Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Izolare planseu tavan, pod

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postrazvan-softpedia, on 02 februarie 2022 - 17:30, said:

Podul nu avea nici o ventilatie. Poza este facuta din zona in care noi taiam sa instalam fereastra de mansarda !!!
Ok, dar spune asa de la inceput...mi-ai aratat o gaura in acoperis...

View Postrazvan-softpedia, on 02 februarie 2022 - 17:30, said:

Mai sus doua-trei postari spuneai ceva de 12 grade, fara a mentiona nimic despre umiditatea din casa  !!
Scuze, am crezut ca intelegi lucrurile acestea. Nu credeam ca mai este necesar sa explic.
Punctul de roua este pe la 12 grade pentru conditiile uzuale dintr-o locuinta ... 22 de grade si 50%.
Tu mi-ai aratat interiorul diferit de conditiile uzuale dintr-o locuinta, ceea ce inseamna ca si punctul de roua este diferit.


View Postrazvan-softpedia, on 02 februarie 2022 - 17:30, said:

umiditate mai mare decat este in mod normal intr-o casa
  • 15 gr. C si 55% RH inseamna 7 grame de apa pe metru cub de aer
  • 22 gr. C si 45% RH inseamna 9 grame de apa pe metru cub de aer
Deci era umiditate mai mica decat in mod normal intr-o casa.


Umiditatea relativa, RH, iti arata cat de saturat este aerul LA ACEA TEMPERATURA.
Daca spui ca in locuinta X era umiditate 55% si in locuinta Y era umiditate 45%, NU POTI TRAGE NICI O CONCLUZIE DESPRE PUNCTUL DE ROUA.

Daca imi spui ca in locuinta X era 15 C si 55%, pot sa-ti spun ca punctul de roua este in jur de 6 C.
Daca imi spui ca in locuinta Y era 22 C si 45%, pot sa-ti spun ca punctul de roua este in jur de 12 C.

View Postrazvan-softpedia, on 02 februarie 2022 - 17:30, said:

Tu ai poze
Pozele pot fi facute sa arate orice. Posted Image

#38
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkolfleading, on 02 februarie 2022 - 18:42, said:

Ok, dar spune asa de la inceput...mi-ai aratat o gaura in acoperis...

Pozele pot fi facute sa arate orice. Posted Image

Eu nu am zis nimic de nici o ventilatie. Nu te supara pe mine, dar cum te-ai gandit tu ca cineva care isi izoleaza tavanul cu spuma poliuretanica, decupeaza un dreptunghi in termoizolatie si astereala, ca sa aeriseasca podul ? Mi se pare cam trasa de par !

Pozele au fost facute " cinstit ", ca sa tragem niste concluzii, nu ca sa te contrazic pe tine ( crede-ma, nu este scopul meu in viata ). Am pozat cat mai multe detalii, ca sa putem dezbate pe seama lor.

#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Indiferent de scopul pentru care a fost facuta, acea gaura in jumate de ora iti aeriseste podul si te scapa de umiditatea din pod.
(precizare pentru pedanti: exagerez putin "jumate de ora", dar se intelege ideea).

La fel cum toamna-iarna, cand ti se aburesc geamurile la masina pe interior, daca deschizi putin geamul, se usuca.

Attached Files



#40
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

View Postkolfleading, on 02 februarie 2022 - 19:29, said:

Indiferent de scopul pentru care a fost facuta, acea gaura in jumate de ora iti aeriseste podul si te scapa de umiditatea din pod.
(precizare pentru pedanti: exagerez putin "jumate de ora", dar se intelege ideea).

Fi serios ! Crezi ca stateam doi insi o jumatate de ora din treaba, ca sa se aeriseasca podul, sa demonstrez ca nu este condens ?

#41
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
daca pe scandurile din pod nu mai pui nimic poti pune vata fara bariera de vapori, vata elimina umiditatea natural in pod printre scanduri. Daca vrei sa pui sapa + gresie /parchet atunci umiditatea care scapa din casa va ramane in vata si vei avea probleme.

#42
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

View Postrelu_24, on 02 februarie 2022 - 20:32, said:

daca pe scandurile din pod nu mai pui nimic poti pune vata fara bariera de vapori, vata elimina umiditatea natural in pod printre scanduri. Daca vrei sa pui sapa + gresie /parchet atunci umiditatea care scapa din casa va ramane in vata si vei avea probleme.

In viitor doresc sa fac in pod o camera tehnica… off nu mai inteleg nimic. Concret, fara sa dau jos poliestirenul, are vreo relevanta sa pun folia? Din cate inteleg de la voi, peste osb si capriori, daca pun, in timp vor putrezi, daca nu pun folie, trebuie aa nu acopar scandura cu nimic, ca altfel raman vaporii in vata. :/

#43
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

View Posterror2006, on 02 februarie 2022 - 20:48, said:

In viitor doresc sa fac in pod o camera tehnica… off nu mai inteleg nimic. Concret, fara sa dau jos poliestirenul, are vreo relevanta sa pun folia? Din cate inteleg de la voi, peste osb si capriori, daca pun, in timp vor putrezi, daca nu pun folie, trebuie aa nu acopar scandura cu nimic, ca altfel raman vaporii in vata. :/

Daca vei face o camera tehnica, asta inseamna ca vei avea o temperatura mai ridicata decat se anticipa initial, deci s-ar putea ca varianta propusa de mine sa functioneze foarte bine.

Pentru linistea ta, poti sa faci o simulare in Ubakus ( te-as fi ajutat, dar nu am avut timp sa invat sa-l folosesc ), si vezi ce temperaturi obti in pod intr-o zi geroasa, daca izolezi intre capriori ( eu raman la parerea mea ca este mai greu de facut ce zice kolfleading, avand in vedere ca in pod s-ar putea sa ai tot felul de "talpi", scoabe, etc. ). In functie de rezultatele obtinute, sti ce sa faci.

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Camera tehnica?
In acest caz, izolarea intre casa si pod nu-si mai are rostul.
Atunci cea mai buna solutie este izolarea intre capriori, cu bariera de vapori pe partea interioara.

#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca initiatorul se simte macar putin agasat de sfaturile si parerile asa si asa.
Trebuie facut ceva cu izolarea pe motiv ca aerul cald se ridica si cel rece se lasa.
Nici nu cred ca o sa fie vata asa de bine izolata ca nu o sa permita ea sa iasa umezeala.

Si daca tot vrea sa faca lucrurile bine, sa puna fratele meu ceva despartitoare, inaltatoare, pune folie anticondens, pune izolatia.

Statia meteo HTC1 este asa si asa, am HTC1 si HTC2 si statie meteo de la xiaomi. Statia de la xiaomi este pe acolo cu dezumidificatorul.

Nici mama lemnului nu putrezeste intr-un an de zile, pune inaltatoare, cum vrea sa le zica el, pune vata si gata.

#46
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#47
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Au fost cateva mesaje de mai ca nu i-au zis sa darame casa.
Si m-am uitat bine pe poze.
Zici ca tavanul ala este facut din burete si toata umezeala trece pana la vata.

Sa lase planseul neizolat nu este o varianta, asta daca nu cumva este plin de bani si nu-l intereseaza cat plateste pe lemne sau pe factura la gaze.

#48
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMindArchitect, on 03 februarie 2022 - 16:18, said:

Au fost cateva mesaje de mai ca nu i-au zis sa darame casa.
Si m-am uitat bine pe poze.
Zici ca tavanul ala este facut din burete si toata umezeala trece pana la vata.

Sa lase planseul neizolat nu este o varianta, asta daca nu cumva este plin de bani si nu-l intereseaza cat plateste pe lemne sau pe factura la gaze.

Tocmai de asta vreau sa izolez, ca nu vreau sa muncesc pentru facturi. Si da, vreau sa izolez in prima faza planseul, cat mai corect in conditiile date, apoi, cand o sa mai strang banuti, la anul cred, sa izolez si partea de sus podului.

#49
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 06.10.2019

View PostMindArchitect, on 03 februarie 2022 - 16:18, said:

Au fost cateva mesaje de mai ca nu i-au zis sa darame casa.
Exagerezi, nu i-a zis nimeni sa isi darame casa !!!

View Posterror2006, on 03 februarie 2022 - 16:58, said:

Tocmai de asta vreau sa izolez, ca nu vreau sa muncesc pentru facturi. Si da, vreau sa izolez in prima faza planseul, cat mai corect in conditiile date, apoi, cand o sa mai strang banuti, la anul cred, sa izolez si partea de sus podului.

Ai vazut ca ai gasit o solutie ! Posted Image Cand doi se cearta, initiatorul topicului castiga ! Posted Image Spor la treaba !

Edited by razvan-softpedia, 03 February 2022 - 17:09.


#50
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Hello Ladies,

Am izolat planseul, cu vata de 20cm intre capriori, si apoi cu 5 cm peste capriori, si peste am pus scanduri cu spatiu intre ele. Peste scanduri, NU o sa pun nimic niciodata, e strict pod si atat.

Acum planseul este format din: polistiren de 5cm, OSB, vata de 20+5.cm, scanduri. Daca, iarna viitoare fac condens in vata, da jos ploiestirenul si pun folie anticondens. Daca nu fac, beau o bere. Aia e.

#51
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 17.10.2003
Cum ai pus scandura? Ai făcut caroiaj? Dacă da, cam la ce distanță?
Asa intenționez și eu sa izolez podul, 20 cm de vata și deasupra scanduri cu ceva distanță între ele. Nu știu din cât în cât sa le fac sprijin sa nu se îndoaie prea tare când calci pe ele. Acum intre popii de la sarpanta am cam 1.90, cred ca un sprijin intre ar fi suficient. Podul o sa fie doar pentru depozitare. Planseul e de beton.
Momentan sunt la faza tencuit interior și ma lupt cu meșterii sa lipească folia aia cum trebuie. Pun folie bariera de vapori pe tavan în camere, sub rigips, sa n-am surprize cu vata.

Edited by akeem, 09 April 2023 - 09:51.


#52
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 akeem, on 09 aprilie 2023 - 09:48, said:

Cum ai pus scandura? Ai făcut caroiaj? Dacă da, cam la ce distanță?
Asa intenționez și eu sa izolez podul, 20 cm de vata și deasupra scanduri cu ceva distanță între ele. Nu știu din cât în cât sa le fac sprijin sa nu se îndoaie prea tare când calci pe ele. Acum intre popii de la sarpanta am cam 1.90, cred ca un sprijin intre ar fi suficient. Podul o sa fie doar pentru depozitare. Planseul e de beton.
Momentan sunt la faza tencuit interior și ma lupt cu meșterii sa lipească folia aia cum trebuie. Pun folie bariera de vapori pe tavan în camere, sub rigips, sa n-am surprize cu vata.


Am pus o scandura si una nu, da, am facut caroiaj, 60cm distanta, iar pe unde nu calc nu am pus deloc. M-am inaltat cu 5cm, si am izolat si grinzile. Iar unde calc si depozitez lucruri, am lasat spatiu intre scanduri, dar cred ca pana la iarna, o sa pun si eu folia aia, o sa dau jos poliestirenul.

Dar o sa bag la iarna dezumidificatorul, sa mai reduc din umiditate. Vedem cum o sa fie

Edited by error2006, 16 April 2023 - 10:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate