Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cum e viata in Spania in 2022? Vreau sa ma mut in Barcelona

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
FacelessVoid

FacelessVoid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2022
Buna Posted Image ,

Am 25 de ani si vreau sa ma mut in Barcelona. Puteti sa imi spuneti cum e viata pe acolo va rog? :D
Nu ma intereseaza detalii despre locuri de munca pentru ca o sa lucrez remote. M-ar interesa mai mult despre oameni si cum e orasul si tara.

Multumesc!Posted Image

#2
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Dota 2 merge si de acolo fara probleme :-D

In orice loc mergi depinde si anturajul in care te invarti.

Nu am locuit acolo, doar in vizita, lumea prietenoasa, te serverc cu ce vrei cat timp platesti.
Te-as ajuta cu mai multe... dar nu am mai multe informatii.
Succes

#3
FacelessVoid

FacelessVoid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2022

 GaBogdan, on 31 ianuarie 2022 - 12:01, said:

Dota 2 merge si de acolo fara probleme :-D

In orice loc mergi depinde si anturajul in care te invarti.

Nu am locuit acolo, doar in vizita, lumea prietenoasa, te serverc cu ce vrei cat timp platesti.
Te-as ajuta cu mai multe... dar nu am mai multe informatii.
Succes


Dupa 1000 si ceva de ore de dota m-am lasate :))

Multumesc de sfat!

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Sa stii de la mine ca acest gen de intrebari n-au nici un rost,sunt absolut inutile.
Daca vrei sa stii cu adevarat cum s etraieste acolo iti iei catrafusele si te duci acolo.Si asta-i valabil pentru toate destinatiile.
Principiul ce mie imi convine este execrabil pentru tine se aplica 100% in acest gen de cazuri.

Ca si recomandare doar.Cu cat destinatia aleasa este mai cunsocuta,mai importanta,mai dorita cu atat  costul vietii va fi mai mare.

#5
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Din ce am obsevat eu din vizita pe care am facut o acolo,vizita nu louit sunt niste oameni amabili,respectuosi ,dar cum a zis si GaBogdan depinde in ce anturaje te invarti.
Daca esti o persoana sociabila te vei integra,insemnand sa stii si limba conteaza si asta ,restul tine si de tine
Mult succes :)

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
dacă mergi să dormi în gară este ca-n gara de nord.dacă ai un palat ești ca un rege.totul este după buget

oriunde în lumea asta se aplică același principiu

#7
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Pune problema altfel, de ce Barcelona? Super aglomerat de turisti si ca efect, scump. Vezi Valencia daca tot vrei zona aia.

#8
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
O seara de vara la un han intre doua sate departate.
1.Un trecator bate la poarta ,cere gazduire, si intreaba pe hangiu cum sint oamenii din satul vecin , cu intentia de a se stabili acolo pe motiv ca cei din satul natal sint rai.Raspunsul hangiului, a fost ca si cei din satul vecin sint la fel de rai ca cei din satul natal .
2. Al doilea trecator ajunge si el imediat la han , la fel cere gazduire, hangiul intreaba cu ce ginduri seara la drum iar omul nostru ii raspunde ca isi doreste sa se mute in celalalt sat pentru ca in satul natal toti oamenii sint buni ,calzi ,primitori  ,iar el isi doreste sa vada daca si ceilalti oameni  sint la fel .Hangiul ,om istet, raspunde ca ii va gasi la fel de buni , de calzi si de primitori. Morala e simpla....Am locuit/muncit 8 ani in Spania.Amintiri frumoase.

Edited by marco68, 31 January 2022 - 13:42.


#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ca orice roman am cunostinte prin Spania, una dintre ele e o pers foarte calificata care a ales initial Barcelona. Am auzit cam cele mai nasoale chestii despre o locatie, in afara de vreme niciun avantaj. In sprecial problema e la oameni care sunt extrem de nationalisti, au ceva cu oricine, vine de altundeva indifernt ca vorbesti de Romania sau Madrid, iar de acolo deriva cam toate dezavantajele.
Limba e iar aproape imposibila, departe de spaniola si de orice altceva si va trebui sa o inveti pt ca nu merge cu spaniola in catalunia.

Deci, ca oras turistic e super ok, de trait cam naspa pt ca oamenii sunt cam dubiosi. Pentru mine ala cred ca ar fi unul dintre ultimele locuri din Europa in care as emigra.

#10
FacelessVoid

FacelessVoid

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.01.2022
Multumesc de sfaturi!

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am facut un curs de masterat in Barcelona timp de 7 luni de zile, dar asta acum vreo 7-8 ani de zile. De atunci am mai fost de cateva ori in vizita si nu s-a schimbat nimic major de atunci.

Barcelona este in top 3 al oraselor mele favorite din aceasta lume si iti spun si de ce:
-clima este foarte ok, iarna nu mori de frig, vara ai caldura dar ai direct acces la mare si chiar si munte.
-ai aeroport mare cu conexiuni continentale si intercontinentale (in special America de Sud spre exemplu).
-este bine dezvoltat cu transport in comun bun, autostrazi, drumuri bune, spitale, locuri de munca avantajoase, salarii ridicate.
-la mica distanta ai Franta, ai Mallorca, pentru tineret ai Lloret de Mar, dar si in partea noridca si sudica diferite locuri cu acces la mare frumoase.
-orasul are cultura, are locatii de vizitat, are FC Barcelona.
-oamenii sunt super prietenosi, open minded (ei tolereaza canabisul spre exemplu)

Lucrurile care pe mine m-au deranjat:
-cresterea masiva a populatiei din nordul, vestul si partea central africana. Au aparut peste tot in centrul orasului si nu numai. Se ocupa cu droguri, furturi, etc.
-criminalitatea este in crestere (cam ca peste tot).

#12
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Uite ceva si mai misto: Hondaribbia!
In week-end iti bei cafeaua in Biarritz.

#13
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Oras cosmopolit.
Droguri si tarfe ieftine. Plaja. Preturi mari la orice altceva. Nivel de trai cam ca n Romania,foarte putin peste,chirie greu de gasit si la preturi de Germania.
E un oras turistic. Acum cu pandemia e mai linistit,altfel e un oras care traieste 24/24. Daca te poti obisnui cu ritmul asta si cu galagia,poti merge,dar sa nu ai asteptari prea mari,ca nu e ca in filme.

#14
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
25 de ani, poti lucra remote,adelante. In Barcelona merge si cu engleza, majoritatea vorbesc.Catalana este floare la ureche, daca stii spaniola, oamenii deschisi amabili,si prietenosi

#15
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Cred ca este orașul gayștilor.
Se plimbau băiețeii tinandu-se de mânuțe.
Doua lesbianiste se lingeau pe plaja. Și am o veste proasta: nu arata ca alea din filme!

#16
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
mda, si noi cand am fost in luna del miel acolo am trecut pe langa o plaja specific separata pentru persoanele elgibitichiuaieiplus... si asta era probabil doar o mica particica din capabilitatile orasului de a servi aceasta comunitate

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 31 ianuarie 2022 - 15:28, said:

-oamenii sunt super prietenosi, open minded (ei tolereaza canabisul spre exemplu)

Lucrurile care pe mine m-au deranjat:
Se ocupa cu droguri

Cum adica, sa te deranjeze daca-s open minded?
Sau te deranjeaza doar africanii?

#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Initiator, din cate cred eu n-ai nicio intentie sa te muti pe termen lung acolo. Poti incerca sa lucrezi 3-4 luni din Barcelona si vei vedea daca iti place. Daca nu, incerci in alta locatie pana gasesti ceva ce ti se potriveste.
Daca esti tanar si fara familie ai o sansa extraordinara de a experimenta viata in locatii noi si diferite. Nu baga in seama pe cei care abereaza pe tema LGBT-ului, e ceva ce nu te afecteaza deloc, din contra, faptul ca lumea e deschisa e un avantaj si ai sanse mai mari tu ca imigrant sa fii primit bine.
Nu baga in seama nici mesajul meu in care vb de rasismul oamenilor .

Incearca pur si simplu, va fi o experienta din care ai doar de invatat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate