Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contracte utilitati, PJ sau PF?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
In ziua de azi pe ce anume e mai rentabil sa ai contractele de utilitati sau telecomunicatii? Persoana juridica sau persoana fizica?

Stiu ca pe PJ era mai avantajos datorita deducerii TVA-ului. De asta fratele meu a trecut toate telefoanele mobile ale familiei pe firma pe care o avem, inclusiv eu am mutat Digi Mobil de pe acasa pe abonamentul de la firma.

Dar RDS are preturi mai mari pe firma (bine, ai IP fix), iar acum constat ca si la curent, varianta alternativa la CEZ, Hidroelectrica, are preturile de 0,73 pe PF si 3,4 lei per kwh pe PJ. Deci cum e mai avantajos?

Ar trebui mutat curentul de la firma pe PF ca sa am pret mic la HE. Ca naiba, aiurea.

#2
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
La curent clar mai avantajos pe PF, pe langa pretul mai mare per kwh, platesti si energia reactiva ca PJ.

Edited by marcone, 04 February 2022 - 10:52.


#3
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 Neaceasca85, on 04 februarie 2022 - 10:21, said:

, Hidroelectrica, are preturile de 0,73 pe PF si 3,4 lei per kwh pe PJ. Deci cum e mai avantajos?

Tu cam ce crezi ?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

 marcone, on 04 februarie 2022 - 10:39, said:

La curent clar mai avantajos pe PF, pe langa pretul mai mare pwr kwh, platesti si energia reactiva.
Da, la firme contoarele au 2 leduri: kwh si kwarh. Daca ai multe motoare electrice, kwarh te rupe, poate fi si 40% din factura.

Am avut magazin la acest parter de bloc intre 2003 si 2020, apoi doar birouri cu PC-uri, o centrala pe gaz, un frigider si un dozator de apa. Deci 2 motoare cu energie reactiva, vara intra in joc si 2 aparate de AC.

************
Sediul de firma este la un parter de bloc, m-am stresat mai putin cu pretul curentului aici. Dar celelalte 2 contracte, pe PF, sunt la 2 case, acolo ma enerveaza scumpirile, cel mai rau, motivul cred ca il stiti deja, nu mai repet si aici.

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Stati o clipa. Daca platesti curent pe persoana juridica, nu se schimba si impozitul cladirii? Adica de la 100 - 200 de lei cat e impozitul unei locuinte la 4000+ lei pentru imobil cu destinatie comerciala? Stiu ca acuma cativa ani era macel la PFA-uri care aveau cheltuieli trecute pe "firma" in locuinta proprie. Si apoi s-au trezit ca apartamentul le era trecut la imobil comercial si plateau impozite uriase.

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Stiam de Hidroelectrica drept solutie salvatoare in vremurile astea, insa am ramas socat ieri cand am vazut ce pret au pe PJ.

 RedDev, on 04 februarie 2022 - 10:57, said:

Stati o clipa. Daca platesti curent pe persoana juridica, nu se schimba si impozitul cladirii? Adica de la 100 - 200 de lei cat e impozitul unei locuinte la 4000+ lei pentru imobil cu destinatie comerciala? Stiu ca acuma cativa ani era macel la PFA-uri care aveau cheltuieli trecute pe "firma" in locuinta proprie. Si apoi s-au trezit ca apartamentul le era trecut la imobil comercial si plateau impozite uriase.
Posibil. Oricum am impozit mare si acasa pentru ca este casa mare. Idem costul de gaze Engie tot din cauza asta.

Deci si impozitul e mult mai mare pe PJ versus PF, interesant.

Cheltuielile le-a tinut tata pana in 2014, apoi fratele, de asta sunt cam p-afarist cu tarifele.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde. La firma, toti avem telefoane de munca cu exceptia unui coleg (caruia ii incarc din abonamentul meu cartela lunar prin primsa beneficiilor: el stie ca nu ramane fara resurse si plateste la salariu, eu am puncte si net gratuit).

Revenind la intrebarea ta: cei din contabilitate am inteles ca le trec pe 50% deductibilitate o parte din cheltuieli (si cer desfasuratorul pentru mobile). Toti folosesc numerele respective si in interes personal (mai putin pleava, care nu prea vorbeste la telefonul de munca decat ... interes de munca). In caz de control, suntem acoperiti (unul din motivele pentru care se trec partial deductibil, dar si noi pentru ca avem firma de contabilitate si fiscal, ei preiau amenda prin refacturare daca nu fac bine). Iti dai seama ca, daca 70-80% din cheltuieli sunt in interesul firmei (apeluri, cheltuieli cu intretinerea (gaze, caldura, apa, curent, etc), nu se va lega nimeni daca se deduc 100%, in special daca sunt sume de bun simt in context.

Da, justifici banii platiti prin firma, dar ca impozit va trebui sa calculezi daca renteaza sau nu.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Motorina mi-o iau numai pe PJ, pentru ca ambele noastre masini sunt pe firma.

La benzinarie cand fac plata trebuie sa dictez ROXXXXXXXX, adica CUI-ul.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Faci foaie de parcurs?

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Si mai sunt si alte produse pe care prefera sa le ia pe firma si punem bonurile in dosarul de contabilitate.

 Pololica, on 04 februarie 2022 - 11:07, said:

Faci foaie de parcurs?
Nu.

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fa o sedinta cu cei de la contabilitate si vezi ce-ti zic (ca recomandari si mod de calcul). Nu de alta, dar sa nu crezi ca vei diminua profitul cu 100% din cheltuieli si sa te trezesti ca ai de plata impozit mai mare decat te astepti sau ca fratele va trebui sa semneze deconturi pe numele lui sau sa imprumute firma daca are Registrul de Casa pe minus (adica, in loc de 1.000 lei cheltuieli cu motorina, sa zicem, iti va deduce doar 500 lei, diferenta fiind impozitata).

E o discutie pe care va trebui s-o aveti explicata.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e SRL, nu avem registru de casa, e societate profesionala.

SRL ul pe care erau utilitățile spațiului înainte l-am radiat. Societatea profesionala e asemănătoare cu pfa-urile.

Fratele e economist ca și tata. Deci teoretic știe cu ce se mănâncă.

#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 Pololica, on 04 februarie 2022 - 11:06, said:

Depinde. La firma, toti avem telefoane de munca cu exceptia unui coleg (caruia ii incarc din abonamentul meu cartela lunar prin primsa beneficiilor: el stie ca nu ramane fara resurse si plateste la salariu, eu am puncte si net gratuit).

Revenind la intrebarea ta: cei din contabilitate am inteles ca le trec pe 50% deductibilitate o parte din cheltuieli (si cer desfasuratorul pentru mobile). Toti folosesc numerele respective si in interes personal (mai putin pleava, care nu prea vorbeste la telefonul de munca decat ... interes de munca). In caz de control, suntem acoperiti (unul din motivele pentru care se trec partial deductibil, dar si noi pentru ca avem firma de contabilitate si fiscal, ei preiau amenda prin refacturare daca nu fac bine). Iti dai seama ca, daca 70-80% din cheltuieli sunt in interesul firmei (apeluri, cheltuieli cu intretinerea (gaze, caldura, apa, curent, etc), nu se va lega nimeni daca se deduc 100%, in special daca sunt sume de bun simt in context.

Da, justifici banii platiti prin firma, dar ca impozit va trebui sa calculezi daca renteaza sau nu.


stiu ca nu asta-i subiectul, dar nu ti-e nici un pic de jena sa vorbesti asa despre colegii tai?

iar cel care a deschis topicul am inteles ca invirte chestii pe la tribunal (probabil executor), dar asta nu-l impiedica sa faca evaziune!

 Neaceasca85, on 04 februarie 2022 - 11:09, said:

Si mai sunt si alte produse pe care prefera sa le ia pe firma si punem bonurile in dosarul de contabilitate.


Nu.
fratele stie ca spui in public de faptul ca face evaziune fiscala?

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Nu face niciun fel de evaziune. La vreun control totul este curat si transparent. Sunt produse de care avem nevoie la birou. Parca se numeau de protocol.

De altfel cand trebuie sa iau benzina pentru micile utilaje de curte, trebuie sa o iau pe PF, fara CUI, deoarece ANAF-ul la un control ar zice de ce iei benzina cand masinile firmei sunt pe motorina?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 tytysor, on 04 februarie 2022 - 12:48, said:




stiu ca nu asta-i subiectul, dar nu ti-e nici un pic de jena sa vorbesti asa despre colegii tai?

iar cel care a deschis topicul am inteles ca invirte chestii pe la tribunal (probabil executor), dar asta nu-l impiedica sa faca evaziune!


fratele stie ca spui in public de faptul ca face evaziune fiscala?

Nu, nu mi-e jenă. În firma suntem doar 2 colegi, restul sunt firme (SRL-uri) care executa câte ceva în loc sa fie angajați. Sper ca te prinzi.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru curentul pe PJ de la birou (parter de bloc) CEZ Vanzare imi cere prelungire de contract cu niste documente in spate de zici ca faci bransament nou. S-au tampit? De ce nu se prelungeste automat?

Vor sa depun cererea de prelungire pana pe 18 decembrie 2022, altfel se sisteaza furnizarea.

Zic ceva de genul ori prelungiti cu noi, ori incheiati contract cu alt furnizor in regim concurential.

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Zis si facut, in vinerea de 11 noiembrie am trimis pe mailul cez_crc documentatia ceruta pentru prelungirea contractului PJ cu CEZ VANZARE, ca asa cum am zis mai sus, am primit o notificare care spune ca din 18 decembrie 2022 se sisteaza furnizarea energiei electrice, cu conditia de a prelungi CEZ-ul sau a incheia contract cu alt furnizor.

La fix o saptamana dupa transmiterea documentelor, in loc de prelungire contract, in seara de 18 noiembrie ne trezim cu mail de la CEZ care spune ca pentru prelungirea contractului este nevoie sa le dam suma de 814 lei drept garantie fnanciara, apoi ne dau contul si modalitatile de transmitere a dovezii efectuarii platii. Au innebunit? Suntem cu facturile la zi si ne cereti garantii? Voi ne ziceti sa prelungim si cereti bani pentru asta?

Fratele s-a enervat astazi si a zis ca sa intreb pe forum de alt furnizor pentru persoana juridica. Ca nu vrea sa plateasca aceasta garantie aberanta.

Ce alt furnizor ar fi OK pentru persoana juridica, in zona Distributie Oltenia? Hidroelectrica stiu ca e prohibitiv de scump. Si nu stiu daca se mai poate face mutarea la altii dupa ce am transmis documentatia aia, cu index si serie contor, cu tot.

Daca nu dam CEZ-ului banii astia, nu prelungesc contractul si taie curentul pe 18 decembrie?

Edited by Neaceasca85, 21 November 2022 - 18:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate