Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

SRL cu activitate in alta tara din EUROPA - Magazin online !

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
marc2900

marc2900

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2018
Buna seara, am o intrebare al carui raspuns nu il gasesc nicaieri online. Doresc sa-mi deschid un magazin online , am un SRL in Ro cu codurile CAEN specifice domeniului meu de activitate  . Intrebarea este urmatoarea, pot sa vand cu un SRL infiintat in Ro, in alta tara din Europa (Slovacia mai exact ) , sa aduc stocurile de marfa din Ro in Sk si sa imi practic activitatea online, sa tai facturi care la "Suma de plata "  sa fie atat in euro pentru client cat si in RON pentru contabilitate si tot ce se mai aplica? Va multumesc frumos . (  Stiu ca as putea sa imi deschid o firma si aici , dar costurile sunt mari si limba nu o stapanesc ca sa ma descurc asa bine)

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Teoretic poti.

Practic s-ar putea ca raportarea TVA-ului sa fie un dezastru in RO... (TVA-ul e platit in statul in care produsul ajunge fizic, aka Slovacia in cazul asta).

Nu stiu cum e la voi, dar la noi (la nord de Tatra), poti deschide o firma foarte usor si nici nu tre sa stii limba. Angajezi un contabil cateva ore si te rezolva cu totul :)

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmarc2900, on 29 ianuarie 2022 - 22:37, said:

Buna seara, am o intrebare al carui raspuns nu il gasesc nicaieri online. Doresc sa-mi deschid un magazin online , am un SRL in Ro cu codurile CAEN specifice domeniului meu de activitate  . Intrebarea este urmatoarea, pot sa vand cu un SRL infiintat in Ro, in alta tara din Europa (Slovacia mai exact ) , sa aduc stocurile de marfa din Ro in Sk si sa imi practic activitatea online, sa tai facturi care la "Suma de plata "  sa fie atat in euro pentru client cat si in RON pentru contabilitate si tot ce se mai aplica? Va multumesc frumos . (  Stiu ca as putea sa imi deschid o firma si aici , dar costurile sunt mari si limba nu o stapanesc ca sa ma descurc asa bine)
Poti, dar daca vrei sa vinzi in slovacia, su nu e marfa romaneasca, nu te ajuta cu nimic, inca te incurca:)

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

View PostLex404, on 29 ianuarie 2022 - 22:55, said:

. Angajezi
asa poti deschide cate o firma in fiecare tara din lume numai bani sa ai

View Postmarc2900, on 29 ianuarie 2022 - 22:37, said:

sa aduc stocurile de marfa din Ro in Sk
ei n-au marfa din asta?ca de adus din occident in ro si dusa acolo este cam scumpa distractia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate