Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Piața mondială de PC-uri, la cel mai înalt nivel din 2012 încoace

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Piața mondială de PC-uri, la cel mai înalt nivel din 2012 încoace

Vânzările la nivel mondial de PC-uri în cursul anului 2021 au ajuns la 348,8 milioane de unități, în creștere cu 14,8% față de 2020, când s-au vândut 303,8 milioane de calculatoare, potrivit datelor IDC. Acesta reprezintă cel mai ridicat nivel de livrări pe care piața PC-urilor l-a înregistrat din 2012.

Topul vânzărilor

Anul trecut cele mai mari le-a înregistrat compania Lenovo, cu 81,93 milioane de unități livrate, în creștere cu 14,1% față de anul 2020. Cota de piață a fost de 23,5%.
Pe locul doi se află HP, cu 74,1 milioane de unități și o cotă de 21,1%. Dell a ocupat locul al treilea, cu 59,3 milioane de calculatoare vândute și o cotă de 17% din piață.

La mare distanță, pe locul patru, se află Apple, cu 27,77 milioane de Mac-uri livrate și o cotă de 8%. Top 5 este încheiat de Acer,cu vânzări de 23,9 milioane de unități, corespunzătoare unei cote de 6,9%.

https://www.economic...ace_556602.html

Edited by MembruAnonim, 30 January 2022 - 10:16.


#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
A trecut lumea pe prebuilt-uri... pe piese te omoara costurile :P

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Da, si mai au unii tupeu sa bage idei dinalea precum ca tabletele si laptopurile vor omora pc-urile Posted Image
Lumea experimenteaza dar cand doreste putere de calcul se reintoarce la pc, pentru ca numai asa beneficiaza de performante reala si top.

Edited by andreic, 30 January 2022 - 10:36.


#4
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postandreic, on 30 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Da, si mai au unii tupeu sa bage idei dinalea precum ca tabletele si laptopurile vor omora pc-urile Posted Image
Lumea experimenteaza dar cand doreste putere de calcul se reintoarce la pc, pentru ca numai asa beneficiaza de performante reala si top.

Sigur nu chiar despre laptopuri e articolul? Ca si laptopul e un PC. In articol nu zice nimic de desktopuri.
Am o vaga impresie ca articolul ala nu e ceea ce credeti ca e... Se poate o confirmare? Mi-e lene sa caut

View Postandreic, on 30 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Da, si mai au unii tupeu sa bage idei dinalea precum ca tabletele si laptopurile vor omora pc-urile Posted Image
Lumea experimenteaza dar cand doreste putere de calcul se reintoarce la pc, pentru ca numai asa beneficiaza de performante reala si top.
https://www.techrepu...ume-since-2012/

Da, uite, ca de obicei scrii prostii. Ai aici si un grafic ce arata dekstop vs laptop, unde e clar ca desktop-urile au luat-o la vale mult fata de 2012.
Cum am vazut ca ai confirmat tu, imediat am vazut red flag si am sapat mai adanc, ti-am spus ca pe tine te folosesc ca etalon pentru a afla inversul a ceea ce e real.

Si de ce putere bruta de calcul are lumea nevoie? Doar aia care lucreaza si au nevoie de procesare, cazuri extrem de rare, mai multe sunt pentru gaming, cred.
Eu la desktop nu renunt pentru ca imi place un ecran mare 4K, stocare enorma, zgomot zero prin customizare etc...

Edited by Municipalwaste, 30 January 2022 - 10:58.


#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
Lumea lucreaza, socializeaza online si se joaca din ce in ce mai mult de acasa. Iesind mai rar, calatorind mai putin, au mai multi bani de cheltuit. Majoritatea utilizatorilor n-au cunostintele necesare sa-si asambleze singuri un PC. QED.

#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011

View Postandreic, on 30 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Da, si mai au unii tupeu sa bage idei dinalea precum ca tabletele si laptopurile vor omora pc-urile Posted Image
Lumea experimenteaza dar cand doreste putere de calcul se reintoarce la pc, pentru ca numai asa beneficiaza de performante reala si top.

Sunt mare fan al PC-ului însă pentru majoritatea nu mai sunt utile PC-urile. Deja un laptop e suficient pentru editare video pentru un vlogger, iar joaca cu alte chestii mai intensive din punct de vedere computațional este rezervată unei minorități. E cam trist pentru noi cei ce ce dorim PC-uri puternice, piața scade -> competitivitatea scade -> preturi mai mari.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbenis, on 30 ianuarie 2022 - 11:21, said:

E cam trist pentru noi cei ce ce dorim PC-uri puternice, piața scade


Si totusi cererea de placi video este atat de mare incat nu este acoperita de oferta

#8
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostMembruAnonim, on 30 ianuarie 2022 - 11:22, said:


Si totusi cererea de placi video este atat de mare incat nu este acoperita de oferta

Asta din cauza prostiei cu minarea crypto...

#9
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Da, acolo este excepția.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMunicipalwaste, on 30 ianuarie 2022 - 10:55, said:

Da, uite, ca de obicei scrii prostii. Ai aici si un grafic ce arata dekstop vs laptop, unde e clar ca desktop-urile au luat-o la vale mult fata de 2012.
Niciodata, nu am spus ca n-au scazut in trecut, remarcam doar ca lumea dupa ce s-a prins ca n-are performanta e in revenire. Si sa nu uitam acolo sunt doar prebuildurile de brand... noi discutam si de buildurile custom ca la noi astea sunt majoritatea desktopurilor, astea nu intra in statistici.
Din colegii de clasa a fiului meu, nu e unu pasioant de jocuri care sa nu aibe PC sa poata juca multiplayer. Cum vrei tu sa poata baga Valorant, Fortnite, Roblox, Warfare cu RTX pe un laptop pe care sa ti-l si permiti la bani... nicio sansa, la cea mai mica urma de lag da cu el pe geam Posted Image

View Postbenis, on 30 ianuarie 2022 - 11:21, said:

Sunt mare fan al PC-ului însă pentru majoritatea nu mai sunt utile PC-urile. Deja un laptop e suficient pentru editare video pentru un vlogger, iar joaca cu alte chestii mai intensive din punct de vedere computațional este rezervată unei minorități.
Absolut, pentru chestii simple nu ai nevoie dar exista inca o piata mare pe gaming care tine sus, caderea absoluta prognozata in anii tercuti nu s-a manifestat si asta se vede in productie care abia tine pasul din cauza cipurilor.

Edited by andreic, 30 January 2022 - 12:46.


#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postandreic, on 30 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Da, si mai au unii tupeu sa bage idei dinalea precum ca tabletele si laptopurile vor omora pc-urile Posted Image

Este destul de prostesc să stai cu o cutie mare, care nu prea îți folosește la nimic, ba mai face și zgomot și adună praf, în timp ce telefonul oferă aceleași performanțe, dar este de vreo 20 de ori mai mic. Povestea cu "iei și faci upgrade peste 2 ani" nu prea mai e de actualitate, acum schimbi PC-ul cu totul odată la vreo 6 ani. Cutiile n-ar mai trebui să aibă ce să caute în casele oamenilor. Dar e greu să ne dezobișnuim de vechi obiceiuri, chiar dacă sunt proaste.

Statistica arată doar că lumea cumpără mai mult sisteme deja făcute. Nu arată că sunt mai mulți utilizatori de PC decât înainte.


Și când au devenit motoarele autovehiculelor foarte performante, tot mai existau tradiționaliști care ziceau că alea sunt jucării pe lângă muscle car-urile lor. Dar când îi lăsa în urmă câte un Prius, ba mai mult, consuma și mult mai puțin, le cam dădea cu virgulă. Cam așa e și cu formatul clasic, de cutie de PC. Este o tehnologie veche, care trebuie schimbată. Nu se pune problema de performanță, aia se obține și în format mai compact.

Edited by SmurfK, 30 January 2022 - 12:50.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pc-ul va avea viata lunga inca multe zeci de ani de acum incolo.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 30 ianuarie 2022 - 10:35, said:

De aceea eu am inca desktop si tot cu el voi ramane.

View PostSmurfK, on 30 ianuarie 2022 - 12:46, said:

Nu prea stii cu ce se mananca asta, nu-i asa? Pariem ca desktopul meu de 10 ani, se misca mai bine decat telefonul tau luat ieri? Asta-i o tema de gandire pentru tine. Si culmea, eu chiar schimb componente. Uite, acum cativa ani, am pus SSD. In plus, sa fac curat prin el la propriu, inseamna sa dau capacul stanga jos si gata. Iar daca esti meserias...nici nu mai intru in detalii. Temperaturi de desktop nu vei obtine pe nimic altceva.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSmurfK, on 30 ianuarie 2022 - 12:46, said:

Este destul de prostesc să stai cu o cutie mare, care nu prea îți folosește la nimic, ba mai face și zgomot și adună praf, în timp ce telefonul oferă aceleași performanțe,
Daca-ti ofera... si daca poti sa vezi ceva pe un ecran de telefon Posted Image Eu am ecran de 6.7 la tel si tot ma chinui ca am ajuns la o varsta in care incep sa se modifice parametrii ochilor.

Edited by andreic, 30 January 2022 - 13:44.


#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Telefonul este pentru taiat fructe. Daca faci treaba, ai nevoie de un sistem de operare dedica, Windows, Linux, orice. Eu stiu ce a facut colegul nostru: a cazut in boala specificatiilor. A citit frecventa CPU-ului, a RAM-ului si crede ca telefonul lui echivaleaza cu un i7. Pentru ca asa ar parea pe hartie. In realitate insa, ne lovim la Android de o masina virtuala, de un management deficitar al temperaturilor, de o slaba optimizare si de alte tipuri de memorii, placi grafice sau procesoare.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Nu-mi dau seama daca SmurfK troleaza.
Ia lucreaza tu in autocad pe telefon. Pe orice telefon, vezi cum e sa ai 1 frame per minute daca incarci un fisier de sute de mb cu zeci de layere. Nici pe laptopuri nu lucreaza lumea cu chestii de genul, ci pe desktopuri cu multi-monitor, etc. La fel si in 80% din celelalte industrii, unde faci orice de la contabilitate la web design la etc. Telefonu' e pentru casuali, nu faci nimic serios pe el, doar daca jobul tau implica emailuri si cam atat.

La fel cu prius-ul, ce muscle car ii lasa in urma priusul cu 120j de cai si 11 secunde pana la 100 kmh? In afara de faptul ca nu consuma mult in oras, ce avantaje are? E aceeasi discutie, e bine sa ai functionalitate pe mobil, dar nu ai cum sa-l compari cu un PC, doar daca esti casual user care oricum nu foloseste un pc la mai mult de 5% din capacitate.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postandreic, on 30 ianuarie 2022 - 13:43, said:

Daca-ti ofera... si daca poti sa vezi ceva pe un ecran de telefon  Eu am ecran de 6.7 la tel si tot ma chinui ca am ajuns la o varsta in care incep sa se modifice parametrii ochilor.

Cine a spus ceva de ecran de telefon. Poți avea un monitor cât peretele, problema mea e la cutia cu componente într-un format care era eficient în anii '80, nu acum.

View PostTehCube, on 30 ianuarie 2022 - 14:16, said:

Ia lucreaza tu in autocad pe telefon. Pe orice telefon, vezi cum e sa ai 1 frame per minute daca incarci un fisier de sute de mb cu zeci de layere.

Dar cine a zis de lucrat pe telefon. Eu spun doar că formatul actual, de unitate PC, ocupă prea mult spațiu, componentele nu sunt puse eficient, răcirea îmi amintește de când n-aveam aer condiționat și stăteam cu ventilatorul în cap. Faptul că telefonul meu are putere de procesare foarte mare, procesoare de 5 nm, 8 nuclee, 16 Gb RAM, spațiu de stocare mare, mă face să mă scarpin în cap când îl pun lângă unitate și să mă gândesc de ce nu se poate mai bine.
Bine, de putut se poate, că sunt computere All-in-one, dar nu sunt deosebit de populare, din motive greșite, consider eu.

Gândirea, că iei PC acum și-i faci upgrade peste 4 ani, nu mai este de actualitate. Nimeni nu mai face asta, componentele ajung depășite, nu mai merită asta.

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 09.01.2007
Pai repet, deschide un fisier de autocad mare pe telefon, sa vezi ca nu se descurca cu 8 nuclee si 16gb ram, pentru ca nu sunt gandite procesoarele la fel.
Motivul pentru care nu folosesti laptop si all in one e in principal racirea. Componentele cu adevarat puternice consuma mult si se incalzesc usor, ai nevoie de racire serioasa pentru procesoare de tip i9/R7/threadripper/etc. La fel si pentru placi video, nu ai laptop care sa suporte placa video cu spikeuri de 800W.
D-asta exista imac all-in-one pentru browsing si sa arate frumos pe masa, si imac pro care arata ca un mini-frigider.

Iar legat de upgradeuri, multa lume face asta. Doar ca nu ii stii tu. Se cumpara pc-uri in draci, chit ca-s pre-built sau pe componente, si e mult mai eficient sa faci asta chiar si cu climatul actual de componente la suprapret. Si nu doar pentru gaming, am facut pentru munca 3 pc-uri anu' trecut. Pentru prieteni inca vreo 3. Tocmai ca PC-urile devin depasite mai lent decat laptopuri/telefoane/AIO-uri/etc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate