Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

De ce nu mai sunt vrabii?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
logosu

logosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 11.06.2008
Parcă sunt mai puține în București, unde stau, dar nu am fost foarte atent la ele. Iar la țară erau din câte îmi aduc aminte, dar sigur or să scadă și acolo că mi-a crescut vertiginos nr de pisici, aproape cât a crescut taxa de parcare în București anul ăsta. Apropo dacă vă plac (pisicile, nu vrăbiile) 5 din ele sunt încă pui și cel puțin la soareci sunt deja eficiente (le-am văzut) și le fac cadou.

#38
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
care aveți vrăbii, nu dați la schimb cu ciori sau cu coțofene? :P

 logosu, on 31 ianuarie 2022 - 12:26, said:

Apropo dacă vă plac (pisicile, nu vrăbiile) 5 din ele sunt încă pui şi cel puţin la soareci sunt deja eficiente (le-am văzut) şi le fac cadou.

mai îngrașă-le umpic, că dacă-s piele și os nu-i plac jăbăului meu :P

#39
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
Ti se pare ca nu mai sunt vrabii pentru ca probabil nu ai masina.
Degeba o mai spal ca ramane curata doar pana o parchez, isi ia noroc si cand e sub cerul liber, daca e pe sub vreun copac e teroare, cred ca aia de la spalatorii impart mancare de vrabiute cu laxative.

#40
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 gushpi, on 31 ianuarie 2022 - 12:42, said:

care aveți vrăbii, nu dați la schimb cu ciori sau cu coțofene? Posted Image

Cotofana e o pasare superba. Nu am vazut sa stea prin gradinile oamenilor. Le vad in apropierea padurilor si lizierelor.
Vrabii am. De cand m-am mutat la casa s-a format o colonie ( 20-30 bucati) sub tabla de la casa. Au scos mandrele buretele, pus special sa nu intre ele Posted Image
Mai am 3 mierle ( ramai prost cum canta ),2-3 ciocanitori si pitigoi. Si sa nu uit de o pereche de gugustiuci care insista de 3 ani sa faca cuib pe aerul meu conditionat. Pare ca s-au mutat in tuia.
Si graurii...mama lor.. Ca nu mai vad culoarea la cirese.Posted Image
Dupa ce tund gazonul ( mulcesc iarba, adica o toaca masina si o lasa jos ) sa vezi cum coboara toate pasarile la masa Posted Image
Rar reuseste prostalanul de motan sa rezolve cate o vrabie. Le salvez mereu din gura tampitului :) La fel si soriceii.

Edited by mariovrs, 31 January 2022 - 18:21.


#41
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Va multumesc pentru raspunsuri!

 saandy76, on 31 ianuarie 2022 - 08:39, said:

Iniţiator, sau plictisit de peisaj şi au hotărât să schimbe "aerul" Posted Image
La mine sunt prezente...la uruială de porumb cu grâu!Posted Image
Din dragostea pentru pufosenii, vecinii mei au exgarat si s-au inmultit peste masura pisicile, o fi asta motivul. De asemenea multe cucuvele, posibil sa fie si alea un pradator. Mai sunt porumbei fara numar, gaițe - ceea ce nu mai vazusem in oraș, pitigoi, gugustiuci si ultima noutate a faunei locale - fazani pe dealurile si luncile din imprejurimi.

 DarthBane, on 31 ianuarie 2022 - 09:39, said:

Da, cum să nu, a ieșit tămbălău cu o autostradă pentru gândacul cu curul albastru, acum mai facem și vrăbiile specie protejată.
Sunt destule, stai liniștit.
E bine ca mai sunt. Crede-ma, am cugetat oleaca inainte de a deschide discutia aici, n-as fi vrut sa ma pun intr-o situatie penibila. Dar faptul ca au trecut luni de zile de cand n-am mai auzit ciripit de vrabie mi se pare ingrijorator, un motiv trebuie sa fie.

 dan1980_25, on 31 ianuarie 2022 - 10:13, said:

Nu sunt de acord. Populatia de grauri este enorma, cel putin in Romania. Daunele produse culturilor sunt de asemenea foarte mari.
Am vazut si eu cateva stoluri de grauri, pur si simplu se intuneca pamantul cand trec! Nici nu-mi dau seama cati ar putea fi intr-un asemenea stol.

Edited by Lexon, 31 January 2022 - 18:41.


#42
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
La mine, lastunii s-au imputinat drastic dupa ce blocurile au fost acoperite cu izolatie. Nu au unde sa-si faca cuiburi.
La fel, vrabiile sunt in bejenie, primarele a ras copaceii si boschetii in care socializau.

Din abecedarul dupa care am invatat candva (al meu era o editie si mai veche, aceasta este din 1959):

Attached Files


Edited by Anca12, 31 January 2022 - 19:02.


#43
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
La mine in zona nu prea sunt vrabii, in schimb e plin de gugustiuci si porumbei. Stau la untimul etaj intr-un bloc cu acoperis in 2 ape si asta-vara se bagasera zeci de gugustiuci in pod. Nu va spun ce miros oribil era :puke: A trebuit sa platesc pe cineva sa nichida toate gaurile cu plasa si sa evacueze mizeria de acolo... Nasol! Acum se pare ca am scapat de ei, desi cred ca a reusit unul sa intre. Trebuie sa vorbesc iar cu omul care m-a ajutat, probabil va trebui sa astupe gaurica pe care a intrat "infractorul" cu spuma poliuretanica.

#44
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 Sef-chenko, on 31 ianuarie 2022 - 11:21, said:


Nu e la misto. Parintii au pus un mic hranitor si lasa doar pitigoii sa manance, cand vad vrabii le alunga Posted Image


Da' vrăbiile nu e şi ele oameni? De ce să nu mănâncă şi ciocu' lor un bombonel?

Dacă aş fi vrabie, m-ar enerva teribil să văd cum piţigoii se-ngraşă ca porcii şi eu mă inaniţiez.

#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Confirm. Bucuresti, sectorul 2 , nu am mai vazut vrabii demult.   In schimb ciori si pescarusi grupa mare.

#46
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007
Tocmai ce am terminat de citit pana aici si mi-am amintit ca azi inca nu le-am pus nimic. M-am dus la bucatarie si deja ma astepta o vrabiuta pe pervaz, batandu-mi obrazul. Am umplut vasul cu apa si pana sa pun si un pumn de grau au si venit iubitii mei turturei.

#47
cristiana12

cristiana12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.11.2021
Stau la tara si pot sa-ti spun ca eu inca mai observ vrabii. Si totodata foarte multi pitigoi. Cum zicea cineva mai sus, la oras, printre betoane, mai ales in perioada in care este frig, ele nu au ce manca si de aceea pleaca (in apropiere, parcuri, paduri) sa-si procure hrana de pe unde apuca.

#48
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Am o grămadă în curte. Le da nevasta-mea de mâncare.


#49
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021
In capitala sunt, alaturi de porumbei si pescarusi, produc tone de gainat. Iar gandacii americani de care e plin orasul, probabil ca nu-s in meniul lor, ca si aia sunt in cantitati industriale. Posted Image

#50
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 Drumroll, on 02 februarie 2022 - 11:14, said:

gandacii americani de care e plin orasul, probabil ca nu-s in meniul lor


Pescăruşii ar prefera mai degrabă să li se pregătească o cină cu lumânări, că-s omnivori. Cu fructe de mare, ceva peşte, paste, un vin bun.

Gândacii i-ar hali doar crocănţiţi în tigaie c-un praf de condimente pe ei. Domni cu pene, nu papagali.

Edited by clasica, 02 February 2022 - 20:30.


#51
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
La mine sunt, insa e drept ca sunt intr-un oras mic, inconjurat de munti/paduri.

#52
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 LunaCrystal, on 05 februarie 2022 - 10:15, said:

La mine sunt, insa e drept ca sunt intr-un oras mic, inconjurat de munti/paduri.
Nu se pune, eu sunt intr-un oras mediu dar la fel inconjurat de paduri, cu un râu in apropiere, zona de deal.
Ceea ce m-a determinat sa deschid acest topic nu e faptul ca sunt mai putine vrabii ci faptul ca efectiv nu mai sunt!
Cel putin nu in oras si imprejurimi.
Acum vreo patru ani era plin, anul trecut se mai zarea cate una, iar acum nu mai e picior de vrabie, nu se mai aude ciripit. Nici la casa, nici la bloc, nici prin parcuri... Zero!

#53
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu eşti singurul care a observat asta. Mai multe persoane au văzut lipsa vrăbiilor în ultimii doi ani, atât în Bucureşti cât şi în alte oraşe mari.

Unii dau vina pe schimbări de mediu, diverse forme de poluare, nu neapărat chimică.

#54
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Si s-a intamplat, astazi am vazut prima vrabie!
E imposibil sa nu le observi, sunt foarte galagioase, am auzit prima data ciripitul.
Una singura, a venit, a saturat gusita dintr-o bucata de paine udata de burnita care pica de azi dimineata, si a plecat, dar in departare inca se aude un ciripit.
Cel putin zece pisici sunt in fata blocului dar n-au fost pe faza, poate si din cauza vremii.

Am o vecina mare iubitoare de animale, tine in casa doi maidanezi si hraneste cu carne de pui cruda (gheare si oase de piept) toate pisicile de la bloc si arunca orice aliment care nu ii mai e necesar pe geam, indiferent ca e vorba de resturi de paine sau mancare gatita.
Suntem cativa care ii facem mereu oservatie dar majoritatea s-au molipsit dupa ea, chiar si oameni la care nu te-ai astepta ii vezi cu oalele de mancare prin fata blocului strigand dupa pisici sau cautand cu disperare o pisica pe care sustine vecina ca n-a mai vazut-o de cateva zile...
Mai nou au inceput din nou sa se adune si maidanezii, nu pot pisicile sa manance cat arunca ei!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate