Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Operatorii de la Cernobîl

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Nina156

Nina156

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2022
Nu am văzut serialul, urmează să-l vizionez când mă eliberez puțin, însă la recomandarea unui profesor am citit Cernobîl în Miez de Noapte. Am înțeles că este destul de OK, în sensul că nu sunt multe informații eronate.
Mi-a atras atenția mai degrabă partea în care povestea despre Pripiat și despre oamenii implicați în accident. Partea tehnică nu o stăpânesc, desigur, așa că nu pot zice nimic ce ține de asta.
M-am oprit la povestea lui Leonid Toptunov, inginerul senior de numai 25 de ani. Mi s-a părut foarte interesantă. Era foarte popular și iubit în Pripiat. Așa că am căutat și alte informații, mai ales că sunt destul de multe. Despre Akimov nu prea.
Și am citit că, contrar a ceea ce se spune, Toptunov nu era tocmai foarte priceput. Nu spune nimeni că a fost vina lui, dar o sursă spunea că el fiind prieten foarte bun cu șeful lui, Akimov, a fost și puțin acoperit. Dar superiorii săi nu au fost mulțumiți de el și stagiul lui de pregătire fusese prelungit de vreo 2 ori. De asemenea, am citit că pasiunile lui principale erau alcoolul și femeile. Ce-i drept, mai în toate pozele apare cu berea Posted Image) sau vodca lângă el.

E doar o discuție, nu trebuie să vă aprindeți. Cred că e un erou care a murit încercând să repare ce s-a întâmplat și toți îi recunosc meritele. De asemenea își petrecea ceva timp dând meditații elevilor de liceu și îi lăsa să folosească o sală de sport amenajată de el în blocul unde locuia. Deci probabil a fost un tip fain.
Credeți însă ca a fost pregătit pentru postul pe care de curând îl ocupase?

De asemenea, există undeva pe internet vreo mărturie/testimonial al lui sau al lui Akimov din spital? Versiunea lor. Mult timp s-a speculat ca s-au pus presiuni asupra lor. Dar daca era adevarat ma gandesc ca ar fi zis asta la interogatoriu.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
O gluma daca se poate... devenit expert nuclear dupa ce a vazut Cernobal :P

#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Vizioneaza serialul, dar te rog, sa nu crezi ca dupa vizionare vei stii tot.
Din punctul meu de vedere, se stie 60-70% din ce a fost acolo, poate mult mult mai putin, desi un 1% care nu e stiut poate schimba povestea total.
Am vizionat serialul, am mai citit despre pe internet, dar prefer sa o tin pentru mine, nu sa ma contrazic, pentru ca stiu doar ce s-a speculat in mare parte :D
Enjoy!

#4
ambivalent

ambivalent

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2020
si care-s sursele alea unde scrie ca era nepriceput si acoperit/favorizat de sefi? nu de alta, dar altfel miroase a "tap ispasitor" misiva ta

#5
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Dupa ce vezi serialul, mai mult ca sigur ca o sa vrei sa mergi pe acolo sa dai o geana, sa vezi cum arata cu adevarat tot.

#6
celmaicalmuser

celmaicalmuser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2022
Eu unul personal , am citit ceva carti , am vazut cateva documentare in legatura cu chernobal , dupa care a aparut serialul.
asa am putut sa trag anumite concluzii cam ce a fost real si ce a fost exagerat in film.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Exista interviul cu Diatlov. Subiectiv, probabil, dar e un interviu, nu o dramatizare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N8__v9EswN4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
vorbim de evenimente ce sunt ingropate de ceva vreme, acusi se implinesc 40 de ani. probabil nu se va sti prea curand ce a fost cu adevarat acolo, sovieticii au stiut sa ascunda mizeria sub pres... sunt experti in asta.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,229
  • Înscris: 27.10.2007

View PostNina156, on 05 februarie 2022 - 16:53, said:

Credeți însă ca a fost pregătit pentru postul pe care de curând îl ocupase?
nu era nimeni pregatit sa opereze un reactor nuclear care avea probleme ascunse.
iar despre marturii atat iti spun: ce n-a omorat explozia a curatat KGB-ul.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut  cateva  episoade fugitiv !  Total trash !

#11
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Dar la victimele colaterale , nu doar din imediata vecinatate, nu s-a gandit nimeni sa faca documentare.
Bunicul meu a fost la mare, ca multi altii, in '86. Peste 4 ani pierdea lupta cu leucemia.  Acuma daca este coincidenta sau nu, sunt doar speculatii.  
In anii '90 rata de supravietuire la leucemie era infima. Din salonul in care a tot stat internat bunicul, absolut toti au murit, cei mai tineri rezistau mai putin decat cei inaintati in varsta.

#12
qwertyasdfg

qwertyasdfg

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 17.12.2021

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2022 - 22:03, said:

Bunicul meu a fost la mare, ca multi altii, in '86.
Si eu merg, incepand din 1970. Si deocamdata am doar 2 oo. Deci sigur nu i s-a tras de la mersul la plaja.

#13
celmaicalmuser

celmaicalmuser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2022

View Poststrongsss, on 05 februarie 2022 - 20:22, said:

nu era nimeni pregatit sa opereze un reactor nuclear care avea probleme ascunse.
iar despre marturii atat iti spun: ce n-a omorat explozia a curatat KGB-ul.
Sau au bubuit intenționat reactorul ca sa acopere esecul antenei Duga?

#14
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostSwagger, on 05 februarie 2022 - 19:27, said:

Dupa ce vezi serialul, mai mult ca sigur ca o sa vrei sa mergi pe acolo sa dai o geana, sa vezi cum arata cu adevarat tot.
Cine era cu adevărat interesat, află și înainte de serial... Urăsc chestiile astea, lumea se comportă de parcă evenimentul X, Y, n-ar fi "existat", înainte ca HBO, Netflix etc. să scoată nu știu ce filme, ori seriale.
S-a umplut de influenceri și alți imbecili, pe acolo, în Pripyat, unii care pozau in anumite ipostaze și atingeau chestii, uitând că sunt radioactive, mai mult sau mai puțin.

Alt loc, stricat de ignoranța unora.

Edited by Vlad_22, 06 February 2022 - 13:29.


#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVlad_22, on 06 februarie 2022 - 13:29, said:


S-a umplut de influenceri și alți imbecili, pe acolo, în Pripyat, unii care pozau in anumite ipostaze și atingeau chestii, uitând că sunt radioactive, mai mult sau mai puțin.



Daca atingi chestii radioactive, nu e asa grav. Dar devine extrem de grav daca inhalezi sau inghiti particule radioactive.

Edited by tfmercedez, 06 February 2022 - 15:17.


#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Nu mai bine eviți să atingi pe cât posibil sau deloc și urmărești sfaturile ghizilor?

#17
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 21.08.2003
Zaiafet a explicat cel mai bine ce s-a intamplat, nu a fost vreo conspiratie ci doar imbecilitate pur comunista amestecata cu prostie si agresivitate haholica:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rsCHLdCLHbM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2022 - 22:03, said:

Dar la victimele colaterale , nu doar din imediata vecinatate, nu s-a gandit nimeni sa faca documentare.
Bunicul meu a fost la mare, ca multi altii, in '86. Peste 4 ani pierdea lupta cu leucemia.  Acuma daca este coincidenta sau nu, sunt doar speculatii.  
In anii '90 rata de supravietuire la leucemie era infima. Din salonul in care a tot stat internat bunicul, absolut toti au murit, cei mai tineri rezistau mai putin decat cei inaintati in varsta.
si eu am fost, cu sotia gravida in luna a seasea! fiul meu, cel putin pina la virsta asta pare sanatos, este donator de singe, face teste inainte de fiecare donare, etc

View PostVlad_22, on 06 februarie 2022 - 16:02, said:

Nu mai bine eviți să atingi pe cât posibil sau deloc și urmărești sfaturile ghizilor?
e suficient sa stii ce diferenta este intre iradiere si contaminare!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate