Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Cine poate profesa terapia de cuplu?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011
Ca om cu background tehnic (in primul rand) va intreb: cat de in serios poate fi luata o persoana care zice ca se ocupa cu asa ceva? Sa zicem ca ati vrea sa va casatoriti cu ea, sau ceva de genul, sau sa dati o recomandare etc... Sau vreti sa ii dati pe mana treburile dintr-o afacere, o firma, poate ingrijirea unui copil etc - in fine, ati prins ideea - e vorba de incredere, da? Nu de stat la povesti, la facut confidente.

E o persoana de sex feminin, despre care stiu ca nu a excelat in liceu la nimic, adica era in zona de 5-6, maximum 7.

Mie imi plac oamenii rationali, cu munci serioase. Multi dintre colegii mei tehnici nu iau in serios astfel de munci. Poate fi si aceasta o munca serioasa? V-ati baza, v-ati pune increderea intr-o asemenea persoana? Vorbim de o persoana obisnuita, care lucreaza intr-un cabinet de consiliere etc.

Multumesc.

Edited by aaaa4567, 29 January 2022 - 03:46.


#2
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Ii dai doua palme la muiere si cu asta basta...ce facem aici, stam la tocmeala ?

Bai, ma faceti sa-mi fie rusine ca traiesc in Romania....dar tu ce crezi ca e terapia de cuplu (adica, nu-ti indica denumirea nimic ?)....crezi ca e OZN ? Posted Image)

Se vede ca aia cu partea tehnica sunt aia dejtepti Posted Image))...

Asa ca chestie, ai vazut si tu pe youtube sau prin filme/seriale ce fac batranii prin tarile din vest ? Unii fac fitness, altii calatoresc, se inscriu la diverse cubluri...CE FRAIERI....mai bine stai in casa, bei toata ziua (bagam si fumatul, dar deh, sunt fumator)) si te uiti la televizor, la politica (normal)...Unde iti faci tot felul de scenarii, te invita Gadea la el in emisiune, unde discuti cu ei de politica. Pac, apare si Mircea Badea, faci cateva glume cu el....super.

Dar stii ce e amuzant ? Aia cu "background tehnic"...:) De fapt, nu, aia cu liceul (in liceu a fost o proasta, deci si acum e tot o proasta, evident)...Stii pentru cine conteaza liceul ? Pentru aia care n-au facut facultatea :)...Te simti putin amenintat de meseria domnisoarei ?

Edited by jimi91, 29 January 2022 - 04:26.


#3
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,513
  • Înscris: 18.10.2011

View Postjimi91, on 29 ianuarie 2022 - 04:18, said:

Ii dai doua palme la muiere si cu asta basta...ce facem aici, stam la tocmeala ?

Bai, ma faceti sa-mi fie rusine ca traiesc in Romania....dar tu ce crezi ca e terapia de cuplu (adica, nu-ti indica denumirea nimic ?)....crezi ca e OZN ? Posted Image)

Se vede ca aia cu partea tehnica sunt aia dejtepti Posted Image))...

Asa ca chestie, ai vazut si tu pe youtube sau prin filme/seriale ce fac batranii prin tarile din vest ? Unii fac fitness, altii calatoresc, se inscriu la diverse cubluri...CE FRAIERI....mai bine stai in casa, bei toata ziua (bagam si fumatul, dar deh, sunt fumator)) si te uiti la televizor, la politica (normal)...Unde iti faci tot felul de scenarii, te invita Gadea la el in emisiune, unde discuti cu ei de politica. Pac, apare si Mircea Badea, faci cateva glume cu el....super.

Dar stii ce e amuzant ? Aia cu "background tehnic"...Posted Image De fapt, nu, aia cu liceul (in liceu a fost o proasta, deci si acum e tot o proasta, evident)...Stii pentru cine conteaza liceul ? Pentru aia care n-au facut facultatea Posted Image...Te simti putin amenintat de meseria domnisoarei ?
Cum sa ma simt amenintat? Am facultate, pe alt domeniu, mult mai greu decat al dansei. Si oricum nu lucram in meserii apropiate. Poate la tehnici de manipulare, d-astea... aia da!

Serios? Carevasazica, daca am fost bata in liceu la materiile unde se vede daca ai cap, inseamna ca o facultate de 2 parale "rezolva" totul? Nu ma innebuni... Nu, dom'le, sansa e sa nu mai stii nici ce ai invatat, adica practic nimic (ii stim cu totii, sunt analfabetii functional)

Deci... rezolva ceva, sau doar mananca banii? Asta ar fi numai una din intrebari...

Edited by aaaa4567, 29 January 2022 - 04:39.


#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 16.03.2007
eu zic ca mai conteaza si cupa de la sutien, cum arata, ce stie sa faca... astea mai prostute-s ideale, nu-ti trebuie sa te incurci cu d'alea care fac pe desteptele.
pana la urma nu e clar ce vrei sa faci, dar o treaba e sigura.. muierea-i muiere si treburile-s treburi. degeaba incerci tu sa le amesteci, trebuie sa faci o separare.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 11.08.2003
Din pacate (pentru tine) nu putem estima cum va evolua pe parcurs. Poate ca meseria pe care o are a "invatat-o" sa se descurce cu problemele unui cuplu sau poate s-a sictirit atat de mult de idiotenii incat la a 2a greseala te da afara din casa.
Daca vrei sa te uiti la trecutul ei, cauta la frati, educatie in familie, starea familiei si relatiile cu ei, diverse traume din copilarie. Nici astea nu pot fi foarte relevante dar, daca n-a evoluat spre bine sau sunt multe lucruri negative, slabe sanse sa se indrepte acum.

Si, pana la urma, statul la comun tot va duce la niste probleme de-a lungul timpului.

#6
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,874
  • Înscris: 22.12.2005

View Postaaaa4567, on 29 ianuarie 2022 - 04:38, said:

Cum sa ma simt amenintat? Am facultate, pe alt domeniu, mult mai greu decat al dansei. Si oricum nu lucram in meserii apropiate. Poate la tehnici de manipulare, d-astea... aia da!

Serios? Carevasazica, daca am fost bata in liceu la materiile unde se vede daca ai cap, inseamna ca o facultate de 2 parale "rezolva" totul? Nu ma innebuni... Nu, dom'le, sansa e sa nu mai stii nici ce ai invatat, adica practic nimic (ii stim cu totii, sunt analfabetii functional)

Deci... rezolva ceva, sau doar mananca banii? Asta ar fi numai una din intrebari...

defineste asta cu " domeniu mult mai greu"
macar sa stim cum stam ca sa ne dam cu parerea.

#7
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Dumneata crezi ca notele din liceu au ceva in comun cu 'persoana de incredere'?
Eu am un fost coleg care ma uimea zilnic ca se lega singur la sireturi si acum e subprefect
Am alt fost coleg care nu era departe de primul si acum e europarlamentar om de incredere pt foare multi ceteteni in sondaje
Te asigur ca notele din scoala nu reflecta cu nimic calitatea de om.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Ma, Pimi, da` ai gasit si tu niste exemple.....
Doar stim cu totii ca politicienii sunt oameni cu caracter si valoroase veleitati profesionale.....

In rest, pot fi de acord ca notele din scoala nu sunt neaparat masura valorii cuiva.

Referitor la titlul topicului si intrebarea initiala...

Daca am inteles eu bine, intrebarea e cat de "valoroasa" e o femeie care face terapie de cuplu.

Raspunsul este - nu putem sti. Meseria poate fi aleasa dupa inclinatii, sau doar dupa nevoia de bani.
Poti fi inginer mediocru la munca si fotograf de exceptie in particular; desi cam betiv, uneori.
La fel de bine poti fi inginer de exceptie la munca, om de baza in particular, cunoscut ca serios. Doar ca in intimitate iti place SM.

Ca sa stii cum te poti intelege cu cineva, trebuie sa cunosti bine omul, cu cat mai multe aspecte ale lui. Nu poti sa iti faci o parere corecta doar din unul-doua aspecte.

#9
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Pai persoana respectiva "de mana a doua"/ fara "munca serioasa", nu are studii superioare ?

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 01.09.2021
E de apreciat, pentru ea, ca persoana, ca avand abilitati mediocre, cum zici tu, se poate lauda cu un job care suna pompos. Preferai sa fie casiera la supermarket sau taxatoare in troleu?
Pe de alta parte, asta poate fi extrem de dezavantajos pentru tine, in relatie cu ea, de orice natura ar fi ea. Situatia aia cu sindromul parvenitului in functii/clase sociale care ii sunt peste limite...Complexe de superioritate, aere si pretentii fara nici un substrat solid la baza.

#11
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postaaaa4567, on 29 ianuarie 2022 - 03:40, said:

Mie imi plac oamenii rationali, cu munci serioase. Multi dintre colegii mei tehnici nu iau in serios astfel de munci. Poate fi si aceasta o munca serioasa? V-ati baza, v-ati pune increderea intr-o asemenea persoana? Vorbim de o persoana obisnuita, care lucreaza intr-un cabinet de consiliere etc.

Terapie de cuplu ar însemna să merg eu cu nevasta într-un cabinet din ăsta și fiecare să spună ce nu îi convine.

După aia să primim sfaturi de la una care poate nu a văzut niciodată un bărbat dezbrăcat.

View Postaaaa4567, on 29 ianuarie 2022 - 04:38, said:

Deci... rezolva ceva, sau doar mananca banii? Asta ar fi numai una din intrebari...

Depinde de ce tip de oameni ajung să apeleze la așa ceva.

#12
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021

View Postpimi, on 29 ianuarie 2022 - 08:18, said:

Dumneata crezi ca notele din liceu au ceva in comun cu 'persoana de incredere'?
Eu am un fost coleg care ma uimea zilnic ca se lega singur la sireturi si acum e subprefect
Am alt fost coleg care nu era departe de primul si acum e europarlamentar om de incredere pt foare multi ceteteni in sondaje
Te asigur ca notele din scoala nu reflecta cu nimic calitatea de om.
Notele de la scoala reflecta nivelul de intelegere a unor teorii sau probleme.
Altfel poti crede si in inteligenta lui Adi minune sau liviu Gutza . Sau chiar a lui Vanghelie cu doua facultati. Dar caracterul de jigodie ramane.

Initiatorul a facut o alegere proasta la inceput si acum suporta consecintele.
Nici nu aveti idee cati idioti se scolarizeaza din filme.

#13
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
eu nu inteleg ceva, de ce ti-ai face de lucru cu o persoana despre care vorbesti cum vorbesti? Sa fie asta o situatie in care nu poti fi rational?

#14
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Ar avea mai mult sens o terapie de cuplat!Posted Image

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

View PostPacolino7, on 29 ianuarie 2022 - 09:59, said:

Notele de la scoala reflecta nivelul de intelegere a unor teorii sau probleme.
Altfel poti crede si in inteligenta lui Adi minune sau liviu Gutza . Sau chiar a lui Vanghelie cu doua facultati. Dar caracterul de jigodie ramane.

Initiatorul a facut o alegere proasta la inceput si acum suporta consecintele.
Nici nu aveti idee cati idioti se scolarizeaza din filme.

Notele de la scoala reflecta si nivelul de interes pentru materia respectiva. Si stim cu totii ca nu neaparat ne interesau anumite materii.
Vreau sa spun ca notele nu arata nivelul inteligentei. Poate am 5 pe linie la biologie in liceu, dar ajung un programator de succes. Poate am o medie generala pe la 6-7, dar inteligenta nativa ma face un afacerist bun. Poate ca elev, inteleg usor materia, dar sunt lenes.

La fel, caracterul nu are de-a face cu inteligenta. Si da, oricat de mult ne-ar displace (unora) manelistii nu duc lipsa de inteligenta. Compun, canta; au avut inteligenta sa identifice o nisa profitabila si stiu sa o exploateze.

Initiatorul nu spune ca a facut vreo alegere. Doar intreaba daca poate sa "eticheteze" o persoana in functie de ocupatie.

#16
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Este amuzant faptul că tu cu studii superioare serioase nu esti in stare sa evaluezi o persoana daca este de încredere sau nu. Iar ea cu studii medii(așa am înțeles) și cu rezultate mai slabe în liceu, se ocupa de probleme de cuplu, adică probleme de încredere și nu numai. Jobul ei necesita inteligenta emoțională și asta nu o obții cu note bune la matematica în liceu.
Poți să ai un job tehnic important, de ex sa proiectezi poduri samd, dar când ajungi acasă să nu știi să comunici eficient cu nevasta și copiii, pentru că îți lipsește inteligenta emoțională.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaaaa4567, on 29 ianuarie 2022 - 03:40, said:

Ca om cu background tehnic (in primul rand) va intreb: cat de in serios poate fi luata o persoana care zice ca se ocupa cu asa ceva? Sa zicem ca ati vrea sa va casatoriti cu ea, sau ceva de genul, sau sa dati o recomandare etc... Sau vreti sa ii dati pe mana treburile dintr-o afacere, o firma, poate ingrijirea unui copil etc - in fine, ati prins ideea - e vorba de incredere, da? Nu de stat la povesti, la facut confidente.

E o persoana de sex feminin, despre care stiu ca nu a excelat in liceu la nimic, adica era in zona de 5-6, maximum 7.

Mie imi plac oamenii rationali, cu munci serioase. Multi dintre colegii mei tehnici nu iau in serios astfel de munci. Poate fi si aceasta o munca serioasa? V-ati baza, v-ati pune increderea intr-o asemenea persoana? Vorbim de o persoana obisnuita, care lucreaza intr-un cabinet de consiliere etc.

Multumesc.

Ce zici tu acolo sus este fix egal si paralel cu terapia de cuplu.
Eu deduc din cele zise ca doresti sa fii (sau chiar esti) un perfectionist,esti tipul de om care tre' sa aiba ultimul cuvant si,mai ales,esti modelul perfect de Toma necredinxiosu'.Nici aroganta nu ti-e straina,iar sindromul de superioritate care te bantuie ti-a facut destule probleme in viata.
Poate n-ai stiut,dar lumea asta mare este formata din miliarde de cupluri,care daca si-ar fi pus acest gen de intrebari,omenirea ar fi fosr demult disparuta.

#18
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 06.09.2008

Quote

Ce e aceea, totusi, terapie de cuplu?
E cand mergi cu partenera si auzi cum TU esti vinovat de toate ;)

Dar tu ai un titlu si intrebi altceva...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate