Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Gradina legume cca 500 mp, recomandare pompa apa

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Casa parintesca are si o gradina de legume de cca 500 m2 de care in general se ocupa mama octogenara deja (eu nu locuiesc acolo) . Putul de apa a fost adancit candva si din cauza tuburilor mai incuste (pana in 20 cm) introduse atunci, dar si a deplasari lor la cutremur, nu permit decat o pompa cu diametrul mic, Dupa multi ani in care am utilizat camele rusesti de 3/4 (care oricum nu ar mai incapea acum), de 10 ani utilizam pompe submersibile asemanatoare cu imaginea atasata (2-3 sute lei buc in Obor-Bucuresti) insa, la fiecare 2 - 3 ani suruburile din interior ce mentin unite etajele pompei, ruginesc si se rup.
Putul a fost adancit cu f. multi ani in urma intrucat nu avea suficienta apa, acum are apa suficienta pt. o pompa de 3/4 (poate merge 4-7 ore fara oprire si nu se termina apa daca nu e seceta dar, a fost lasat pe chisasi (daca las pompa prea jos se infunda cu nisip).
Intrebare,
Ce pompa tot de 3/4, cu diametrul suficient de mic (cam 10-12 cm) sa cumpar care sa nu mai aiba acesta problema si nici sa nu coste mai mult (3-4 sute lei) intrucat nu stiu nici daca anul asta mama va mai fi capabila sa intretina gradina (ultima pasiune a ei ramasa). Sper sa mai gradinareasca multi ani de acum incolo, dar viata biologica da semne de cenzurare a putintei, a emotionalului, a unei inimi mari spre activitate fizica.
[ https://www.regalfermierul.ro/image/cache/catalog/micul%20fermier/fr-24-500x500.Jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Problema este exact acolo unde te doare,adica 2-300 de lei vs suruburi care se rup.Ori mergi mai departe pe varianta cu inlocuirea pompei la fiecare 2-3 ani,ori dublezi bugetul.

#3
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Poate pompele submersibile pe vibratie?
INsa nu am experienta cu ele si in plus nu inteleg, de exemplu, ce insemna asta (cum de nu e pleonastica formularea? daca e pompa submersibila, la cca 13 metri ai mei pana la fundul putului, iau din inaltimea de livrare cat vreau  pt aspiratie): "Înălţime maximă de livrare: 70m. Adâncime max. absorbţie: 6m"
https://www.egospoda...r=ASC&limit=100

 adisz, on 30 ianuarie 2022 - 18:07, said:

Problema este exact acolo unde te doare,adica 2-300 de lei vs suruburi care se rup.Ori mergi mai departe pe varianta cu inlocuirea pompei la fiecare 2-3 ani,ori dublezi bugetul.
Da-mi exemplu la buget dublu, care sa nu aiba acesta problema! Poate pana in primavara mama va fi suficient de bine si astfel ar fi posibil sa ma gandesc la asa ceva.

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Cat de adanc e putul ?

#5
DragosMD

DragosMD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.09.2006
De ce nu folosești un furtun cu sorb și o pompă de suprafață? Eu am un B&D de 600W care trage de la 7 m perfect. Plus un prescontrol, ca să dea și spre instalația de apă menajeră.

Edited by DragosMD, 30 January 2022 - 19:06.


#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 DragosMD, on 30 ianuarie 2022 - 19:06, said:

De ce nu folosești un furtun cu sorb și o pompă de suprafață? Eu am un B&D de 600W care trage de la 7 m perfect. Plus un prescontrol, ca să dea și spre instalația de apă menajeră.
De asta am intrebat de adancimea putului  pt ca sunt si hidrofoare care trag si peste 8m

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 BaXXXon, on 30 ianuarie 2022 - 18:59, said:

Cat de adanc e putul ?
Am scris in post 3, cam 13 metru cu apa cu tot, cca 3 m apa curata.

 DragosMD, on 30 ianuarie 2022 - 19:06, said:

De ce nu folosești un furtun cu sorb și o pompă de suprafață? Eu am un B&D de 600W care trage de la 7 m perfect. Plus un prescontrol, ca să dea și spre instalația de apă menajeră.
Era buna, dar nu e buna din cauza de aspiratie numai 8 m.

#8
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Atunci orienteaza-te la un hidrofor si teava pehd 1" cu sorb si supapa unisens , amorsezi intai si dupa aia n-ai treaba .
https://pompe-submer...-1200-litri-ora
asta e doar un ex .

Edited by BaXXXon, 30 January 2022 - 19:16.


#9
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
In plus, mai e o problema daca pun sorb, se opreste in umarul dintre tuburile vechi si alea noi, foarte greau era in anii cand inca utilizam cama rusesca cu sorb.

N-o sa intre in veci un sorb cu teava de genul, se opreste in tuburi asa cum am zis mai sus.
In afara de asta, f. probabil imi va goli putul la diametrul de 1"; cum ziceam, la 3/4 imi asigura un debit de nu se golea putul niciodata.

1 - Nu stie nimeni daca pompele submersibile cu vibratie sunt bune?
2 - Exista pompe submersibile de genul celei specificate in deschiderea topicului, dar care sa aiba suruburi din inox?

Edited by altnume, 30 January 2022 - 19:36.


#10
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Altnume, ai 2 variante, uita de sorb și vibrații. Nu stau sa dezvolt dar sunt...

Ma rog, deci.
1. O pompa similara cu ce ai postat tu, adică pompa China cu melc, ieftine, relativ ieftine.
La astea cauți tije de inox și le schimbi cand o cumperi.
A doua chestie de menționat la ele, în afara de faptul ca sunt proaste per total din multe motive dar îți faci treaba ceva vreme cu ele, ar fi ca au baie de ulei și vin goale.
Uleiul e important pentru o buna răcire și chinezul nu prea pune sa nu coste și sa nu atârne la transport...
Vânzătorii.. Unii știu și nu spun, alții habar nu au iar alții știu și spun....
Oricum ar fi, tu întreabă, apoi acasă verifica dacă poți goli ceva/dacă are, vezi cât are, bagi la loc...
Cauta pe net /YouTube, sigur exista ceva clipuri pe tema asta.


Având în vedere ca. Prețul e deja măricel și la astea și sunt totuși niște kinezarii slabe calitativ, as opta dacă bugetul permite pentru varianta 2.

2. O submersibila tot chinezeasca dar mai buna puțin, cu turbina.
Una cea mai mica chiar dacă are hmax=40m.adixa 4 bari...2.6 mch debit max, poate fi și mai mare, în general astra cu h mic au debite ceva mai mari.
Bagandgo la 11 m pierzi un bar din presiunea maxima, pierzi și la debit oarece și ar fi exact ce ai avea tu nevoie.

Sau una capabila de h 60-70m, 2.6 mc debit..

E mai puternica puțin dar nu e problema dsca putul e slăbuț pt ca toate aceste pompe pot funcționa gratuit.. Adică pui pe ieșire un robinet și îl ții parțial închis.. Nu pățește nimic pompa, stai liniștit.

Diametrul țevii nu are neapărat treaba cu debitul, poți pune direct furtun sau țeavă de 3/4(25 la țeavă pehd) dar bine e sa pui țeavă de 1 țol pana la ieșirea din put, acolo pui reductie, un robinet și apoi furtun de 3/4.


Un asemenea tip de pompa ok îți pot indica. Eu de aici am luat pt ceva vecin aici la tara..

https://www.shop-ein...1689304142.html

Fix pe aia cred ca am luat-o... Nu știu dacă sunt mai slabe dar merge și asta din link....
Sunt decente, ok..

Sigur pe piața sunt multe altele similare, alte nume, sunt făcute la kil în kina și botezate cum vrea importatorul..
Poti găsi ceva similar chiar puțin mai ieftin... Habar nu am...
Eu la nivelul asta de preț și pretenții nu m-am agitat, fiind deja client al acelui magazin, parțial ma știam cu oam3nii am mers și pe recomandarea lor pt ceva ieftin și ok.....
Daca ești din București, magazinul fizic e pe Mihai bravu langa metrou..

Altfel, ce am personal e ceva mai scump, tot din gama ăstora ieftine și de puteri / debite mici

Este vorba de wasser technik wtx 95 sau 75, cifrele indica presiunea / h maxim...
În dedeman și hornbach erau, nu știu dacă mai sunt.. Ca tip si design sunt în ce ul celei indicate mai sus, teoretic erau făcute pe la. Bacău... Tot la Bacău se fac și wasser konig sau ceva de genul, și alea le găsești prin magazinele indicate...
Nunstiu dacă firma e tot aia, cei din Bacău Nu stiu exact ce fac ai noștri la ele, dacă măcar montează ceva  sau doar pun motorul pe turbina și un abțibild...
Habar nu am...
Ce știu e ca am personal doua, una h40 cu 3.5mch omorâtă întrgun jeg de put semisecat... A ținut săracă ani de zile.
În casa am tot una dar wtx95...
E în put de vreo 9 ani și nu am scos o, țin și casa și gradina în sistem hidrofor.
Menționez ca, fără sa ma laud în vreun fel, am oarecum pregătirea necesara sa înțeleg și exploateze corect o instalație asa ca poate și asta a ajutat dar am avut și gherle, când fierul e prost nunai ce face...

Secundar, la vecina care îmi e ruda apropiata am întreținut alte 2...una veche, ca model... A mers 10 ani plus întrgun jeg de put... Din cauza neatenției a ajuns sa meargă fără oprire luni de zile, se. Încălzea apa în puț... Am reglat presostatu și vasul și a mai mers apoi un an... Încă ar mai fi mers dwr m-am saturat eu sa ma uit la. Ea și au luat alta "la fel"... Nu chiar la. Fel, urmasa de la aceeași firma, tot de 75m h max difera  puțin.... E generația mai noua, ca asta a mea de 95...
Merg3 și asta de vreo 3 sezoane.


Deci sunt bune... Dar mai scumpez nu cred ca are sens, ti-am zis ca să știi...
Ca dwpt divers, una din asta de 75m era cam 700 lei sau pe acolo... Parca...

Deci eu zic sa încerci varianta medie, torentul ala sau cum ii zice... Am în curtea unchiului   pracric tot curtea mea, e corecta, nicio treaba cu gunoiul de. La punctul 1


#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc f. mult, apreciez amabilitatea, rabdarea de a intelege toatea aspectele problemei si competenta.

Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat.

#12
gpdorin

gpdorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 01.04.2013
Folosesc de 3 ani aceasta pompa made în polonia:
https://www.restartl...la-70-100-inox/

Numai că bugetul e dublu.

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Va mai cer ajutorul cu ceva. Voi cum stiti?
In tehnica, filetele de 1" la tevi au 33,7 mm, dar pt. croitor, 1 tol are 25 mm, iar cei care scriu caracteristicile produselor sunt niste angajati oarecare.
Daca la pompa submersibila se specifica iesirea/refularea de 1", ce anume trebuie sa se inteleaga? Diametrul exterior al stutului e de 33,7 mm sau de 25 mm? Iar daca iesirea e cu filet interior (sau exterior) la fel, e de 33,7 mm sau de 25 mm? Dar la furtun sau teava pe care o utilizezi pt. refulare?

Edited by altnume, 31 January 2022 - 10:40.


#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012

 altnume, on 31 ianuarie 2022 - 06:02, said:

Multumesc f. mult, apreciez amabilitatea, rabdarea de a intelege toatea aspectele problemei si competenta.

Multumesc tuturor celor ce m-au ajutat.

pompe tot ți-au recomandat colegii, io încerc altceva: nu faci o ședință cu mama să o convingi că decât 500 mp de grădină, mai bine 50 mp de seră?
(bănuiesc că nu trăiește din vânzarea de legume... :) )

tot va avea activitate, dar la nivel intensiv, nu extensiv; lucru - primăvara, aplecat - vară, toamnă în picioare!)

doar zic!

la capitolul ăsta: filetul pe metal are 25mm, iar cuplele pt țeavă au 32 mm :(
(m-am lovit și io de această discrepanță...)

deci, când mergi la dede.man să cumperi, citești atent cum scrie pe cupla 32x32, sau 32x1” sau etc...

#15
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Multumesc de sustinere. A avut solar cu multi ani in urma, era mai in putere, acum, la peste 80 de ani ai ei,... e he....nu mai poate, e munca grea, chinuitoare, caldura mare, curent, polenizare etc. Ar fi f. bine daca isi revine in primavara si mai poate continua rutina ei cu gradina, curtea, casa.

Cred ca trebuie sa merg cu ruleta/sublerul la mine, problema e daca comand o pompa online.
Am impresia ca nu se poate pune baza pe informatiiile de pe site-uri in privinta asta.

Edited by altnume, 31 January 2022 - 11:06.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,945
  • Înscris: 17.01.2012
io am luat online, apoi am descoperit că și-n piață se găseau la circa același preț
problema fu' când descoperii că pompa nu debita ca-n cartea tehnică, dar din cauză că îi tăiasem ștecherul pt prelungire cablu (avea doar 15 m, iar io lăsam pompa la 40m), vânzătorul online zise că mi-o repară DOAR dacă plătesc io transportul (că cică pierdusem garanția, asta îmi asumasem :( )
dar transportul costa 200 lei dus-întors, iar pompa fusese 400, așa că am zis „pas”

de o luam din piață, vânzătorii de acolo mi-au declarat că mi-o reparau - dar transportul era o nimica toată!

#17
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Asta dar are filet pe 1", avantajul la emag este ca poti cumpara garantie extinsa, un an sau doi.

#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Inch-ul e același doar ca în instalații se echivalează în diverse moduri diversele tipuri de țevi sau elemente de conectare(mufaraie) în asa fel încât în funcționare parametri instalațiilor echivalente din diverse materiale sau atunci când combini elemente de mai multe tipuri, sa rămână cam aceiași.

Adică. Te referi la o instalație de 1 țol, știi cam în ce parametri va funcționa indiferent ca e din fier, cupru, pehd sau ppr.

Pentru ca diversele materiale au /necesita dimensiuni diferite ale peretelui pt a corespunde și dpdv al presiunii, fiecare tip de material are alte dimensiuni.
Ppr-ul are o grosime a țevii, pehd alta, fierul alta, cuprul la fel....

În general reperele fiind de doua tipuri care trebuie simultan satisfăcute, adică debit(la. Presiunile uzuale de lucru) / sau sectiune/ pracric vobim tehnic de așa-numitul DN(diametru nominal), și presiune maxima...

În funcție de tipul de material, grosimea necesara pt a rezista la presiunile standard folosite și tipul de îmbinare posibil ot acel material, când nu se folosește terminologia în inch lucrurile stau cam asa.
Reperul este deci diametrul nominal, interior. Apoi presiunea care alterează acest diametru în funcție de fitingurile. Posibil. De folosit pt acel tip de țeavă.

1. Fier-aici e simplu se folosește direct terminologia în inch... Țeavă de 1 țol, de 3/4...nunse dau dimensiunile în mm.
Țeavă însă nu are 25mm diametrul exterior, are atata cu aproximație. Diametrul interior.
Pt ca țeavă trebuie sa fie mai groasa și pentru ca fitingurile se prin de țeavă prin filetare exterioara a acesteia, țeavă are un diametru exterior mai mare...
Deci aici e simplu și nu va interesează pt ca. Producătorii și vânzătorii va dau dimensiunile în inch.

Fitingurile metalice sunt la fel date în inch... Nu aveți treaba voi sa le măsurați. Filierele folosite sunt de asemenea date în inch, filete le sunt dedicate pt instalații.

2. Cupru
Aici fiindcă peretele e subțire, se da diametrul exterior și secundar grosimea în carne, a peretelui țevii.
Adică 10, 15, 18, 22, 28, etc
Fitingurile se lipesc pe exteriorul țevii și sunt date tot în metric, la. Grosimi de 0.8, 1, 1.2 șamd țevile rezista la presiunile necesare asa ca și aici e limpede șine.simplunde calculat echivalenta, în principiu țevile au diametrul nominal apropiat de ce calculați voi în țoli cu mențiunea ca țevile mai groase în carne pierd puțin la DN însă e infima diferența.

3. Pehd la fel, se lucrează cu diametre exterioare din același motiv ca și la cupru, Fitingurile.

Mufele în general sunt mufe de compresiune și se montează pe exteriorul țevii asa și aici în funcție de grosimea peretelui țevii diametru interior poate fi mai mic mai mai mare puțin de calcului țin țoli în mm.
La acestea nu se furnizează grosimea peretelui ca. La cupru, se furnizează presiunea maxima de lucru a țevii, uzual 6 sau 10 bari la ce va interesează pe voi.
Evident ca țeavă de 10 bari e mai groasa în carne deci are DN puțin mai mic dar diferența e insignifianta, oricum fiind un material ieftin se poate liniștit supradimensiona pt siguranta.

Aici 25 echivalează cu 3/4, 32 cu 1 țol, 40 cu 1 1/4, 40 cu 1 1/2 șamd..

4 ppr.. Cam aceeași poveste, reperul e tot un diametru interior apropiat de inch însă mențiunea importanta este ca dimensiunile sunt date în mm dar egale la exterior cu ale pehd-ului, însă peretele ppr-ului este mai gros și deci diametre le nominale sunt mai mici decât la plăsticul negru...
Totuși fiind relativ apropiate, abaterea e considerata acceptabila și oricum cei care lucrează cu acest material știu și supradimensionata când e necesar...


În fond cam asta e ideea, meseriașul/inginerul știe cam care sunt caracteristicile fiecărui tip de material și le dimensioneaza sau ajustează după cum e necesar... Dacă ai o instalație de pehd de  tol, 32mm, și la un consumator treci pe ppr echivalent, cwre e tot 32, dacă nu iti convine ca ppr-ul e mai mic în diametru poți jeler sa folosești ppr40.. Nu prea e fazul însă pt ca rar în instalațiile în care parametri hidraulici, dinamici șamd sunt critici nunse amesteca materiale, oricum nu se folosesc plastice și oricum totul e proiectat de meseriași nu de Dorel. Care se acarpina în cap ca nu știe tabla înmulțirii și cât are tolul.



Deci cam asta e treaba.. În general reperul în instalații este diametrul nominal, interior.. Atenție, al țevii pentru ca toate Fitingurile mai mult sau mai puțin au diametre mai mici pt ca acolo materiali trebuie sa fie mai gros sa reziste, sa. Aibă carne pt filete, se suprapun 2nelemente mama - tata și unul automat trebuie sa fie în afara axei(adică abaterea e fie la exterior fie la interior, adesea și - și) etc...

Toate conversiile și trecerile de la un material la altul și adesea chiar folosind doar același material la o instalație, totul se face prin folosirea standardului în țoli pentru ca practic nu poate exista instalație fără robineți și apoi la final fără consumator..
Robinetii în mare măsură sunt cei clasici metalici, deci automat și la. Cupru și la plastic ai piesa mixta, la un cap dimensiune specifica la celalalt dimensiune în țoli pt a putea infileta robinetul sau orice altceva de acel standard... La fel la capăt consumatorul... Acesta e pe standardul imlerial, în țoli.



La unele tipuri de țevi exista și anumite componente la care nu ești obligat sa faci trecerea la imperial  și apoi sa continui iarăși cu plasticele..
E cazul ppr-ului spre exemplu, unde ai robineți de polipropilena, SUA la pehd.. La. Fel.

Unii prefera acești robineți. Alții prefera conversie la fier/alama, robinet clasic și apoi iar conversie din simplul motiv ca diametrul nominal al acestor robineți e mult mai mic decât al țevii.
Mai mult, pe țeavă de 32 sa zicem, al cărei robinet ar fi de 1 tol, poți face o jmecherie care în anumite situații e utila pt a nu gatui instalația.
Pui piesa plastic - imperial dwr nu 32-1 tol ci 32 la 1 1/4.. Robinet de 1/4, cu diametru nominal mai mare, egal cu dn al țevii, apoi iarăși piesa de reductie la 32 plastic și continui cu plăsticul de 32...

Cand acest robinet e la capătul coloanei, la. Consumator, nu contează...
Dar când ai o instalație de irigație de sute de metri, cu multe zone, robineți în cascada, aceste gatuiri create de robineți pot afecta funcționarea... Căderile de presiune se simt, debitele scad.
Deci se pot face diverse jmecherii în funcție de nevoi..

Cam asta e cu țevile, în esenta e simplu...
Reperul e diametrul interior, ala e apropiat de standardul imperialmin țoli.
În rest, în general țevile se vând după dimensiuni dictate de natura materialului, grosimea necesara a peretelui, tipul de mufare posibil pt acel material pt ca țeavă e doar o componenta, adesea cea mai ieftina, fițingurile sunt cheia unei instalații, acolo curge, se sparge, se pierde presiune și debit, etc...
Găsiți tabele de conversie dacă nu va descurcați, dsca nu va pricepeți întrebați pe vânzător, teoretic e instalator nu croitor.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate