Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

telefoanele si relatiile

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Mai iesiti si voi in zone fara semnal sa va bucurati de natura si de voi insiva. Daca stai toata ziua in casa ce naiba te astepti sa faca ? Amor dureaza 1 ora cu tot cu preludiu , apoi daca nu ai gradina sa-i pui sapa in mana .... telefonu e la putere.

#38
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Greu in ziua de azi sa nu fii dependent de tehnologie. Acum, depinde de stadiul dependentei si cat afecteaza o relatie, in cazul de fata.
E imposibil ca la un moment dat intr-o relatie sa nu apara un moment in care vorbesti cu el/ea si sta cu ochii in telefon. Dar depinde cat de des si cat de mult.
Chiar si tu acum te-ai descarcat pe un forum, nu unui prieten la o cafea.

Quote

Si faza cea mai tare, ne pregateam sa facem si noi chestii, cand dintr-o data se ridica din pat ca a vazut lumina telefonului si poate i-a scris prietena ei sa ii ceara un sfat.......
Aici ti-a aratat clar care-s prioritatile, involuntar sau nu. Pentru mine ar fi un semnal de alarma si ar insemna ori ca 1. orice apare pe telefon e mai important decat prezenta ta, tu nu mai contezi, esti o piesa de mobilier 2. asteapta ceva care intr-adevar e mai important de la altcineva. Ambele situatii nu-s bune.
Eu ma consider cat de cat respectuos in relatiile cu ceilalti, dar imi amintesc de doua momente in care am facut aceeasi greseala.
O data eram la o bere cu niste prieteni, eram in mari tentative cu o domnisoara si vorbeam cu ea pe FB. In general am evitat astfel de comportament, dar atunci hormonii luasera avant. A fost urat din partea mea si am fost atentionat.
Cu alta ocazie, eram la masa la parintii prietenei. Nu era ceva foarte festiv si ma plictiseam groaznic de discutii inutile. Asa ca am inceput sa ma joc pe telefon. Mult. Iar urat si mi-am luat morala acasa, dar pur si simplu ma plictiseam. Am evitat dupa pentru ca era lipsa de respect destul de sfidatoare, pana la urma.

Quote

atunci cand nu ii dau atentie, imi spune ca nu am timp de ea :)) ca mereu ies cu prietenii cand ea exact asta face, iese cu prietenii, iar cand ies eu, inseamna ca prietenii sunt mai importanti.
Asta e pe sistemul "ce-i al meu e numai al meu, ce-i al tau e si al meu". Pare a fi imaturitate si nu-si stie prioritatile sau pur si simplu o relatie asa cum vrei tu nu e o prioritate.

O parte din vina ai si tu, daca a facut asa de la inceput timp de 4 ani iar tu doar ai protestat uneori, nici nu a realizat ca te deranjeaza. Sau a zis "eh, il deranjeaza dar aia e, se obisnuieste".
Iar daca dupa 4 ani pui capat pe acest motiv, bag mana in foc ca va spune ca ti-ai gasit un pretext.

O relatie inseamna si compromis - asa cum tu nu esti perfect pentru cineva, nici reciproca nu e valabila. Dar daca balanta nu inclina binisor spre plus si oricat te-ai chinui, relatia aduce mai mult stress si nervi decat bine, nu vad de ce ai continua. Mai ales cand nu exista copii, nu sunteti casatoriti.

#39
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRangerBoy, on 01 februarie 2022 - 09:20, said:

posibil, dar daca e asa de ce mai pierdea vremea cu el?

Pai sa-si ia doza de atentie si confirmare de la flacau. Daca initiatorul i-ar intoarce-o in nas, cred ca ar fi foarte suprinsa. Pe moment s-ar supara (capcana), dar in ochii ei sigur ar fi vazut altfel, ar sti ca nu esti de jucat pe degete ca pana acum. Doar ca asta presupune tarie.

Edited by BucsaMobilul, 01 February 2022 - 12:04.


#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Tehnologia creaza dependenta ! Dar e clar ca pentru tipa aia nu esti in top 3 prioritati !
Nu stiu daca aia are pe altul dar retelele de socializare pentru tineret iti creaza un fel de ''rating'' personal .
Iar daca tu contezi mai putin decat daca primeste de la un ''Il futadore''...un like , fugi cat te tin picioarele , oricum mai mult decat sex nu poti realiza din acest tip de relatie .
Pentru un astfel de ''rating personal'' tineretul poate face chestii absolut incredibile , incepand cu aratatul ''putei pe net'' , sex cu necunoscuti , ...pana la sinucideri !

Edited by Alltrack, 01 February 2022 - 15:22.


#41
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postopsy091, on 01 februarie 2022 - 11:53, said:

Pe mine prietena ma termina cu Tiktok. Cum se plictiseste, cum se uita repede pe Tiktok. E normal sa te mai plictiseti, dar cauti sa faci altceva.
Cum ma bag sa ma uit la TV si ei nu ii place, repede Tiktok si nici nu vrea sa asculte la casti.
Ce ma ingrijoreaza este ca pana si maica-mea sta numai pe facebook. Nu de multe ori nu a ars mancarea din caza ca statea pe telefon.

"Bai nene" am iesit anul trecut cu o gagica , era inalta, frumoasa, zici ca era model. Dar nu reuseam nimic sa fac cu ea , adica sa am o discutie normala , numai de tik tok vorbea si imita pe toti retardatii de acolo si i se parea super amuzant. Am crezut ca a fost o scapare, am zis ca mai ies cu ea macar de 2 ori sa vad , la fel facea. I-am zis ca imi place, dar momentan am alte prioritati... si asa am scapat de ea. Posted Image

View PostBaXXXon, on 01 februarie 2022 - 11:58, said:

Mai iesiti si voi in zone fara semnal sa va bucurati de natura si de voi insiva. Daca stai toata ziua in casa ce naiba te astepti sa faca ? Amor dureaza 1 ora cu tot cu preludiu , apoi daca nu ai gradina sa-i pui sapa in mana .... telefonu e la putere.

Preludiu +55 minute Posted Image

#42
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,826
  • Înscris: 26.01.2010

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:


Si faza cea mai tare, ne pregateam sa facem si noi chestii, cand dintr-o data se ridica din pat ca a vazut lumina telefonului si poate i-a scris prietena ei sa ii ceara un sfat.......


Sper sa nu te supere adevarul dar dovada mai mare ca e plictisita/satula de tine nu ai unde gasi. DOAR daca nu cumva era sub impresia ca prietena e sinucigasa si chiar trebuia sa raspunda mesajelor ei desi nu cred ca e cazul.

Telefoanele sunt un rau necesar dar cand esti impreuna cu partenerul sau in oras cu prietenii , daca nu pui telefonul in geanta sau buzunar , lasi de inteles partenerului ca viata ta telefonica e mai importanta decat el. Ceea ce a si facut tipa cu tine asa ca nu cred ca ai de ce sa te temi ca v-ati impaca

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdorin_2k, on 01 februarie 2022 - 07:03, said:

Faci cumva sa 8si "piardă" telefonul. Sau sa se strice.

Ce sfaturi bune dai!  Ca in totdeauna, Doamne- fereste,  bine ca nu esti sotul meu/sotia mea,   ca daca mi-ai strica tu telefonul ...  nu scriu aici ce as face !

View PostBaXXXon, on 01 februarie 2022 - 11:58, said:

Amor dureaza 1 ora cu tot cu preludiu , apoi daca nu ai gradina sa-i pui sapa in mana .... telefonu e la putere.
gradina = curte baxon !
Nu degeaba se zice: faci curte unei femei !  Defapt chiar asta trebuie,  sa faci o curte la viitoarea ta jumatate - sa aiba de ce sa se ocupe ! Posted Image

Edited by MembruAnonim, 01 February 2022 - 22:37.


#44
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Da, interesante raspunsurile voastre. Multumesc pentru timpul acordat! Nu le mai citez, dar unele chiar sunt ajutatoare pentru situatia din momentul de fata cat si pentru viitor.

Stiind cum eram la inceput cu aceasta domnisoara (mereu sa ma ajute, mereu acolo, mereu cu sfaturi, mereu sa-mi fie aproape) acum am doar pareri de rau ca s-a ajuns in aceasta situatie din cauza dependentei de telefon si ca ea nu intelege niciodata ca nu e bine ceea ce face. Dependenta de telefon chiar distruge relatii - nu m-as fi gandit niciodata ca voi putea ajunge intr-o astfel de situatie :)

Si sa va mai spun cat de dependenta e de telefon si de a intretine discutii pe wapp: la orice minut din zi, din momentul in care s-a trezit si pana pe la 2 3 dimineata, daca intru pe wapp si ma uit la ultimul ei act, ori e conectata ori a fost online in urma cu 2 3 minute, deci va dati seama situatia in care se afla e, cat e ahtiata e sa le raspunda la toti in parte.
E multumita si imi spune ca toata lumea ii cere sfaturi, ca toata lumea vrea sa iasa cu ea (ma refer la gasti), deci timp pentru toti are, insa pentru relatie nu :))
In fine, n-o mai lungesc ca iar ma ia durerea de cap numai cand imi aduc aminte.

#45
motofrezeanu

motofrezeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 21.12.2021
Io cred ca daca nu te înșela ai lăsat-o degeaba..ce treabă ai tu cu telefonul?


#46
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:

Deci, oameni buni, nu se mai poate cu atata tehnologie. Ce e cu oamenii din ziua de azi ca nu inteleg ca mai important e sa socializam intre noi ca indivizi decat conectati prin tehnologie?

pisoi, ce treaba are tehnologia cu caracterul unor indivizi ai speciei? despre ce vrei tu sa ne povestesti aici si noi nu intelegem?

#47
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postluchianv, on 02 februarie 2022 - 02:44, said:

Dependenta de telefon chiar distruge relatii - nu m-as fi gandit niciodata ca voi putea ajunge intr-o astfel de situatie Posted Image

N-are nicio treabă telefonul, ar fi găsit alt refugiu. Fata e pur şi simplu plictisită: de tine, de ea, de viaţă... sau poate de toate la un loc.
Vorba amicului Ion Umblăreţu' de pe sticla de tărie: vezi-ţi de drum.

#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAlltrack, on 01 februarie 2022 - 15:21, said:

Tehnologia creaza dependenta ! Dar e clar ca pentru tipa aia nu esti in top 3 prioritati !
Nu stiu daca aia are pe altul dar retelele de socializare pentru tineret iti creaza un fel de ''rating'' personal .
Iar daca tu contezi mai putin decat daca primeste de la un ''Il futadore''...un like , fugi cat te tin picioarele , oricum mai mult decat sex nu poti realiza din acest tip de relatie .
Pentru un astfel de ''rating personal'' tineretul poate face chestii absolut incredibile , incepand cu aratatul ''putei pe net'' , sex cu necunoscuti , ...pana la sinucideri !

Nu doar tineretul.
Toți, indiferente de vârstă, odată zombificați în dependența lor, pun lumea virtuală mai presus de orice.  
Ar trebui studiat fenomenul de către psihiatri.    

În opinia mea, dacă într-o relație netul, virtualul,  este pe primul loc înainte de partener, atunci acea relație este una toxică.
Nimeni nu poate concura cu fantasmele parterului căzut în dependență.  
Și dacă cineva crede că are vreo șansă, atunci să încerce a condiționa relația irl de reducerea virtualului din viața celuilalt.
99%   I se va răspunde că mai bine se despart decât fără viața fake de pe net.  

Eu nu aș putea accepta o conviețuire cu o femeie pt care viața surogat virtual este mai importantă decât a conviețui cu mine.
Mai bine ne despărțim civilizat și asta este,  alte drumuri.  Cred că asta este soluția. Singura.

#49
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ce diferenta imensa este intre un barbat din cauza caruia ai fugi departe, indiferent de unde, real, sau virtual, numai sa fugi cat mai repede de un asemenea om, plin de prejudecati, inchistat, plin ochi de impuneri tortionare si alienante.

Si un barbat inteligent si carismatic, la care femeile trag ca albinele la miere si oricat de multe ar fi pe langa el, in acelasi loc, intepandu-se sau bazaind zgomotoase, tot se simt mereu fericite cu un strop din dulceata lui...

Diferenta de la Iad la Rai si paradoxal, numai dupa ultimul lasa femeile tot si fug in lume dupa el... in timp ce primul doar fierbe necontenit de furie si neputinta, inlantuit mental de propriile obsesii, ca o acritura la borcan.

Edited by Cr1spy, 02 February 2022 - 20:02.


#50
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Adânc!

#51
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostCr1spy, on 02 februarie 2022 - 19:55, said:

se simt mereu fericite cu un strop din dulceata lui...

Rup fomeile netu’  după ăștia.

#52
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Posttomaso, on 02 februarie 2022 - 22:22, said:



Rup fomeile netu’  după ăștia.
HAHAHA, bine zis.

#53
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ce păcat că eu nu o să fiu niciodată un bărbat așa cum spune colega, să roiască albinuțele, bâzzz  bâzzz bâzzz, în căutarea stropilor dulci pe care în mărinimia mea legendară aș potoli neostoita lor sete.   Mă gândeam la o chestie on topic.  Poate că fomeile caută dulceață din asta pe net, dar cred că au parte mai mult de trântori.   Apoi caută și tot caută,  dar tot în van,  nexam.  Și uite așa li se termină bateria, cri cri cri, toamnă gri, nu credeam ca-i să mai vii ….

#54
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Si uite asa eu acum sunt zilnic bombardat cu mesaje care mai de care sa se bage in seama cu mine. Cauta orice prilej sa se lege de ceva, sa ne mai vedem putin, sa o mai ajut cu ceva, sa nu treaca o zi fara sa vorbim ceva. Totusi, ar fi poate si normal dupa atatia ani, cu bune, cu rele, cu pierdut vremea pe telefoane :))
Timpul trece, nu schimbam nimic, anii trec si raman regretele si orgoliile neschimate, dar cine sa inteleaga asta? Imi pare rau ca trece timpul, dupa imi vin idei sa ma impac gandindu-ma ca nu vreau sa o pierd, dar dupa alte ganduri imi vin si stiu ca daca o sa ma impac mai rau o sa fie si tot asa..

Nu inteleg urmatorul aspect: simtim ca persoana de langa noi nu ne mai doreste sau cel putin ne ignora, si constienti fiind ca nu mai e cale de intoarcere si ca am dat chix in relatie, tot incercam sa ne agatam de ceva sa nu cadem in propria prapastie ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate