Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ulei Vaselina pentru cooler.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
N-ai un ventilator in plus prin casa/carcasa? OLX ul e plin de oferte, chiar si magazinele IT de cartier au ventilatoare ieftine...
Ulei de mecanisme fine, ulei pentru masina de cusut sau masina de tuns, chiar si ulei de motor cum s-a sugerat mai sus, poate ajuta temporar.
Fa calculul costurilor: ulei, ventilator nou sau sursa noua?

#20
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
ti-am zis nu era doar pentru acesta sursa, am mai multe calculatore si unele fac zgomot de la ventilalor si imi place sa le desfac si sa le curat, e o sursa veche de 450, si ventilatorul e de 60 mm eu  am de 80 in casa,am testat nu incape. dar am dat comanda de ce a recomandat sys multuesc.

#21
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Nu recomand sa pui ventilator de carcasa, trebuie sa pui un ventilator identic sau echivalent in materie de rpm si flow cfm voltaj /amperaj , cele de carcasa au un cfm mai mic decat cele pentru sursa nu se preteaza la astfel de aplicatii si risti sa iei foc .In unele cazuri poti sa inlocuiesti rulmentii ventilatorului daca sunt de tip ball sau needle, la rulmentii sleeve gresarea rezolva problema doar pe moment.

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
De cate ori ai auzit ventilatorul de la sursa rotindu-se la turatie mare? Prind "viteza" doar in extra-sarcina. In rest stau la "relanti", se invart cat sa asigure un flux mic de aer, o ventilatie sursei. Praful omoara sursele si ventilatoarele lor. Sursele de calitate au si ventilatoare silentioase, restul au ventilatoare doar ca sa nu ramana locul gol. (Aproape) Orice ventilator after-market e mai bun decat majoritatea celor montate in sursele medium-low.
In general, am inlocuit venilatoarele surselor vechi cu cele de la Arctic, cand nu am gasit pe dimensiuni am folosit si Cooltek sau SilentiumPC.
In cateva luni imi expira garantia la o sursa Gigabyte, abia astept sa o desfac sa ii schimb ventilatorul cu un Arctic P14 CO. Am inca 4 ventilatoare in carcasa, la utilizare normala se aude doar rontaitul rulmentilor de la ventilatorul sursei.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uleiul ala e mai mult pentru yale, chestii care nu au frecare mare,  nu sunt in miscare non stop.
Se recomanda vaselina siliconica cum a zis un coleg.

Si da te ajuta,  dar  peste 1 luna trebuie uns iara, etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate