Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Modulatoare auto FM- alimentare prin USB

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018
Modulatoarele auto pot fi folosite oriunde,nu doar în mașină,(chiar și după ce li s-a ars acea siguranță la supratensiune). Cele ce au mufă USB se pot alimenta la 5V, deși în manual nu se specifică acest aspect. Eu folosesc pentru alimentare o mică baterie externă veche,ce nu scoate mulți miliamperi (nu o încarc complect, ci cam 70% ), altfel se oprește alimentarea modulatorului. Se pot folosi și baterii externe mai performante,cu condiția ca în al doilea port USB al bateriei să mai fie un consumator costant,altfel se oprește alimentarea modulatorului. Nu știu dacă puterea de emisie radio e mai puternică prin alimentarea de la bricheta mașinii, dar mie mi se pare ok,chiar dacă în unele zone apar mici interferențe.


#2
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
De ce nu îi schimbi siguranța?

#3
celmaicalmuser

celmaicalmuser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2022
Modulatoarele fm folosesc un convertor dc-dc de la 12V la 5 v, deci e normal sa funcționeze si in modul expus de tine.

#4
celmaicalmuser

celmaicalmuser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.01.2022

View PostKyKyKyKy, on 03 februarie 2022 - 07:23, said:

De ce nu îi schimbi siguranța?
Poate ca vrea sa il foloseasca in afara autoturismului.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Se poate folosi in acest mod pt a trimite semnal FM in camera alaturata. De exemplu daca vrei sa asculti in bucatarie sunetul sistemului stereo din living atunci cand gatesti.

Edited by Wotan, 03 February 2022 - 12:58.


#6
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018

View PostKyKyKyKy, on 03 februarie 2022 - 07:23, said:

De ce nu îi schimbi siguranța?
  La modelele mai noi,nu mai este așa ușor,plus că nu stau bine fixate în acel soclu de brichetă,cum atingi puțin se întrerupe alimentarea.

#7
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018

View Postcelmaicalmuser, on 03 februarie 2022 - 07:45, said:

Modulatoarele fm folosesc un convertor dc-dc de la 12V la 5 v, deci e normal sa funcționeze si in modul expus de tine.
Ce mi se pare anormal e faptul că nu se specifică acest aspect nici de producător, nici de vânzător. Eu căutam de fapt detalii cum să conectez o mufă de 12 V la modulator,nu am găsit, dar am dat  întâmplător de  informația asta (alimentare prin USB).

View PostWotan, on 03 februarie 2022 - 12:55, said:

Se poate folosi in acest mod pt a trimite semnal FM in camera alaturata. De exemplu daca vrei sa asculti in bucatarie sunetul sistemului stereo din living atunci cand gatesti.
E foarte util la muncă,că pot asculta la căști cu funcție radio.

#8
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018

View Postochey, on 05 februarie 2022 - 04:06, said:

Ce mi se pare anormal e faptul că nu se specifică acest aspect nici de producător, nici de vânzător. Eu căutam de fapt detalii cum să conectez o mufă de 12 V la modulator,nu am găsit, dar am dat  întâmplător de  informația asta (alimentare prin USB).

E foarte util la muncă,că pot asculta la căști cu funcție radio.


#9
ochey

ochey

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 23.06.2018

View PostKyKyKyKy, on 03 februarie 2022 - 07:23, said:

De ce nu îi schimbi siguranța?
file:///C:/Users/Emil/Desktop/shopping%20modulator%20FM%20.png
La acest model ,în locul unde ar trebui să fie acea siguranță,este un arc cuplat la  placa cu circuite.

#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Attached File  mufa-bricheta-auto-tata-cu-led-si-siguranta.jpg   19.09K   0 downloads
Siguranta se introduce peste arcul din interior care are un capat lipit pe cablaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate