi. Si eu am patit aceeasi chestie. Chair si dupa ce e indexat, dureaza foarte mult pana cand e crawl-uit din nou. Desi am postat si actualizat continut regular dureaza  3-4 saptamani pana sa vad ceva nou indexat. Cred ca dupa 6+ luni cu postari si actualizari pe site si eventual si cateva backlinks va incepe site-ul sa fie luat putin mai in serios de google.

#8
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
nu stiu la voi dar la mine de exemplu am postat un articol acum 7 ore..cand m-am trezit si am cautat pe google aparea deja...deci in maxim 7 ore a fost indexat..eu cerand indexare manuala...

#9
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Indexare in 7 ore are doar un site mediocru. Ceva decent se indexează maxim in cateva minute.

#10
legalmente

legalmente

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.06.2023
pai eu solicitam indexarea si apoi ma culcam...cand ma trezeam deja eram pe google cu pagina...e posibil sa se fi indexat si cateva minute...ce stiu sigur e ca maxim 7 ore...sau pe acolo..

#11
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,592
  • Înscris: 13.03.2005
Poti verifica pe siteul tau, in log-uri cand a fost indexata acea pagina...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate