Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Incubatoare oua gaina, rate, curacani.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna. M-am uitat putin pe arie si nu amgasit nimic de genul acesta de discutie despre incubatoare.
Am unul care sa defectat motorasul de la elicea care plimba aerul.
De 6 ani si pusa de 2-3 ori pe an cate 25 de zile, si-a cam facut treaba.
Bine inteles ca am sa-i schimb motorasul si o sa mai faca treaba.
Numai ca de cand m-am apucat de "gainirii" vecinii vor si ei , iar in ultimi 3 ani , am cam umplut prin imprejurimi cu rasa de gaini.
Dar nu despre pasari e vorba ci despre incubatoare.
Anul trecu un vecin de al meu a luat unul cu etaj , 80 si ceva de oua si nu prea a avut eclozare buna la etajul inferior.
Apoi alt vecin a cumparat si el un incubator, si iarasi nu prea a avut succes . 51 de oua 26 de pui.
Si cu  tot ca au fost cautate la ovoscilocop.
Deci cine si de unde v-ati luat incubatoare bune si ce marca sugerati a fi buna?
Nu din alea industriale, ci din astea mai de casa.

#2
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Acu, daca cocosu' se hotaraste ca nu e bipolar, incubatorul devine irelevant.
Trebuie sa recunosc ca am invatat un cuvant inexistent in limba romana: ovosciloscop. Multumesc, dar tot nu m-am prins ce inseamna.

#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
scuze, am geresit
ovoscop

Edited by redbotos, 04 February 2022 - 20:13.


#4
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postredbotos, on 04 februarie 2022 - 19:22, said:

Buna. M-am uitat putin pe arie si nu amgasit nimic de genul acesta de discutie despre incubatoare.
Am unul care sa defectat motorasul de la elicea care plimba aerul.
De 6 ani si pusa de 2-3 ori pe an cate 25 de zile, si-a cam facut treaba.
Bine inteles ca am sa-i schimb motorasul si o sa mai faca treaba.
Numai ca de cand m-am apucat de "gainirii" vecinii vor si ei , iar in ultimi 3 ani , am cam umplut prin imprejurimi cu rasa de gaini.
Dar nu despre pasari e vorba ci despre incubatoare.
Anul trecu un vecin de al meu a luat unul cu etaj , 80 si ceva de oua si nu prea a avut eclozare buna la etajul inferior.
Apoi alt vecin a cumparat si el un incubator, si iarasi nu prea a avut succes . 51 de oua 26 de pui.
Si cu  tot ca au fost cautate la ovoscilocop.
Deci cine si de unde v-ati luat incubatoare bune si ce marca sugerati a fi buna?
Nu din alea industriale, ci din astea mai de casa.
Sunt vreo doua-trei topice mai vechi, pe ''Mecanica agricola'', incubatorul fiind de fapt,... un utilaj, un echipament agricol. :)

Alea ''mai de casa'' supra-etajate au nevoie de ventilatoare care sa faca treaba constant, altfel aerul de jos va fi mai rece, si mor embrionii.
Ar trebui si niste termometre pozitionate sus si jos, ca sa vezi ce temperatura ai pe-acolo, eventual si niste umidometre.

Chestia e ca nimeni nu investeste bani, minte si efort ca sa dezvolte o gama de incubatoare casnice - n-ar avea piata.

Multi din cei pasionati si-or facut incubatoare artizanale, din diferite incinte termoizolate, gen frigidere ori congelatoare dezafectate.

P.S. Unii or pus ventilatoare de computer.

#5
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am inteles. o sa caut pe acolo sa vad topicul. Chiar vreau sa ma documentez.
De a lungul timpului , am observat ca cele cu forme rotunda , au eficienta mult mai mare decat cele Hexagonale sau patrate.
Forma rotunda sunt mai bune la circularea aerului.
Si bine inteles a temperaturii.
M-am uitat pe net si am vazut sute de modele"colturoase" dar parca logic , nu se imbina.
Chestia cu construit incubatoare artizanale, mi-sa aprins un beculet.
Tema de lucru.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Vezi ca e un topic cu cineva care si-o facut dintr-un frigider.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate