Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostAlaDinCopac, on 08 februarie 2022 - 07:23, said:

Si iti stabilesc salariul in functie de vechimea dovedita cu hartii , ca de altfel mai peste tot in lume. Ce spui tu este exceptia si nu regula.

la inceput, poate avea un salariu putin mai mic decat al unui incepator cu studii in domeniu, dar pe termen mediu si lung (5+ ani) nimanui din domeniul privat nu o sa ii mai pese ca nu a facut facultatea.

#20
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Chiar nimanui? Hai mai las-o, ca macane.

#21
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016
Pentru poziția de *ajutor programator* nu trebuia un atestat din liceu?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Legea e atat de ambigua incat si acolo unde spun unii ca e nevoie de studii superioare, nu e. Apoi chiar daca ar fi, ce fel de amestecatura e cand si ala cu studii in arta intra la inginerie?

Sunt niste domenii reglementate in clar dar IT nu intra aici.

View PostAlaDinCopac, on 08 februarie 2022 - 07:23, said:

Si iti stabilesc salariul in functie de vechimea dovedita cu hartii , ca de altfel mai peste tot in lume.
Ia spune niste  privati ce stabilesc asa cum zici!

#23
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postparabellum, on 08 februarie 2022 - 16:23, said:

Chiar nimanui? Hai mai las-o, ca macane.

ca or exista oameni carora le pasa ce facultate ai facut (sau nu ai facut) nu neg. Dar in general, noi cand angajam pe cineva cu peste 5-6 ani experienta de munca, intrebarile se bazeaza in proportie de 99% pe experientele avute la job-urile anterioare.

Interviurile tehnice din IT sunt relativ deterministe, ori stii ori nu stii, nu prea poti "baga vrajeala". ca si om care tine interviuri tehnice, sincer nu imi pasa de unde "ai invatat meserie" atata timp cat imi dai raspunsurile corecte la intrebarile puse. Dupa cum am zis in alta postare, in proiect (dar la alta echipa) e un coleg care a terminat teologia si lucreaza cot-la-cot cu noi.

Asa si sotia a lucrat 5 ani la o firma pe niste tehnologii mai vechi, dar un an a invatat in paralel si niste tehnologii mai noi din cursuri online; la acel loc de munca nu a avut deloc ocazia sa puna in practica cunostintele noi. Apoi a fost la interviuri numai pt pozitii de senior care foloseau noile tehnologii; s-a angajat dupa primul interviu si cu un salariu mult mai mare decat la job-ul precedent. Nu a contat asa mult ca ea nu a folosit la niciun job acele noi tehnologii, dar pt ca a raspuns corect la toate intrebarile de la interviu, a primit job-ul si apoi s-a descurcat foarte bine folosind acele noi tehnologii intr-un mediu real de productie.

#24
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
De la 'voi' la 'nimanui din domeniul privat' e o cale extrem de lunga.

Si ca sa ne lamurim cu un exemplu concret:
https://www.simplyhi...NkHpN42qnrx-noA

Din lista:

Quote

Requirements
Ph.D. in Numerical Analysis.
Sa nu-mi spui ca asta poate n-are nici bacu' luat.


In cele mai multe cazuri se cere 'bachelor' ca minimum, dar prefera master sau chiar doctorat.

Edited by parabellum, 08 February 2022 - 17:30.


#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu stiu daca lucrezi in domeniu da te inseli profund. Ei pot sa scrie ce au chef in cerinte, dupa ce nu gasesc pe nimeni citeva luni sa vezi cum iau pe cine pot. Evident ca daca nu ai facultate si nu ai nici experienta sux ass. Sigur ca toti prefera doctori in algoritmi care sa stie TOT pe acest pamant si eventual sa nu aibe pretentii financiare si daca se poate sa lucreze 12 ore pe zi non-stop ar fi super. :lol:

Oricum daca e un job specific plin de matematici complicate unu fara facultate oricum n-o sa se bage, cum probabil n-o sa se bage 99% din aia care au terminat o facultate. Pun pariu ca daca iau 100 de injineri care au terminat facultatea si masteru si ce mai vrei si le dau niste limite si integrale de LICEU se caca pe ei cel putin 99, da as inclina spre 100, pentru ca aia care-s chiar bazati nu mai sint in tara :lol:

#26
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Siiiigur ca da, iau pe cine pot, pe de-aia care n-au nici bacu' luat, dar care au ceva experienta pe metode numerice :)

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Iau pe cine poate face ce au nevoie, indiferent ce hartzoage are. Mai ales cu scandalurile de plagiat, fitzuicile alea au doar valoare de clasor.

#28
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Probabil confunzi cu o tara bananiera. O tara bananiera cu jurnale fara grad de impact care publica orice hartie de WC pe post de articol stiintific.
Caz in care ai dreptate.
Doar ca joburile alea nu-s pentru tara bananiera.

#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Chestii de nisa sunt cum le spune numele dar daca scoatem din cautare "numerical" vedem mult mai multe joburi in care se pot califica destui.

#30
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006
Eu m-am lasat de facultate prin anul doi, apoi m-am angajat intr-un call center. Am strans ceva experienta si am mai invatat cate ceva pe cont propriu si  dupa cativa ani si doua corporatii schimbate m-am angajat pe un post de project manager. Hiring managerul a fost interesat de ce stiu sa fac nu de hartii, iar HR-ul a fost interesat de diplomele mele doar pentru a sti pe ce COD COR sa ma incadreze. In timp de lucram deja m-am inscris si am si terminat o facultate la ID, mai mult pentru acei 10% extra pe care i-as fi primit.
Ideea este ca, cel putin la inceput, nu intereseaza pe nimeni studiile atat timp cat stii sa faci ceva si esti dispus sa inveti, in timp nu strica absolut deloc sa termini o facultate, fie ea si la ID.

#31
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
'se pot' Cuvintele magice. Impreuna cu alte cuvinte vagi, 'destui', etc.

'Poti' sa iei si premiul Nobel in unele conditii. Sansa ca sa-l iei insa e aproape nula.

Quote

nu intereseaza pe nimeni studiile
Din nou aceeasi prostie. Repetata, devine adevar, sau cum?

Edited by parabellum, 09 February 2022 - 12:35.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu ai dreptate strict pe acele cuvinte dar se intelege/stim ideea enuntata.

#33
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Ideea enuntata e falsa. Pe domeniul discutat aici de fapt intereseaza foarte des studiile, un lucru pe care il puteai afla doar uitandu-te peste anunturile de joburi date mai sus. Chiar si cu filtrul scos, o gramada de anunturi mentioneaza 'bachelor' sau 'master'.

Ceteris paribus la celelate criterii de angajare, pe cine crezi ca ar angaja o firma?

Pe unul cu patru clase, sau pe unul cu doctorat?

Edited by parabellum, 09 February 2022 - 13:16.


#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu n-am vazut firma ce pune pe primul loc studiile si nu cunostintele profesionale (nu vorbim de joburi de nisa)! Ce scrie in anunt e idealul, multi am constat asta fie din pozitia de candidat acceptat ulterior sau angajat si avand sarcini in evaluarea candidatilor.

Edited by neagu_laurentiu, 09 February 2022 - 15:02.


#35
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 08.03.2007
OP, pentru sectorul privat 'normal', la ce criza de oameni bine pregatiti este, iti garantez ca nu se crizeaza nimeni de studiile tale. Stii meserie, stii sa raspunzi la cerintele postului? Esti angajat. Nu stii?   Poti sa vii cu 10 diplome, sunt egale cu 0, deoarece clientul angajatorului plateste un proiect incheiat, nu o poza cu diplomele tale.
E posibil ca in anumite situatii mai putin 'normale' sa se ceara tot felul de diplome din diverse motive: fie au ceva asigurari profesionale care impun anumite scheme de personal, fie au ceva finantari cu cerinte similare, fie au un partener extern care impune (si plateste) cerinte de genul asta, fie lucreaza pentru sectoare sensibile sau cu raspundere mare (guvernamental, bancar, etc).
De-a lungul a vreo 25 de ani de hardware/software design, unii din cei mai buni oameni cu care am lucrat fie nu aveau diploma, fie diploma lor nu avea nimic de-a face cu domeniul in care profesau. Asta nu inseamna ca cei cu diploma in domeniu cu care am lucrat nu erau buni. Doar ca nu este corelatie intre diploma si competenta.

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postparabellum, on 09 februarie 2022 - 11:00, said:

Probabil confunzi cu o tara bananiera. O tara bananiera cu jurnale fara grad de impact care publica orice hartie de WC pe post de articol stiintific.
Caz in care ai dreptate.
Doar ca joburile alea nu-s pentru tara bananiera.
https://www.google.c...tly-plagiarised

https://en.m.wikiped...giarism_scandal

https://www.google.c...-mayor-bid/amp/

https://www.google.c...-phd-plagiarism

Tari de cacat Posted Image

Si daca ai chef de ceva absolut fascinant care iti arata cit de bine functioneaza jurnalele alea stiintifice si peer review iti recomand asta

https://en.wikipedia.../Schön_scandal

Trei episoade fascinante pe iutub, incepind cu asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nfDoml-Db64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mosotti, 09 February 2022 - 16:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate