Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

problema RX 6600 XT?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
SINNERZEW

SINNERZEW

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022
Componente ;
- i5 10400 f
- rx 6600 xt
- 16 gb ram ( functioneaza la 2666 conform task manager )
- ASUS PRIME B460-PLUS, Socket 1200
- monitor aoc 144 hz
- SSD ADATA SWORDFISH 500 gb
problema; placa video nu functioneaza la capacitate maxima, de exemplu in jocul "super people" imi sta in 75% ~ usage iar in unele locuri ajunge si la 40% usage rezultant un drop de fps de la 90+ la 60~. Simtinduse destul de rau cand ai un monitor de 144 hz.
Spre exemplu in Assassins Creed Valhalla placa functioneaza la capacitate maxima, ba din contra comparand aceleasi cu videoclipuri de pe youtube scot 5-10 fpsuri mai mult cu aceleasi specificatii!

-driverele sunt la zi
-nu se pune problema de bottlneck, procesorul sta in 30-50% tot timpul
-nu se incalzeste! placa video sta in 55-60 C, procesorul la fel!

Very low -> https://ibb.co/JFjDZpT
ultra -> https://ibb.co/3BLvpF6

Idei?

Edited by Dany_Darke, 02 February 2022 - 00:44.


#2
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
nu are nimic placa
joc prost optimizat, cerinte nu foarte mari

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Si daca procesorul sta la 30 - 50% ce e cu asta ? Un nucleu e la 100% si jocul il prefera tot pe ala. Asa e jocul, schimba-l.

#4
SINNERZEW

SINNERZEW

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022
Înțeleg, e prost optimizat dar 3060 funcționează la 100%, având mult mai multe fps-uri.....

#5
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Pai si ce nu intelegi?
E optimizat jocul pentru nvidia!
SUper People il am si eu, chiar sint curios cum merge. Dar eu joc pe detalii medii.....

#6
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
i7 7700k, RX480 8 gb, 16 gb ram
Super People, rezolutie 1920x1080, detalii medium toate, depth of field disabled
Placa video 100%, 80 grade, 80 fps
Procesor .... am uitat %, 70 grade

#7
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Jocurile respective sunt optimizate pentru nvidia, nu pentru AMD, din pacate este o problema reala, multe jocuri sunt asa, seria de placi AMD avand un dezavantaj din privinta asta, desi atat AMD cat si NVIDIA sunt aproape identice ca si constructie.
Este o schema perfida de marketing a celor de la NVIDIA, asta e nu ai ce sa faci, placa este buna chiar si pentru 2022 nu o schimba, ramai cu ea.

Pana la urma sunt ok FPS-urile, nu ai de ce sa te plangi, daca nu scad sub 60 care e problema?

Edited by RangerBoy, 02 February 2022 - 10:40.


#8
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Are monitor de 144 hz si scule relativ bune, deci e naspa ca merg nitel aiurea cele 2 jocuri probate.

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,431
  • Înscris: 28.09.2008

View PostRangerBoy, on 02 februarie 2022 - 10:40, said:

Jocurile respective sunt optimizate pentru nvidia, nu pentru AMD, din pacate este o problema reala, multe jocuri sunt asa, seria de placi AMD avand un dezavantaj din privinta asta, desi atat AMD cat si NVIDIA sunt aproape identice ca si constructie.
Este o schema perfida de marketing a celor de la NVIDIA, asta e nu ai ce sa faci, placa este buna chiar si pentru 2022 nu o schimba, ramai cu ea.

Pana la urma sunt ok FPS-urile, nu ai de ce sa te plangi, daca nu scad sub 60 care e problema?
Nu te lasa pacalit de marketingul agresiv de la amd.
Am vazut cum arata placile pt nvidia si amd la performante aprox egale in gaming.
Placa nvidia cu muuuuuuult mai putini mosfeti din cauza ca chipsetul e muuuult mai avansat, consum mai redus de energie, placa mai rece, mai fiabila in timp,....

La placi video e cam imposibil sa ajunga din urma amd pe cei de la nvidia si asta se vede comparand si pozele celor 2 pcb-uri.

Edited by mariusixy, 02 February 2022 - 11:02.


#10
Arthos

Arthos

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,414
  • Înscris: 01.11.2004
Verifica daca nu ai cumva ai Chill activat la joc.

Alta chestie ce o poti face daca vrei 100% usage in jocul ala e sa maresti rezolutia prin activarea Virtual Super Resolution si alege una mai mare decat cea nativa a monitorului in joc.

Poti folosi overlay-ul de monitorizare ce il ai inclus direct in driver nu e necesar sa folosesti MSI Afterburner si alte gunoaie care sunt preponderent optimizate pentru Nvidia.

#11
SINNERZEW

SINNERZEW

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022
Nimic relevant pana acum, astept alte pareri. Am facut si update la cel mai nou bios, nimic schimbat......

#12
Ascalarion

Ascalarion

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.09.2021
Cel mai probabil, jocul prost optimizat. Placa in sine este buna. Ai incercat si alte jocuri? Sau asta e singurul pe care-l ai? Incearca si cu alte jocuri, si vezi diferenta, daca pe celelalte se misca bine, atunci clar problema este jocul prost optimizat

#13
SINNERZEW

SINNERZEW

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.02.2022
Raman la parerea ca e jocul prost optimizat tinand cont ca in alte jocuri merge perfect! Se poate inchide, multumesc ! T/C

#14
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pai ti s-a raspuns ma omule la intrebare, e jocul de vina, placa e buna chiar si pt 2022.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate