Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Am deschis primul link pus de tine si am constatat ca tu confunzi stiinta cu pseudo stiinta. Da, in pseudostiinte se plagiaza si se abereaza la greu.

Quote

Doar ca nu este corelatie intre diploma si competenta
Nu zau, chiar nici corelatie? Cum ai calculat tu asta? Sau te bazezi pe impresii?

Edited by parabellum, 09 February 2022 - 18:22.


#38
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View Postparabellum, on 09 februarie 2022 - 18:17, said:


Nu zau, chiar nici corelatie? Cum ai calculat tu asta? Sau te bazezi pe impresii?

Pe experienta. Am vazut oameni competenti care au diploma. Am vazut oameni incompetenti care au diploma. Am vazut oameni competenti care nu au diploma. Am vazut oameni incompetenti care nu au diploma.
Matematica ta ce zice?

#39
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Ca spui povesti nemuritoare. Chestia aia nu se numeste corelatie.

Poftim un studiu care zice ca intre nivelul de scolarizare si IQ exista corelatie: https://pubmed.ncbi....h.gov/29911926/

Asa ca mai ramane sa demonstrezi prin 'impresii' ca IQul nu conteaza absolut deloc cand e vorba de programare. Eventual poti sa spui ca ai vazut pietre cu IQ 0 care erau beton la programare Posted Image

Din pacate bineinteles ca studiile arata altceva, chiar exista corelatie intre IQ si ocupatii. Exemplu: https://www.gwern.ne...2002-hauser.pdf

Edited by parabellum, 09 February 2022 - 19:28.


#40
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postparabellum, on 09 februarie 2022 - 18:17, said:

Am deschis primul link pus de tine si am constatat ca tu confunzi stiinta cu pseudo stiinta. Da, in pseudostiinte se plagiaza si se abereaza la greu.


Nu zau, chiar nici corelatie? Cum ai calculat tu asta? Sau te bazezi pe impresii?
Uita-le la alea de pe iutub, sa vezi acolo stiinta. Bell labs iti zice ceva?



Discutia asta cu IQ-ul e ca aia cu talentul cind e vorba de muzica sau alte arte. Nici IQ-ul, nici talentul nu fac o ceapa degerata fara multa MUNCA.

#41
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007

View Postparabellum, on 09 februarie 2022 - 19:18, said:

Ca spui povesti nemuritoare. Chestia aia nu se numeste corelatie.

Poftim un studiu care zice ca intre nivelul de scolarizare si IQ exista corelatie: https://pubmed.ncbi....h.gov/29911926/

Asa ca mai ramane sa demonstrezi prin 'impresii' ca IQul nu conteaza absolut deloc cand e vorba de programare. Eventual poti sa spui ca ai vazut pietre cu IQ 0 care erau beton la programare Posted Image

Din pacate bineinteles ca studiile arata altceva, chiar exista corelatie intre IQ si ocupatii. Exemplu: https://www.gwern.ne...2002-hauser.pdf

Eu am vorbit de 'diploma' si de 'competenta'. Atat, dar se pare ca nu e suficient de clar pentru tine ce am scris. Nu am vorbit nicaieri de IQ.
Hai ca facem altfel. Tu ramai la parerile tale, eu la ale mele.

#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postpisoiu2, on 09 februarie 2022 - 19:09, said:

Pe experienta. Am vazut oameni competenti care au diploma. Am vazut oameni incompetenti care au diploma. Am vazut oameni competenti care nu au diploma. Am vazut oameni incompetenti care nu au diploma.
Matematica ta ce zice?

Matematica mea zice ca exista de toti si de toate, importanta este ponderea.

View PostMosotti, on 09 februarie 2022 - 19:52, said:

Nici IQ-ul, nici talentul nu fac o ceapa degerata fara multa MUNCA.
In ziua de azi nu multa lume are rabdare sa munceasca.

Edited by MarianG, 09 February 2022 - 22:50.


#43
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Nici IQ-ul, nici talentul nu fac o ceapa degerata fara multa MUNCA.
Categoric, dar n-ai facut decat sa iei portile si sa fugi cu ele.

Quote

Eu am vorbit de 'diploma' si de 'competenta'. Atat, dar se pare ca nu e suficient de clar pentru tine ce am scris. Nu am vorbit nicaieri de IQ.
Asa-i ca n-ai inteles?

Hai sa-ti spun pe scurt: conform 'statisticilor' stackoverflow piata de dominata de cei cu studii superioare sau pe cale de a le face. Dominare clara.
Cum ne-scolarizati sunt mai multi decat cei cu studii superioare, ca sa nu existe corelatie, ar trebui sa fie dominata piata de prostani ne-scolarizati. E departe de a fi cazul.
https://insights.sta...ofile-education

Edited by parabellum, 09 February 2022 - 23:18.


#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Aia ce fel de concluzie este? Tu confunzi IQ-ul cu bagajul de cunostinte dintr-un domeniu. Faptul ca ai o diploma nu implica automat ca esti mai inteligent decit toti aia fara diploma, spune doar ca ai trecut printr-o scoala. Nu zice nici cum ai trecut, nici cum o sa fii in viitor, nu spune daca esti alcoolic sau drogat sau pedofil pina la urma. Da, din fericire majoritatea celor care au anumite studii sint mai pregatiti decit cei fara studii, slava domnului, dar asta nu inseamna ca restul sint prosti gramada. Fii sigur ca exista foarte multi care nu au terminat nici liceul si rid de se prapadesc cind aud de salariul de 2000 de euro din IT :lol:

#45
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Confunzi 'nici o corelatie' cu 'implica automat'. Reciteste cu atentie ce-am scris si nu te mai certa cu oameni de paie.

Sigur ca o gramada de dobitoci au terminat o facultate. Dar e tot atat de sigur ca si mai multi dobitoci n-au terminat nici o facultate.

#46
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Poti sa lucrezi ca programator doar cu liceul si sa ai scutire de impozit chiar mai mare decat un ITst.

Solutia: incadrare ca tehnician in constructii.

#47
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Experienta bate de 100x diploma. Mai ales la noi care sunt cu diplome facute

View Postparabellum, on 09 februarie 2022 - 19:18, said:

Ca spui povesti nemuritoare. Chestia aia nu se numeste corelatie.

Poftim un studiu care zice ca intre nivelul de scolarizare si IQ exista corelatie: https://pubmed.ncbi....h.gov/29911926/

Asa ca mai ramane sa demonstrezi prin 'impresii' ca IQul nu conteaza absolut deloc cand e vorba de programare. Eventual poti sa spui ca ai vazut pietre cu IQ 0 care erau beton la programare Posted Image

Din pacate bineinteles ca studiile arata altceva, chiar exista corelatie intre IQ si ocupatii. Exemplu: https://www.gwern.ne...2002-hauser.pdf

Cu siguranta cei cu studii au ceva in plus. Asta nu inseamna ca nu sunt si fara scoala mai descuiati decat cei "cu diploma". Si experienta bate de 100x pe putin scolarizarea de la noi. Din o grupa de 20 daca sunt 2-3 care intr-adevar stiu si invata restul trec prin "scoala doar pt diploma". Se angajeaza in alt domeniu. Nu stiu sa deschida un calculator sau sa bage o parola. Si nu e numai experienta care trebuie sunt o gramada in domeniul programarii: sa gandesti logic si analitic, sa ai dorinta sa inveti tehnologii noi, sa stii engleza, sa stii sa google, etc. Orice firma serioasa care vrea sa faca ceva o sa angajeze intotdeauna pe cineva cu experienta decat oricare cu "diploma", Legea aia  care interzice sa angajezi ca "programator" e pur idioata, facuta cu dedicatie sa protejeze sitemul asta jegos de "diplome". Dar mi se pare ca nici nu e chiar lege este o "incurajare"sau ceva asa se cheama.

#48
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010
Din nou povesti nemuritoare. 'Nici o corelatie' e cu matematica, nu cu povesti nemuritoare.

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Pai daca sunt descurcareti sa se angajeze.
Poate asa or sa schimbe statistica.

P.S idioata sau nu, legea e lege.

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Cind n-ai terminat facultatea si vine salaru cit al unui prof universitar cu 25+ ani in invatamant parca ai o mare durere la banana ca scrie programator sau nu prin ceva fitzuici :roflmao:

#51
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Cei mai multi care lucreaza in programare au facultatea facuta tot in domeniu pt ca aceea e "calea batatorita". Si da, din experienta mea de la companiile la care am lucrat, cei fara facultate in domeniu (excluzand pe cei care au inceput facultatea in domeniu si au renuntat) sunt clar o minoritate mica (clar sub 10%).

Mie mi se pare mai interesanta categoria celor care au inceput facultatea, dar nu au terminat-o. La facultatea de calculatoare (poli bucuresti) unde am terminat eu, materiile cele mai grele nu erau cele de programare, ci cele de hardware (electronica, electrotehnica etc). Si culmea e ca marea majoritate a calegilor, lucreaza pe posturi care nu folosesc deloc aceste cunostinte. Si eu, daca era sa nu termin facultatea, clar ar fi fost din cauza materiilor de electronica din anul 2. Altfel zis, eu puteam fi la fel de bun ca si programator la toate job-urile mele de pana acum, dar sa nu fi avut facultatea terminata din cauza a 2 materii care mi-ar fi fost total inutile.

#52
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021

View Postparabellum, on 14 februarie 2022 - 22:29, said:

Din nou povesti nemuritoare. 'Nici o corelatie' e cu matematica, nu cu povesti nemuritoare.
Nu erau povesti, sunt lucruri reale.

View PostMarianG, on 14 februarie 2022 - 23:54, said:

Pai daca sunt descurcareti sa se angajeze.
Poate asa or sa schimbe statistica.

P.S idioata sau nu, legea e lege.

View PostMosotti, on 15 februarie 2022 - 00:38, said:

Cind n-ai terminat facultatea si vine salaru cit al unui prof universitar cu 25+ ani in invatamant parca ai o mare durere la banana ca scrie programator sau nu prin ceva fitzuici Posted Image

View PostSoulstream, on 15 februarie 2022 - 10:20, said:

Cei mai multi care lucreaza in programare au facultatea facuta tot in domeniu pt ca aceea e "calea batatorita". Si da, din experienta mea de la companiile la care am lucrat, cei fara facultate in domeniu (excluzand pe cei care au inceput facultatea in domeniu si au renuntat) sunt clar o minoritate mica (clar sub 10%).

Mie mi se pare mai interesanta categoria celor care au inceput facultatea, dar nu au terminat-o. La facultatea de calculatoare (poli bucuresti) unde am terminat eu, materiile cele mai grele nu erau cele de programare, ci cele de hardware (electronica, electrotehnica etc). Si culmea e ca marea majoritate a calegilor, lucreaza pe posturi care nu folosesc deloc aceste cunostinte. Si eu, daca era sa nu termin facultatea, clar ar fi fost din cauza materiilor de electronica din anul 2. Altfel zis, eu puteam fi la fel de bun ca si programator la toate job-urile mele de pana acum, dar sa nu fi avut facultatea terminata din cauza a 2 materii care mi-ar fi fost total inutile.

Cu siguranmta sunt mai multi cu facultatea facuta, nu zice nimeni asta. Asta este ceva normal. Si legea e lege, e ceva normal. Ar fi aiurea sa discuti ca nu ar trebui scoala sau nu lege. Normal nu este cand facultatea este degeaba pt mai mult de jumatate, si legea este idioata dinadins sa sustina pe aia si pe altii ca ei. Sa ii bagi pe toti in aceeasi oala ca au facultate dar sunt prosti cu carul si ajung prin ce functii mari(de obicei la stat) si fac acolo dezmat. In domeniul asta nu este "hai sa angajam" unu cu diploma, este hai sa angajam pe cineva care poate face ceva. Calculatorul/programul nu merge (ca in politica) decat daca e bine facut. Se incapataneaza rau altfel. Toti au de pierdut intr-o firma daca vine un prost cu diploma si care nu poate face treaba. De obicei isi dezvolta alte "calitati"( consuma timpul altora sa ii ajute sa faca treaba lor sau duhnesc de mofturi si figuri sa para si de capul lor ceva)

Peste toate, sa ne intoarcem la topic, oricand angajezi pe cineva tehnic, cu o gandire logica, si care vrea sa invete, la care probabil stai cateva luni sa-l trainuiesti dar stii ca pe viitor e un asset bun, decat unul cu figuri si cu diploma.  Este discutabil totusi sunt mult mai multe variabile de luat in considerare. E un intreg domeniu asta de human resources, dar se si merita.

#53
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Cind n-ai terminat facultatea si vine salaru cit al unui prof universitar cu 25+ ani in invatamant parca ai o mare durere la banana ca scrie programator sau nu prin ceva fitzuici
Sunt sigur ca Becali se crede programator de programator pe baza acestui argument :)

Quote

Nu erau povesti, sunt lucruri reale.
E absolut irelevant. Evidenta anecdotica nu demonstreaza nimic, in special nu absenta vreunei corelatii.

#54
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Initiator, da, ai o sansa sa te angajezi dar sa nu te astepti ca va fi usor.

Si la toti care vor sa se apuce de programare, ca un sfat, focusati-va pe un anumit domeniu. De ex faceti web, este de consum, intotdeauna va fi de lucru. Instalati XAMPP si invatati PHP,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate