Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

ATENȚIE, FILM COMUNIST! Mesaje de avertizare pe filmele din vremea lui Ceaușescu. C.N.A. recomandă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,796
  • Înscris: 06.11.2018

ATENȚIE, FILM COMUNIST! Mesaje de avertizare pe filmele din vremea lui Ceaușescu. CNA recomandă


Cum vrea CNA să le transmită telespectatorilor că în perioada comunistă nu era totul „roz”, așa cum pare în filme.

Astfel, forul audiovizual a trimis, astăzi, televiziunilor o recomandare despre modul în care să difuzeze filmele românești realizate înainte de 89, astfel încât telespectatorii să fie conștienți că, în acele vremuri, orice producție cinematografică tercea prin cenzură.

CNA propune, astfel, două opțiuni la difuzarea filmelor:

1. Fie organizarea unei dezbateri, înainte filmului, cu invitați care să cunoască producțiile cinematografice.

2. Fie afișarea pe ecran, la începutul difuzării, a unuia dintre mesajele: „Film realizat în perioada comunistă, în care difuzarea era condiționată de o viză a cenzurii” sau „Film realizat în perioada comunistă, în care funcționau cenzura și propaganda de stat”

De precizat că, documentul CNA este doar o recomandare și nu vine cu nicio sancțiune în cazul în care televiziunile aleg să nu facă aceste precizări.

De ce vine CNA acum cu această propunere

Consiliul Național al Audiovizualului vine cu noua recomandare după ce, în luna decembrie, senatorul USR de Constanța Remus Negoi a venit cu o propunere asemănătoare de modificare a Legii Audiovizualului.

Senatorul a propus ca toate filmele realizate înainte de Revoluția din 1989 să fie însoțite de un însemn de avertizare reprezentând litera „C” (de la "Cenzură").
Răsvan Popescu, cel mai vechi membru al Consiliului, a fost cel care a coordonat noua recomandare, precizând în ședința CNA că recomandarea vine ca un răspuns la propunerea legislativă a senatorului USR.

„Noi am avut pe masă un proiect al USR, care își propunea să facă puțină lumină în domeniul filmelor făcute înainte de 89, marcând un C, de la Cenzură, filmele respective. Noi am considerat formula fiind ușor excesivă și am dat un aviz cu observații și mai departe ne-am propus să venim și noi cu o soluție.

Ne-am propus o recomandare care să avertizeze publicul în legătură cu aceste producții și să încerce într-un fel să le pună în contextual epocii”, a explicat Popescu.

Membrul CNA spune că recomandarea este destinată în special tinerilor care „nu știu cum e să trăiești într-o țară fără libertatea de exprimare, în care cenzura și propaganda falsificau realitatea, astfel încât deposedarea țăranilor de pământ, de exemplu, prin colectivizare, era un fapt pozitiv. La fel, naționalizarea fabricilor, iar Rezistența din munți era privită ca un act de trădare națională. Au fost doar câteva exemple care se regăsesc în cinematografia epocii.”

„De aceea, propunem prin această recomndare ca difuzarea filmelor din acea perioadă să se facă cu un aparat critic, eventual o dezbatere sau măcăr o prezentare din partea postului, care să pună lucrurile în context. Acolo unde acest lucrur nu este posibil, rămâne formula unui text pe ecran, care să prevină publicul că filmul respectiv a fost supus rigorilor cenzurii și propagandei”, a mai spus Popescu.

Prezentă, recomandarea CNA, în continuare

Recomandare CNA privind difuzarea unor producții cinematografice românești realizate înainte de anul 1989

Întrunit în ședința publică din data de 01.02.2022, Consiliul Național al Audiovizualului, în calitatea sa de garant al interesului public și de unică autoritate de reglementare în domeniul serviciilor media audiovizuale, a decis să emită o Recomandare privind difuzarea unor producții cinematografice românești realizate înainte de anul 1989, în scopul informării publicului cu privire la contextul istoric și socio-politic în care au fost create acestea, unele având un pronunțat caracter propagandistic.

La transmiterea unui film, în funcție de conținutul acestuia, Consiliul recomandă radiodifuzorilor să aleagă una dintre opțiuni:

a) Difuzarea unor emisiuni în care pot fi puse în discuție producțiile cinematografice românești realizate înainte de anul 1989, prin participarea unor invitați care să cunoască producțiile cinematografice din perioada respectivă, în contextul istoric și cultural al realizării acestora.

Analiza și critica de specialitate a acelor producții cinematografice românești se poate realiza înainte sau după difuzarea lor în cadrul serviciilor de programe;

b) Informarea publicului, la începutul programului, asupra difuzării unei producții cinematografice românești realizate înainte de anul 1989, prin afișarea, statică și lizibilă, a mențiunii „Film realizat în perioada comunistă, în care difuzarea era condiționată de o viză a cenzurii” sau a mențiunii „Film realizat în perioada comunistă, în care funcționau cenzura și propaganda de stat”. Alegerea formulei potrivite rămâne la latitudinea postului, în funcție de fiecare film în parte.

Precizăm că, potrivit art. 6 alin. (2) din Legea audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările și completările ulterioare, decizia editorială de difuzare aparține exclusiv radiodifuzorului.

Sursa: https://www.paginade...-filme-20585906

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Titlul topicului este cedl putin cudat. In plus:
De precizat că, documentul CNA este doar o recomandare şi nu vine cu nicio sancţiune în cazul în care televiziunile aleg să nu facă aceste precizări.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
da in filmele capitaliste cum este?ca-n filme nu?

#4
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca au folosit cateva cuvinte placute sa zica "film de propaganda".

Cred ca majoritatea filmelor facute in comunism erau ca si cartile facute in comunism, trebuiau sa aduca putine laude partidului sau conducatorului.

#5
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,580
  • Înscris: 15.01.2017
Militia gandirii…

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 EMPP, on 01 februarie 2022 - 22:00, said:

da in filmele capitaliste cum este?ca-n filme nu?

A obligat cineva pe altcineva ca filmele capitaliate sa fie ca-n filme?
Si cate sunt ca-n filme?
E plin cinematografia de filme non comuniste care trateaza critic realitatile capitaliste.

Dar ochiul tau de pui de bolsevic vede doar ce vrea.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
In loc sa apreciati cat de mult lucreaza si gandesc acesti domni bine platiti...
P.S. Si corect politic ar fi sa interzica filmele rusesti. Dar stai, ca oricum nu le difuzeaza nimeni.

Edited by __Dan__, 01 February 2022 - 22:13.


#8
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Sunt anti-comunist si avertizarea asta mi se pare super comunista.
Cand te crezi tatuc si simti nevoia sa "educi prostii" inseamna ca esti comunist. punct.

#9
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Azi în schimb se practică cenzura bunului simț și al firescului în aproape toate filmele capitaliste, rod al dictaturii neoliberale, tot mai prezente în viețile noastre. Despre astfel de cenzură, căreia alții îi mai spun și ”political correctness”, nimeni din CNA nu se autosesizează.

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005
Si pe dobitocii ca mine care nu prind filmul de la inceput cine ii informeaza ?

Dar acum serios, televizoarele nu mai stiu de teletext, sau descriere in meniul furnizat de operatorul de cablu?
Ca destul de simplu sa o faci pe cenzorul si sa trantesti un text, "film turnat la comanda lu' Nea Nicu".

Quote

1. Fie organizarea unei dezbateri, înainte filmului, cu invitaţi care să cunoască producţiile cinematografice.
Dezbatere cu argumente pro si contra ?

Deci, acum ca sa ma uit la un film, fara sa ma gandesc problemele curente, trebuie intai sa vad o dezbatere.

Eu am o contra propunere.
Mesaje de interes public similare celor consumului de sare, zahar si grasimi.
nu tot ce zboara se mananca
sa nu crezi tot ce vezi
nu tot ce auzi e adevarat
filmele sunt fictiune (ca poate lumea nu intelge chestia asta)

Edited by MarianG, 01 February 2022 - 22:52.


#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Doamne fereste ca cineva sa isi foloseasca putin creierul. Mai bine sa vad dam noi pe tava - asta e bun, asta e cah.

Vii in anul 2022 si imi spui ca nu stiu ce film din '60 este rasist si alte abureli. Daca mi se pare ceva ciudat voi cauta chiar eu informatii si voi intelege cum era lumea in anii aia si de ce a iesit filmul cum a iesit si pot judeca pentru mine daca sunt de acord sau nu.

Oricum este pueril si tardiv sa mai vii cu genul asta de "educatie" intr-o epoca in care oamenii cred toate prostiile de pe facebook si siteuri de fake news. Oamenii nu mai studiaza, nu mai au gandire critica, iau pe nemestecate tot ce citesc pe internet. Scapa cine poate.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,420
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

a decis să emită o Recomandare privind difuzarea unor producţii cinematografice româneşti realizate înainte de anul 1989, în scopul informării publicului cu privire la contextul istoric şi socio-politic în care au fost create acestea, unele având un pronunţat caracter propagandistic.
Cu un pic de munca CNA-ul si cativa angajati de la Arhiva pot face o lista cu aceste productii si publica in mediul online (unde sunt activi majoritatea tinerilor vizati de propunere) care au fost elementele false prezentate in film.

despre faptul ca nu multi tineri consuma filme comuniste mai are rost sa vorbim ?

#13
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Macar comunistii de azi sunt politicosi,te avertizeaza la ce te uiti,ce mananci,ce zici etc,dar macar te lasa sa te uiti si sa mananci, numai de zis nu te lasa nici astia.
Dar mult nu cred ca tine minunea cu comunistii astia soft si flower power ca sunt tot mai agresivi

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Chiar și comediile abundă în propagandă comunistă.

În principiu, la cald, ispita mă trage către “da frate, băgați textul cu cenzura”.
Dar îmi trece instantaneu când dau click de 70 de ori pe zi că am luat la cunoștință de condiții.

Operele artistice, producțiile, cărțile, statuile, sunt o frescă din trecut.  Trebuie să rămână așa cum sunt, fără explicații inutile.
Este parte din trecutul pe care nu-l putem schimba.

Sunt contra.

#15
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Intra imediat Bita_Ghizonu sa laude regimul in care s-au turnat filmele si sa sustina ca propunerea CNA este rezultatul unor minciuni capitaliste.

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
Au ratat avertismentul pt. filmele americane "Nu reprezintă realitatea SUA; nu sunt nici câini cu covrigi în coadă. Și nici Wonder Woman".


Ahhh, cancel culture!

P.S: Pe Aripile Vântului și Cenușăreasa lui Disney au intrat în suveica political correctnessului deși .... poate ar trebui să se studieze mai multă istorie la școală?

Edited by shiva, 02 February 2022 - 00:09.


#17
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Prea multă grijă pentru mintea oamenilor nu-i bună, mai rău tâmpește.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Nu stiu altii cum sunt, dar eu de la USR in afara de interdictii, nu-mi aduc aminte de-altceva.

A, ba stai, totusi au avut si propuneri de a da frâu liber la ceva, la aia cu pene-n cur parca, nu?  Posted Image

"Senatorul a propus ca toate filmele realizate înainte de Revoluţia din 1989 să fie însoţite de un însemn de avertizare reprezentând litera „C” (de la "Cenzură")."

Pai daca tot pun C-ul ala, eu propun sa fie un C mare cat ecranul, de sus pana jos.

Adica C-ul sa fie vizibil si pentru aia cu probleme de vedere.


[ https://i.postimg.cc/yd04hq6X/Untitled-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eventual l-ar putea colora in culorile curcubeului LGBT.

Edited by Phobos, 02 February 2022 - 00:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate