Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Declaratia unica 2022 - campuri needitabile

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Salut!

Nu pot completa campuri esentiale gen nume, prenume, adresa in declaratia pe 2022. https://static.anaf....F_2127_2021.pdf
Cea de anul trecut merge ok.
Am incercat pe 3 sisteme diferite, cu licente diferite, in retele diferite.
Am trimis tichet la ANAF IT si raspund mereu standard cu pasii de validare a formularului desi am mentionat clar ca nu am ce valida daca nu pot completa.

Mai are cineva acelasi issue pls?

Multumesc!

#2
mytzulyka

mytzulyka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 13.01.2008
Nici nu vei reusi pe acea declaratie. Descarc-o de aici: https://static.anaf....atie_unica.html (e prima de sus, SOFT A). Deschide-o cu Acrobat Reader si o sa poti completa ce doresti.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Ăsta-i versiunea PDF pentru tipărit și completat de mînă. Ca să completezi pe computer trebuie să descarci de acolo de unde scrie Program.
Doar că anul ăsta au făcut o "îmbunătățire"... În loc să descarci direct formularul ești trimis pe o alt pagină unde, indiferent ce alegi (persoană juridică sau fizică), ești trimis la pagina pentru persoane juridice.

LE - știind cum funcționează statul român am o sugestie - nu vă grăbiți cu completatul și depusul declarației. Pînă în mai e destulă vreme să mai modifice de trei ori formularul / regulile jocului / orice le mai trăznește și o veți depune din nou. Dacă totuși vă grăbiți să depuneți nu plătiți impozitele prea repede. Așteptați, că nu se știe ce idei le mai vin. Plata se poate face și pe 20 mai fără probleme.

Edited by radunic, 01 February 2022 - 17:27.


#4
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

 mytzulyka, on 01 februarie 2022 - 17:20, said:

Nici nu vei reusi pe acea declaratie. Descarc-o de aici: https://static.anaf....atie_unica.html (e prima de sus, SOFT A). Deschide-o cu Acrobat Reader si o sa poti completa ce doresti.

Pfoa, multumesc mult!
@radunic, multumeesc! o sa mai astept, doar stateam cu stresul ca nu imi mergea formularul deci anxietate in planificare :)

#5
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
Acrobat reader dc ...atentie

#6
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
ca sa descarcati fara stres acea declaratie scrieti pe google " download declaratia unica 2022" ...Va duce acolo :)

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Cum o urci - dupa completare - in Spatiul Privat Virtual? Am cont validat, cu user si parola. Le-am trimis intrebarea pe mail si raspuns din parti. Probabil ca inca se lucreaza la asta.

#8
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
ti-am exemplificat pasii

Attached Files

  • Attached File  xxx.png   371.62K   30 downloads
  • Attached File  yyy.png   245.95K   31 downloads
  • Attached File  zzz.png   179.12K   28 downloads


#9
ratiusky

ratiusky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 01.12.2010
In cat timp de la depunerea declaratie unice online ati putut plati?
Am depus pe 07.01 si inca nu imi apare la obligatii de plata.

#10
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005
Obligatiile fiscale care revin anului 2022 se fac pana (platile)  pe 25 mai 2023.

Cele din 2021 pana pe 25 mai 2022.

Tu poti sa le  faci cand vrei, compensarea se va face in SPV la datele mentionate.

Concluzie . Poti plati si maine la orice casierie ANAF sau pe ghiseul.ro sau prin transfer bancar in contul corect.

Edited by alex321, 01 February 2022 - 19:03.


#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmytzulyka, on 01 februarie 2022 - 17:20, said:

Nici nu vei reusi pe acea declaratie. Descarc-o de aici: https://static.anaf....atie_unica.html (e prima de sus, SOFT A). Deschide-o cu Acrobat Reader si o sa poti completa ce doresti.

O deschid ... dar e degeaba.

Nu are câmpuri pentru secțiuni.

Anul trecut a mers ok.

Attached Files



#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Deschide-o nu în browser ci în Acrobat Reader. Se va vedea corect.

#13
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 25.12.2005

View PostNaoto, on 16 februarie 2022 - 22:23, said:

O deschid ... dar e degeaba.

Nu are câmpuri pentru secţiuni.

Anul trecut a mers ok.

Salveaza cum arata figura apoi deschide cu acrobat reader dc. Soft a , prima coloana

Declaraţie unică (212) - privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice, conform OpANAF nr. 2127/30.12.2021. Se utilizează pentru declararea impozitului pe veniturile realizate şi a contribuţiilor sociale datorate  pe anul 2021, precum şi a impozitului estimat şi a contribuţiilor sociale datorate, pe  anul 2022. - publicat în data de 05.01.2022

Attached Files

  • Attached File  10.png   348.37K   13 downloads
  • Attached File  14.png   933.4K   11 downloads

Edited by alex321, 17 February 2022 - 12:33.


#14
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View Postradunic, on 17 februarie 2022 - 11:50, said:

Deschide-o nu în browser ci în Acrobat Reader. Se va vedea corect.

Multumesc mult de tot, am reusit! :arigato:

View Postalex321, on 17 februarie 2022 - 12:27, said:

Salveaza cum arata figura apoi deschide cu acrobat reader dc. Soft a , prima coloana

Declaraţie unică (212) - privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice, conform OpANAF nr. 2127/30.12.2021. Se utilizează pentru declararea impozitului pe veniturile realizate şi a contribuţiilor sociale datorate  pe anul 2021, precum şi a impozitului estimat şi a contribuţiilor sociale datorate, pe  anul 2022. - publicat în data de 05.01.2022

Greseala era ca o deschideam in browser. Indicatia colegului @radunic m-a lamurit.

Dar multumesc inca o data pentru bunavointa! :arigato:

#15
CapnJackSparrow

CapnJackSparrow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.06.2009
Salut!

Vin si eu cu o intrebare legata de Declaratia Unica, oarecum legata de topicul de fata.

Sunt nerezident, iar anul trecut am lichidat un cont de fonduri mutuale ING. Am completat declaratia unica, dar nu stiu exact ce ar trebui sa completez la Sectiunea I.4 Stabilirea impozitului anual datorat pe venitul anual net impozabil realizat din activitati independente si drepturi de proprietate intelectuala, impuse in timp real. Vad ca rubrica 2. CAS datorata este incercuita. Daca scriu "0", SPV-ul imi da urmatoarea eroare: Eroare citire metadate PDF (3). Probabil fisierul transmis nu este un PDF inteligent, sau ati transmis un PDF inteligent necompletat sau corupt
In acest caz trebuie sa corectati datele inscrise, sa validati din nou formularul, sa-l salvati si sa-l retransmiteti.

Ma poate ajuta cineva?

#16
JulianDomingo

JulianDomingo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.07.2021
Nu știu să deschid un topic nou, așa că rog pe cei de pe forum să mă ajute cu un răspuns (dacă se poate și dacă moderatorul  mă poate ajuta, aș prefera să deschid cu aceasă postare un topic nou, cu titlul: „Cum se atașează fișiere la formularul Declarație Unică 2022?”).
Am descărcat (de pe site-ul ANAF), completat și validat formularul Declarație Unică  2022 (versiunea A1.0.0/05.01.2022), dar nu reușesc să atașez documente justificative (2 fișiere PDF mici), nici înainte, nici după validarea formularului.  Folosesc Adobe Acrobat REeader (simplu, nu PRO), versiunea la zi. Dau click pe agrafă, dar singura opțiune care apare e View File Attachments (după validare, apare atașat automat fișierul d212.xml). La opțiunile de deasupra, singura  activă e Search Documents. La Document Extensions se precizeaă clar că  You can attach files to this document. În anii precedenți, am reușit să atașez fișiere PDF, dar numai după valdarea formularului. Acum, nu găsesc pe nicăieri Opțiunea Add file (sau agrafa cu semnul plus lângă ea).
Știe cineva care e prcedura în acest an?
Mulțumiri anticipate pentru răspuns.

#17
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
@JulianDomingo:

Am pus aceeaşi întrebare; iată şi răspunsul primit de la ANAF:

RASPUNS SESIZARE FORMULAR UNIC DE CONTACT

Bună ziua,
Pe versiunea din acest an nu există butonul Atașează arhiva zip deoarece, conform instrucțiunilor, este responsabilitatea contribuabilului să păstreze și să prezinte documentele justificative.

Cu stimă,

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,575
  • Înscris: 13.03.2005
Adică ANAF nu vrea ca și documentele justificative sa fie urcate pe serverul lor....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate