Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum se citeste un contor electronic trifazat ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 __Dan__, on 01 februarie 2022 - 18:37, said:

In contul (meu) MyEnel apar atat indecsii transmisi de aparat (autocititi) cat si cei trimisi de mine.
Sigur nu sunt estimari sau citirile periodice de verificare facute de operatorii lor?
Pentru ca nu vad de ce ar mai fi nevoie sa transmiti si tu citirile...

#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Ca sa comunice contorul cu dispeceratul si sa transmita automat citirea, este nevoie de echipamente de comunicatie instalate in punctul de transformare (PT) de unde sunteti alimentati.
Nu toate au asa ceva.

Daca sunteti la OD E-Distributie (Banat, Dobrogea sau Muntenia), aveti mai jos un link cu harta pe care puteti verifica daca la punctul de transformare de unde sunteti alimentati exista echipamentele de comunicatie.

Verde - exista comunicatie
Galben - nu exista, dar este planificat pt instalare "in curand"
Rosu - nu exista, nici nu este planificat pt instalare momentan

https://www.e-distri...inteligent.html

 __Dan__, on 01 februarie 2022 - 18:37, said:

In contul (meu) MyEnel apar atat indecsii transmisi de aparat (autocititi) cat si cei trimisi de mine.
Autocititi sunt cei trimisi de tine.

#21
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 26.10.2021
Si mai intai instaleaza contoarele, abia apoi instaleaza aparatele de comunicatie in puntul de transformare?
La ai mei, au inlocuit contorul, iar pe harta, apare cu galben PT-ul.
Deci urmeaza upgrade-ul.

#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 p243df, on 02 februarie 2022 - 13:05, said:

mai intai instaleaza contoarele, abia apoi instaleaza aparatele de comunicatie in puntul de transformare?
Se pare ca da.
Si eu am primit "contor inteligent" in 2020, cand am facut trecere pe definitiv dar PT este rosu pe harta.

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,318
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca astia sunt de pe alte planete. Nu de pe a noastra.

La PT-ul de la mine de peste drum scrie ca sunt montate 5 contoare inteligente , asta in conditiile in care numai eu stiu 10 vecini care au.  Deci harta aia a lor e o porcarie.

Attached Files



#24
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Care este diferența între cadranul EA - registrul 1.8.0 și cel cu registrul 1.8.0.1, recte valorile înscrise în aceste cadrane?

[ https://i.postimg.cc/sXs56n1h/2023-01-30-15-16-17-PXL-20230130-131238798.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/Wp75vZvV/2023-01-30-15-16-03-PXL-20230130-131303264.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by atanatizante, 30 January 2023 - 15:27.


#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca ala cu 1 e indexul la sfarsitul lunii calendaristice.

#26
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare tuturor. Crăciun fericit!
După multe luni de "schingiuire" psihică și birocratică, în sfârșit avem branșament electric funcțional.
Acum, trebuie să dăm primul index. Locul de consum a fost asociat în aplicația MyEnel, unde mai am două locații.
Știe cineva ce inseamnă acele câmpuri și în care din ele trebuie scris indexul?
Mentionez ca bransamentul este trifazic, persoana fizica, putere instalata de 10kw.
Mulțumesc anticipat.

Attached File  Screenshot_20231225_184227_MyEnel.jpg   66.72K   17 downloads

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
@bonygy: Vezi ca scrie, cu oarece aproximatie, in primul post al acestui topic (‘edit admin’) ce este fiecare si de unde trebuie citit. Energia reactiva (inductiva si capacitiva) nu ai de ce sa o dai ca esti PF si ai putere instalata sub 30kW - ne se tarifeaza.

Zic de ‘aproximatie’ ca nu scrie, si nu stiu sigur, ce sunt EANW si EAZ si nici de unde (care coduri OBIS) trebuie citite. Banuiala mea este ca e vorba de energia activa noapte+weekend respectiv energia activa zi de lucu. Daca nu ai contract cu tarif diferentiat nu ai de dat decat una din cele doua valori, probabil doar la EAZ citit de la 1.8.0.

Oricum cel mai bine ar fi sa telefonezi la ei fiindca imi pare ciudat ca iti cere 4 indecsi cand de fapt la tine [cred ca] se tarifeaza doar dupa una din valori. Nu cumva sa fie ceva ‘reminiscente’, din eroare, de la vechiul contract pentru organizarea de santier. Sau sa fi introdus in contul MyEnel drept loc de consum contractuil vechi; de unde ai stiut ‘cod de plata’ pentru contractul nou?

#28
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View Postsags, on 27 decembrie 2023 - 16:07, said:

Oricum cel mai bine ar fi sa telefonezi la ei fiindca imi pare ciudat ca iti cere 4 indecsi cand de fapt la tine [cred ca] se tarifeaza doar dupa una din valori. Nu cumva sa fie ceva ‘reminiscente’, din eroare, de la vechiul contract pentru organizarea de santier. Sau sa fi introdus in contul MyEnel drept loc de consum contractuil vechi; de unde ai stiut ‘cod de plata’ pentru contractul nou?

Nu exista "contract de santier"... bransamentul este din prima "definitiv".
Locul de consum s-a integrat automat in MyEnel, fiind aceeasi adresa de email, cu datele contractulii

#29
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Am sunat la Enel, le-am expus dilema şi au zis că este o eroare... trebuie să "taie" 3 dintre câmpuri, că nu este nevoie de ele şi să rămână doar unul, în care să pun valoarea indicată la "capitolul" 1.8.0
Sesizarea a fost înregistrată, dar modificările vor apărea în mod sigur, după Revelion...

#30
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
Revin cu noutăți.
Văd că s-au ținut de cuvânt și au modificat interfața de raportare a indexului lunar.

Attached File  index.JPG   41.02K   10 downloads   Attached File  index 2.JPG   72.21K   8 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate