Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ochelari noi, nu ma pot acomoda. Ce pot face?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

 Ghita_Bizonu, on 29 ianuarie 2022 - 23:53, said:

Asteapta. Si foloseste-i doar la citit!! In vreo 15 zile te adaptezi.

SI eu am cilindru ... ala din drepta mai mare decat cel din stanga. Cand sunt noi .. brusc lumea "se inclina" Dar cu zic doar la citit (inclus calcularetz) si atata! in 14 zile ... lumea devine normala!

Da 2 mii? 400 euroi ?! Exagerezi ...
Nu stiu ce sa zic, eu n-am mai avut problema asta la adaptare dar e posibil...
Cat despre pret.... cred ca nu ti-ai facut ochelari cu toate filtrele de aia te mira.
Uite pret mai jos si cu rama relativ ieftina.
[ https://i.imgur.com/qR7goaG.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Niciodată să nu mergi la o clinica de oftalmologie care face și ochelari.

#21
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

 BloodRa, on 30 ianuarie 2022 - 00:26, said:

Niciodată să nu mergi la o clinica de oftalmologie care face și ochelari.
Clinica X era defapt spitalul unei clinici foarte mari din Bucuresti, nu fac si ochelari acolo.

Edited by Mandrake1942, 30 January 2022 - 00:32.


#22
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

 me_iauras, on 29 ianuarie 2022 - 23:53, said:

Intrebarea e intre care dintre ultimele 2 consulturi oftalmologice si cel anterior in urma caruia aveai perechea anterioara de ochelari apar diferente mari de dioptrie ?
Atata timp cat spui ca ai schimbat lentilele doar la recomandarea medicului de la consultul de medicina muncii si nu in urma unei nevoi personale (nu ti se parea ca nu ar mai fi eficienta perechea veche) e clar ca nu s-au schimbat radical dioptriile .
M-as hazarda sa cred ca ultimul consult (cel de la clinica Y) facut corect cu atropina pt. a elimina masuratorile imprecise (cauzate de o potentiala oboseala a ochilor in momentul consultului cred) e corect si ca nu s-au modificat dioptriile (formularea ta e un pic ciudata pt. ca lasa de inteles ca medicul de la clinica Y a spus ca nu ai nevoie deloc de ochelari ) . Daca la clinica X consultul a fost facut doar cu aparatul acela automat nu ma mira ca au dat un diagnostic gresit (rezultatele cele mai bune tot cu metodele vechi tried & tested si bazate pe trial & error se obtin).
Daca cei de la clinica X au gresit diagnosticul ar trebui cumva sa te despagubeasca .


L.E.
Personal intr-o situatie similara (miopie+astigmatism) nu pot spune ca am avut nevoie de vreo perioada de acomodare cu lentilele noi dar nici nu am dipotrii foarte pronuntate ; s-a simtit o diferenta intre lentilele vechi si cele noi dar infima (posibil sa fie si doar faptul ca lentilele noi nu erau pline de micro-abraziuni/zgarieturi dupa 3 ani de purtare)
Exprimarea mea ciudata se referea ca doctorul a spus ca nu am nevoie de ochelari noi, de cei pe care tocmai i-am facut.
Fara ochelari nu pot functiona.
Mai jos sunt dioptriile ultimelor 3 consultatii oftalmologice.
[ https://i.imgur.com/CMv9pPj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu sunt diferențe așa de mari între dioptrii care să îți cauzeze asemenea reacții. Consultă alt oftalmolog, eventual și un neurolog.

#24
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Mircel, on 30 ianuarie 2022 - 00:04, said:

Nu-i nici o exagerare. Ochelarii mei au costat 2900 lei.

ai mei mult mai putin.. De cand am acceptat ca si lentilele de plastic isi fac treaba (si ochelaur e mai usor) .... sub 100 lei!

Mandrake1942

ma rog daca te dau banii afar din casa si vrei sa ajuti oamenii bogati ... treaba ta. Da ptr binefaceri cica e mai bine sa ajiti saracii , cel putin asa zic popii.
In rest crede-ma . Asa o patesc si eu cand schimb lentilele. AJunge un sfert de dip[trie ca sa imi dea impresia ca podeau se rifica ca cca 1 metru in partea dreapta! Ameteleala in 2 secunde, pofta de borat in alte 5. Ambele  garantate!!!
Asa ca ochelarii noi se folosesc doar la citit si calculator. Dupa cca 15 zile te "adaptezi"


BloodRa

nu este virba de dioptrii ci de "cilindru" .... eram la inceput , cam 1/2 dioptrii pe dreapta si 1/4 pe stangu da cilindru. I-a oncercat unu miop "simplu" cu 3 dioptrii si ceva .... Era sa cada de pe scaun!!!

#25
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

 Mandrake1942, on 30 ianuarie 2022 - 01:02, said:

Exprimarea mea ciudata se referea ca doctorul a spus ca nu am nevoie de ochelari noi, de cei pe care tocmai i-am facut.
Fara ochelari nu pot functiona.
Mai jos sunt dioptriile ultimelor 3 consultatii oftalmologice.
[ https://i.imgur.com/CMv9pPj.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mda .... nu sunt medic oftlalmolog (evident) insa mie mi de pare ca e ceva putred in Danemarca la toate consulturile respective ; fiind matur ( ma bazez dupa numarul de perechi de ochelari avuti ca ai niste ani totusi ) nu ar trebui sa mai fie evolutii asa mari intre masuratori .

Din pacate in ceea ce priveste vina si despagubiri mai greu in cazul asta ; ar trebui eventual inca un consult care sa confirme una din variante si apoi o masurare/confirmare ca lentilele noi macar sunt conforme sau nu cu ce ce ai cerut ca sa poti face o plangere la ANPC .
Posibil sa poti recupera parte din costuri insa nimic nu e garantat ; in pretul mentionat presupun ca intra si rame noi al carui cost sigur nu-l vei putea recupera insa cel al lentilelor posibil .

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ai avut OD +3,75
Acum zero la sfera?

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Mandrake1942, on 29 ianuarie 2022 - 23:29, said:

Fara suparare
Esti medic oftalmolog? Mai bine vin la un consult decat sa dau date pe net aiurea. Oricum nici nu am la mine reteta.

Tu esti serios sau iti arde de glume?
Nu tu ai solicitat ajutor,pe forum?

 Mandrake1942, on 29 ianuarie 2022 - 22:56, said:

Sfaturi, pareri?


#28
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012

 adisz, on 30 ianuarie 2022 - 12:25, said:

Tu esti serios sau iti arde de glume?
Nu tu ai solicitat ajutor,pe forum?
Da, eram chiar serios. Majoritatea datele medicale sunt informatii personale.
Dioptriile nu aveau mare relevanta in discutie, se putea discuta pe subiect si fara valorile alea.
Dar totusi le-am pus cand am ajuns acasa si uite ca nu ajuta la absolut nimic deocamdata.
Situatia in sine este relevanta si raspunsul la intrebarea de mai jos este important.
Sunt obligat sa cumpar un produs medical pe care l-am comandat pe baza retetei primita de la un medic oftalmolog dar totusi corpul meu nu-l accepta?

Edited by Mandrake1942, 30 January 2022 - 14:32.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 Mandrake1942, on 30 ianuarie 2022 - 14:32, said:

Dioptriile nu aveau mare relevanta in discutie, se putea discuta pe subiect si fara valorile alea.
Ba au foarte mare importanță dioptriile.
De la 3,75 la zero acum...e foarte mare diferență.
Cu cat timp in urmă a fost consultația cu +3,75 la OD?


#30
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012
Medicul care mi-a dat rețeta a plătit pt refacerea lentilei... la altă optică dar rezultatul a fost ok. A fost o discuție ușor inconfortabilă dar s-a rezolvat.

#31
mariamarchlove

mariamarchlove

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 09.05.2022
Poate le putem schimba cumva cu alții sau putem primi banii înapoi?

#32
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 12.07.2022

 mariamarchlove, on 08 noiembrie 2023 - 16:31, said:

Poate le putem schimba cumva cu alții sau putem primi banii înapoi?

Banii înapoi,  nu. Pentru că este un produs personalizat.

Recomandarea mea este ca atunci când vă faceți ochelari, să faceți toți pașii într o singură optică.  Ca optica respectivă să și poată asuma toată comanda: prescripția, alegerea lentilelor și a ramei, montajul.

Edited by Ev_eee, 19 November 2023 - 09:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate