Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Benzină sau diesel ieftin

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.11.2017
Niște ani în urmă, dinaintea pandemiei, m-am întâlnit cu mai mulți cunoscuți; unii rămași în țară și unii care au plecat în străinătate dar s-au întors temporar în vacanță. Într-una din zile, discutam despre mașini: întreținere, prețuri, durabilitate, rentabilitate (amortizarea) și alte comparații.
Unul dintre prieteni, plecat și rămas în Franța, unde lucrează de când a intrat România în UE, ne-a împărtășit o informație inedită, așa, pentru noi. Ceva ce, zicea acesta, nici francezii (engrosul populației) nu au habar. El a condus aproape prin toată Franța și a urmărit prețurile la pompă, diferind de la un departament la altul. Nu erau niciodată diferențe mari, în anumite locuri era mai scump sau mai ieftin dar nimic, nimic major, cu o singură excepție. El zicea că în singurul loc, unde a văzut prețul la combustibil cu 50% sau 70% mereu mai ieftin, decât în restul hexagonului, este pe Coasta de Azur, în zona Marsiliei.
Prietenul din grupul meu, vorbind despre Franța, unde mereu se găsește motiv de proteste sau răscoale, țară tradițional de stânga, susținea că găsești octan ieftin, cel mai ieftin pe tot teritoriul, în zona unde locuiesc bogații perisabili.

Eu nu am fost în zona aceea (nici nu am apucat), nu știu dacă e real sau minciună, însă, mi-a rămas în cap afirmația asta a lui. Dacă a mințit grupul, rușine să-i fie.

Cei care aveți treabă și ați „urmărit” prețurile la pompă în Franța, ați găsit vreodată foarte ieftin, benzina sau dieselul, în zona aceea?   
În alte țări din Europa, se practică (și unde) treaba asta cu zone preferențiale, unde găsești benzina sau și dieselul foarte ieftin, comparativ cu restul teritoriului?
În România, există un județ sau localitate, unde centul Blănculescu nu este intabulat la prețul de pompă?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Regula generala e data de concurenta.
Daca concurenta e mare, atunci preturile tind sa fie cat mai mici.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
"El zicea că în singurul loc, unde a văzut prețul la combustibil cu 50% sau 70% mereu mai ieftin"

O fi vrut sa vada cat de mult poate sa va minta in seara aia. Probabil ca a avut inca unul sau doi complici in grup cu care a ras de voi dupa aia :)

Cine stie ce o mai fi zis iar voi nu v-ati prins...


Sau poate doar se imbatase si voia sa para interesant.


#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vreo 70% din pretul la pompa al combustibilului sunt taxe si accize. In Romania nu are cum sa difere prea mult preturile pentru ca Romania este tara centralizata. Toate deciziile inclusiv fiscale se iau la Bucuresti si se aplica in toata tara.
Alte tari sunt organizate ca federatii, iar fiecare federatie este autonoma si are dreptul sa se organizeze in mare parte cum doreste, inclusiv fiscal. Unii pot sa puna accize si taxe mai mari, altii mai mici. De asta poti vedea diferente de preturi, taxe sau chiar legi de la regiune la alta.

Edited by Friskey, 30 January 2022 - 19:55.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
10% vei vedea. Poate chiar 15% in situatii extraordinare.

50%?
70%?
Nicio sansa.

#6
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021

 Trexman, on 30 ianuarie 2022 - 19:34, said:

El zicea că în singurul loc, unde a văzut prețul la combustibil cu 50% sau 70% mereu mai ieftin, decât în restul hexagonului, este pe Coasta de Azur, în zona Marsiliei.

fals. combustibili slab calitativ, da, dar combustili mai ieftini in Sudul Frantei, nu.

#7
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

 pasilla, on 30 ianuarie 2022 - 19:40, said:

Regula generala e data de concurenta.
Daca concurenta e mare, atunci preturile tind sa fie cat mai mici.
am râs cu poftă!
Unde se întâmplă gogomănia asta???

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adnana2121, on 30 ianuarie 2022 - 20:13, said:

am râs cu poftă!
Unde se întâmplă gogomănia asta???
Se intampla chiar si RO, chiar daca nu e asa de evident.

Edited by pasilla, 30 January 2022 - 20:17.


#9
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Pentru Romania te poti uita aici. Nu-s chiar real-time, dar sunt desctul de actualizati.
Personal, cea mai ieftina benzina am cumparat-o intotdeauna din Bacau, de la Petrom.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 underb, on 30 ianuarie 2022 - 19:55, said:

10% vei vedea. Poate chiar 15% in situatii extraordinare.

50%?
70%?
Nicio sansa.
Doar TVA-ul e 19% si se aplica la sfarsit dupa ce s-au aplicat alte taxe si accize. Adica taxa la taxe.
De ce gpl-ul costa cat costa desi sunt costuri mai mari cu depozitatrea si transportul? Pentru ca nu e accizat.

#11
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

 pasilla, on 30 ianuarie 2022 - 20:15, said:


Se intampla chiar si RO, chiar daca nu e asa de evident.
hai că-ți zie eu evidență
Teoretic mucurestiul ar trebui sa aibă  minimalul
Iaca nu e așa
Bacăul este  ca Bicazul....
Dat cel mnai mic preț din țară, este ....îîîn....
DEJ!
hai explicatiile pieței și ofertei in falimentarul oraș Dej!

#12
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Poate era combustibil pentu agricultura... aia e fara accize, dar daca te prinde.....

#13
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Cel mai mic pret la carburant il au romanii din zonele de granita cu Serbia, Moldova si Ucraina.
Imi aduc aminte cu drag de un plin de benzina facut nu demult cu 5 ron/l la moldoveni.

#14
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Intrebati-l pe Banciu, ca ala se pricepe la sudul Frantei :naughty:

#15
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
in franta, cea mai ieftina motorina o iei de la fermiei , doar ca are alta culoare. Roz / rosie din cate imi amintesc iar daca la un cotrol rutier iti baga sonda in rezervor si vede ca umbli cu asa ceva, e dosar penal Posted Image
In rest, am cam umblat prin franta iar diferente sa de mari nu au existat niciodata.

O alta sursa mai sunt soferii de camioane. Daca lucrezi in depozite sau alte domenii similare frecventate de camioane, poti foarte usor sa cumperi, indiferent de natie :)

Edited by Andreysc7, 30 January 2022 - 22:26.


#16
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

 Trexman, on 30 ianuarie 2022 - 19:34, said:

... este pe Coasta de Azur, în zona Marsiliei.
Marsilia nu e pe Coasta de Azur

#17
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Încercați să deveniți venezuelean și veți putea alimenta cu 0.01 $/litru de benzină/motorină.

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Freaka-the-Disk, on 30 ianuarie 2022 - 20:09, said:

fals. combustibili slab calitativ, da, dar combustili mai ieftini in Sudul Frantei, nu.
știi că 800ml de petrol costă 16 lei?ce slab calitativ

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate