Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Izolare planseu tavan, pod

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 kolfleading, on 31 ianuarie 2022 - 18:42, said:

Da, dar permeabila sa fie...

Ideea este ca umiditatea care scapa de bariera de vapori sa aiba pe unde sa se elimine si vata sa se usuce daca totusi apare condens.

Banuiesc ca podea trebuie sa fie din scanduri si nu din OSB?

#20
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Nu chiar. Merge si din OSD, toata discutia sa fie scandurile apropriate, sa nu faci vreo faza amuzanta de pui scandurile la distanta si apoi te miri ca nu este greutatea distribuita.
Ca tu oricum mai pui izolatie la parchet.
https://www.leroymer...cB&gclsrc=aw.ds

Edited by MindArchitect, 31 January 2022 - 21:16.


#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 error2006, on 31 ianuarie 2022 - 20:53, said:

Banuiesc ca podea trebuie sa fie din scanduri si nu din OSB?
Corect. Si scandurile nu foarte apropiate. Oricum, daca vei folosi lemn verde, cand se va usca o sa apara rosturi intre scanduri.

#22
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 error2006, on 31 ianuarie 2022 - 17:50, said:

Nu vreau sa vand!! O sa pun folia peste OSB si capriori, apoi vin cu izolatia. Peste izolatia pot pune si folie permeabila la vapori ?
Iar în timp o să putrezească, ce frumos!

#23
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 saandy76, on 01 februarie 2022 - 08:24, said:

Iar în timp o să putrezească, ce frumos!


Atunci cum sa pun folia, avand in vedere situatia data ?Posted Image

#24
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,851
  • Înscris: 30.11.2021
Stai putin sa o luam metodic.
Totul este pe baza de umezeala.
Are dreptate cu ce zice colegul, daca cumva ai umezeaala si toata umezeala asta urca din camera sau se face acolo condens, asta se petrece.

Suna ciudat dar in cazul tau mai bine nu mai pui bariera aia de vapori. Si tot ca parte din discutie, poti face o verificare.
Eu ma uit la ce este in poza si zic ca dupa maxim 1 an de zile, decopertam si observam cum stau lucrurile.

#25
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Intre scandura si izolatie e nevoie sa las cativa cm pentru a circula aerul ?

#26
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Nu asta-i problema, trebuie folie barieră de vapori pe partea caldă, asta înseamnă sub polistiren!
Ori dai jos polistirenul de pe osb si pui folia pe tavan prin casă, dacă o pui peste osb si grinzi alea putrezesc,

Când ai făcut-o pentru vânzare nu te-ai gândit!
Lasă bă că merge aşa, ne-am obişnuit cu ea!

#27
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

 saandy76, on 01 februarie 2022 - 23:16, said:

Nu asta-i problema, trebuie folie barieră de vapori pe partea caldă, asta înseamnă sub polistiren!
Ori dai jos polistirenul de pe osb si pui folia pe tavan prin casă, dacă o pui peste osb si grinzi alea putrezesc,

Când ai făcut-o pentru vânzare nu te-ai gândit!
Lasă bă că merge așa, ne-am obișnuit cu ea!

Casa a fost cumparata de la dezvoltator. Eu incerc sa remediez unele probleme, pentru ca voi locui in ea mereu. Pentru moment, nu am de gand sa dau jos tavanul, sa fac de la 0.

Incercam sa gasesc ce-a mai buna solutie in situatia data.

#28
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 06.10.2019
Eu cred ca te agiti degeaba, si ca iti faci mult prea multe griji. Iti fac azi niste poze ( de la lucrarea la care montez doua ferestre ), si deseara, dezbatem pe baza lor. Posted Image

O sa caut sa iau si un termometru la mine, ca sa avem cat mai multe date.

#29
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021

 error2006, on 02 februarie 2022 - 06:52, said:

Casa a fost cumparata de la dezvoltator. Eu incerc sa remediez unele probleme, pentru ca voi locui in ea mereu. Pentru moment, nu am de gand sa dau jos tavanul, sa fac de la 0.

Incercam sa gasesc ce-a mai buna solutie in situatia data.
Io ţi-am dat soluţia ieftină cu perlit pus în golul dintre grinzi şi asta fără să desfaci scândurile de deasupra, doar să ai pe unde turna perlitul!
Asta fără nici-o folie, eventual o folie de agrotextil sau geotextil pentru  protecţie la praf!Posted Image

#30
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 error2006, on 02 februarie 2022 - 06:52, said:

Incercam sa gasesc ce-a mai buna solutie in situatia data.
Cea mai buna solutie in situatia data este sa pui bariera de vapori pe grinzi si pe OSB si peste asta sa pui izolatia. Izolatia trebuie sa fie mult mai groasa decat polistirenul de pe tavan, pentru ca temperatura la nivelul OSB-ului actual sa nu fie mai mica de 12 grade C.

Iar deasupra, pe partea rece a izolatiei, sa lasi aerisire cat de mult se poate. Nu pune OSB peste vata, cel mult podea din scanduri de lemn. Lasa loc intre scanduri pentru ventilatia vatei.

Edited by kolfleading, 02 February 2022 - 11:32.


#31
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Iar umezeala ce scapă din casă să rămână captivă în grinzi şi OSB, FRUMOS!Posted Image

#32
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu.
Pe unde a intrat, pe acolo iese. Nu e nici o problema.

Probleme apar daca pana la inaltimea unde patrunde umezeala, temperatura scade sub punctul de roua (de ordinul a 12 C).

#33
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Ce sigur e omul că  nu se îndeplineşte temperatura asta, mai ales pe grinzi sus in pod!Posted Image

#34
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 06.10.2019
Salutare,
Asa cum spunea dimineata, revin cu niste poze de la lucrarea de azi. Cred eu ca pozele respective va ajuta sa va formati o parere despre subiectul topicului.

Poza 1 arata temperatura din pod ( aproximativ 8 grade Celsius ), in jurul orei 08.30 min.

Poza 2 arata temperatura si umiditatea de la parter, 1 minut mai tarziu ( timpul necesar sa cobor din pod pana la parter ).

In poza 3 puteti vedea ca spatiul respectiv este deschis, deci nimic nu impiedica vaporii de apa de la parter sa ajunga in pod ( unde sunt doar 8 grade ), si sa condenseze acolo .

In poza 4 puteti vedea ca izolatia este o spuma poliuretanica cu celula deschisa, si ca nu a fost instalata nici o bariera de vapori
Pe nici una din cutiile metalice depozitate in pod ( reamintesc, 8 grade Celsius ), nu era condens ( Vezi poza 5 ), desi in casa se lucra la interioare ( Poza 6 ).

Deasemenea, de remarcat ar fi si faptul ca, desi afara era destul de frig ( undeva in jur de 4-5 grade ), pe intradosul tablei ( Poza 7 ), nu sunt urme de condens ( in conditiile in care izolatia este spuma poliuretanica cu celula deschisa, deci teoretic, permisibila la vapori ).

Intrebarea mea este: mai considerati ca este absolut necesara instalarea barierei de vapori pe podea, atunci cand se realizeaza izolatia intre capriori ???

Attached Files



#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
DACA temperatura din casa nu va creste peste 15 grade si temperatura de afara nu scade sub 4 - 5 grade, atunci NU E NEVOIE DE BARIERA DE VAPORI.

1. Pentru conditiile din a doua poza, 15 gr C si 55% umiditate, punctul de roua este pe la 5 - 6 gr. C
Este normal ca la 8 gr. C sa nu fie condens.
Nici macar temperatura de afara (4 - 5 grade) nu este suficient de scazuta ca sa putem vorbi despre condens.

2. In poza 7 se observa ca podul are ventilatie. Daca de jos vine aer umed, o ia mai degraba pe gaura aia afara decat sa ramana pe cutiile din pod.
Numai ca gaura aia face izolatia dintre capriori inutila.
Gaura de ventilatie este foarte buna pentru cazul cu izolatie pe planseu.

3. Chiar daca nu apare condens pe cutiile depozitate in pod, poate sa apara in miezul izolatiei fara bariera de vapori. In acest caz particular, spuma cu celula deschisa este relativ permeabila la vapori.
Avantaj: nu apare condens pe cutiile depozitate in pod pentru ca umiditatea se duce in izolatia fara bariera de vapori.
Dezavantaj: poate sa apara condens in izolatie.
Acelasi lucru este valabil si pentru vata intre capriori.

4. Modul in care a fost formulata problema denota lipsa de intelegere a unor notiuni elementare legate de umiditate, condens, samd.

Edited by kolfleading, 02 February 2022 - 16:56.


#36
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 06.10.2019

 kolfleading, on 02 februarie 2022 - 16:54, said:

DACA temperatura din casa nu va creste peste 15 grade si temperatura de afara nu scade sub 4 - 5 grade, atunci NU E NEVOIE DE BARIERA DE VAPORI.

1. Pentru conditiile din a doua poza, 15 gr C si 55% umiditate, punctul de roua este pe la 5 - 6 gr. C
Este normal ca la 8 gr. C sa nu fie condens.
Nici macar temperatura de afara (4 - 5 grade) nu este suficient de scazuta ca sa putem vorbi despre condens.

2. In poza 7 se observa ca podul are ventilatie. Daca de jos vine aer umed, o ia mai degraba pe gaura aia afara decat sa ramana pe cutiile din pod.
Numai ca gaura aia face izolatia dintre capriori inutila.
Gaura de ventilatie este foarte buna pentru cazul cu izolatie pe planseu.

3. Chiar daca nu apare condens pe cutiile depozitate in pod, poate sa apara in miezul izolatiei fara bariera de vapori. In acest caz particular, spuma cu celula deschisa este relativ permeabila la vapori.
Avantaj: nu apare condens pe cutiile depozitate in pod pentru ca umiditatea se duce in izolatia fara bariera de vapori.
Dezavantaj: poate sa apara condens in izolatie.
Acelasi lucru este valabil si pentru vata intre capriori.

4. Modul in care a fost formulata problema denota lipsa de intelegere a unor notiuni elementare legate de umiditate, condens, samd.

Esti incredibil !!!! Desi nu ai inteles situatia exacta, faci tot felul de afirmatii gresite, astfel incat sa para ca ai dreptate !!! Exact cum ti-am spus si pe celalalt topic unde ne-am contrat.

Podul nu avea nici o ventilatie. Poza este facuta din zona in care noi taiam sa instalam fereastra de mansarda !!!

Arunci cu niste cifre aiurea , fara nici un fundament, si imi vorbesti mie de " lipsa de intelegere a unor notiuni elementare legate de umiditate, condens, samd. "  Fara suparare, dar esti pe langa subiect !!!

Mai sus doua-trei postari spuneai ceva de 12 grade, fara a mentiona nimic despre umiditatea din casa  !! In podul asta erau 8 grade, umiditate mai mare decat este in mod normal intr-o casa ( din cate stiu eu, in perioada asta ar fi normal pe undeva pe la 40-45%), nu exista nici o ventilatie, si cu toate astea nu era nici urma de condens !!!

Tu ai poze ( sau vreo alta dovada palpabila ),  care sa sustina afirmatiile pe care le faci ? Sau doar trebuie sa te credem pe cuvant ???

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate