Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Ericbaum58

Ericbaum58

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2022
Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 27.10.2007
Da, daca stii sa programezi.
ca sa te cheme la interviu, ar trebui totusi sa iti faci un portofoliu.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012

 Ericbaum58, on 30 ianuarie 2022 - 20:39, said:

Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?
Poti linistit, nu liceul sau lipsa facultatii e problema. E important cat sti din ceea ce crezi ca sti. Ca  "programator" sunt multe functii intr-o companie. Spre ex front end, back end developer, software developer, web dev. si multe altele, fiecare presupune sa ai anumite abilitati/cunostinte.

Tu ce anume sti din categoria "programare" ce limbaj, ce portofoliu ai, ai vreun proiect facut de tine cap-coada ?

Edited by A10, 30 January 2022 - 23:38.


#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Pe cartea de munca, e posibil sa nu poata trecere aceea functie si nici de scutire de impozit pe venit nu poti beneficia.

#5
Ericbaum58

Ericbaum58

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2022

 A10, on 30 ianuarie 2022 - 23:37, said:


Poti linistit, nu liceul sau lipsa facultatii e problema. E important cat sti din ceea ce crezi ca sti. Ca  "programator" sunt multe functii intr-o companie. Spre ex front end, back end developer, software developer, web dev. si multe altele, fiecare presupune sa ai anumite abilitati/cunostinte.

Tu ce anume sti din categoria "programare" ce limbaj, ce portofoliu ai, ai vreun proiect facut de tine cap-coada ?

Backend - java, python, si am si cateva proiecte pe github

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 vestale, on 31 ianuarie 2022 - 00:44, said:

Pe cartea de munca, e posibil sa nu poata trecere aceea functie si nici de scutire de impozit pe venit nu poti beneficia.
Nu e posibil, e sigur.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru cartea de munca exista "programator ajutor" cod 351201. Iar pentru scutire trebuie sa fii macar student.

Edited by neagu_laurentiu, 31 January 2022 - 10:44.


#8
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Da, se poate sa fi programator daca ai macar liceul.

#9
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
Da ,cred ca poti ,dar trebuie sa ai un portofoliu de proiecte altfel nu se uita posibilii angajatori la tine .Sucees la invatat

Edited by helen76, 31 January 2022 - 12:35.


#10
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Da, important e sa demonstrezi. Daca esti bun, angajatorul nu e interesat de diplome ci de ce poti face tu.

#11
Ericbaum58

Ericbaum58

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2022

 xplozia, on 31 ianuarie 2022 - 13:43, said:

Da, important e sa demonstrezi. Daca esti bun, angajatorul nu e interesat de diplome ci de ce poti face tu.

Ma intrebam mai mult din punct de vedere legal

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 Ericbaum58, on 31 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Ma intrebam mai mult din punct de vedere legal

nu cred ca iti pasa prea mult fix la ce cod CAEN esti trecut atata timp cat faci meseria pe care o vrei si primesti salariul aferent.

Asa am un coleg in firma care a terminat teologia. Habar nu am ce pozitie are trecuta in contractul de munca, dar nu cred ca este trecut ca si preot.

Edited by Soulstream, 31 January 2022 - 15:39.


#13
Ericbaum58

Ericbaum58

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2022

 Soulstream, on 31 ianuarie 2022 - 15:38, said:



nu cred ca iti pasa prea mult fix la ce cod CAEN esti trecut atata timp cat faci meseria pe care o vrei si primesti salariul aferent.

Asa am un coleg in firma care a terminat teologia. Habar nu am ce pozitie are trecuta in contractul de munca, dar nu cred ca este trecut ca si preot.

Nu ma interesează, ma temeam doar ca nu pot fi angajat din motive ce tin de legislație

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005
legistlatia poate fi permisiva, practic se va tine si de politicile firmei.

#15
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

 Ericbaum58, on 30 ianuarie 2022 - 20:39, said:

Ma pot angaja ca programator daca am doar liceul?
Neoficial ? Da, insa cu titlul de colaborator sau consultant al firmei. In cazul in care  softul realizat de tine aduce daune clientului, firma este raspunzatorare ca a pus un om nepregatit pentru acel post.

Oficial ? Nu. Confom COR, studiile momentane nu te califica pe aceasta meserie. De asmeni , in viitor pentru statul roman dar si in acte nu vei putea dovedi vechimea. Iar in relatia cu autoritatile nu conteaza experienta pe teren conteaza doar hartiile.

#16
Ericbaum58

Ericbaum58

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2022

 AlaDinCopac, on 01 februarie 2022 - 07:46, said:


Neoficial ? Da, insa cu titlul de colaborator sau consultant al firmei. In cazul in care  softul realizat de tine aduce daune clientului, firma este raspunzatorare ca a pus un om nepregatit pentru acel post.

Oficial ? Nu. Confom COR, studiile momentane nu te califica pe aceasta meserie. De asmeni , in viitor pentru statul roman dar si in acte nu vei putea dovedi vechimea. Iar in relatia cu autoritatile nu conteaza experienta pe teren conteaza doar hartiile.

Cum adica nu pot dovedi vechimea?

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003
El are o viziune de bugetar. Se refera la anii in meserie din evidente (vechimea in postul din scripte nu se pierde ori la pensie asta conteaza, cat si contributiile banesti). Dar asta nu intereseaza pe nimeni din privat, acestia te testeaza si recunosc cine esti cu adevarat. Insa, dupa cum am mai spus, ai si tu loc in nomenclatorul meseriilor (programator ajutor - cod 351201).

Edited by neagu_laurentiu, 01 February 2022 - 10:02.


#18
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022

Quote

Dar asta nu intereseaza pe nimeni din privat, acestia te testeaza si recunosc cine esti cu adevarat.
Si iti stabilesc salariul in functie de vechimea dovedita cu hartii , ca de altfel mai peste tot in lume. Ce spui tu este exceptia si nu regula.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate