Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

telefoanele si relatiile

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 26.12.2015
N-am astfel de probleme cu actuala. Dupa 20, telefonul sta inchis. Uraste sa stea cu ochii intr-un ecran in timpul liber, asta si pt. ca 5 zile pe saptamana sta cu ei in minunatia aia de Saga. Cu fostele am avut astfel de probleme. Cum auzeau telefonul, cum il deschideau. Mna, teroare mare mobilele astea.Posted Image

Edited by Cosmin_Andrei, 01 February 2022 - 08:06.


#20
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

View PostRangerBoy, on 01 februarie 2022 - 07:01, said:

S-a tampit dreacu toata lumea cu tehnologia asta, oameni in toata firea la 40-50 de ani calare pe telefoane, nici nu se uita pe unde merg, e o problema generalizata.

În cazul de față cred mai mult că inițiatorul doar o plictisea pe duduie.

#21
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
probabil avea altii cu care se ardea. ii avea trecuti in telefon nu nume de fata si tie iti zicea "vorbesc cu o prietena"

#22
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:

Sunt intr-o relatie, de fapt, eram acum o saptamana si sper sa nu fiu nevoit sa ma mai impac Posted Image

Recunosc ca pe asta nu am mai auzit-o... Cine te-ar 'nevoi' sa te impaci si in ce fel? Daca nu mai vrei sa fii in relatia aia iti iei catrafusele si pleci. Nu e o decizie bilaterala.

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Se numeste - NOMOFOBIE
Termenul a fost inventat relativ recent si inseamna - dependenta de telefon / frica de a fi fara el
Problema este atat de serioasa si, daca nu exista vointa, doar un psiholog poate ajuta

#24
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View PostBucsaMobilul, on 01 februarie 2022 - 08:07, said:



În cazul de față cred mai mult că inițiatorul doar o plictisea pe duduie.
posibil, dar daca e asa de ce mai pierdea vremea cu el?

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:

....
Cati dintre voi intampinati problema asta si cum ati rezolvat-o?
asta e o non problema.

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Generation gap. Caută-ți o femeie de vârsta ta, coaptă la minte. Ce face ea nu e anormal, din contră, doar ca tu nu poti tine pasul, este in lumea celor mari.

Nu o spun ca lauda, dar eu nu am avut nicio prietenă mai mică decat mine. Toate mai mari. Inclusiv soția. Mă lua de cap râsul ăla de păpușă.

#27
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:

Sunt intr-o relatie, de fapt, eram acum o saptamana si sper sa nu fiu nevoit sa ma mai impac Posted Image

Ce te-ar forta sa te impaci? Lipsa alteia? Oricum relatia parea strict sexuala pentru tine. Nu mi-e clar ce avea ea de castigat, daca sexul deja o plictisea.

#28
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Vezi-ti de treaba, viata e scurta sa-ti bati capul cu ea. Nu stiu cati ani are, poate o sa se coaca la minte dupa ce da de viata adevarata. Dar astepti pe timpul tau, daca alegi sa faci asta.

#29
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 22.10.2007
Luchiane...da-i cu skip linistit. O sa te caute in curand dar sa nu fii nebun sa te intorci la ea. Cauta una matura, ca-ti faci creierii pilaf. Bine..si daca i prea matura o sa ti-i faca la fel :) . Acu'...o sa stai fara bijbocutza o perioada pana gasesti altceva.

#30
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu acum ceva ani eram disperat cu telefonul... daca auzeam notificarea de mesaj imediat eram cu ochii in telefon.... nu conta ce ora era...

Acum, daca primesc un mesaj dupa ora 23:00 si sunt in pat pana dimineata il ignor... daca e ceva important ma suna...
Si cu telefonu de lucru la fel eram disperat.... si la 01:00 noaptea daca primeam un mail il citeam sa vad cine ce vrea.... acum las telefonul in masina... daca au ceva important cu mine ma suna pe personal...
Cred ca chestia asta dispare odata cu varsta...

#31
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 00:35, said:

Sunt intr-o relatie, de fapt, eram acum o saptamana si sper sa nu fiu nevoit sa ma mai impac Posted Image

Relatia a durat cam 4 ani, eu mai mare decat ea, ea mai copila, dar sa incercam sa nu dezbatem detaliul asta, chiar daca are o mica-mare contributie la ce urmeaza sa spun.

In relatia voastra cum e, cum procedati / cum va simtiti cand partenera e mai preocupata de telefon decat de bunul mers al relatiei? Sunt convins ca in ziua de azi problema asta nu e doar la mine, suntem cu zecile de milioane.

Pai sa ies cu ea la plimbare si din 3 in 3 minute sa se uite la telefon sa vada daca a primit vreun mesaj? Mereu altii era mai importanti decat buna noastra intelegere.
Mi se pare horror, eu deja imi ieseam din minti. Am tot avut atatea tentative in care sa-i explic ca nu e tocmai ok, ca nu e nevoie sa stai la cheremul nimanui sa-i raspunzi chiar in acel moment cand ti s-a scris. Situatia se remedia pentru cateva ore, maxim 2 zile, dupa care revenea la normal - la normalul ei Posted Image)
Vorbesc ceva important, constructiv, ca sa fiu intrerupt de un telefon.
Eram intr-o relatie in care deja ma simteam in plus din cauza telefonului. Simteam ca sta cu mine din obligatie, deoarece telefonul e mai important decat bunul mers al relatiei.

Si faza cea mai tare, ne pregateam sa facem si noi chestii, cand dintr-o data se ridica din pat ca a vazut lumina telefonului si poate i-a scris prietena ei sa ii ceara un sfat.......

Deci, oameni buni, nu se mai poate cu atata tehnologie. Ce e cu oamenii din ziua de azi ca nu inteleg ca mai important e sa socializam intre noi ca indivizi decat conectati prin tehnologie?

Cati dintre voi intampinati problema asta si cum ati rezolvat-o?

Ce nu stii tu de fapt e ca doar tii telefonul mobil in mana sau pe masa cand esti intr-o dicutie fie el si cu fata in jos este o insulta pentru persoana sau persoanele cu care esti si comunica faptul ca telefonul mai important iar persoanele de fata cu care esti nu sunt importante, asta o simiti rapid mintea si corpus stiu lucru asta, doar ca e mai greu de constientizat.
Nu mai zic ca acum si imbratisarile se fac acum cu telefonu mobil in mana, adica pentru 2, 3 secunde nu poti baga cutia aia in posesta, buzunar sau borseta mai mult iti da o doza de "TECH", e foarte dezgustator Posted Image .

O relatie se face in doi, cand partenera sau patenerul nu comunica cu tine, relatia sfarsit, si trebuie sa ii pui capat, tu ai incercat sa compesezi lucru asta muncind de unu singur fara sa pui picioru in prag ca vai doamne daca o supara fatuca si te lasa singur Posted Image .

Data viioare cand intri intr-o relatie pui picioru in prac si ii comunci in felul urmator o ora pe luna va intalniti si va comunicati unu altuia ce va place ce nu va place, ce vreti si ce nu vreti unul de la celalat si discutii etc dar sa fie constructive nu loate ca reprosuri ca nu ajungi nicaieri, plus stii cum stau lucrurile de la luna la luna, cand vezi ca e bine mergi inainte cand vezi ca nu mai merge pui capat si cauti pe altcineva.

Spor,

PS: sigur am mancat litere, e diminieata si mie tare foame, spor

Edited by Lupulcelrau, 01 February 2022 - 10:39.


#32
csoka2002ro

csoka2002ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 19.04.2010

View Postcrisstonne, on 01 februarie 2022 - 01:01, said:

Așa o să tot fie de acum înainte, nu mai aștepta sfaturi.

De ce trebuie sa fie sa ?Chiar musai ?
Cine iubeste cu adevarat traieste altfel decat frecând tactilul ecranelor din 2 in 2 minute !

#33
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
Nu prea ai ce să faci în cazul de față, dependența de tehnologie se manifestă diferit de la om la om, poate în timp se va mai atenua.Cu toții am fost la un moment dat în viață dependenți, chiar obsedați de ceva, ideia e să-ți revii... din păcate văd tot mai mulți tineri dependenți, copilul de 11 ani al unei cunoștiințe, stă aproape non stop pe net la PC, apoi dacă merge la toaletă sau merge să mănânce e tot cu telefonul după el, tot pe net... bine, aici e și vina părinților că-l lasă, eu le-am explicat dar degeaba, se pare că vom avea o generație de zombi...

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Defapt doar s-a plictisit de tine si era in cautare sau a gasit pe altcineva :)
Dupa 4 ani deja e booring daca n-ai o familie facuta cu copii si alte batai de cap care sa nu iti dea timp sa combini alte persoane Posted Image
Si daca nu a gasit pe altcineva, in perioada urmatoare o sa o vezi cu altii Posted Image
Nu poti avea asteptari mai ales daca e tanara, vrea sa cunoasca si alte persoane noi.
Bafta in alegerile viitoare.

Apropo... vezi ca "prietena" aia sa nu aibe **** :)) Vorbesc si eu cu persoane care au relatie si imi schimba numele , imi pun ceva nume de femeie sau imi scriu cand el e plecat si dupa sterg conversatia. Posted Image

View Postluchianv, on 01 februarie 2022 - 01:31, said:

m pierdere de vreme Posted Image si ca sa completez; atunci cand nu ii dau atentie, imi spune ca nu am timp de ea Posted Image) ca mereu ies cu prietenii cand ea exact asta face, iese cu prietenii, iar cand ies eu, inseamna ca prietenii sunt mai importanti.


Incearca sa iti caute tie motive :)) Sunt ciudate femeile. + ca multe sufera sa fie in centrul atentiei, pe ele le intereseaza cate like-uri fac nu le intereseaza de partener. Cand vezi asa ceva, fugi, nu stai sa incerci sa o educi sau sa iti faci sperante. Ori o "iubesti" pana te saturi de ea si dupa adios.

#35
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 17.11.2011
Din păcate așa sunt majoritatea tipelor din ziua de azi (cu foarte mici excepții), și e foarte trist faptul că nici măcar nu-și dau seama cât e de greșit comportamentul în cauză.  Știi de ce? Fiindcă nu e vorba despre un rău pe care ele îl percep și-l tolerează, ci e despre orgoliul lor care tinde spre infinit, și care se vrea revalidat încontinuu, și mai ales de cum sunt văzute de către ceilalți.
Atenția pe care o primesc de la toată lumea le dă un sentiment de bine, le face să se simtă importante, iar asta e mai presus de orice în mintea lor. De aceea nici nu consideră c-ar fi ceva în neregulă.
E o problemă de ordin psihologic, cu ramificații culturale.

Edited by glassofwine, 01 February 2022 - 11:48.


#36
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Pe mine prietena ma termina cu Tiktok. Cum se plictiseste, cum se uita repede pe Tiktok. E normal sa te mai plictiseti, dar cauti sa faci altceva.
Cum ma bag sa ma uit la TV si ei nu ii place, repede Tiktok si nici nu vrea sa asculte la casti.
Ce ma ingrijoreaza este ca pana si maica-mea sta numai pe facebook. Nu de multe ori nu a ars mancarea din caza ca statea pe telefon.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate