Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Teapa japonezului

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Trimite-l la mine. Ajut eu contra cost :)

#20
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,112
  • Înscris: 04.09.2013
Au invatat indienii engleza si nu invata japonezii. Bine, ca indienii se inteleg doar intre ei in engleza. Naiba stie ce zic ei acolo. Se mai intampla in sedinte sa isi deschida microfonul din greseala si se aude pe fundal muzica d-aia de chemi serpii cu ea.

#21
sceptici

sceptici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.11.2020

 exydos, on 03 februarie 2022 - 18:45, said:

M-a contactat recent un japonez pe linkedin si m-a rugat sa il ajut sa  dau interviuri de angajare  pentru el ( ca soft dev) , adica eu pentru el , pentru ca el nu stie bine sa vorbeasca engleza  ( iar posturile la care aplica au si proba de limba engleza) si  cica eu primesc un anumit %  din salariu.
Ce fel de teapa e asta? Nu am mai intalnit-o.

Si esti asa de darnic sa preiei si responsabilitatea acelei persoane ?
Cauta in limba japoneza ca sa vezi daca gasesti ca in California.
"(2) Verifies, publishes, acknowledges, or proves, in the name of another person, any written instrument, with intent that the same may be recorded, delivered, or used as true."
https://leginfo.legi...29.&lawCode=PEN

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
India a fost colonie britanica. Engleza e a doua limba oficiala acolo.

#23
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 utopium, on 03 februarie 2022 - 19:33, said:

HR-iste disperate care vor sa te pacaleasca si sa te angajeze iar ele sa-si ia comisionul Posted Image
nope, nu functioneaza chestia asta: HR-istele sau firmele de recrutare isi iau bonus-ul doar daca treci de perioada de probla (la noi) sau o perioada de 60-90 zile in afara.
asa ar gasit oameni care ptr jumatate de comision s-ar angaja, HR-ista ar primit bonus-ul iar ziua urmatoare respectivii si-ar da demisia.

 exydos, on 03 februarie 2022 - 19:43, said:

a zis ca imi da $100 daca nu ia job-ul pe care-l vrea , dar daca ia atunci imi da % din salariu
teapa e ca iti va cere datele cardului ca sa iti "trimita" banii. e identica cu teapa de pe olx cand te contacteaza vanzatorii sa iti trimita banii in avans si iti cer nr de card.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,235
  • Înscris: 05.06.2002
Diversificare la teapa cu datele cardului pe olx?

#25
SilvaDark

SilvaDark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.10.2008
Ce treaba are cardul cu cel care vrea sa trimita bani?
Pentru a trimite bani cuiva e nevoie de numarul de cont bancar.
Imi scapa mie ceva aici?

#26
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

 exydos, on 03 februarie 2022 - 18:45, said:

M-a contactat recent un japonez pe linkedin si m-a rugat sa il ajut sa  dau interviuri de angajare  pentru el ( ca soft dev) , adica eu pentru el , pentru ca el nu stie bine sa vorbeasca engleza  ( iar posturile la care aplica au si proba de limba engleza) si  cica eu primesc un anumit %  din salariu.
Ce fel de teapa e asta? Nu am mai intalnit-o.
Nu e teapa deloc pentru tine. Apuca oportunitatea.
A fost un scandal la Verizon in USA parca. Un programator - cu salar de 80 000 USD platea pe unu din India vreo 4-5 000 sa ii faca toata munca. El venea la servici se juca statea pe net etc Parca 4 ani i-a reusit smecheria pana a fost prins.
Cred ca asta vrea japonezul - dai interviul si el o sa iti dea ceva bani.

 TruculMagic, on 03 februarie 2022 - 18:52, said:

Incearca si ne zici si noua. Nu pierzi nimic, decat niste timp liber. Japonez care nu stie engleza in IT... ciudat. Posted Image
Nu e ciudat. La capitolul limbi straine stau prost si sunt timizi.
Apoi (nu intru in detalii) sistemul lor de predare a limbii engleze este extrem de deficitar iar pronuntara invatata gresit din scoala. Au zis profesori itineranti din US. De vina sunt chiar manualele aprobate.

#27
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 SilvaDark, on 04 februarie 2022 - 10:01, said:

Ce treaba are cardul cu cel care vrea sa trimita bani?
Pentru a trimite bani cuiva e nevoie de numarul de cont bancar.
Imi scapa mie ceva aici?
Unii de bucurie ca primesc bani spun tot iar altii se bucura de ce gasesc

#28
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 01.05.2006
Bine, bine, si care-i teapa?


 Municipalwaste, on 03 februarie 2022 - 18:57, said:

E de notorietate ca japonezii se exprima foarte greu in engleza, desi inteleg si se exprima rezonabil in scris.

politicienii nostri care se fac de ras pe la conferinte sau cum fac indienii, care nu au nicio jena sa foloseasca englezo-indiana

Prima parte perfect de acord, pacat de ultima parte, obsesia cu politicienii.

Nu se face nimeni de ras, si nu rade nimeni de cineva care macar incearca si se straduie sa vorbeasca intr-o limba straina.
Din contra are parte de multa simpatie si intelegere. Si asta iti spune cineva care a trait 25 ani printre straini.
Numai la noi e conceptia imbecila ca trebuie sa faci totul perfect ca altfel rade lumea de tine.

#29
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 danaciu, on 04 februarie 2022 - 16:40, said:


Numai la noi e conceptia imbecila ca trebuie sa faci totul perfect ca altfel rade lumea de tine.

Adevarat, numai la noi e chestia asta cu limba engleza vorbita la perfectie. Dar cum sa vorbeasca romanul cu accent rusesc in engleza? Doamne fereste.

#30
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 14.10.2004

 SilvaDark, on 04 februarie 2022 - 10:01, said:

Ce treaba are cardul cu cel care vrea sa trimita bani?
Pentru a trimite bani cuiva e nevoie de numarul de cont bancar.
Imi scapa mie ceva aici?

Pai si daca vinzi ceva pe olx tot asa este.
Si ce sa vezi au fost sute de tepe. :)

#31
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 SilvaDark, on 04 februarie 2022 - 10:01, said:

Ce treaba are cardul cu cel care vrea sa trimita bani?
Pentru a trimite bani cuiva e nevoie de numarul de cont bancar.
Imi scapa mie ceva aici?
Iti scapa numarul de prosti care cred ca pentru a primi bani trebuie sa dea datele de pe card.

Cit despre japonezi si propuneri de procente din salariu, cred ca singura scuza sa crezi asa ceva e sa fii prin anii 90 si internetul abia a aparut in Romania. Practic internetul e 99% minciuna sau denaturarea adevarului. Pina si un cur de pe instagram nu este doar unul din cele 200 de cururi pozate in toate felurile si apoi fotoshopat pina nu mai ramane nimic din el, ce sa mai vorbim de japonezi care-ti promit bani pe net.

#32
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 danaciu, on 04 februarie 2022 - 16:40, said:

Bine, bine, si care-i teapa?
când îți trimite mesaj că-ți dă 500 de euroi fiindcă l-ai ajutat uiți de toate și-i dai toate datele de pe card.numai vezi câți de pe aici s-au fript pe olepix

#33
elis678

elis678

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.09.2020
Mai erau din astia si pe fiverr sau freelancer. Dadeau mesaj cum ca vor sa faci tu cont in numele lor pe alta platforma gen glassdoor, ca nah puteau sa isi faca un cont pe fiverr dar pe glassdoor chipurile nu se putea, si apoi urma sa iti plateasca lunar comision din cat castigau ei.

#34
Asasu

Asasu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 07.02.2022

 MarianG, on 03 februarie 2022 - 19:51, said:

Aia cu care dai interviul sunt orbi? Sau odata trecut nu se mai uita la fata ta?

Te suna pe telefon. Dai teste online, nu sunt curiosi de fata ta. Am dat si eu interviu in polonia si turcia. Totul in engleza. Ultimul sa lasat cu oferta de 2500 euro dar nu am mers la turci. Cat trebuia sa cer? In Romania am 1700.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate