Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ochelari noi, vad prost la apropiere

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
La dioptriile alea, nu te vei putea invata cu progresivi.

Ideea e asa - ochii tai nu mai fac acomodarea dintre aproape/departe. Cam asa e dupa 40 ani....cu varsta se accentueaza.
Daca ti-ai face ochelari cu -3, de exemplu, ai avea niste ochelari ok pentru aproape si slabi pentru distanta.
Cu -6 - vezi la distanta, dar nu de aproape.

Progresivii au in partea superioara -6, iar in partea inferioara dioptria scade treptat pana la cea care-ti permite sa vezi ok de aproape.
Sunt, totusi foarte obositori, dau ameteala...etc

Si eu aplic aceeasi solutie pentru apropiere - scot ochelarii. Tot miop....-3, 45 ani.

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
M-am uitat în 2012 la ultima prescripție, stang drept -5 sferici, acum - 6,75, fără cilindru( nu știu ce înseamnă) daca vreau progresivi cum știu cât trebuie partea de jos pentru aproape ? Pot merge la medic gratis pentru rețetă că lucrez împreună. Nu-mi dau seama cum se calculează practic ma gândesc că îmi dă să încerc alte lentile pentru aproape, la ultimul consult m-am uitat pe planșa aia cu cifre nu m-am gândit că trebuie să mă uit și la telefon sa vad  ce scrie, nu știam că după o vârstă ajungi cu prezbitism. Cel mai bine înveți pe pielea ta. Operație e exclus sa fac, sub 1% ajung rău și nimeni nu poate știi că nu ești tu.

#21
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Pezbit provine de la "batran". Acum, cu regula "sa nu jignesti pe nimeni" (chiar daca, mai deunazi, categoriile erau normal sau anormal), se zice "senior".

Peste 40 de ani, elasticitatea muschilor, a epidermei, a cristalinului etc. scade. Cristalinul devine din ce in ce mai rigid, nu se mai bombeaza suficient  cand muschii care il inconjoara primesc de la creier comanda sa se bombeze. Consecinta: daca la tinerete cristalinul isi modifica distanta focala prin raza de curbura, adica se adapta la vederea aproape - departe, cand incepi sa devii senior cristalinul incremeneste la dimensiuni care nu avantajeaza nici vederea de aproape, nici cea pentru departe.

Cei normali (glob ocular optim), la tinerete nu au nevoiae de ochelari, Cand devin prezbiti (la peste 40 de ani) necesita ochelari convergenti (+) pentru vederea de aproape (de exemplu +4 pentru telefon, +3 pentru desktop), apoi si pentru vederea de departe (ceva mai slabi, de exemplu +2.5).

Cei hipermetropi (glob ocular turtit), din copilarie necesita ochelari convergenti de exemplu +1.5, apoi +3, +4, cand devin seniori.

Cei miopi (glob ocular alungit) din copilarie necesita ochelari cu lentile divergente (de exemplu -1.5), doar pentru citit (sa nu bage nasul in caiet), apoi dioptriile negative cresc si, cand devine seniori, dioptiile prea negative devin de folosit la citit (isi ridica ochelarii pe frunte), ba unii ajung sa foloseasca lentile usor pozitive (+1.50) pentru citit.

Cei care au globul ocular distorsionat (deformat prin torsiune etc.) necesita, in plus lentile convergente - divergente cilindrice, adica fetele au elemente de cilindru, nu numai de sfera.

Stim cu totii cam ce se intampla cu inaintarea in varsta, dar si cu deformari innascute ale globului ocular: este suficient sa ne jucam (cu degetele curate) apasand pe globul ocular: imaginea se rasuceste si devine neclara. Este ca o camera foto de plastic subtire pe care o presezi si distorsioneaza poza.

Cand te operezi, iti scoate cristalinu matuit si-ti pune un cristalin din plastic incremenit in dimensiunile si forma sa, cu distanta focala fixa. Te intreaba: vrei pentru citit, pentru TV, pentru condus automobilul? Ce ai ales, nu ai nevoie de ochelari (daca operatia este reusita). In rest, adaugi ochelari.

Edited by Anca12, 06 February 2022 - 13:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate