Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Productia de HDD-uri - in declin

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2022 - 18:19, said:


Care este motivul? Stocarea masiva de date inca se face pe hdd-uri.


A crescut si capacitatea de stocare masiv, pot sa fac backup de 3 ori pe un hdd nou la 10 hdd-uri de acum...10-15ani.

Nu sunt rau, dar astazi, 29.Ian.2022 sunt hdd de 500gb sigilate, noi (repet 500gb pt ca a fost soc...) la 100ron. Cred ca am 3-4hdd de 500gb care sunt la arhiva de 5 ani...

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 BloodRa, on 29 ianuarie 2022 - 19:07, said:

Modelele noi si ieftine. Un WD negru de 1 Tb care are deja ani, merge ca nou, baga bad-uri, fara zgomote suspecte. Si folosit zi de zi pe desktop.

 neagu_laurentiu, on 29 ianuarie 2022 - 19:07, said:

Daca stocai pe ele baze de date unde trebuia sa liveze rapid, nu mai strambai din mustati Posted Image
Tu vrei sa spui ca pentru a accesa o baza de date iti trebuie SSD sau simti tu ca nu tine HDD-ul?! SSD-ul nu a fost gandit pentru niciun fel de stocare.

 marianov, on 29 ianuarie 2022 - 19:41, said:

Cred ca le vor face si pe SSD-uri de nadejde. Dar mai tarziu si tot pe bani multi. Saracii (ca mine), vor mai folosi HDD, desi pana si saracii au trecut pe cloud.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Maxtor au existat si de capacitate mare.
Quantum a fost preluati de Maxtor, ala e brand mai vechi, in '98 am avut de 5GB.
Maxtor am avut de 80GB prin 2004 primavara pe SATA1, avea intern chip de bridge de la ATA la SATA. Era fiabil dar baraia carcasa si l-am retras.
In 2008 am luat ultimul HDD, un Samsung F3 eco green de 500GB, luat intentionat de 5400RPM pt silentiozitate si fiabilitate chiar daca si F3ul normal de 7200 era recomandat ca bun.
Apoi am luat doar SDDuri Samsung seria PRO cu MLC  mai intai SATA3 si apoi M2 NVMe PCIe, 830 PRO, 840, 850, 950, 970.
980 PRO PCIe 4 n-am luat pt ca e 3 bit MLC adica TLC, tzeapa...

Am mai luat pt cumnat in 2014 un HDD WD true Black 1TB @ 7200 RPM care surprinzator  e chiar mai silentios decat al meu care in mare e discret dar din cand in cand scoate de nou un zbarnait scurt, si el discret, e o mica ciudatenie.
Nu mi-a picat niciodata niciun HDD. Nici macat baduri n-am avut. Dar am vazut la altii o gramada stricate...
Nici SSDuri stricate n-am avut, dar am vazut la altii...

Un HDD e capabil de 80 IOPS.
Un SSD 830 PRO din 2011 e capabil de 80 K IOPS, de 1000X mai mult.
Iar 970 PROul pe M2 NVMe PCIe 3 e capabil de 500 K IOPS, de 6250 X mai performant decat un HDD.

Insa TLC si QLC nu as lua, si din pacate astea se fabrica acum, chiar si 980PRO si nu mai iau.

Edited by loock, 29 January 2022 - 19:56.


#22
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003

 YOUR_GOD, on 29 ianuarie 2022 - 19:40, said:

Asa incepe o parere neavizata.
Singurul avantaj al cauciucurilor de iarna....Posted Image

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 YOUR_GOD, on 29 ianuarie 2022 - 19:45, said:

Tu vrei sa spui ca pentru a accesa o baza de date iti trebuie SSD sau simti tu ca nu tine HDD-ul?!
Simte toata lumea ca un HDD nu raspunde cu aceeasi viteza ca un SSD (nu vorbim de ragalii). Mai departe ca unii nu vor sa migreze solutia, e problema lor.

 YOUR_GOD, on 29 ianuarie 2022 - 19:40, said:

Asa incepe o parere neavizata.
De la cate centre de date ai informatii ca nu acela a fost criteriul?

Edited by neagu_laurentiu, 29 January 2022 - 20:22.


#24
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

 benis, on 29 ianuarie 2022 - 18:47, said:

Pe un HDD bușit datele sunt intacte și se pot recupera. Pe un SSD sunt.. PA!

Ei, uite ca eu nu am trimis zecile de HDD-uri futute la laborator, sa recuperez resturi de date, iar pe SSD-uri au rezistat datele ani de zile pana acum. Pe SSD nu sunt PA, pentru ca SSD NU PICA! Iar aici ma refer la milioanele de Samsunguri care merg de multa vreme. Unul mort este o raritate extrema si de obicei cand il ia sursa dupa ea.

Edited by Municipalwaste, 29 January 2022 - 20:34.


#25
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003

 MembruAnonim, on 29 ianuarie 2022 - 18:19, said:

HDD-urile au momentan niste avantaje in comparatie cu SSD-urile: pret, fiabilitate in timp, recuperarea datelor. Totusi asistam la un declin in ceea ce priveste fabricarea lor. Numarul de unitati fabricate in fiecare an este in scadere din ~2010 cand am avut varful.

Care este motivul? Stocarea masiva de date inca se face pe hdd-uri.



how manny hdd are build every day.png


Global hard disk drive (HDD) shipments 1976-2020 Statista.png


https://www.statista...rd-disk-drives/


#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 neagu_laurentiu, on 29 ianuarie 2022 - 20:20, said:


Simte toata lumea ca un HDD nu raspunde cu aceeasi viteza ca un SSD (nu vorbim de ragalii). Mai departe ca unii nu vor sa migreze solutia, e problema lor.

De la cate centre de date ai informatii ca nu acela a fost criteriul?
La momentul actual am un contract de colaborare de ani, cu o firmă care facem backup mare. Am contractul aici și îți spun că marți, de exemplu, ave 870T de date, stocate pe SSD 1 și HDD backup. Se plătește binișor acest serviciu și nu am avut niciodată probleme. Accesul este rapid, dar am luat SSD într-un pachet, nu am cerut noi. Noi facem download și ai fi surpins sa afli ca banda nu ne permite nici sa ajungem la maxmimum HDD-ului ca viteză. Asa ca, unde este utilitatea unui mediu de stocare rapid, în condițiile în care viteza finală este cea a segmentului celui mai slab de pe traseu? Noi facem download. 25 mega pe secundă, pe acolo si nu periodic, doar la nevoie. Pentru stocare local, pentru tine acasă,  SSD merită, simți. Pentru orice altceva stocat la distanță, nu o sa simți niciodată. Iar dacă ai multe date, tot HDD scrie pe tine. Sau pui în cloud ca e mai ieftin.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 YOUR_GOD, on 29 ianuarie 2022 - 21:15, said:

Pentru stocare local
Pai local ca doar ziceam de baze de date exploatate din greu, intre serverul de date si cel de aplicatii care-i tot acolo sau in aceeasi incapere (nu pe ethernet ci fibra).

#28
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
"Iar dacă ai multe date, tot HDD scrie "
deocamdata

#29
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

 Municipalwaste, on 29 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Ei, uite ca eu nu am trimis zecile de HDD-uri futute la laborator, sa recuperez resturi de date, iar pe SSD-uri au rezistat datele ani de zile pana acum. Pe SSD nu sunt PA, pentru ca SSD NU PICA! Iar aici ma refer la milioanele de Samsunguri care merg de multa vreme. Unul mort este o raritate extrema si de obicei cand il ia sursa dupa ea.
"Merg de multa vreme" != "nu pica"

#30
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 neagu_laurentiu, on 29 ianuarie 2022 - 21:23, said:

Pai local ca doar ziceam de baze de date exploatate din greu, intre serverul de date si cel de aplicatii care-i tot acolo sau in aceeasi incapere (nu pe ethernet ci fibra).
Si tot te lovesti de factorul rezistenta in timp, scrieri/citiri. Sa nu mai spun ca SSD-ul asta este un termen simplist. Ele sunt de mai multe feluri, cu cat mai bune, cu atat mai scumpe. Am vazut pe net estimari de 300 ani durata de viata pentru un SSD. Poate daca sta in vid si in vitrina. La momentul actual, nu cred ca exista SSD sa bata WD caviar negru la rezistenta in timp.

 m-amintors, on 29 ianuarie 2022 - 21:24, said:

"Iar dacă ai multe date, tot HDD scrie "
deocamdata
AM zis doar, pe viitor, sigur se va trece mai departe. Si dincolo de SSD. La momentul actual, parerea mea este ca SSD-ul inseamna viteza si HDD-ul rezistenta.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003

 YOUR_GOD, on 29 ianuarie 2022 - 22:08, said:

Si tot te lovesti de factorul rezistenta in timp, scrieri/citiri.
Dar n-a spus nimeni ca-i universal si etern. Il folosesti acolo unde e optimul sau. Apoi le schimbi, fie ca-i SSD sau HDD.

 YOUR_GOD, on 29 ianuarie 2022 - 22:08, said:

HDD-ul rezistenta.
Nu-si planifica nimeni o afacere si se bazeaza pe faptul ca HDD ar fi rezistent in timp! Toate astea-s consumabile. Altfel ai avea garantie de la producator pe zeci de ani dar nu ai.

Edited by neagu_laurentiu, 30 January 2022 - 02:40.


#32
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,660
  • Înscris: 03.01.2007
Cred ca e total opusul, acum un hdd de 16 tb e 1400 lei, de 18 tb 1600 lei, asta pentru HDD-uri Exos-Enterprise, deci cred ca au prea multe daca sunt asa ieftine.
Acum urmeaza si un model de 22 TB https://www.tomshard...pping-22tb-hdds

Edited by FeDaYin, 30 January 2022 - 06:57.


#33
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
E SMR. De evitat, deci!

#34
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Dar la capacitatea aia nu riscă să se cam buşească hardul?   :huh:
Hard Discurile sunt bune pentru stocat date. Pentru sistemul de operare, e mai rapid S.S.D.-ul.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Capacitatile alea sunt ptr servere unde sunt mai multe HDD-uri in paralel ( RAID Mirror sau alte variatiuni ). Pica unul, datele raaman pe celelalte.

#36
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 28.09.2008

 FeDaYin, on 30 ianuarie 2022 - 06:55, said:

Cred ca e total opusul, acum un hdd de 16 tb e 1400 lei, de 18 tb 1600 lei, asta pentru HDD-uri Exos-Enterprise, deci cred ca au prea multe daca sunt asa ieftine.
Acum urmeaza si un model de 22 TB https://www.tomshard...pping-22tb-hdds
Nu ai ce face cu un hdd mai mare de 2 Tb.
Alea sunt pt firme si nu e cazul sa ne facem griji despre sumele cheltuite de patronii care detin astfel de hdd-uri.

Ca e vorba de filme sau jocuri nu se justifica pt un home user achizitia de hdd-uri de capacitate mare.

Jocurile ajung sa treaca de 100 gb.
Platesti 1400 lei pt un hdd de 16 tb si apoi iti pirzi timpul descarcand sute de jocuri pe care nu le vei juca niciodata.
De ce?
In realitate nu ai timp, e plictisitor sa joci single player si preferi un joc mmo.

Bine ca stiu unul pe forum care e atat de naiv si detine astfel de hdd-uri.
Mda si vinde pe olx seria urzeala tronurilor cu 370 lei iar pe emag era evident colectia originala la 300 lei.
Nu e cazul sa cumperi un hdd de 16 tb pt stocare filme.
Vrei sa revezi un serial ori film ?
Ai fibra optica si in jumate de ora ai tot serialul.
Platesti 1400 lei si dupa ce iese din gatantie dumnezeu cu mila.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate