Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Am fost la No Frils ( Toronto downtown )

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
Dupa cum ma stiti da pra siteul quebec.ro am permisu' da conducere suspendat ( dar aia ii alta problema vorbim pe alt topic) deci m-am dus cu pejoul ( adica pra gios )

O Mizerie pe strada de nu va puteti imagina, am vrut sa fac film sa il postez ... "world class city" my arse... numai plasticuri manuside guma ambalaje de apa de tot felul cartoane plus ca au pus shi cei care se muta saci da gunoi cu lucruri care nu le trebuie... saltele etc... practic faci slalom printre gunoaie.

E ridicol, au mai fost si alte dati furtuni de zapada asta ultima din 17 Ianuarie a lasat in downtown cam 38 cm de zapada in 12 ore... pe urma au mai venit doua mici de 2 cm si de 4 cm... aproape insignificante daca ma intrebi si inca nu au curatat cum trebuie trotuarele parca mergi pe oua cand intri pe laneuri intre case absolut nimic nu a facut cityul ... unde pui ca a crescut si taxa de proprietate de la 3900 anul trecut la 4600 pe anul ce vine ...

Taxe mari, servici nada, lumea prost crescuta ...

cam asta caracterizeaza Toronto astazi

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 EASTERN_TIME, on 30 ianuarie 2022 - 18:46, said:

Taxe mari, servici nada, lumea prost crescuta ...

cam asta caracterizeaza Toronto astazi
De ce nu te muti in Pyongyang, poate ca acolo e mai pe gustul tau.

#3
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009

 pasilla, on 30 ianuarie 2022 - 18:52, said:

De ce nu te muti in Pyongyang, poate ca acolo e mai pe gustul tau.
da pot sa ma mut inapoi la Cimishoara daca vreau mizerie, shobolani, fara apa calda si caldura, si preturi la energie electrica pana in cer...
pot sa fac multe  : de pilda sa iti spun tie sa vii sa lucri la Toronto, sa plateshti 50% taxe ( venit plus compozit - TVA - alte taxe aferente ) si sa te vad cum dai marunt din buze ...

Edited by EASTERN_TIME, 30 January 2022 - 19:01.


#4
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Vizitat Toronto, downtown, RoyalOntarioMuseum, urcat in turnul ala inalt de langa Rogers Center, insula aia faina cu aeroport, am stat 5 saptamani, mie mi s-a parut ceva de vis. Oameni politicosi, civilizatie....Spre deosebire de Montreal mi s-a parut mai nou, mai plin de viata.....

Fructe, legume ciiiiih, mai mult am vizitat Starski, cea ma buna leguma porcu".

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 EASTERN_TIME, on 30 ianuarie 2022 - 18:59, said:

de pilda sa iti spun tie sa vii sa lucri la Toronto, sa plateshti 50% taxe ( venit plus compozit - TVA - alte taxe aferente ) si sa te vad cum dai marunt din buze ...
Cine te pune sa stai acolo, daca e asa de nasol ?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007

 EASTERN_TIME, on 30 ianuarie 2022 - 18:59, said:

sa iti spun tie sa vii sa lucri la Toronto, sa plateshti 50% taxe ( venit plus compozit - TVA - alte taxe aferente ) si sa te vad cum dai marunt din buze ...

daca nu-ti plake acolo, meri la vaslui sa culegi via, 0% taxe.

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
Daca nu stii romaneste, de ce nu scrii in franceza. Chiar daca no stiu macar o traduc cu google. Sigur inteleg mai bine.

#8
Grupalu

Grupalu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2022
Buna ziua Dorel, ma bucur sa va revad si sa onorez invitatia.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Depinde si la ce ora ai facut tura.
Acum ceva timp (adevarat, luna mai) am fost prin in zona Rogers Center - Tower, pe la ora 21-22, cred ca era ora de colectare gunoi, si da, trotuarele erau pline.
In rest, ziua, era curat.
BTW, acelasi lucru l-am vazut si in Ankara, seara, cand cu ora de colectare...

Altfel, canadienii nu mi s-au parut OK, mult peste romani, chiar si banateni... Adevarat, nu pana acolo incat sa te tii de gat cu ei.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Ista-i primu' tau subiect care-l citesc,da' la felu' imbatosat in care scrii,sa stii ca-i cu siguranta si ultimu'
Bye, la reve, pa.

Edited by adisz, 30 January 2022 - 20:18.


#11
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,177
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am fost turist o săptămână si mi-a plăcut Toronto (și Montreal, Quebec, Ottawa). O fi fost "săptămâna fără gunoi" :D. Ma bate un gând sa fac o tura și pe partea ailaltă la Vancouver.
Taxe plătesc 50% pe partea astalalta a garlei, nu ma sperii eu asa ușor :D

#12
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 EASTERN_TIME, on 30 ianuarie 2022 - 20:00, said:

io vorbiesc banatzaneshce ca la minie la salash la Poiana Buchin in Carash Severin, asha m-o lasat pra minie Dumnezau. Daca nutzi faleshce meri la altru loc

Nu-i problema cum vorbesti. Ca nu stii sa scrii, ii o problema.

Edited by nico99900, 30 January 2022 - 20:43.


#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Toronto ce judet? :huh: Au bulz p-acolo? Adica merita vizitat? :)

Ce nume ciudat e asta Toronto? Pe silabe se citeste la fel de la stanga si de la dreapta. Sau e un fel de misto (To RON to = iei pe lei, dai pe lei? asa e peste tot pe aici)

#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015
Sunt unii romani care nu merita altceva decat Romania.

Fiecare loc are menirea lui.
Toronto e un oras muncitoresc. Alaturi de ceva parcuri nu-l gasesc atractiv
Poti merge in Kitchiner-Waterloo, mai intim, mai cochetel, mai curatel, mai mic
Montreal, Quebec-City, Ottawa sunt mai atractive.

Daca vrei intr-adevar sa-ti placa, meri in Vancouver, dar acolo-ti trebuie banu' nu-i pentru sarantoci.
Daca vrei la pensie, treci Strait of Georgia si poposeste in Victoria, cel mai misto oras din lume.
Da, tot in Canada
Dar locurile alea nu-s facute pentru sarantoci

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Tsunnnami, on 30 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Sunt unii romani care nu merita altceva decat Romania.
As putea sa fac o remarca, dar prefer sa ma abtin Posted Image

Edited by pasilla, 30 January 2022 - 21:50.


#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Tsunnnami, on 30 ianuarie 2022 - 21:43, said:

Da, tot in Canada
Dar locurile alea nu-s facute pentru sarantoci
E si un loc mai pentru sarakie? Nush, ceva de pe vremea Tarilor? In Alaska poate?

Sa zicem pt. unu' care bea cafea la avtamat si isi ia pranzul de la supermarket, poa' fi si mai scump, nu-i bai daca ajunge la 3-3,5 dolari.

 EASTERN_TIME, on 30 ianuarie 2022 - 21:28, said:

Da buldz ii un bai, macar ca mis precenar cu niscaiva Satmareni she taie piatra, adica is petrari cum ar fi pra rumaneshce, nishi ei nu pra mai fac buldz ca - cand or vinit la Ancanster - asta-i un loc niscaiva langa Hamilton la 80 Km da Toronto.

Fasheau l-ansheput musai la saptamana, dara amu ii mai mereutz, ca tatzi ii cu colesterolu shi cu boala la inima ... da la viatza buna dzic io
Bun, da' la No Thrills aia, au bulz? Un gulas ceva?

Ii restaurant, nu? Sau unde ai fost? Ca parc-ai uitat sa povestesti dupa ce-ai intrat pe usa...

Si n-ai spus nici de ce esti pe ora Vladivostokului...

Edited by Dihorul Razboinic, 30 January 2022 - 22:01.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,785
  • Înscris: 20.10.2015

 Dihorul Razboinic, on 30 ianuarie 2022 - 21:59, said:

E si un loc mai pentru sarakie?

Edmonton

#18
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Edmonton are venitul mediu pe familie mai mare ca majoritatea oraselor canadiene si americane, in ciuda scaderilor din ultima vreme. De obicei locul 2-3 in Can. dupa Calgary (sau Toronto, dupa an).

Locuintele sunt mai ieftine si cam atat (la cca 1/2- 1/3 fata de Metro Vancouver).

Saraci sunt peste tot, de aia prolifereaza WalMart si No-Frills. Oriunde e un magazin din acesta, in mall mai ales, mizeria e la ordinea zilei si nu din cauza magazinelor in sine- onorabile la urma urmei- ci din cauza specificului clientelei. Nu suna corect-politic dar e o realitate usor de vazut in majoritatea cazurilor.

Cat despre cine ajunge acolo, desigur ca ar fi mult de discutat, in tot cazul destui se afla din greseala si cu cat isi dau seama mai repede cu atat mai bine pentru toti. Nu oricine se adapteaza sau nu are calitatile cerute aici, chiar daca sunt persoane excelente, bine pregatite sau de succes in alte locuri. Alta randuiala, considerabil mai putina libertate in sens romanesc, competitie extrem de puternica in sectoarele unde se castiga mai bine, pe deasupra vremea mizerabila oriunde si oricand.

Edited by Rosebud09, 30 January 2022 - 23:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate