Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Teapa clasica marca PAYPAL. Ce e de facut?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021
Pentru cine nu stie, Paypal este un procesator de plati online. Pe scurt, iti faci cont, iti verifici identitatea, adaugi un cont bancar & card si poti incepe sa primesti / trimiti bani oriunde in lume (evident, cu anumite comisioane, insa pentru multi nu sunt atat de mari). Pe langa asta, poti face plati online, abonamente, sau poti deschide un cont business pentru afacerea ta online. (detalii extra)

Acum trei zile m-am trezit cu un mail conform caruia s-a detectat o activitate suspicioasa in contul meu si sunt rugat sa atasez niste documente (buletin, extras de cont) + o explicatie a tranzactiilor facute de mine. Am explicat tot ce fac cu aplicatia, lucruri complet permise si legale, si am trimis documentele, spunandu-mi ca intr-o zi voi primi raspuns. (poza de referinta)
A trecut o zi, nimic, avand nevoie de contul meu deblocat, intru pe website si deschid un tichet. Raspunde un robotel cum ca ar trebui sa astept de fapt 48 ore. Foarte bine, astept.
Au trecut 48 de ore, ba chiar 72, nimic. Mai deschid un tichet in care cer o explicatie si cum se poate rezolva problema?
O domnisoara imi raspunde 'foarte afectata' cum ca da, intr-adevar, in sistemul lor arata ca am contul marcat ca 'limitat permanent' si ca din pacate nu se poate face nimic. Decizia este fara recurs. (poza de referinta)
Stai putin, cum adica dintr-o data imi blocati contul, nu primesc nici macar un mail in care sa mi se spuna macar de ce, si n-am voie nici sa fac recurs?
Mai trimit un mail in care vorbesc putin mai urat si cer mai multe explicatii. Imi raspunde altcineva de data asta, probabil trezit cu fata la cearsaf, si imi spune ca back office-ul a decis ca al meu cont este 'un risc pentru finantele companiei' si ca au decis sa il marcheze ca 'limitat permanent'. A adaugat ca bossulica, n-ai ce sa faci, noi suntem sefii. (poza de referinta)
Norocul meu e ca stiam ca multa lume se plange de serviciile Paypal si de limitarile complet fara motiv cand li se scoala lor, asa ca imediat dupa ce primeam plati, le trageam direct pe card, nu lasam nici un leu in contul Paypal. (poza de referinta) Problema este ca, una dintre principalele mele surse de venit erau prin Paypal, care acum nu mai imi permite sa primesc nici un ban, deci pa-pa leafa. Coincidenta este ca de cateva saptamani lucram la optimizari care aveau sa aduca mult mai multe fonduri prin Paypal, si dintr-o data s-a dus totul. Ca in serialul 'Umbre', cand inainte de cel mai mare transport de cocaina, unul din cei responsabili dispare subit.

Pe scurt: Iti folosesti contul Paypal fara sa incalci nici o regula si dintr-o data esti trezit limitat. Trimiti mesaj la customer suport dar ti se spune ca nu poti afla motivul pentru care esti limitat si trebuie sa astepti 180 ca sa-ti poti scoate orice fond din cont, dupa care iti iei pa-pa de la platforma si 'incerci sa iti gasesti alt procesator de plati', adica esti luat putin si la misto.

Ce este de facut din punct de vedere legal? Sunt dispus sa pierd niste bani doar ca sa-i tarasc prin judecatorii, asta evident daca exista o sansa sa castig si ceva. Daca n-am nici un ban blocat de ei, am vreo sansa in fata judecatorului? Ce ati face in locul meu?

Internetul este plin de cazuri asemanatoare, nimeni nu primeste nici un motiv, nimeni nu mai are acces la bani, autoritatile nu fac nimic si majoritatea doar isi accepta pierderile si trec mai departe

#2
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 03.05.2019
Si daca la un restaurant scrie la intrare ca "ne rezervam dreptul sa ne selectam clientela", si data te da ala afara tu ce faci? Ca Djokovici? Te muti cu cortul in restaurant si spui ca tu nu pleci de acolo?

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
Nu prea sunt sanse.
Au T&C scrise astfel incat sa fie acoperiti si sa poata lua UNILATERAL decizia de a nu-ti mai oferi serviciile. si noi le acceptam inainte de a folosi serviciile lor.
La fel fac si celelalte fintech-uri, atunci cand hotarasc sa nu iti mai ofere serviciile lor: doar primesti un mesaj ca nu iti mai ofera serviciile si gata. Iti cer un cont bancar unde sa iti transfere eventuale fonduri existente la momentul blocarii si PA! (Revolut Monese, etc). Au si ele povara verificarii lor, de catre autoritatile financiare care le-au autorizat si nu risca pentru 0.01% din clientii suspecti ca au avut tranzactii cu alte persoane suspecte de evaziune, sparari de bani, etc si astfel acele conturi sunt inchise ca si victime colaterale. Parerea mea.

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
n-ai ce sa faci, isi permit sa dea cu flit oricui si oricand, trebuie sa cauti alta solutie

#5
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 29.10.2017
Probabil faceai videochat sau ceva asemanator si te-au banat

#6
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Si eu am primit limitare pe unul din conturi, le-am trimis toate documentele solicitate si mi-au ridicat dupa cateva zile limitarea. Sigur le-ai trimis toate documentele pe care ti le-au cerut?

#7
pavelescu

pavelescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 02.02.2005

Quote

Norocul meu e ca stiam ca multa lume se plange de serviciile Paypal si de limitarile complet fara motiv cand li se scoala lor, asa ca imediat dupa ce primeam plati, le trageam direct pe card, nu lasam nici un leu in contul Paypal.

Aici cred ca e problema. Asa procedeaza cei care fac lucruri ilegale - incaseaza si scot imediat.

Edited by pavelescu, 01 February 2022 - 21:34.


#8
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Remarca legata de cocaina era asa... o scapare froidiana ;)?!

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
csf? ncsf
Te conformezi și alegi alt procesator de plăți.

Ce activități ai pe acel cont? Ai verificat limitele?


Nu o fi asta cauza?

asa ca imediat dupa ce primeam plati, le trageam direct pe card, nu lasam nici un leu in contul Paypal.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,518
  • Înscris: 13.03.2005
E un tipar pe care sistemele de monitorizare AI ale acestor fintech-uri il cauta si acele conturi detectate sunt blocate pentru verificari ulterioare tocmai din cauza modului cum sunt rulati banii...
Problema persoanelor care se trezesc cu contul blocat la Paypal si se muta la Revolut sau Monese sau la oricare alt fintech, patesc, de cele mai multe ori, acelasi lucru: se trezesc cu conturile blocate si aici, TOCMAI DIN CAUZA TIPARULUI SUSPECT pentru sistemele lor de siguranta. Am vazut pe diferite grupuri de facebook, asfel de persoane cu cont de Revolut blocat apoi si cu cont de Monese blocat... si probabil ca daca folosea si Paypal si acela era pana la urma blocat.

#11
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 brickwalloops, on 01 februarie 2022 - 21:11, said:

Ce este de facut din punct de vedere legal? Sunt dispus sa pierd niste bani doar ca sa-i tarasc prin judecatorii, asta evident daca exista o sansa sa castig si ceva. Daca n-am nici un ban blocat de ei, am vreo sansa in fata judecatorului? Ce ati face in locul meu?

Nu cred ca vei gasi raspunsuri legale pe forum. Cred ca ar trebui sa consulti un avocat specializat. Pe aci toata lumea isi da cu parerea , cam cum crede el.
Eventual dupa ce ai rezolva/castiga cazul ai putea scrie aici ca sa stie si altii.

#12
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
........

Nu stiu daca.... pentru mine textul din https://prnt.sc/26n21ad suna suspect. Imi vine tare greu sa cred ca o companie de talia PayPal face asa ceva. Esti absolut sigur ca mail-ul e de la ei?
Primesc si eu mesaje de probleme cu conturile de la toate bancile din Romania, la care nici n-am cont.... si de la PayPal, evident, unde nu am card atasat si nici o suma....

Edited by viotl, 01 February 2022 - 21:46.


#13
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

 exqusit_drunk, on 01 februarie 2022 - 21:24, said:

Glumesc, ce contract la paypal? Leafa, dacă e legală, poate fi încasată în orice bancă.
Aici e problema. Lucrand in domeniul online, clientii mei (internationali) plateau 99% numai prin Paypal. Sa pui pe cineva sa-ti cumpere un produs / serviciu de pe un website si sa-l faci sa-ti trimita transfer bancar + acoperirea taxelor, nu este acceptabil. Daca clientii eMag ar fi obligati sa faca transfer bancar pentru fiecare comanda, crezi ca ar mai avea asa mare succes?

 stalker2142, on 01 februarie 2022 - 21:29, said:

Probabil faceai videochat sau ceva asemanator si te-au banat
As fi vrut eu, dar n-a vrut maica-mea sa ma nasca cu pasarica...

 ccristyan, on 01 februarie 2022 - 21:30, said:

Si eu am primit limitare pe unul din conturi, le-am trimis toate documentele solicitate si mi-au ridicat dupa cateva zile limitarea. Sigur le-ai trimis toate documentele pe care ti le-au cerut?
Absolut tot, insa dupa ce a trecut termenul de verificare a documentelor n-am mai primit absolut nici un mail. A trebuit sa descopar eu singur prin customer support ca de fapt sunt limitat permanent.

 Piscopescu, on 01 februarie 2022 - 21:34, said:

Remarca legata de cocaina era asa... o scapare froidiana ;)?!
Daca eram un Pablo Escobar al Romaniei nu ma mai incurcam cu forumuri

 dorin_2k, on 01 februarie 2022 - 21:38, said:

Ce activități ai pe acel cont? Ai verificat limitele?
Nu o fi asta cauza?
asa ca imediat dupa ce primeam plati, le trageam direct pe card, nu lasam nici un leu in contul Paypal.
Prestari servicii online, plati de la clienti ori prin friends & family, ori prin goods & services (a doua varianta include o blocare a fondurilor pentru 14 zile in cazul in care clientul vrea sa faca cerere de returnare - mi s-a intamplat o singura data in ani de zile, data in care oricum am facut recurs si am castigat, baiatul a vrut banii inapoi dupa ce a folosit deja serviciul, ceea ce nu era posibil). N-am atins nici o limita si nu cred ca scoaterea banilor era o problema, o fac de luni de zile, tocmai din frica de a mi se bloca contul cu fondurile blocate. Toti tovarasii si partenerii cu care am lucrat m-au atentionat si m-au sfatuit sa scot cat de repede pot banii. Internetul este absolut plin de utilizatori Paypal care au patit acelasi lucru

 nico99900, on 01 februarie 2022 - 21:43, said:

Nu cred ca vei gasi raspunsuri legale pe forum. Cred ca ar trebui sa consulti un avocat specializat.
Am trimis un mail si avocatului cu care am lucrat, insa asteptarile mele sunt exact la nivelul raspunsurilor de pe forum - 100% si-au scris ei cumva termenii si conditiile astfel incat sa nu am nimic de castigat in cazul blocarii. Altfel n-ajungeau ei atat de mari si nu-si mai permiteau sa inchida orice cont cum li se scoala lor.

 viotl, on 01 februarie 2022 - 21:52, said:

Nu stiu daca.... pentru mine textul din https://prnt.sc/26n21ad suna suspect. Imi vine tare greu sa cred ca o companie de talia PayPal face asa ceva. Esti absolut sigur ca mail-ul e de la ei?
Primesc si eu mesaje de probleme cu conturile de la toate bancile din Romania, la care nici n-am cont.... si de la PayPal, evident, unde nu am card atasat si nici o suma....
100% e de la ei pentru ca mesajul nu este din mail, ci direct din sistemul lor de customer support de pe website. Evident primul gand cand am primit contul cu limitarea si mi-au fost cerute documentele a fost sa ma gandesc ca e vreo incercare de phishing, insa nu e cazul.

#14
bostanu_4u

bostanu_4u

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 30.12.2020
Am folosit paypal vreo 10 ani, doar pentru incasat bani de afara.
Fix cu acelasi tipar: primeam banu - scoteam tot in 2 zile. Prin 2 transe ca aveau ceva limita de 500 de euro pe retragere.
Nu am patit sa fiu limitat, poate din cauza ca era cont premium sau cum ii zicea, si jupuiau de pe mine comisioane babane, habar n-am.
Apoi am renuntat la pp cand au aparut alternativele tip revolut

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Te muti la alt procesator.
Nu ai ce face cu avocatul.

#16
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014

 brickwalloops, on 01 februarie 2022 - 21:59, said:


Absolut tot, insa dupa ce a trecut termenul de verificare a documentelor n-am mai primit absolut nici un mail. A trebuit sa descopar eu singur prin customer support ca de fapt sunt limitat permanent.


Asa si la mine, am trimis toate documentele si am aflat singur dupa cateva zile ca mi-au ridicat limitarea, nu mi-au trimis nimic in care sa imi spuna ca totul a fost in regula.

#17
brickwalloops

brickwalloops

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 10.09.2021

 bostanu_4u, on 01 februarie 2022 - 22:05, said:

Nu am patit sa fiu limitat, poate din cauza ca era cont premium sau cum ii zicea, si jupuiau de pe mine comisioane babane, habar n-am.
Probabil de aia s-au suparat in cazul meu, singurele comisioane pe care le plateam erau 1% la extragere (+ evident schimbul valutar USD-RON in care mai trageau si ei niste bani pe dreapta)

 dorin_2k, on 01 februarie 2022 - 22:11, said:

Te muti la alt procesator.
In teorie usor, in practica, 90-95% din clientii mei plateau prin Paypal, restul prin Crypto sau foarte rar Skrill / Transfer bancar, deci va fi extrem de greu sa tranzitionam la alt procesator. Probabil voi folosi contul altcuiva de Paypal, in speranta ca nu va fi blocat si el curand.

 ccristyan, on 01 februarie 2022 - 22:28, said:

Asa si la mine, am trimis toate documentele si am aflat singur dupa cateva zile ca mi-au ridicat limitarea, nu mi-au trimis nimic in care sa imi spuna ca totul a fost in regula.
Sa vedem, daca am norocul asta revin cu update

#18
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012

 pavelescu, on 01 februarie 2022 - 21:32, said:

Aici cred ca e problema. Asa procedeaza cei care fac lucruri ilegale - incaseaza si scot imediat.

100%  de acord  ...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate