Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfinții trei ierarhi.

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Astăzi e zi de sărbătoare, o și sfântă pentru ortodoxie.
Nu prea știu multe despre ei și a-și vrea sa dezbatem puțin subiectul pentru a ne întrării în credință.

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Din cate stiu, Biblia n-o dezbati, o iei ca atare si nu cercetezi. Ce crestin esti tu?

#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postsorin147, on 30 ianuarie 2022 - 16:37, said:

Din cate stiu, Biblia n-o dezbati, o iei ca atare si nu cercetezi. Ce crestin esti tu?
Din câte știu eu, Sfinții trei ierarhi sunt legați de Biblie.
Deci ce știm despre ei?

#4
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Ce scrie pe google despre ei. Altceva ce mai trebuie sa stim?

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Pai, citeste si vezi ce scrie.
Popa ce-a zis azi la slujba? Sa nu zici ca n-ai fost ca e mare pacat.

#6
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postm-amintors, on 30 ianuarie 2022 - 16:42, said:

Ce scrie pe google despre ei. Altceva ce mai trebuie sa stim?
Aici e vag.
"Sfinții Trei Ierarhi - Wikipedia" https://ro.m.wikiped...ii_Trei_Ierarhi

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Cauta pdf pe net, Proloagele, Vietile Sfintilor si altele, adica mergi la originile informatiilor, transmise de secole.

Ceva rapid:

https://basilica.ro/...ii-a-lui-zaheu/

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu exista in biblie nici un sfant din asta... plagiaza astia mai rau ca politicienii.

#9
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostAnca12, on 30 ianuarie 2022 - 17:20, said:

Cauta pdf pe net, Proloagele, Vietile Sfintilor si altele, adica mergi la originile informatiilor, transmise de secole.

Ceva rapid:

https://basilica.ro/...ii-a-lui-zaheu/
Acum am citit viata celor trei ierarhi.
Se zice ca erau filozofi, iar apoi au trecut la creștinism.
Ma întreb, cum era gândirea lor pura, atunci, nealterata.
Cum au putut îmbină filosofia cu Biblia?
Unde găsesc scrierile lor?

#10
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
TruculMagic, aberezi, ca de obicei, te repezi sa zici ceva.

Cei trei ierarhi au trait dupa multe sute de ani de la terminarea scrierilor cuprinse in biblie. Ei au predicat si au lasat scrieri despre cele cuprinse in Biblie, nimic de la ei.

Edited by Anca12, 30 January 2022 - 17:44.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Biblia are un inceput si un sfarsit, ne rezumam doar la asta daca suntem crestini adevarati. Nu incepem sa ridicam in slavi cati necunoscuti cu istoric dubios.

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
redbotos, in primii ani ai crestinismului, invatamantul  tinerilor cu oarecare stare presupunea trimiterea lor la scolile inalte din orasele mari ale imperiului, pe langa un filozof, orator vestit, astronom etc.

Multi dintre acesti tineri, gustand cu mintea toate invataturile mentorilor, au dorit sa afle mai multe, asa a fost predispozitia sufletului lor. Deci au gasit alti mentori, crestini, prin care au aflat si dezbatut invatatura crestina (Biblia si cele transmise direct de la apostoli si urmasii lor).

Toata filozofia pagana se oprea neputincioasa in fata misterului mortii. Crestinismul a eliberat si a luminat , fara a nega rolul filozofiei oficiale, ca precursor in cunoastere.

Pe zidurile exterioare ale bisericii Sf.Nicolae-Domnesc de langa Palatul Culturii din Iasi sun reprezentati sfintii ortodocsi, dar si filozofii pagani (fara aureola), dintre cei care au intrevazut prin ceata si au anticipat elemente ale viitorului crestinism.

Scriereile lor le poti citi pdf sau carti tiparite. Exista seria Scrierile Sfintilor Parinti, cauta pe net, gratis.

Edited by Anca12, 30 January 2022 - 18:13.


#13
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu nu înțeleg de ce se implanta neoprotestanti, care nu au istorie nici 100 de ani în unele cazuri.
Daramite 1700.


View PostAnca12, on 30 ianuarie 2022 - 18:06, said:

redbotos, in primii ani ai crestinismului, invatamantul  tinerilor cu oarecare stare presupunea trimiterea lor la scolile inalte din orasele mari ale imperiului, pe langa un filozof, orator vestit, astronom etc.

Multi dintre acesti tineri, gustand cu mintea toate invataturile mentorilor, au dorit sa afle mai multe, asa a fost predispozitia sufletului lor. Deci au gasit alti mentori, crestini, prin care au aflat si dezbatut invatatura crestina (Biblia si cele transmise direct de la apostoli si urmasii lor).

Toata filozofia pagana se oprea neputincioasa in fata misterului mortii. Crestinismul a eliberat si a luminat , fara a nega rolul filozofiei oficiale, ca precursor in cunoastere.

Pe zidurile exterioare ale bisericii Sf.Nicolae-Domnesc de langa Palatul Culturii din Iasi sun reprezentati sfintii ortodocsi, dar si filozofii pagani (fara aureola), dintre cei care au intrevazut prin ceata si au anticipat elemente ale viitorului crestinism.
Uite, sunt creștin ortodox ferm convins.
Am adunat cunoștințe istorice despre creștinismul nostru, chiar și aici pe SP. dar nu prea am știut despre Sf ierarhi.
Vreau sa aprofundez puțin despre acești sfinți ai vremii.


#14
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Eu, ortodox practicant, dupa caderea comunismului, am fost in vizita la adunarile neoprotestantilor din localitate (baptisti, crestini dupa evanghelie, penticostali), am citit cartile lor, am ascultat predicile americanilor pe stadion. Asta pentru ca sunt o persoana curioasa si deschisa sa aflu cate ceva despre cei din jur.

Nu-i dispretuiesc, ei se opresc la cateva invataturi care sa-i diferentieze si le framanta necontenit.
Noi, ortodocsii, avem primit inca de la Hristos, deplinatatea, nu cioplim de lastari vita de vie, nu aruncam strugurii.

Desigur, pe forum sunt multi cu galagia, treaba lor. Nu au citit macar o fraza din scrierile vechi, ca sa poata aprecia valoarea lor. Prea mult nu se poate dezbate, dar cine este interesat gaseste tiparit si digital.
Asa cum spun si neoprotestantii crestini, mantuirea este personala si presupune efort personal.

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Sf Vasile a fost din Constantinopol sau Capadochia, din familie buna/bogata la moartea parintilor au vandut tot si s-au calugarit, el si sora lui, Macrina. Fapte bune alea, alea....a infiintat primele lazaret-uri, precursoare a spitalelor moderne (lazaret cred ca vine de la Lazarus/Lazar). Molitfele Sf. Vasile is ff puternice citite celor posedati/indraciti. Sunt cateva Duminici in an cand se citeste Liturghia Sf Vasile. A trecut la cele vesnice la 48 de ani.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://media.capital.ro/wp-content/uploads/2021/01/Sfintii-Trei-Ierarhi-1536x845.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postxmanyacs77, on 30 ianuarie 2022 - 20:08, said:

Am înțeles cau au participat la consiliul ecumenic toți trei.
Nu mai știu u de am citit sau am auzit la biserica.
Eu cred ca ei au fost promotorii religiei ortodoxe, adică adevărata și dreapta credință, chiar dacă era deja înființată înainte de anii 300.

Edited by redbotos, 31 January 2022 - 00:06.


#18
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
O predica a acestei zile.

https://fb.watch/aSO7PhEyxd/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate