Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amenda intrare in tara

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdragosmurgescu, on 02 februarie 2022 - 18:28, said:

Contestația trebuie făcută înainte să o platesc sau pot și după , nu vreau să mă trezesc că dupa îmi zic că nu am platit in 15 zile
Eu am inteles ca tampenia aia de formular este inregistrata pe "serverele statului" si dispare in 15 zile.
Practic statul poate incerca sa demonstreze vinovatia tuturor, chiar si a celor care au avut formular.

View PostFratello, on 02 februarie 2022 - 19:20, said:


"Tot mai mulți români care s-au întors în țară în ultima perioadă reclamă că au fost amendați de autorități deși au completat formularul digital pentru intrarea în România (PLF), iar la câteva săptămâni de la trecerea graniței s-au trezit că declarația lor nu mai apare în baza de date oficială și că trebuie să meargă în instanță pentru a dovedi că au avut formularul completat, conform USR, care spune că în acestă situație ar fi aproximativ 50.000 de români. În acest context, mai mulți parlamentari USR au inițiat luna trecută un proiect de lege pentru anularea amenzilor date pentru lipsa PLF."

#38
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,287
  • Înscris: 08.11.2016
Vezi ca scrierea gresita a numelui in pv e unul din motivele care anuleaza pv-ul.

#39
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdorin_2k, on 02 februarie 2022 - 18:01, said:

15 zile de când ai primit plicul.
de la data poștei, adică data indicată de ștampila pe care o pune poșta pe plic.

#40
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMarianG, on 02 februarie 2022 - 19:35, said:

Eu am inteles ca tampenia aia de formular este inregistrata pe "serverele statului" si dispare in 15 zile.
Practic statul poate incerca sa demonstreze vinovatia tuturor, chiar si a celor care au avut formular.



"Tot mai mulți români care s-au întors în țară în ultima perioadă reclamă că au fost amendați de autorități deși au completat formularul digital pentru intrarea în România (PLF), iar la câteva săptămâni de la trecerea graniței s-au trezit că declarația lor nu mai apare în baza de date oficială și că trebuie să meargă în instanță pentru a dovedi că au avut formularul completat, conform USR, care spune că în acestă situație ar fi aproximativ 50.000 de români. În acest context, mai mulți parlamentari USR au inițiat luna trecută un proiect de lege pentru anularea amenzilor date pentru lipsa PLF."
Au facut uslamistii inca un rahat cu legislatia lor haotica...

Edited by GlCA_Contras, 02 February 2022 - 19:48.


#41
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Ce mizerie...astia nu stiu de unde sa mai scoata bani.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDaculScoril0, on 02 februarie 2022 - 19:45, said:


de la data poștei, adică data indicată de ștampila pe care o pune poșta pe plic.
Nu
15 zile de la comunicare.
Scrie clar și în PV.
Nu contează stampila postei.
Dacă nu e la domiciliu se întoarce plicul.
De la data comunicării. Ori înmânare ori afișare la domiciliu.


View PostBombalurina, on 02 februarie 2022 - 19:43, said:

Vezi ca scrierea gresita a numelui in pv e unul din motivele care anuleaza pv-ul.
A zis că numele e corect pe prima pagina unde sunt datele lui.

#43
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Nu e de la noi, e de la EU

Edited by AlexD2, 02 February 2022 - 20:16.


#44
lion12

lion12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2014
Obligatoriu platesti amenda la jumatate, apoi o taxa de timbru in valoare de 20 de lei si o contesti la judecatoria de domiciliu. Pentru motive vezi art 5alin 5 , art 21 din OG 2/2001, motivezi urgenta vizitei in Ungaria, atasezi un test PCR daca-l ai si poate ai succes.

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Ce motiv e urgenta? Putea sa facă formularul ala și după ce a ajuns acasa în tara. Nu merge motivul, doar înveseliti judecătorul.

#46
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostGlCA_Contras, on 02 februarie 2022 - 20:27, said:

e pe dracu de la UE, e de la caz la caz.. noi nici macar nu aparem acolo Posted Image

a venit repede un p0stac sa-i spele pe ciuma rosie

4 tari cu basini in cap nu inseamna ca e de la UE ceva obligatoriu - si jegosii nostri mot sa scoata de-o amenda de-o maslina!
Iar vorbesti ca sa te afli-n treaba, sunt mult mai multe tari care au adoptat sistemul ca doar nu l-au inventat romanii Citeste aici atunci erau 18 state membre acum sunt mai multe inclusiv UK

#47
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Ok...

Poate parea idiotica... dar nu m-ar surprinde sa fie adevarat.

Eu ajung in tara saptamana viitoare dupa o pauza de cativa ani buni.
Am testul facut, de cum este afisat  / cerut de catre agentia de zbor,nu ma lasa sa intru in avion pana cand nu am aceste documente:
pasaport
boarding card
test negativ

Aterizez la aeroport in Romania.
Mi se cere pasaportul / buletinul si eventual testul negativ.
nimic altceva
"Intru" pe poarta de iesire,iau masina si plec in ale mele.

De unde pana unde stiu agentii de la financiara sa imi trimita amenda ca nu am completat ceva ce nu am fost informat,nu mi s-a spus sau "fortat" de cineva / de ceva sa completez,sa informez,sa predau !?

#48
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View PostEmeraldCountryHouse, on 02 februarie 2022 - 21:13, said:

Ok...

Poate parea idiotica... dar nu m-ar surprinde sa fie adevarat.

Eu ajung in tara saptamana viitoare dupa o pauza de cativa ani buni.
Am testul facut, de cum este afisat  / cerut de catre agentia de zbor,nu ma lasa sa intru in avion pana cand nu am aceste documente:
pasaport
boarding card
test negativ

Aterizez la aeroport in Romania.
Mi se cere pasaportul / buletinul si eventual testul negativ.
nimic altceva
"Intru" pe poarta de iesire,iau masina si plec in ale mele.

De unde pana unde stiu agentii de la financiara sa imi trimita amenda ca nu am completat ceva ce nu am fost informat,nu mi s-a spus sau "fortat" de cineva / de ceva sa completez,sa informez,sa predau !?
Nu e ma sanatos sa-l completezi inainte de plecare catre tara decat sa testezi vigilenta autoritatilor romane ?

#49
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
nu va inteleg fratilor pe ce lume traiti...
s-a tot discutat si rasdiscutat despre despre acest formular. e o tampenie, sunt de acord, dar e prevazut de lege, si se poate completa online.
nu exista motiv pt care sa nu completezi un formular digital.

#50
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018

View PostAlexD2, on 02 februarie 2022 - 21:21, said:

Nu e ma sanatos sa-l completezi inainte de plecare catre tara decat sa testezi vigilenta autoritatilor romane ?

@Alex
Multam,nu am intentia asta de loc,a mea mentalitate este schimbata,a fost rescrisa in DNA.
Dar, inca am memoria zilelor cand erai oprit la strada si cu toate ca masina era perfect functionala te amendau ca nu avai triunghiul reflecorizant in pozitia de ...triunghi !
Sau,masina era inchiriata iara "politianul" trebuia sa iti gaseasca ceva sa scrie pe acel proces verbal.

Eu inteleg ca tot acest sistem este unul de control si de urmarire dar nu am stiut de asa ceva pana acum.

Deci eu teoretic ar trebui sa stiu zilnic ce legi au fost schimbate sau introduse pe teritoriul Romaniei din ziua cand am plecat.
Nu tine faza ca "nu am stiut" sau ca "nu sunt cetatean Roman" sau "nu mai locuiesc in tara de cateva decenii" iara ce tine de legislatie,ar trebui sa fiu la curent !?

Decent si civilizat ar trebui sa ti se spuna la rezervarea de bilete sau, la intrarea in tara la frontiera.
Alte mai mult de atat eu consider sa fie o metoda ascunsa de a taxa si de a face amenzi la voum mare.

View Poststrongsss, on 02 februarie 2022 - 21:25, said:

nu va inteleg fratilor pe ce lume traiti...
s-a tot discutat si rasdiscutat despre despre acest formular. e o tampenie, sunt de acord, dar e prevazut de lege, si se poate completa online.
nu exista motiv pt care sa nu completezi un formular digital.

Scuze nu am intentia sa te jignesc... de unde sa stiu eu, aterizez in Otopeni next week, sa stiu de acest formular !?
Motive:nu mi-s-a atras atentia de catre nimeni,
Traiesc intr-o lume civilizata si decenta unde informatia probabil este pusa vizibil si in ajutorul meu si nu al celui ca scrie procese verbale.
DA,este obligatoriu si se cere de aviatie la rezervare sau la intrarea in tara ?
D A R A repet cu litere mari...daca nu intram aici pe acest topic nefericit, habar nu aveam de el !!!!!


Din acel link de mai sus,dau citire:

"Peste 50.000 de români au fost amendați de autorități, deși, în multe cazuri, nici nu au fost întrebați la graniță de PLF"
Ordonanța prin care a fost stabilită obligativitatea completării formularului digital a fost adoptată de Guvernul Ciucă în 15 decembrie 2021, iar avalanșa de amenzi a început zece zile mai târziu, timp insuficient pentru ca toți românii aflați peste granițe și care au vrut să se întoarcă în țară de sărbători să se poată informa corect și complet cu privire la noile îndatoriri pe care le au, spun reprezentanții USR.
Potrivit datelor existente până acum, peste 50.000 de români au fost amendați de autorități, deși, în multe cazuri, nici nu au fost întrebați la graniță de PLF. Alții, care au completat formularul, au fost sancționați la săptămâni bune de la trecerea graniței pe motiv că documentul nu este găsit în baza de date (fiind șters la expirarea termenului de 15 zile prevăzut în OUG).
Sunt și cazuri de persoane, după cum recunoșteau directorii direcțiilor de sănătate publică din județele de graniță, care au primit mai multe amenzi de câte 3.000 de lei (cuantumul maxim prevăzut de OUG) după ce au trecut frontiera mai multe zile la rând pentru a merge la lucru, mai afirmă inițiatorii proiectului de lege,

Edited by EmeraldCountryHouse, 02 February 2022 - 21:35.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostEmeraldCountryHouse, on 02 februarie 2022 - 21:30, said:

Deci eu teoretic ar trebui sa stiu zilnic ce legi au fost schimbate sau introduse pe teritoriul Romaniei din ziua cand am plecat.

ar trebui sa fiu la curent !?


Cand intri pe teritoriul unei tari, trebuie sa te interesezi dinainte care sunt conditiile de intrare, mai ales acum in contextul covid19 cand se cer diverse acte.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2022 - 21:35.


#52
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostEmeraldCountryHouse, on 02 februarie 2022 - 21:13, said:

Ok...

Poate parea idiotica... dar nu m-ar surprinde sa fie adevarat.

Eu ajung in tara saptamana viitoare dupa o pauza de cativa ani buni.
Am testul facut, de cum este afisat  / cerut de catre agentia de zbor,nu ma lasa sa intru in avion pana cand nu am aceste documente:
pasaport
boarding card
test negativ

Aterizez la aeroport in Romania.
Mi se cere pasaportul / buletinul si eventual testul negativ.
nimic altceva
"Intru" pe poarta de iesire,iau masina si plec in ale mele.

De unde pana unde stiu agentii de la financiara sa imi trimita amenda ca nu am completat ceva ce nu am fost informat,nu mi s-a spus sau "fortat" de cineva / de ceva sa completez,sa informez,sa predau !?
Pe bune? Chiar e greu sa compare lista celor intrați cu lista celor care au completat formularul? Cine apare la intrați nu și la formular, e amendat?

#53
dragosmurgescu

dragosmurgescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 29.12.2006
Eu fiind vaccinat nu m-am gândit nicio secunda că trebuie să mai completez ceva ca să intru în țară , mai ales că eu am fost doar pt câteva ore in Ungaria să mă plimb cu a mea iubita (ei încă nu i-a venit dar cred că o să apară în curând)
Înainte să plec din tara citisem aici și nu se specifica nimic de vreun formular și l-am recitit si azi ...

https://www.mae.ro/t...conditions/3756


Oricum , acum amenda o s-o plătesc că nu am încotro , dar mi se pare absurd și jenant sa nu ți se spună nimic la granita mai ales că am și întrebat dacă mai trebuie altceva...

Aaa și încă ceva , am sunat la Nr de tel. de pe amenda , mi-a răspuns o doamna , nici nu am apucat sa zic că nu știam și că vameșul nu mi-a zis nimic ... Mi-a zis direct știm , dar legea e lege și mi-a dat exemplu "daca in codul rutier intervin legi noi și dvs o încălcați că nu știați asta înseamnă că nu trebuie sa primiți amenda?" ...și cu asta m-a închis 😂😂

Edited by dragosmurgescu, 02 February 2022 - 22:09.


#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdragosmurgescu, on 02 februarie 2022 - 22:08, said:

și mi-a dat exemplu "daca in codul rutier intervin legi noi și dvs o încălcați că nu știați asta înseamnă că nu trebuie sa primiți amenda?" ...și cu asta m-a închis ����

Ti-a dat un exemplu decent.



edit:
Daca tot suntem pe subiect, nu ar fi rau sa postam cateva informatii utile.

Cine completează Formularul digital de intrare în România?
Formularul se completează de către toate persoanele care intră în România și călătoresc cu avionul, trenul, mijloace de transport rutiere sau navale.

Unde pot accesa formularul digital de intrare în România?
Formularul digital poate fi generat electronic prin intermediul platformei https://plf.gov.ro, dezvoltată de Serviciul de Telecomunicații Speciale pe baza cerințelor operaționale ale Ministerului Sănătății. Pentru eliberarea formularului este necesară autentificarea cu o adresă de e-mail, unde utilizatorul primește un link de acces. Ulterior, se completează câmpurile cu datele solicitate. Pașii sunt similari cu cei pentru generarea certificatului digital UE COVID. Platforma https://plf.gov.ro va putea fi accesată de orice persoană, începând cu data de 20 decembrie 2021.

Când completez formularul?
Formularul se completează cu maximum 24 de ore înainte de a intra în România sau în termen de 24 de ore de la trecerea frontierei. Acesta poate fi completat electronic de pe telefonul mobil, tabletă sau calculator și nu trebuie tipărit.

Ce se întâmplă cu cetățenii care vor veni fără plf?
Persoanele care se prezintă la punctele de trecere a frontierei fără formular vor avea obligativitatea de a-l completa într-un termen de 24 de ore. Necompletarea Formularului digital de intrare în România se sancționează cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei.

Cine verifică plf-ul în punctele de frontieră?
La intrarea în țară, după verificarea cărții de identitate/pașaportului, în sistemul informatic al Poliției de Frontieră va fi afișat dacă persoana a completat formularul.

Dacă sunt persoane din aceeași familie care călătoresc împreună, completează toți formularul?
Fiecare persoană care intră pe teritoriul României trebuie să completeze individual formularul. În situația în care membrii unei familii călătoresc împreună, un membru poate completa câte un formular distinct pentru ceilalți membri adulți ai familiei. Pentru minorii care intră pe teritoriul României, obligația completării formularului revine părinților, tutorelui sau reprezentantului legal.

Minorii completează formularul?
Pentru minorii care intră pe teritoriul României, obligația de a completa formularul revine părinților, tutorelui sau reprezentatului legal.

Ce date introduc în formular?
1. Cetățenii români introduc codul numeric personal (CNP) și celelalte date de călătorie.
2. Cetățenii străini introduc datele din pașaport și celelalte date de călătorie.
Informațiile referitoare la mijloacele de transport sunt cele de pe biletele de călătorie.

Trebuie să introduc toate țările prin care am trecut?
În formular se introduc datele despre țara în care am călătorit, dar și cele ale țărilor pe care le-am tranzitat în ultimele 14 zile. Declararea unor date false în Formularul digital de intrare în România intră sub incidența prevederile Codului Penal și se pedepsește conform legii.

Dacă am greșit, pot edita formularul?
Odată salvat, formularul nu mai poate fi modificat. Dacă doriți să actualizați informațiile dintr-un formular, puteți să apăsați pe butonul „Vizulizează formularul” din dreptul formularului dorit, iar pentru preluarea datelor acestuia, să apăsați butonul „Recompletează”.

Ce se întâmplă cu formularele după completare?
Formularul ajută personalul medical să realizeze anchetele epidemiologice și să asigure măsurile sanitare în sprijinul populației. Pe baza datelor din formular, direcțiile de sănătate publică vor putea identifica și lua legătura mai ușor cu persoanele care au intrat în contact, în timpul călătoriei, cu un cetățean infectat cu virusul SARS-CoV-2.

Unde se stochează datele din formular?
Toate formularele sunt stocate in infrastructura Sistemului informatic integrat Formular digital de intrare in România - SII-FDIR. Datele si informatiile continute in formularele completate sunt protejate prin solutii de securitate cibernetica asociate SII-FDIR, iar aceste date si informatii nu se transfera catre persoane sau state terțe.

Cine are acces la datele personale completate în formular?
Datele completate în formular sunt accesate de catre angajații autorizați ai direcțiilor de sănătate publică, scopul desfășurării anchetelor epidemiologice, precum si de catre personalul autorizat al institutiilor mentionate la art. 3 alin. (2) din OUG 129/2021, in vederea indeplinirii responsabilitatilor reglementate prin ordonanța anterior mentionată

Dacă nu am adresă de e-mail cum completez formularul?
Persoanele care nu dețin o adresă de e-mail se pot adresa aparținătorilor sau unor persoane apropiate de încredere, pentru a completa formularul cu datele personale.

Dacă sunt persoane din aceeași familie care călătoresc împreună, completează toți formularul?
Fiecare persoană care intră pe teritoriul României trebuie să completeze individual formularul.
În situația în care membrii unei familii călătoresc împreună, un membru poate completa câte un formular distinct pentru ceilalți membri adulți ai familiei
Pentru minorii care intră pe teritoriul României, obligația completării formularului revine părinților, tutorelui sau reprezentantului legal.

Ce date introduc în formular?
1. Cetățenii români introduc codul numeric personal (CNP) și celelalte date de călătorie.
2. Cetățenii străini introduc datele din pașaport și celelalte date de călătorie.

Edited by MembruAnonim, 02 February 2022 - 22:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate