Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sa ne ajutam sa obtinem linistea caminului

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 tehnics, on 03 februarie 2022 - 08:48, said:

Eu n-am inteles niciodata de ce eu trebuie sa fac ceva pentru linistea mea doar pentru ca vecinul(ii) sunt bizoni si cercopiteci ?

Am locuit un an aici, incredibil ce zgomot era de la Biserica aia duminica si in zilele de sarbatoare.
https://www.google.d...d46.7596117!3e2

#20
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 axxel07, on 03 februarie 2022 - 09:25, said:

Eu am problema asta cu...cainii.  Si culmea, sunt cainii mei Posted Image

Tu ai deja la îndemână un grup cu experiență Posted Image Vezi Section One

#21
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 axxel07, on 03 februarie 2022 - 09:25, said:

Eu am problema asta cu...cainii.  Si culmea, sunt cainii mei Posted Image
Invata-i sa cante, si-asa macar ai muzica, nu doar latrat. Posted Image

Numa` sa nu cante manele.

Edited by Phobos, 03 February 2022 - 10:35.


#22
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 AlexEn, on 03 februarie 2022 - 09:55, said:

Salut orice initiativa de acest fel dar fiti si realisti. Degeaba chemi politia daca nu aude organul zgomotul cu urechile lui, nu se va intampla nimic. Cel mult iei tu avertisment sau amenda pentru faptul ca ai pus pe drumuri politia degeaba.
Trebuie un constatator care sa vina personal sa observe calitatea vietii pe care o ai. Si sa ia masuri urgente de stopare a fenomenului astfel incat sa iti redea linistea caminului. Stiu prin cineva de o femeie care a avortat din aceasta cauza, de la muzica data tare.

 adisz, on 03 februarie 2022 - 10:13, said:

Deocamdata singura solutie viabila este legata de Politie.trebuie anuntata si chemata ori de cate ori este nevoie.Si vor veni.
Nu stiu daca in afara orelor de liniste ajuta prea mult. Si pana vine se opreste muzica si iti iei tu amenda.

#23
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021
Apropo de subiect, ce legislație interesantă și diferită au țările... mi-a spus un prieten ce a lucrat în UK în construcții, că aveau o lucrare la o casă din aia mare unde locuiau mai multe familii și înainte de a se apuca, șeful lor a trebuit să meargă să vorbească la fiecare apartament și să întrebe la ce oră se poate lucra pentru a nu deranja (trebuiau să dea și găuri în pereți, să înlocuiască și gresia, faianța etc.) și toate familiile au spus că e OK să înceapă la 9 dimineața și să lucre până la 17 doar unul a zis că pe el nu-l deranjează de la ora 11. Și cică n-aveau ce face, din cauza lui ăla ce a zis ora 11, trebuiau să respecte ora aia, cică așa e legea acolo, dacă nu, trebuia să-i dea la ăla bani pentru deranj... în schimb, am vorbit cu alt prieten ce lucră tot în domeniu, în Italia și mi-a spus că și acolo e ca în România, ei merg la lucrări când vor, nu întreabă pe nimeni nimic, fac cât zgomot vor...

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 republicall, on 03 februarie 2022 - 11:00, said:

Trebuie un constatator care sa vina personal sa observe calitatea vietii pe care o ai. Si sa ia masuri urgente de stopare a fenomenului astfel incat sa iti redea linistea caminului. Stiu prin cineva de o femeie care a avortat din aceasta cauza, de la muzica data tare.

Trebuie sa...
Zi practic cum propui sa faca asta. Sa stea o zi si o noapte acolo, o saptamana, o luna si sa ia notite? Daca problema e de la izolarea proasta? Daca problema e de la clopotul bisericii care e aproape?
Ti-am pus niste intrebari pe prima pagina la care nu ai raspuns.

Si cine e acest constatator? Dpdv legal ma refer.

#25
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Eu cred ca depinde de tine sa te impaci cu nivelul de zgomot in care traiesti. Eu am stat 2 ani cu vecini cu copii mici deasupra, plansete, cantat urlat in baie zi de zi, apoi alergat ca puii de elefant prin toata casa, ce politie sa chemi sa faca ce? raspunsul parintilor - sunt copii, o sa vezi si tu cum e, adica sa astept sa imi vina randul sa urle si ai mei...
In timp am invatat sa ignor, sa dorm in we la parinti, sa folosesc dopuri de urechi. Pe de alta parte sunt constienta ca si eu am deranjat fara intentie alti vecini cu obiceiurile si ritmul meu [fac dus dimineata foarte devreme si mai imi scapa dusul in cada, peria, mai uit cheile in sufragerie si alerg sa le iau ca sunt in intarziere...].
Probabil ca mai multa toleranta ajuta psihic sa treci peste zgomotele orasului [lifturile, masinile de gunoi pentru cei de la parter sau tramvaiele pt cei care stau cu geamurile pe unde trec rotile lor].
La fel si certurile vecinilor, zilele de sarbatoare, eu sunt mai zen acum si dau sfaturi altora dupa ce m-am mutat de 5 ani in camp la tara Posted Image. Dar 15 ani ani de trait in Bucuresti cu chirie m-au invatat ca poti incepe cu tine sa maresti cumva limita in care devii foarte stresat si nervos....

Edited by dell99, 03 February 2022 - 11:32.


#26
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Propun un prim articol la lege, in functie de like-uri il adaug la propunerea de lege:

Legea GAMA

a. Zgomotul sa fie considerat instrument de tortura psihica.

 AlexEn, on 03 februarie 2022 - 09:55, said:

Vezi ce solutii ii dai colegului care a deschis topicul asta: https://forum.softpe...jante-de-afara/

Ca o completare: nu doar manelele sunt deranjante, poti face zgomot cu orice fel de muzica.
Ce faceti cu clopotele bisericilor? Se aud de la jumate de kilometru.
Ce faceti cu toate locuintele prost izolate sau prost construite, care transmit toate vibratiile, unde auzi cand trage vecinul apa sau cand merge prin casa? Si nu ma refer la tropaieli,ci la mersul normal.
Ce faceti cu zgomotul de la bulevarde/drumuri principale?

Salut orice initiativa de acest fel dar fiti si realisti. Degeaba chemi politia daca nu aude organul zgomotul cu urechile lui, nu se va intampla nimic. Cel mult iei tu avertisment sau amenda pentru faptul ca ai pus pe drumuri politia degeaba.

1. Orice fel de muzica, de acord. Problema e si la cel ce asculta. Dar e vorba si de bass, nu doar de muzica.
2. Sa le izoleze cumva sa sune mai incet
3. Statul in regim de urgenta sa ajute cu un imprumut special destinat izolarilor fonice de specialitate. Plus de asta zgomotele casnice naturale sunt oarecum mai usor de suportat daca sunt intr-o forma decenta.
4. Masinile sa mearga mai incet in zonele locuite.
5. Prima data trebuie sa vina acel constatator si el sa cheme politia care sa ia masuri urgente si drastice.

Crede-ma ca eu ce traiesc zilele astea este terorism, imi traiesc iadul. Dar e adevarat ca sunt mai sensibil. Si nici macar nu da in orele de liniste, deci imi imaginez ca la altii e de N ori mai rau. Sunt sensibil la ritmuri si latrat de caini. Si basul ala il simt si in corp, imi vibreaza si corpul.

 dell99, on 03 februarie 2022 - 11:31, said:

Dar 15 ani ani de trait in Bucuresti cu chirie m-au invatat ca poti incepe cu tine sa maresti cumva limita in care devii foarte stresat si nervos....
Sper sa ajung sa ma obisnuiesc. Ori o iau razna ori fac altceva nu stiu ca nu am prea multe optiuni.

Edited by republicall, 03 February 2022 - 11:57.


#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Pe mine mă deranjează trântiturile de uși.Posted Image

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007
Te intreb practic ce se poate face. Tu vorbesti la modul ideal.

 republicall, on 03 februarie 2022 - 11:59, said:

Propun un prim articol la lege, in functie de like-uri il adaug la propunerea de lege:

Legea GAMA

a. Zgomotul sa fie considerat instrument de tortura psihica.

Exagerezi rau.

1. Orice fel de muzica, de acord. Problema e si la cel ce asculta. Dar e vorba si de bass, nu doar de muzica. => incercam sa subliniez ca zgomotul nu vine neaparat din manele, ci poate sa fie si de la muzica clasica, rock, populara etc.
2. Sa le izoleze cumva sa sune mai incet => Asa. Zi practic cum.
3. Statul in regim de urgenta sa ajute cu un imprumut special destinat izolarilor fonice de specialitate. Plus de asta zgomotele casnice naturale sunt oarecum mai usor de suportat daca sunt intr-o forma decenta.=> Cum izolezi zeci de mii de apartamente? Unele in mod sigur au nevoie de reparatii/imbunatatiri. Iar la bugetul de stat de unde crezi ca vin bani? Din taxele noastre.
4. Masinile sa mearga mai incet in zonele locuite. => esti naiv daca ai impresia ca zgomotul vine exclusiv de la viteza. Ce faci cu tramvaiele care merg pe sinele alea vai de capul lor?
5. Prima data trebuie sa vina acel constatator si el sa cheme politia care sa ia masuri urgente si drastice. => te intreb inca o data. Cine e constatatorul ala si cum face efectiv sa constate?

 republicall, on 03 februarie 2022 - 11:59, said:

Crede-ma ca eu ce traiesc zilele astea este terorism, imi traiesc iadul. Dar e adevarat ca sunt mai sensibil. Si nici macar nu da in orele de liniste, deci imi imaginez ca la altii e de N ori mai rau. Sunt sensibil la ritmuri si latrat de caini. Si basul ala il simt si in corp, imi vibreaza si corpul.

Sper sa ajung sa ma obisnuiesc. Ori o iau razna ori fac altceva nu stiu ca nu am prea multe optiuni.

Asta e alta treaba.
Din nou, tu vorbesti de idealisme, fara sa spui cum s-ar pune practic in aplicare.

Edited by AlexEn, 03 February 2022 - 12:10.


#29
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008

 dark, on 03 februarie 2022 - 12:05, said:

Pe mine mă deranjează trântiturile de uși.Posted Image
Eu aveam o problema cu bateriile care fluierau in bai, cateodata se auzea pe toata coloana. Si cu fumul de tigare care intra tot pe aerisirea din bai .... Asta cu mirosurile nu pune initiatorul ceva acolo la draftul de lege? Vecinii care prajesc peste cu usa deschisa? sau aia de tin toate troacele pe palier de abia ai loc sa urci cu sacosele?

Edited by dell99, 03 February 2022 - 12:19.


#30
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 republicall, on 03 februarie 2022 - 11:59, said:

Legea GAMA
a. Zgomotul sa fie considerat instrument de tortura psihica.
4. Masinile sa mearga mai incet in zonele locuite.
a. se exagereaza, nu te ia nimeni in seama cu partea aceasta
4. ... este deja o limita in oras, vrei o limita pe langa locuinte? Asta ar insemna sa poti umbla prin oras cu 30km/h... aaaaa, nope!

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 AlexEn, on 03 februarie 2022 - 09:55, said:

Salut orice initiativa de acest fel dar fiti si realisti. Degeaba chemi politia daca nu aude organul zgomotul cu urechile lui, nu se va intampla nimic. Cel mult iei tu avertisment sau amenda pentru faptul ca ai pus pe drumuri politia degeaba.

Asta e o prostie.

1) Pe majoritatea nu ne deranjează că dă vecinul o gaură în perete, lucru care durează 10 minute. Asta e o chestie de înțeles și putem trăi cu ea. Ne deranjează că dă gaură toată ziua, și la ora 14, și la ora 23, într-una, fără pauză, fără nimic. Așa și cu muzica. N-am problemă că stă vecinul la o bere, ascultă o muzică, am problemă că ascultă la un nivel mult prea ridicat, și ascultă la 2 dimineața.
2) Amendă că ai pus poliția pe drumuri degeaba nu iei. Pentru a lua, trebuie să fie vădită dorința de a pune organele pe drum aiurea. Dacă îi chemi pentru o faptă care, între timp, se rezolvă, nu vei fi niciodată tras la răspundere. Chiar și dacă-i chemi pentru o treabă care nu intră în atribuțiile lor, nu ești tu vreodată tras la răspundere că ai făcut-o.


Soluția e aceeași, ca și cu alte astfel de apucături care sfidează bunul simț. Chemată poliția, dat amendă. Așa e în orice situație, soluția civilizată.

#32
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.09.2021
Am stat și eu într-o zonă zgomotoasă timp de 3 ani, în fața blocului meu era loc de joacă, veneau copii de toate vârstele și țipau ca toți dracii,era horror mai ales vara când țineam geamurile deschise, la început mă enervam pe ei, apoi mi-am adus aminte de mine și de prietenii mei când eram mici, ce draci eram, câtă gălăgie făceam și noi, cum ieșeau vecinii la geamuri și strigau la noi și nouă nici nu ne păsa... acum s-a întors roata... cât despre zgomotele provocate de vecini, eu zic că e vorba de nivelul de educație al fiecăruia și de mentalitate, la noi, vorba trupei Paraziții " pe român îl doare-n p&^ă unde aruncă o hârtie când n-are ce pune în farfurie ..." Uitați de exemplu la japonezi, acolo se merge foarte mult pe ideia de a respecta intimitatea și liniștea celui de lângă tine, acolo când îți bate un vecin la ușă cu o problemă, își cere jumate de oră scuze că ți-a tulburat armonia înainte să-ți spună de ce a venit...

#33
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 GaBogdan, on 03 februarie 2022 - 12:44, said:


4. ... este deja o limita in oras, vrei o limita pe langa locuinte? Asta ar insemna sa poti umbla prin oras cu 30km/h... aaaaa, nope!

In Germania asta e limita in cartiere de locuit, 30kmh. Mi se pare rezonabil.

#34
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020

 republicall, on 03 februarie 2022 - 09:47, said:

Vine de la G.A.MA, grupul anti manele (dar poate sa fie orice muzica sau zgomot), asa mi-a venit pe moment fiind problema cu care ma confrunt. De fapt mai am si un caine care latra periodic. GAMA e si din muzica, Gamă muzicală. Deci cred ca e un nume potrivit.

La acel link o sa pun forma legii daca vom sustine asa ceva. Si solutii stranse pentru diferite cazuri in parte. Deoarece nu pot sa fac edit la postarea originala sa updatez informatiile la zi.
Daca-i antimanele subscriu.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

 giuliani, on 03 februarie 2022 - 13:20, said:


In Germania asta e limita in cartiere de locuit, 30kmh. Mi se pare rezonabil.

Eu ma refeream la locuintele care se afla langa bulevardele mari/aglomerate. De ex blocurile de pe soseaua Stefan cel Mare (in Bucuresti), care sunt fix la bulevard.
Acolo intrebam ce ar face initiatorul.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 republicall, on 03 februarie 2022 - 11:00, said:

Nu stiu daca in afara orelor de liniste ajuta prea mult. Si pana vine se opreste muzica si iti iei tu amenda.

Uite ce spune la lege,art2/25
https://www.avocatne...uarie-2014.html

Edited by adisz, 03 February 2022 - 14:43.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate