Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Reglare eq pentru boxe

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Andrei2221

Andrei2221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 02.06.2015
Salut, vreau sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Am un subwoofer format din 2 difuzoare jbl cs 1214, un amplificator toxic tx 1600n, 2 difuzoare hertz x uno 165, 2 hertz k uno 165 amplificate de un amplificator renegade s550 si un player sony dsx 200ui. Problema sta in felul urmator, in felul in care am facute setarile player-ului, subwoofer-ul se aude excelent, problema este la boxe, vreau sa dau gain-ul mai tare pentru mai mult volum in boxe dar vreau sa fac cumva sa reduc nivelul de bass doar pentru boxe ca sa nu distorsioneze. Ma gandeam daca as da bass-ul din player pe minus si as da din amplificatorul subwooferului la bass boost +6db... Ma puteti ajuta cu o idee? Nu vreau sa le setez pe hpf pentru ca nu as mai avea absolut deloc bass pe difuzoare.

#2
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Pai tu trebuie sa experimentezi sa vezi rezultatul...

Eu daca ascult tare merg cu bass-ul la -1...-2db sau pe zero (conteaza mult si muzica si sursa ) , defapt in general tin setarile pt bass la difuzoare la -2...-1 sau 0, si la subwoofer intre +2...+6 db.
Setarea generala bass -1db , medii -3db si inalte 0 sau +1db si sub-ul intre +2...+6 fc de melodie si sursa de redare (radio, iutub etc ) dar asta e la un Alpine, la Sony posibil sa trebuiasca alte setari si nu in ultimu rand ca e vorba de alte urechi :)

Amplificatorul pt difuzoare l-am dat jos (Vibe POWERBOX65.4M-V7 4x65W)  pt ca nu merge ok in cuplu cu difuzoarele (Hertz Uno X 130 ) se aude mai tare dar distorsoneaza fara sa dau bass tare in ele, chiar daca reduc gain-ul din amplif, nu-mi scoate un sunet ok.
Direct de la player am un sunet mai placut, nu asa "ascutit" fara sa baraie si suficient de tare (dar la mine subwooferul e mic, 75W) . Nu stiu daca se aplica si la Sony-ul tau asta, am avut inainte si eu un Sony DSX-A410BT si nu m-a convins. L-am inlocuit cu un Alpine UTE200BT , diferenta majora de putere, asta chiar suna tare si bine, fara sa gajaie la volum mare.

Pt ca ai instalatie mai serioasa sa zic asa, as schimba playeru in primu rand, un Alpine ca asta sau daca ai bani un Alpine 92BT o sa faca cu siguranta diferenta fata de playerul ce-l ai acum, chiar daca mergi cu amplificare pe difuzoare.
Eu am uitat total de Sony de cand am incercat Alpine, la functii poate ca e mai bogat Sony, dar la sunet Alpine la general e superior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate