Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Donare de sange Bucuresti 8/9 februarie (ajutor!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
Avem mare nevoie de cateva persoane care vor sa faca o fapta buna, si anume sa doneze sange pentru tatal meu socru, care se afla internat Posted Image

Sufera de Leucemie acuta iar saptamana viitoare urmeaza sa faca punctie osoasa pregatindu-l pentru un eventual transplant de maduva

Din pacate, fara sange se simte foarte rau - sangerari nazale, stari de lesin etc Doar transfuziile de sange il pot ajuta sa se stabilizeze


Majoritatea rudelor se afla din pacate in alt judet mai indepartat - si ni s-a transmis ca donarea de sange in alte localitati nu este utila (sangele se degradeza la transport)


Putem oferi si bani celor care doresc sa ne ajute cu donarea de sange


Avem nevoie doar de donatori in Bucuresti - se poate dona oriunde in capitala, dar trebuie neaparat mentionat ca este pentru Mihai Octavian-Dănuț de la Spitalul Coltea


Ar fi cat mai de preferat ca donarea sa se faca pe 8 sau 9 februarie


Pentru orice detalii puteti suna sotia lui, la 0729477201

Va multumim mult fiecaruia!Posted Image

#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007
Nu conteaza grupa de sange deloc?  Orice este bun?  Rh pozitiv negativ, nu conteaza?

Nu ca ma bag, dar posibil ca pe facebook sa ai mai mult succes decat cu forumul. Eu sunt din timi, asa ca prea mult nu pot ajuta decat cu sfaturi.

Multa sanatate!

Edited by tfmercedez, 02 February 2022 - 09:35.


#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017
Stipuleaza grupa de sange si RH-ul.  Nu orice tip de sange este compatibill. Dar cred ca stii asta.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,977
  • Înscris: 18.12.2007
Nu conteaza fiindca sangele donat se duce la rezerva, nu i se administreaza direct pacientului. Lui i se va administra sangele potrivit. Important este sa se stie cine 'mentine' rezerva.

Si e important de mentionat ca sunt niste conditii ca sa poti dona sange, nu poate face asta oricine.

http://www.ctsbucure...sibilitate.html

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,363
  • Înscris: 11.08.2003
Cu cea mai mare placere dar, din pacate, abia peste vreo 2 saptamani mai pot ajunge la donare, nu se fac cele 8 dintre donari.
Si, sangele donat pentru el nu merge direct la el, tocmai pentru ca pot fi grupe diferite.

Edited by sorin147, 02 February 2022 - 10:06.


#6
allah2

allah2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 06.12.2006
El are A2 cu RH pozitiv, dar ni s-a transmis ca orice grupa ar putea dona

Edited by allah2, 02 February 2022 - 10:29.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Multa bafta si multa sanatate! Sa speram ca toata povestea sa se termine fericit.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

 AlexEn, on 02 februarie 2022 - 09:57, said:

Nu conteaza fiindca sangele donat se duce la rezerva, nu i se administreaza direct pacientului. Lui i se va administra sangele potrivit. Important este sa se stie cine 'mentine' rezerva.

Si e important de mentionat ca sunt niste conditii ca sa poti dona sange, nu poate face asta oricine.

http://www.ctsbucure...sibilitate.html
poate ca da nu se stie. Bunicul meu cand a avut leucemie, a donat mama pentru el, chiar mai des decat avea voie sa o faca. Ar fi dat orice ca sa-l salveze. A platit colegi de munca ca sa doneze. Eu eram copil, dar mi-amintesc ca ne era tare greu atunci. Rata de vindecare la boala asta era infima, bunicul nu a reusit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate