Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Intrebare statie portabila

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Concret:

1. Nu e vizibilitate perfecta intre cele 2 puncte, adica nu sunt 2 locatii in camp deschis. Distanta intre ele e de aproximativ 2.8 - 3km.
2. Bugetul nu e o problema dar vreau doar statii portabile, fara chestii mobile amplasate in locatiile respective, mai ales ca intrebuintarea nu se limiteaza la comunicare strict intre locatiile astea, vreau sa fiu mai versatil un pic, dar daca se poate cu dispozitive handheld :)

#20
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Dar pentru -> https://www.ebay.com...6sAAOSwl19hmrEv

Stiu ca am mai cautat si pe ANCOM detalii, la un moment dat am trimis si formular de contact si m-a sunat cineva de la ei, preturile erau pe la 50-80 euro/an per bloc alocat, find vorba de UHF.

Singura modalitate e inchiriere de spectru de la ANCOM pentru a le utiliza "legal", nu?

Modelele astea de statii se folosesc in MAI / MApN / STS, sunt foarte fiabile si robuste.

#21
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 AWE, on 03 februarie 2022 - 20:15, said:

daca vreau sa fiu perfect legal care ar fi calea, licenta de radioamator? Inchiriere frecventa?

De fapt asta e cea mai importanta intrebare. Prefer ca persoana fizica dar am si firma daca nu se poate altfel.

#22
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Si la inchiriat frecventa, tot e nevoie de un responsabil de "retea" si un examen.
Varianta cea mai buna ieftina si facila este examenul de radioamatori, examenul pentru clasa a 4-a e simplu fara partea de radiotehnica. Dar sa nu fie folosit in scop comercial.

L.E.:Distana e de 3km, dar in mediu urban, blocuri inalte?

Edited by vestale, 03 February 2022 - 20:44.


#23
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 vestale, on 03 februarie 2022 - 20:42, said:

Distana e de 3km, dar in mediu urban, blocuri inalte?

Mixt, urban + camp deschis, blocuri de maxim 4 etaje si putine la numar.

#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Si utilizatorii sunt ambii la nivelul solului si afara? Sau din casa/apartament?
In interior e mai dificil in CB(27MHz) in comparatie cu (PMR)446MHz, nu incap undele pe geam.

Edited by vestale, 03 February 2022 - 21:22.


#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Nu e un scenariu fix in care utilizatorii sa stea intr-un anumit punct. Tocmai mi-a mai venit o intrebare: in cazul de fata, este de ajuns ca unul din utilizatori sa aiba licenta sau trebuie ca ambii sa o detina? In cazul din urma, e imposibil as zice...

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru frecventa inchiriata, este suficient unul dintre ei sa aiba licenta de operator mobil terestru sau de gasit pe cineva care sa ia rolul de responsabil de retea radio, dar pentru frecventele de radioamatori este obligatoriu ca toti cei care apasa pe butonul de emisie(PTT) sa aiba indicativ, deci si certificat de radioamator.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
serviciul de amator nu este dedicat convorbirilor casnice, de familie!

#28
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 AWE, on 03 februarie 2022 - 19:53, said:

Pai ziceam mai sus, daca setezi puterea de emisie la 0.5W, cum isi mai dau seama? Mnah, ideea e ca nu vreau sa ma apuc sa invat chestii complexe de radioamatori, sa dau examene etc, doar ca sa pot folosi niste device-uri mai bune.

Daca tot vrei sa fii in legalitate si sa nu depasesti puterea reglementata pentru frecventele libere tip PMR, statia din linkul tau nu corespunde cerintelor.
Uite aici ceva profesional si care e si legala:  https://www.emag.ro/...5/pd/DQM7LWBBM/
Cumperi doua bucati si nu-ti mai bati capul, puterea e legala si garanteaza 9 Km acoperire, daca merg pe 5 tot e bine ca ai zis ca e nevoie de vreo 4.

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
@valirex nu ii garanteaza 9Km, ci e pana la 9Km si aia in camp deschis.
Cu 0.5W in UHF am vorbit la mai mult de 120km distanta, dar eram pe la 1900m altitudine, dar din cladire in cladire cu fiebeton serios si cu geamurile in directii opuse, parter si cu statiile la 4-5m de geam, ai nevoie de reflexii sa fii auzit chiar si la 2km distanta, nu conteaza daca e statie cu eticheta Motorola. Important ca acele antene nedetasabile sa fie cat mai lungi/mari, sa aiba castig bun si la receptie, nu doar un arculet acolo.

Dar se poate lua o pereche, facut teste, facut retur daca nu e ok. Desi mi se pare destul de scump pentru PMR-uri 700lei/statie.

Edited by vestale, 04 February 2022 - 00:12.


#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Lista de preturi pentru frecventele care se pot inchiria legal o gasiti aici, cred ca din Anexa, tabelul 3.2.1 e de interes (pagina 18), dar e de citit si inteles intreg documentul.

#31
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 valirex, on 03 februarie 2022 - 23:28, said:

Daca tot vrei sa fii in legalitate si sa nu depasesti puterea reglementata pentru frecventele libere tip PMR, statia din linkul tau nu corespunde cerintelor.
Uite aici ceva profesional si care e si legala:  https://www.emag.ro/...5/pd/DQM7LWBBM/
Cumperi doua bucati si nu-ti mai bati capul, puterea e legala si garanteaza 9 Km acoperire, daca merg pe 5 tot e bine ca ai zis ca e nevoie de vreo 4.

Da, partea legala ar fi rezolvata dar statiile astea sunt chiar mai scumpe decat cea pe care am pus-o in postul initial, ma intreb daca se justifica pretul tinand cont de limitari. Ca scenariu de utilizare cred ca ar fi in regula.

#32
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Am statia acesta https://www.409shop....t.php?id=123031 care acopera cam aceleasi frecvente si e tot de 5W
O folosesc din cand in cand -  nimeni nu mi-a facut vreo problema.

Edited by AztecWarrior, 04 February 2022 - 13:11.


#33
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Error 404 la linkul tau :)

#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 24.11.2002
Pentru PMR 446MHz documentul ce reglementeaza obligatiile europene in Romania este acesta , vedeti si anexa de pe pagina 4, randul 7.

@AztecWarrior faptul ca incalci legea  din cand in cand nu e ok, mai ales daca recunosti si public. Limitele de putere sunt impuse pentru ca e un spectru limitat, fiind 16 canale pentru astfel de comunicatii libere.

#35
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Foloseste-le linistit,cu orice putere.Singurul lucru pe care sa il faci este sa te limitezi la benzile PMR (le gasesti pe net).Daca intri in oras si scanezi canalele PMR e imposibil sa nu le gasesti toate ocupate,de firme de paza pana la depozite,magazine...etc.Si majoritatea folosesc chinezarii cu antene detasabile si peste 0.5w.Deci stai linistit ca nu o sa te caute nici dracu.Inca o data,asta cu conditia sa nu iesi din raza aia de frecvente! E ilegal intr-adevar,dar atata timp cat nu deranjezi frecventele inchiriate,dedicate sau oficiale nu o sa te caute nici dracu !

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 dragosh82, on 03 februarie 2022 - 20:24, said:

mai degraba iei portabile in CB, care o sa fie utile si in masina pe canalul 22
Nu sunt asa eficiente portabilele intre ele in 27MHz, mai bine merg PMR-urile.

 AWE, on 03 februarie 2022 - 19:38, said:

Multumesc de raspuns, nu ma gandesc sa intru in ilegalitate dar citesc ca printre cerintele PMR e si una care spune ca aparatul nu trebuie sa aiba antena detasabila, astea au...
E singura varinata pe care o ai... folosesti in PMR, cu banda ingusta (setezi narrow si low power), faci frecventele corecte in pasi de 0.625 si aia e, discutie multa inutila nu ajuta. Nu ai cum sa fii legal 100% decat cu PMR-uri dedicate.
Ca fapt fivers, cat timp folosesti antenele originale ale portabilelor sau altele dar tot portabile nu e o problema, masura cu antena nedetasabila este luata ca sa nu-ti vina ideea sa pui portabila pe o antena fixa performanta, pe cladire/bloc ca te duci cu aia mult mai departe decat ar trebui... asta e ideea, ele sa marga strict ca portabile.

Edited by andreic, 04 February 2022 - 21:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate