Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

telefoanele si relatiile

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Cel mai rau e cand ti-l baga si-n ochi cand da scroll prin instagrame si alte cacaturi si danseaza imaginile pe ecran ca dracii, de ai senzatia ca deja ai facut epilepsie. Nu-s toate asa, dar unele sunt cam lipite de ecran, intr-adevar. N-am reprosat decat foarte rar, ca si mie imi place sa mai stau cu ochii in ecran, dar sunt unele momente in care parca se intrece limita.

#74
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,923
  • Înscris: 24.11.2006
@Luchian: suntem, multi dintre noi, chiar daca nu ne place sa recunoastem, dependenti de tehnologie. In proportie de 90% comunicarea se face prin intermediul ecranului, asa ca e de inteles. O sa explic pe scurt: la munca: imposibil sa nu ai un ecran in fata ochilor, n-are importanta ce job ai, ca-i de la monitor, tv, telefon mobil, si ce naiba o mai fi. Ajungi acasa, spart de oboseala cu ochii inrositi de la atata display si chici ce: deschizi tv-ul sa te mai relaxezi si tu, iti citesti mesajele, dai drumul la laptop, te uiti la ecranul bratarii de fitness sau al smartwatch-ului sa vezi cate calorii ai consumat si cati pasi ai facut.
Cu alte cuvinte suntem tributari tehnologiei, din pacate multi sunt de-a dreptul maniaci, nu gresesc cand spun lucrul asta. Referitot la fosta/actuala amica/prietena, sa-si gaseasca un job la care va trebui sa stea cat ca fi la munca cu ochii intr-un display. Iti garantez eu ca se va schimba treaba. Am avut parte de asa ceva, la munca ecrane, whatsapp-ul ma freca la icre non-stop, mare atentie, era numarul meu de telefon propriu si personal. Am iesit de cateva ori de pe grupul ala, m-a bagat seful inapoi, avea pretentia in momentul in care erai la munca sa dai rapoarte pe grupul ala, pana mi-am bagat piciorul si i-am zis ca voi folosi doar adresa de mail de la munca. A tinut chestia asta o perioada, dupa aceea iar m-a bagat pe respectivul grup. Ce conta GDPR-ul? Trebuia sa raspund la mesaje si in momentul in care eram acasa. Intr-un final am plecat de la respectivul loc de munca in alta parte. Stii ce bine ma simt? Doamne, e perfect, nimeni nu ma mai f....e la cap. Liniste si buna pace! Telefonul numai este pom de Craciun, Whatsapp-ul sta linistit si-l folosesc doar in momentul in care am stricta nevoie de el, adica e perfect. Mi-am uitat de cateva ori telefonul acasa, ei bine n-a fost o tragedie, dimpotriva. Cine are nevoie de mine ma poate cauta!
Eu inteleg, tehnologie, tehnologie, dar da-o in naibii! Am iesit cu niste amici in oras la o bere: toti cu nasul in ecranele telefoanelor. Pai bine bai baieti si fete, am iesit sa vorbim sau sa ne uitam pe telefon? Pai da' stai, am primit nu stiu ce clip amuzant pe whatsapp, tiktok & shit, hai sa-l vezi si tu, nu termina unul venea urmatorul. Mi-am terminat berea si am plecat, le-am zis ca la urmatoarea iesire sa-si lase telefoanele acasa sau sa-si ia din alea cu butoane. Posted Image
Cea mai buna chestie e sa se angajeze intr-o firma in care va fi nevoita sa foloseasca tehnologia la maxim, ori i se face lehamite ori se imbolnaveste mai rau. La mine telefonul sta aruncat cand sunt acasa prin nu stiu ce ungher, il verific cand si cand, cateodata nici nu apuc sa-l deschid cat sunt acasa. Am mai zis, cine are nevoie ma cauta pana ma gaseste. Am ajuns sa-mi fie scarba de el. Cam asta-i situatia, daca nu tine ce ti-am zis eu sa mearga la un psiholog, problema e grava! Sa ma trezesc la ora 2:00 sau 3:00 sa scriu pe whatsapp? Vai de cucu' meu! Am injurat intr-o dimineata aplicatia de la DSU, la ora 04:00 ma bengane la cap: alerta cod portocaliu de ceata! Sa fac ceva in ceata ta, nu vezi ca dorm? Ce ma freaca pe mine grija de ceata? Intre timp vad ca au mai imbunatatit cumva aplicatia, chiar daca se emit alerte iar tu nu ai mai deschis telefonul de ceva timp numai maraie nimic, doar in momentul in care il deschizi vine alertele in cascada si incepe sa piuie.

Edited by un_el, 09 February 2022 - 20:04.


#75
alinamanole001

alinamanole001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.11.2020
Situatiile de genul acesta vor fi intalnite din ce in ce mai des,avand in vedere ca tehnologia ocupa o buna parte din viata noastra,totusi problema in cazul tau este dependenta ei de telefon . Parerea mea nu e in concordanta cu a multor dintre cei care ti-au raspuns,adica nu cred ca exista o alta persoana ,mai ales ca ai spus ca aveati o relatie de ceva timp. Daca ar fi fost asta situatia ,sunt convinsa ca ti-ai fi dat repede seama. Ideea e ca foarte multe persoane au dobandit deprinderea asta compulsiva de a butona telefonul, de a verifica un mesaj sau pur si simplu de a deschide telefonul fara a avea vreun motiv. Ideea este ca ea ar trebui sa inteleaga ca e o problema atunci cand tinzi sa acorzi mai multa atentie unui obiect decat unui om. Si daca ti-am scris acum ,am facut-o pentru ca, fir-ar sa fie ,  e insuportabila senzatia ca vorbesti cu peretii cand vrei sa porti o discutie cu cineva absorbit de ecrane (si ma refer in general, nu intr-o relatie personala )

#76
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:

Sunt intr-o relatie, de fapt, eram acum o saptamana si sper sa nu fiu nevoit sa ma mai impac Posted Image

Relatia a durat cam 4 ani, eu mai mare decat ea, ea mai copila, dar sa incercam sa nu dezbatem detaliul asta, chiar daca are o mica-mare contributie la ce urmeaza sa spun.

In relatia voastra cum e, cum procedati / cum va simtiti cand partenera e mai preocupata de telefon decat de bunul mers al relatiei? Sunt convins ca in ziua de azi problema asta nu e doar la mine, suntem cu zecile de milioane.

Pai sa ies cu ea la plimbare si din 3 in 3 minute sa se uite la telefon sa vada daca a primit vreun mesaj? Mereu altii era mai importanti decat buna noastra intelegere.
Mi se pare horror, eu deja imi ieseam din minti. Am tot avut atatea tentative in care sa-i explic ca nu e tocmai ok, ca nu e nevoie sa stai la cheremul nimanui sa-i raspunzi chiar in acel moment cand ti s-a scris. Situatia se remedia pentru cateva ore, maxim 2 zile, dupa care revenea la normal - la normalul ei Posted Image)
Vorbesc ceva important, constructiv, ca sa fiu intrerupt de un telefon.
Eram intr-o relatie in care deja ma simteam in plus din cauza telefonului. Simteam ca sta cu mine din obligatie, deoarece telefonul e mai important decat bunul mers al relatiei.

Si faza cea mai tare, ne pregateam sa facem si noi chestii, cand dintr-o data se ridica din pat ca a vazut lumina telefonului si poate i-a scris prietena ei sa ii ceara un sfat.......

Deci, oameni buni, nu se mai poate cu atata tehnologie. Ce e cu oamenii din ziua de azi ca nu inteleg ca mai important e sa socializam intre noi ca indivizi decat conectati prin tehnologie?

Cati dintre voi intampinati problema asta si cum ati rezolvat-o?

Depinde ce-ti doresti si ce cauti.
Daca vrei distriactie, e cat se poate de natural.
Cand esti necasatorit practic esti singur cu altcineva.
Iar ea ar fi de-a dreptuil proasta sa piarda timpul fara sa gaseasca altceva mai bun.

Daca vrei o familie, ceea ce nu cred din moment spui ca esti intr-o "relatie" de 4 ani.
Atunci NU e deloc normal.
Ba mai mult, contul de insta fb etc. astea ori sunt inchise ori trecute in privat pentru prieteni apropiati (genul pe care ii inviti la cina).

View PostYOUR_GOD, on 01 februarie 2022 - 09:50, said:

Nu o spun ca lauda, dar eu nu am avut nicio prietenă mai mică decat mine. Toate mai mari. Inclusiv soția. Mă lua de cap râsul ăla de păpușă.
nu e nicio lauda ��

#77
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostCr1spy, on 03 februarie 2022 - 12:32, said:

Cand are femeia bani si pozitie sociala, pe barbatii adevarati de pe net, nu ii mai intereseaza nici cat sta la telefon, nici cat sta si cu cine sta pe laptop, ba chiar dupa ce sunt facuti carpa, alearga ca si catelul la stapan, la cel mai mic semn de bunavointa al ei...
da-mi un singur exemplu, doar unul singur.

pentru ca in realitate majoritatea femeilor singure sunt cele cu pozitie sociala si cu ceva bani. sunt femei care n-au mai primit o soapta dulce la ureche de mai bine de zece ani.

faci greseala clasica de a confunda nevoia barbatilor de a Posted Image femeia, cu inrolarea intr-o relatie.
sunt doua lucruri total diferite cu doua standarde diametral opuse.
stirile de la ora 17 stau marturie ca standardul unor barbati pentru a Posted Image o femeie e destul de jos. as zice ca necrofilia e la cel mai jos nivel, dar sunt convins ca sunt cazuri si mai jos de care n-am aflat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate