Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Sfat achizitie moto

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Salut!
Vreau sa cumpar o motocicleta din Germania si oscilez intre acestea din poza. Cateva pros & cons ar fi de folos.Am permis de zeci de ani, nu e o problema conducerea si nu o iau pentru viteza dar caut ceva care sa ma coafeze dpdv al fizicului.( 100kg+, 172cm).si sa nu imi fie rusine la stop langa alti bikeri.
Moto va fi folosita  in weekend-uri,  maximum 1000km/an
Anul de fabricatie este cam acelasi, 2017, 2016. Toate  sunt ne-accidentate.

Attached Files



#2
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Cu scuzele de rigoare, sunt departe de acest domeniu, sunt profan, dar dacă mă voi țăcăni vreodată, genul meu ar fi cea din poza de mai jos. Din cele patru, să zic că m-aș da cu Honda.

Attached Files



#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Depinde numai de tine , degeaba iti zice cineva sa iei una daca aia nu te coafeaza suficient. Le-ai incercat pe fiecare ( ma refer la modele similare ) sa vezi daca si care ti se potriveste ?
Intra pe comunitatea moto din orasul tau poate ai noroc de bunavointa macar sa vezi cum stai pe aceste modele.

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Ca idee întotdeauna vei găsi pe cineva care are una mai bună/scumpă ca a ta.

#5
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Nu ma deranjeaza sa vad ca unii au o motocicleta de  25000 euro.Am postat in ideea ca  cineva are sau a avut unul din modelele respective  si poate spune ceva  despre  calitatile  respectivei.
@Marian Vasile,  nu  vreau model chopper dar e frumos Suzuki-ul acela rosu.

Edited by sanddy1964, 04 February 2022 - 21:02.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

View Postsanddy1964, on 04 februarie 2022 - 19:40, said:

.....si sa nu imi fie rusine la stop langa alti bikeri.
Cu o gandire ca asta nu meriti sa ai motor!
Si trotineta daca ai calari,este a ta si te mandresti cu ea! Orice biker se mandreste cu ce are si il doare in cur de ce zice ala de langa el! Asta ti-o spun in calitate de motociclist cu vreo 14 ani de vechime!

Edited by george_eu25, 04 February 2022 - 21:02.


#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postsanddy1964, on 04 februarie 2022 - 19:40, said:

Salut!
Vreau sa cumpar o motocicleta din Germania si oscilez intre acestea din poza. Cateva pros & cons ar fi de folos.Am permis de zeci de ani, nu e o problema conducerea si nu o iau pentru viteza dar caut ceva care sa ma coafeze dpdv al fizicului.( 100kg+, 172cm).si sa nu imi fie rusine la stop langa alti bikeri.
Moto va fi folosita  in weekend-uri,  maximum 1000km/an
Anul de fabricatie este cam acelasi, 2017, 2016. Toate  sunt ne-accidentate.

Ai CB1100 pe lista si mai deschizi topicuri? :)


#8
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Parere subiectiva: Fz8!
Totusi, la 1000 km pe an, eu as lua-o p-aia mai ieftina!

#9
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
fara nici o urma de rauate
faptul ca ai permis de zeci de ani nu te face motociclist, doar posesor de permis
topicul asta e de fapt ''cum sa par ce nu sunt?''
in cazul mototcicletelor nu te crampona pe anul de fabricatie  poti fi mult mai cool si cu o moto mult mai veche
ideea e sa mergi sa vezi live cateva moto sa iti faci o idee ce te reprezinta sa vezi inainte de a cheltui 7 mii daca nu e doar un moft cauzat de criza varstei.
  dupa ce tip moto ai ales eu cred ca daca scrii pur si simplu bobber pe mobile fara sa pui anul vei  gasi cateva alegeri mai interesante


#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Ok, de acord cu unele observatii. Poate nu am fost nici eu precis in exprimare.
Deci: nu vreau sa fiu sau sa devin motociclist. Eu am fost motociclist vreo 20 de ani. Apoi am trecut la masina.
Am spus ca vreau sa merg ocazional cu motocicleta. For fun.
LE   @bani,  si eu ma gandeam la Yamaha prin prisma pretului. As fi vrut niste opinii de la cineva care a avut asa ceva.

Edited by sanddy1964, 04 February 2022 - 21:45.


#11
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Eu am fz6, fratele mai mic.
Il conduc de vreo 4 sezoane și 30 k km, pana acum nu am avut nici o problema cu el. Din ce știu, fiabilitatea e ok la toate modelele propuse, iar rulajul anual va fi prea mic sa fii deranjat de vreun eventual neajuns al unui model.
De aia am zis ca ești avantajat sa alegi prețul mic!


#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Mersi @bani002, eu mergeam pe Honda insa cred ca Fazer e ceva super ok. In poze arata bine. La Yamaha in Bucuresti nu mai au FZ8 de ani buni , ca sa o vad de aproape .Cred ca e mai manevrabila in oras decat CB1100 !?..

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
@ sanddy1964.

Da-mi voie sa incerc sa te ajut.

Intai si intai trebuie sa determini ce fel de motocicleta vrei :
- de viteza = acceleratie extrema, frane agresive, manevrabilitate rezonabila, suspensie foarte rigida. Obositoare la drum, pozitie dureroasa pentru spate si incheieturi. Merge doar pe sosea. Pe drumuri de piatra, daca mai sunt si inclinate......trebe rugaciuni, cruci si febra musculara la buci.
- speed-touring = are motor de viteza, poate putin castrat, pozitie mai comoda la drum, suspensie semirigida. Merge pe sosea. Pe drumuri pietruite...tot cu strans din buci.
- touring = comode la drum lung, spatii de depozitare, suspensii confortabile. Merg rezonabil si pe drum pietruit.
- adventure = inalte, oarecum masive, suspensii mai lungi, roti de dimensiuni diferite, foarte manevrabile. Merg bine la drum lung, pozitie comoda. Merg bine pe sosea, pe drumuri pietruite sau de pamant
- chopper = joase, arata bine, au cuplu. Pozitia la condus destul de ok, totusi coloana lombara n-o sa fie fericita; mai adaug ca iei tot vantul in fata/piept. Necesita atentie mare, mai ales la franare mai agresiva riscul sa te imprastii este crescut.

La ce buget ai acolo cred ca te poti apropia de una noua - nu neaparat de capacitate atat de mare.
Daca ai mai mult de 2 ani in care nu ai condus motocicleta; sau daca nu ai o experienta reala la motociclit - considera-te incepator. Nu e suficient sa stii cum se conduce, ai nevoie si de memoria musculara a reflexelor dobandite.

Si ultimul sfat pe care ti-l dau:
- daca nu ai experienta reala - ia-ti mai bine un motor mai vechi, ieftin, undeva pe la 2000 eur. Te doare mult mai putin sufletul cand dai pe jos 2000 euro, fata de cand belesti 8000 euro.
- mai bagi niste banuti in echipament full, de calitate

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Cred ca un model Touring e pentru mine. Spatii de depozitare sunt bune dar cred ca voi merge cu masina in concediu. Si o sa ma consider incepator pt ca nu am mai condus demult- bun sfat.
Nu vreau o motocicleta care sa prinda 250km/h. Nici 200.
Am peste 100.000km cu moto dar clar imi trebuie 2000km ca sa ma acomodez cu comenzile si traficul. In 2-3 luni poate reusesc.

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ar fi sa-mi mai iau vreodata moto as alege ori o vaca Varadero, V-strom, BMW de plimbare prin afara orasului plus ceva drumuri mai proaste sau daca ar fi doar pentru oras un chopper mic gen Virago, Eliminator. Am avut vreo 4 ani moto naked de vreo 50 cp dar mi s-a parut ca prin Romania prea ti-o cauti cu ea, gropi, balega, pamant, pete de ulei, caini care te alearga sau sar la roata din fata, soferi care nu reusesc sa tina banda in curbe.
Imi e dor uneori de zgomotul mobrei, de vibratie si de mirosul de benzina care se ridica din rezervor insa nu si de echipamentul pana in gat vara, casca in cap si senzatia ca esti in fundul gol printre fieratanii care se misca pe langa tine.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
pentru 1000/an vezi să nu pățesti ca mine care mi-am luat-o in 2007 și n-am făcut în total 1000km  de atunci din cauza traficului clujean de la orele de vârf.am abandonat-o și-am ajuns la o bicicletă electrică care m-a costat de două ori cât motocicleta

https://www.google.c...=zExE-DZUnCsjyM

#17
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am zis 1000 dar pot fi 2000. Depinde cum e vremea. Doar un Predeal si 250km sunt facuti. Mai un Snagov, mai un mall in weekend,...cred ca e usor sa faci o mie, doua de km.
Mi-e frica putin de cilindrii raciti cu aer ai CB-ului la temperaturi de 35...38 grade-vara.

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E motor mare si merge in sarcina mica. Nu e ca la motoarele mici pe care trebuie sa le forjezi nonstop pt a merge cu traficul sau sa urci orice deal cu acceleratia deschisa complet.

In cazul in care nu cobori de pe ea si astepti la umbra sa se faca verde la semafor, o sa te ia pe tine salvarea inainte sa pateasca motorul ceva.

Edited by underb, 05 February 2022 - 11:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate