Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Piața mondială de PC-uri, la cel mai înalt nivel din 2012 încoace

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
__roman__

__roman__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 08.03.2021

View PostSmurfK, on 30 ianuarie 2022 - 20:40, said:

Gândirea, că iei PC acum și-i faci upgrade peste 4 ani, nu mai este de actualitate. Nimeni nu mai face asta, componentele ajung depășite, nu mai merită asta.
Daca iei acum un pc cu un procesor potent pentru gaming (11-12th sau 5000), peste 4-5 ani schimbi placa video si esti iar in top. Daca cumpar acum telefon, peste 4-5 ani este istorie.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Voi nu înțelegeți... Eu nu compar telefonul cu PC-ul. Spun doar că mi se pare prostesc să-mi ocupe carcasa atâta loc cât ocupă acum, și sunt sigur că ar putea fi găsită o soluție mai compactă, care are consum mai puțin și care face mai puțin zgomot. Nu spun să înlocuiesc PC cu telefon, ci să se folosească tehnologia deja existentă, utilizată la dispozitivele compacte și să se aplice la PC-uri. Se face deja asta, PC-urile all-in-one, unde scapi de cutie.
Despre răcire, sunt sigur că se pot găsi soluții. Mi se pare că vă blocați pe formatul ăsta clasic din motive greșite, așa cum o făceau și cei cu autovehiculele. Mie îmi vine greu de crezut că, peste 10 ani, eu voi mai sta cu cutia sub birou.

Și puțin mă doar câți pot deschide un fișier autocad pe telefon, nu despre asta e vorba. Unde este, în continuare nevoie de putere mare, se vor folosi. Dar pentru utilizatorul de acasă, este un format depășit.

Edited by SmurfK, 31 January 2022 - 06:43.


#21
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,412
  • Înscris: 29.04.2008
Ceea ce nu realizezi tu este că, in primul rand, marea majoritate a softului nu este gândit/optimizat pentru touch. Ai nevoie de mouse + tastatura + monitor pentru inca multe din interacțiuni. Mno, din cauza asta vei avea nevoie de macar o cutie de tip docking pentru a putea lega perifericele alea. Încă. Încă suntem departe de a scăpa de cutie.

#22
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
@SmurfK - eu de mult nu mai stau cu PC-ul sub masă... L-am urcat pe masă, într-o cutie drăguță, cu luminițe.

Asocierea performanță=cutie mare și urâtă nu mai e de actualitate. Formatul ITX oferă aproximativ aceeași performanță ca și cel E-ATX, într-o cutie de ~10 litri, uneori chiar mai mică. Intră lejer într-un rucsac și se poate monta în spatele monitorului. Pentru "extremiști" există și PC-uri Tiny sau USFF, ceva mai mari decât o palmă, cu performanțe de Laptop.

Așa că lasă smatfonul în pace...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnei-k, on 06 februarie 2022 - 08:48, said:

@SmurfK - eu de mult nu mai stau cu PC-ul sub masă... L-am urcat pe masă, într-o cutie drăguță, cu luminițe.

Asocierea performanță=cutie mare și urâtă nu mai e de actualitate.


Subscriu. Acum poti avea performanta intr-o cutie cat palma.

Mai exista si aceste tipuri de "pc"



Dimensiune 117 x 112 x 38 mm

https://www.emag.ro/...o/pd/DN43DFMBM/

Edited by MembruAnonim, 06 February 2022 - 08:52.


#24
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,504
  • Înscris: 13.06.2004
Acum, cu pandemia, dacă stai mute ore cu ochii în ecran, e mai confortabil să nu ţii în mână. La cum e cu ochii, nu ştiu cum e, că nu suport ecranele prea mici. O tabletă o poţi pune pe un suport şi eventual să-i ataştezi o tastatură, cu un telefon e mai greu fără să-l ţii aproape de ochi. Pentru cei care nu vor P.C., există laptop. Şi să fim serioşi, cât ocupă o unitate din aia dekstop... se comportă unii de parcă ar fi monitor sau televizor C.R.T.
Probabil nu prea mulţi mai fac upgrade la P.C. sau laptop (la P.C. mai schimbi eventual placa video sau placa de sunet), dar un P.C. rezistă în uz mai mult decât un telefon sau o tabletă. Un telefon sau o tabletă din 2016 (deci acum 6 ani) s-ar putea să aibă probleme, dar un P.C. acceptabil de atunci să funcţioneze fără probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate